PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie sufitowe w łazience oraz oświetlenie schodów. 12V czy 230V?



mjkmjk
09-03-2015, 19:14
Cześć

W suficie łazienki ma zaplanowane 4 punkty świetlne. Chciałbym poprosić o radę jakie rozwiązanie będzie lepsze. Dać zwykłe halogeny 230V czy może lepiej zainstalować transformator i żarówki LED lub halogeny 12V?

Drugie pytanie dotyczy oświetlenia schodów. Deweloper rozprowadził mi kabel w ścianie co drugi stopień, ale bez puszek. Facet, który wykańcza mi dom pyta jakie chcę rozwiązanie:
1) wykonać puszki i osadzić w nich lampki LED (podobno są takie gotowe na 230V, ale mały wybór).
2) wykonać puszki wraz z dodatkową puszką na zasilacz i osadzić lampki LED 10/12V, których podobno jest dużo większy wybór.

Czy jeżeli zdecyduję się na drugą opcję (transformator i lampki 10/12V) to istniejącą instalację (YDYP 3x1,5) muszę wymienić na jakieś inne przewody, czy mogę ją wykorzystać jako niskonapięciową. Sorry za lamerskie pytanie, ale nie znam się w ogóle, a wymiana kabli oznacza kucie całej ściany wzdłuż schodów.

Czy dobrze rozumiem, że jeżeli zdecyduje się na LEDy 10/12V, które mają moc ok. 1W i jest ich 8 sztuk, to jeden zasilacz 10W wystarczy mi na cały układ?

Z góry dziękuję za pomoc.

elpapiotr
09-03-2015, 19:49
To już elektryków nie ma w Polsce, czy jak ?

mjkmjk
09-03-2015, 20:10
Rany, czy to już normalnych ludzi w Polsce nie ma? Takich zwyczajnych, którzy bezinteresownie zechcą się podzielić swoją wiedzą? Jak trzeba mieć paskudny charakter, aby odzywać się tylko po to, żeby być uszczypliwym.
BTW, trzeba czytać ze zrozumieniem. Wykończeniowiec dał mi do wyboru dwie opcje, a ja proszę o pomoc w wyborze. Do czego potrzebny jest elektryk? Do założenia oprawek na halogeny? Czy może do wywiercenia miejsca na puszki w ścianie? Przecież nie chodzi o założenie tablicy rozdzielczej i zrobienie instalacji od zera, tylko o wykonanie urządzeń na już istniejącej instalacji. Tak trudno to wyczytać z mojego posta?

mt-instalacje
09-03-2015, 20:19
Rany, czy to już normalnych ludzi w Polsce nie ma? Takich zwyczajnych, którzy bezinteresownie zechcą się podzielić swoją wiedzą? Jak trzeba mieć paskudny charakter, aby odzywać się tylko po to, żeby być uszczypliwym.
BTW, trzeba czytać ze zrozumieniem. Wykończeniowiec dał mi do wyboru dwie opcje, a ja proszę o pomoc w wyborze. Do czego potrzebny jest elektryk? Do założenia oprawek na halogeny? Czy może do wywiercenia miejsca na puszki w ścianie? Przecież nie chodzi o założenie tablicy rozdzielczej i zrobienie instalacji od zera, tylko o wykonanie urządzeń na już istniejącej instalacji. Tak trudno to wyczytać z mojego posta?
Takich ludzi jak ten powyżej to najlepiej po prostu ignorować.
Co do pytania to ja bym zamontował oświetlenie LED na 12V. Przewody 3x1,5mm są idealne, jeden zasilacz do tego oczywiście wystarczy.

mjkmjk
09-03-2015, 20:25
Co do pytania to ja bym zamontował oświetlenie LED na 12V. Przewody 3x1,5mm są idealne, jeden zasilacz do tego oczywiście wystarczy.

Dziękuję za odpowiedź.
A czy są jakieś istotne przewagi tego rozwiązania (12V) nad 230V oprócz większego wyboru lampek? Czy takie na 230V są może bardziej awaryjne lub potrzebują więcej energii?

Rozumiem, że analogiczne rozwiązanie w suficie łazienki?

mt-instalacje
09-03-2015, 20:38
Dziękuję za odpowiedź.
A czy są jakieś istotne przewagi tego rozwiązania (12V) nad 230V oprócz większego wyboru lampek? Czy takie na 230V są może bardziej awaryjne lub potrzebują więcej energii?
Do oświetlenia schodów uważam że warto dać niskie napięcie ze względu na bezpieczeństwo.


Rozumiem, że analogiczne rozwiązanie w suficie łazienki?

Tutaj bym raczej dał na 230 (zależy co będzie tańsze)

elpapiotr
09-03-2015, 20:59
Uważaj autorze na porady mt-, bo ten nie tylko radzi, ale i robi cuda na kiju, za nic mając bezpieczeństwo użytkowników instalacji.
Potrzebny spory dystans do tych porad.

PS. Co do braku elektryków w naszym kraju, to się pomyliłem.
U nas jedna połowa Polaków to elektrycy, druga połowa - lekarze. Trzeciej nie ma, ale będzie pan zadowolony.

mjkmjk
09-03-2015, 21:06
Byłbym naprawdę szczerze wdzięczny za odpowiedź na moje pytania. Zamiast uszczypliwości i komentowania wypowiedzi innych użytkowników można by ten czas przeznaczyć na chociaż krótką odpowiedź.

kemot_p
10-03-2015, 10:29
Cześć

W suficie łazienki ma zaplanowane 4 punkty świetlne. Chciałbym poprosić o radę jakie rozwiązanie będzie lepsze. Dać zwykłe halogeny 230V czy może lepiej zainstalować transformator i żarówki LED lub halogeny 12V?


Halogeny sobie odpuść, bo mają duży pobór mocy. Obecnie na rynku jest już duży wybór żarówek LED z fajnym ciepłym światłem (nie takim trupim, jak jeszcze jakiś czas temu były). Ja na twoim miejscu dałby 4 LED-y 2.3W każdy - na oświetlenie łazienki w zupełności wystarczy. Pytanie czy 12V, czy 230V? W zasadzie ja użytkowej różnicy nie widzę - są w sprzedaży systemy schodowe na 12 i 230. Przy instalacji 12V musisz tylko uważać, żeby po pierwsze dobrać odpowiedni zasilacz (moc znamionowa i typ - do LED czy do halogenów) i pamiętać, że przekrój przewodu musi być dobrany w zależności od długości przewodu i planowanego obciążenia. Przy napięciu 230 nie ma takich problemów. Jeśli na schodowe zdecydujesz się na LED to max 0.8W

P.S. Wypowiedziami niektórych osób na forum się nie przejmuj. Oni tak po prostu mają, pobędziesz kilka dni/miesięcy na forum to się przekonasz.

_olo_
11-03-2015, 13:46
Dołączę sie w pewnym sensie do pytania - czy pod takie ledy schodowe w murowanej ścianie lub na suficie, ale nie z płyt KG tylko np z miejscowym obniżeniem sufitu wykonanym ze styropianu np ponad kabiną prysznica stosuje się zwykłe puszki jak na osprzet - 40-ki, 60-ki ?
Jak się do tego takie lampki led mocuje bo większość, które sobie pooglądałem po sklepach to z uchwytami przewidzianymi raczej do karton-gipsu a nie puszek ?

kemot_p
11-03-2015, 14:26
Podeślij jakąś fotkę tych lampek, bo nie za bardzo wyobrażam sobie o czym piszesz :)

_olo_
11-03-2015, 16:05
Większość takich oczek to taki patent mniej więcej:
http://allegro.pl/oprawa-sufitowa-downlight-oczko-led-3w-alba-w-wa-i5103714389.html

A to jak rozumiem raczej do G-K a nie w puszki ?
Jest jakiś odrębny standard montażu dopuszkowego oczek bez kombinowania i druciarstwa ?

kemot_p
11-03-2015, 17:09
Tak te z Twojego linka są do K-G ale te poniżej są do zwykłych puszek fi 60. Zobacz pod tym linkiem zdjecia jak się montuje:http://eweled.pl/product-pol-419-SPECIAL-LINE-oslona-okragla.html

_olo_
13-03-2015, 14:10
ok, dzięki za linka

Jarek.P
06-08-2015, 14:02
Się nie mówi, tylko się klika "zgłoś do moderacji" pod postem. Moderatorzy nie wróżki, nie ma zgłoszenia, to często nie wiedzą, że coś takiego przyszło i smrodzi.

tomalbuk
09-10-2015, 12:31
Na schody spokojnie 12V się sprawdzi, tak jak ktoś pisał wyżej nawet chociażby ze względów bezpieczeństwa. Co do łazienki to może pomoże ci wybór jakiegoś konkretnego modelu lampy od strony wizualnej możesz np [moderowano] tutaj przeglądnąć produkty różnych firm w jednym miejscu.