PDA

Zobacz pełną wersję : Szukam Miast/Gmin gdzie jest zakaz opalania paliwami stałymi w MPZP



JTKirk
10-03-2015, 06:52
jak w tytule wątku
Szukam miast/gmin gdzie w MPZP jest wpisany zakaz opalania paliwami stałymi
mile widziany jest link do MPZP

kluczem jest chyba taki lub podobny zapis


5) zaopatrzenie w energię cieplną:
a) zaopatrzenie w energię cieplną ze źródeł indywidualnych,
b) zakazuje się stosowania źródeł ciepła z czynnikami wysokoemisyjnymi,
c) dopuszcza się do ogrzewania budynków czynniki grzewcze jak: energia elektryczna, olej opałowy nisko siarkowy, gaz, węgiel spalany w piecach niskoemisyjnych, drewno lub inne odnawialne źródła energii;


jest dopuszczalne spalanie w piecach niskoemisyjnych, ale jako że jest pojęcie jak dla mnie naciągane, to szukam z całkowitym zakazem
taki zapis znalazłem w MPZP gminy Czersk
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0CDIQFjAD&url=http%3A%2F%2Fbip.czersk.pl%2Fplik.php%3Fdid%3D 4675&ei=vpD-VLjEAoLzaM6CgNAI&usg=AFQjCNHA9rp15PSgPUX4udMoAJeDJT0bDA&bvm=bv.87611401,d.d2s

link2jack
10-03-2015, 18:49
Coś mi się obiło, że Jaktorów (pow. grodziski) ma obszary w których jest w/w zakaz.

JTKirk
11-03-2015, 05:34
dzięki, ale tam znalazłem tylko zapis o preferencji dla źródeł ekologicznych

w Nowym Targu jest taki zapis
https://www.nowytarg.pl/dok/mpzp/nowy_targ_14/malop.01.83.1286.pdf

11. Zakaz stosowania paliw stałych jako czynnika grzewczego, za wyjątkiem drewna i paliw o niskiej emisji
zanieczyszczeń, do ogrzewania nowo realizowanych i rozbudowywanych budynków. Ogrzewanie obiektów z kotłowni
własnych z preferencjąstosowania paliw ekologicznych;

a tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167332-Paliwo-czyste-ekologicznie-interpretacja-MPZP
było pisane że w Skawinie są takie zapisy
ale w aktualnym MPZP nie znalazłem potwierdzenia, jest tylko zapis

1)nakazy:
a)stosowania niskoemisyjnych nośników energii dla celów grzewczych i socjalno – bytowych,
tyle, że jest to standardowy zapis w każdym MPZP

M.Krk
11-03-2015, 12:15
W tym kraju to zapomnij, może za sto lat, puki co wszyscy walą w ciula jak złoto, począwszy od górnika na dole a kończąc na tym co do pieca dokłada, jak sąsiad chce na złość zrobić temu co nie kopci to sypie na fula dławi piec po czym otwiera na fula drzwi do popielni i kotłowni na zewnątrz, jak cug złapie to lepiej niemieć okna otwartego w tym czasie bo się nie wywietrzysz za nic, a najlepsze że każdy się plecami obraca na takie coś

maciejzi
12-03-2015, 00:15
U mnie nie ma zakazu. Po 2 miesiącach mam filtr w rekuperatorze do wymiany - szary. Mimo że jest na wysokości 8m, od strony przeciwnej do sąsiadów z piecami. Jakbym zrobił wlot do wentylacji od strony sąsiada, pewnie filtr po miesiącu byłby czarny.
Nie chciałbym mieć tego w płucach. No ale niestety - obecnie mieszkając w dzielnicach willowych w sezonie zimowym ma się warunki jak w kopalni na przodku. Pył, dym, smród.

kemot_p
08-01-2016, 09:10
jak w tytule wątku
Szukam miast/gmin gdzie w MPZP jest wpisany zakaz opalania paliwami stałymi
mile widziany jest link do MPZP

Wieś, w której mam działkę w Planie Zagospodarowania ma taki punkt:
Ustala się zaopatrzenie w ciepło - w oparciu o indywidualne, proekologiczne źródła ciepła, np. olej opałowy, energię elektryczną lub gaz, zgodnie ze szczegółowymi warunkami zaopatrzenia wydanymi przez gestorów zarządzających odpowiednio: siecią energetyczną lub gazową.

O takie coś Ci chodzi? Poszukać linka do MPZP?
P.S. Jeśli to nie tajemnica, to w jakim celu zbierasz te dane :)?

JTKirk
30-09-2017, 05:14
Gdzieś mi ten wątek zniknął...
szukałem tego, żeby podsunąć takie zapisy do umieszczenia w naszym MPZP - bo nigdzie nie ma
Rozmawiałem swego czasu na ten temat z prezydentem i stwierdził on, że nie ma to większego sensu umieszczać te zapisy, bo można to ponoć łatwo ominąć poprzez późniejsze wpisy w dzienniku budowy....
Jak to nie problem kemot, to daj tego linka ;)

maciejos36
30-09-2017, 06:52
Źle szukasz. Gmina nie może wprowadzić żadnego nakazu czy zakazu do którego nie ma upoważnienia ustawowego. Czyli najpierw powinieneś znaleźć taką ustawę dającą taką możliwość gminie. Obawiam się, że nie znajdziesz takiego przepisu, sam pomysł jest zaś bandycki.

JTKirk
30-09-2017, 07:05
bandycki jest pomysł, żeby w MPZP wprowadzić zakaz spalania paliw stałych?:o

każdy, kto się przyłoży do budowy intelektualnie - przed rozpoczęciem budowy nowego domu, to dojdzie do wniosku, ze nie ma uzasadnienia ekonomicznego iść w paliwa stałe. Problem w tym, że może 1% to robi.
Uważam, że gdyby był taki zapis w MPZP - to może świadomość, że można inaczej(taniej) niż tylko np. węglem byłaby inna. Sprawa jest tym bardziej aktualna, biorąc pod uwagę rosnące od jakiegoś czasu ceny węgla.

maciejos36
30-09-2017, 09:15
Zdecyduj się w końcu. Chcesz edukować czy zakazywać? Po co ci zakaz, który można obejść jednym podpisem kierbuda? Może lepiej namówić radnych na wieloletni program edukacyjny w tej materii? Najlepiej taki obejmujący przyszłych inwestorów czyli ostatnie klasy szkoły. Tu efekty prędzej czy później by się pojawiły. Natomiast zakazem tylko wkurwisz elektorat. A ten zakaz obejmowałby też kominki, tak?

kemot_p
30-09-2017, 09:25
Gdzieś mi ten wątek zniknął...
szukałem tego, żeby podsunąć takie zapisy do umieszczenia w naszym MPZP - bo nigdzie nie ma
Rozmawiałem swego czasu na ten temat z prezydentem i stwierdził on, że nie ma to większego sensu umieszczać te zapisy, bo można to ponoć łatwo ominąć poprzez późniejsze wpisy w dzienniku budowy....
Jak to nie problem kemot, to daj tego linka ;)
Spoko, nie wiem czy takiego zapisu planu nie można obejść (mam nadzieję, że nie), niemniej w okolicy mojej działki w nowo powstających domach nikt kotłów na paliwo stałe nie instaluje, za wyjątkiem kominków. Plan jest tutaj: http://www.brwinow.pl/810/plan-zagospodarowania.html
Wyszukaj plan konkretnej miejscowości: 19 Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części Gminy Brwinów obejmującej miejscowość Owczarnia - część I- plan , i w treści uchwały na stronie 13, punkt 16 to jest coś co Ciebie interesuje.
Pozdrawiam.

agb
30-09-2017, 09:29
Źle szukasz. Gmina nie może wprowadzić żadnego nakazu czy zakazu do którego nie ma upoważnienia ustawowego. Czyli najpierw powinieneś znaleźć taką ustawę dającą taką możliwość gminie. Obawiam się, że nie znajdziesz takiego przepisu, sam pomysł jest zaś bandycki.

Gmina w MPZP określa m.in jakie źródło CO ma być. Tak samo jak wysokość budynku, max powierzchnię, sposób odprowadzenia ścieków, itp. Idąc Twoim tokiem myślenia nie ma przepisu, który zakazuje Ci na działce postawienia 20-piętrowego bloku.

Odpowiadają na pytanie tytułowe, gmina Lesznowola ma zapisy zezwalające na grzanie tylko prądem lub gazem. Ale nie jestem stanie powiedzieć czy na cały terenie.

maciejos36
30-09-2017, 10:26
Idąc Twoim tokiem myślenia nie ma przepisu, który zakazuje Ci na działce postawienia 20-piętrowego bloku.



Manipulujesz. Odpowiednia ustawa i zapisy np. studium dają gminie prawo do takiego zapisu o wysokości budynku. Podobnie jak opis dopuszczalnych źródeł ciepła skąś wynika i nie jest to kaprys architekta i radnych. Radni nie mogą uchwalić zakazu "bo tak", tylko muszą to oprzeć na jakiś przesłankach. Na przykład długotrwałe przekroczenia jakiś parametrów albo uchwała antysmogowa albo istniejąca infrastruktura albo wnioski mieszkańców itp itd. Inaczej muszą się liczyć z tym, że ich uchwała zostanie skutecznie zaskarżona i zabawa w uchwalanie ruszy od nowa. A to drogi i długotrwały sport.

JTKirk
30-09-2017, 11:01
maciejos36 - czy miasto z czołówki rankingów przekroczeń PM10 w Polsce kwalifikuje się twoim zdaniem pod takie kryteria?? czy to dla ciebie jest wystarczająca przesłanka??

kemot_p
30-09-2017, 11:13
Odpowiadają na pytanie tytułowe, gmina Lesznowola ma zapisy zezwalające na grzanie tylko prądem lub gazem. Ale nie jestem stanie powiedzieć czy na cały terenie.

Z tego co się orientuję to wiele podwarszawskich gmin ma taki zapis.

JTKirk
30-09-2017, 11:42
dzięki
agp - znalazłem to o czym pisałeś
http://mpzp24.pl/MPZP/WDU_W/2012/3717/MPZP7454.pdf
str. 7

w celu ochrony powietrza plan ustala ogrzewanie pomieszczeń gazem ziemnym, olejem nisko siarkowym lub innymi paliwami ekologicznie czystymi, w tym stałymi, których stosowanie jest zgodne z ustawą prawo ochrony środowiska
czyli to nie to...

ale tutaj str. 5
http://mpzp24.pl/MPZP/WDU_W/2012/3715/MPZP7456.pdf

W celu ochrony powietrza ustala się obowiązek ogrzewania pomieszczeń gazem ziemnym, olejem niskosiarkowym lub innymi paliwami ekologicznymi.
pytanie tylko, czy "ekogroszek" tez traktują jako paliwo ekologiczne :P
dalej nie sprawdzałem, ale szukam całkowitego zakazu spalania paliw stałych....

imrahil
30-09-2017, 12:02
może to w Słupsku:
5 Ustalenia w zakresie zaopatrzenia w ciepło:
1) stosować rozwiązania indywidualne w oparciu o ekologiczne niskoemisyjne czynniki grzejne np. olej opałowy, gaz, energia elektryczna, biopaliwa, pompy cieplne. Zakaz stosowania paliw stałych, których spalanie skutkuje ponadnormatywnym zanieczyszczeniem powietrza;

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwifwYTh4MzWAhVBVhoKHUvRAxQQFgg1MAI&url=http%3A%2F%2Fbip.um.slupsk.pl%2Ffile%2F2753&usg=AOvVaw15cAVl7-ohO36bHaZmmEO0

Lew2
01-10-2017, 14:54
Kraków:
§ 5. 1. Ustala się zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego: [...]
7) [...]
pokrycie potrzeb cieplnych obiektów należy zapewnić w oparciu o zastosowanie energii elektrycznej lub lokalnych źródeł na paliwa ekologicznie czyste (w szczególności gaz, lekki olej opałowy) lub alternatywne źródła energii (energia słoneczna, geotermalna) albo miejską sieć ciepłowniczą, przy czym wyklucza się stosowanie w nowych obiektach paliw stałych jako podstawowego źródła ciepła;

agb
01-10-2017, 16:27
dzięki
agp - znalazłem to o czym pisałeś
http://mpzp24.pl/MPZP/WDU_W/2012/3717/MPZP7454.pdf
str. 7

czyli to nie to...

ale tutaj str. 5
http://mpzp24.pl/MPZP/WDU_W/2012/3715/MPZP7456.pdf

pytanie tylko, czy "ekogroszek" tez traktują jako paliwo ekologiczne :P
dalej nie sprawdzałem, ale szukam całkowitego zakazu spalania paliw stałych....

Faktycznie, gdzie nie znajdę to taki lub podobny zapis. Ale już w MPZP wydanym dla konkretnej działki:

397834

Przy czym jak teraz czytam #28, to ciężko zgadnąć co można, a co nie...

JTKirk
02-10-2017, 06:53
dzięki wszystkim za pomoc. Najlepiej wyglądają te zapisy ze słupska,krakowa i gminy brwinów. Przyda się na zaś...;)
tylko że...


Zdecyduj się w końcu. Chcesz edukować czy zakazywać? Po co ci zakaz, który można obejść jednym podpisem kierbuda?
no właśnie...
coś w tym stylu usłyszałem od prezydenta mojego miasta, jak rozmawiałem z nim na ten temat. Że jaki ma sens wprowadzać takie zapisy do MPZP, skoro kierownik budowy zrobi wpis o zmianie nieistotnej i ponoć nic z tym nie można zrobić. Podobno było to nawet z prawnikami konsultowane....
Ja uważam, że nawet jeśli tak jest, to dobrze żeby taki wpisy był, bo zmusza budującego do myślenia i liczenia - a nie zakładania że będzie węgiel, bo tak przecież najtaniej....
ale że wybory niedługo i można wkurwić elektorat - to nie ma co liczyć przez najbliższy rok na zmiany :(

Odnośnie kominków jeszcze - to już chyba od dawna w przepisach jest, że kominek nie może być podstawowym źródłem ciepła. Tyle, że to fikcja - gdy jeszcze ogrzewanie elektryczne spełniało normy dla nowych domów(bez dodatkowych kombinacji) to wystarczyło wpisać główne ogrzewanie elektryczne i spokój. A potem non stop palenie w kominku...

maciejos36
02-10-2017, 09:23
Kraków ma uchwałę antysmogową i tam jest inna sytuacja. Uchwałę można wprowadzić tak:
http://www.lexlege.pl/prawo-ochrony-srodowiska/art-96/
Co do zapisu pamiętaj, że projekt jest adaptowany przez architekta i on najpóźniej w tym miejscu wskaże inwestorowi jak uniknąć obowiązku zmiany paliwa. Inna sprawa, to czy problemem wg Ciebie są nowe domy? Nie znam zbyt wielu ludzi, którzy inwestują w taki sposób ogrzewania. A jak już to chcą być jak najbardziej bezobsługowi. A takie kotły mają inne poziomy emisji.

agb
02-10-2017, 10:33
Inna sprawa, to czy problemem wg Ciebie są nowe domy? Nie znam zbyt wielu ludzi, którzy inwestują w taki sposób ogrzewania. A jak już to chcą być jak najbardziej bezobsługowi. A takie kotły mają inne poziomy emisji.
To wejdź sobie na początek tematu o bociankach 2016, 2017, albo poczekaj na nowy 2018. I o dziwno wcale nie brakuje ludzi co chcą 25kW śmieciucha do domu <100m2 wsadzać :bash:

JTKirk
02-10-2017, 12:04
Inna sprawa, to czy problemem wg Ciebie są nowe domy? Nie znam zbyt wielu ludzi, którzy inwestują w taki sposób ogrzewania. A jak już to chcą być jak najbardziej bezobsługowi. A takie kotły mają inne poziomy emisji.

Tak i to poważnym.
Kiedyś, kiedy pisałem pod innym nickiem, na wątku lokalnym robiłem prywatna ankietę - około 85% budujących domy w okolicy decydowało się na węgiel (z tego część na piece z podajnikami), około 10% gaz z sieci, reszta to PC i inne. Wiem że to było już trochę lat temu, ale jestem pewny, że gdyby dzisiaj zrobić taką samą ankietę, to 50-60% budujących wybrałoby węgiel. Dzisiaj może nie śmieciuchy, tylko kotły 5 klasy, ale zawsze z emisją
Problem mniejszy, ale dalej problem...
Zakładając, że w okolicy buduje się 1000 domów rocznie (tyle mnie więcej pnb się wydaje) to łatwo policzyć ile to kominów więcej...ja osobiście jestem bardzo krytyczny, jak słyszę o 5 klasie - trochę się naczytałem i narozmawiałem z ludźmi którzy robią te badania i ile tak naprawdę to jest warte....

Lew2
04-10-2017, 15:32
Kraków ma uchwałę antysmogową i tam jest inna sytuacja. Uchwałę można wprowadzić tak:
http://www.lexlege.pl/prawo-ochrony-srodowiska/art-96/
Co do zapisu pamiętaj, że projekt jest adaptowany przez architekta i on najpóźniej w tym miejscu wskaże inwestorowi jak uniknąć obowiązku zmiany paliwa. Inna sprawa, to czy problemem wg Ciebie są nowe domy? Nie znam zbyt wielu ludzi, którzy inwestują w taki sposób ogrzewania. A jak już to chcą być jak najbardziej bezobsługowi. A takie kotły mają inne poziomy emisji.

Uchwała Antysmogowa i plany zagospodarowania (MPZP) to jest ten sam poziom: prawa lokalnego. Mam właśnie taki przypadek, że zapisy mojego MPZP zazębiają się z:
Uchwałą Antysmogową,
Uchwałą Krajobrazową (w kwestii ogrodzeń)
Uchwałą o małej retencji (w kwestii zapisów zagospodarowania wód).
Niektóre rzeczy się akurat pokrywają (wtedy nie ma wątpliwości), ale większość tworzy niejasną interpretację. Nie jestem prawnikim, ale zdaje mi się, że w polskim prawodawstwie nie ma czegoś takiego, że akt prawny późniejszy automatycznie unieważnia poprzednie akty prawne? Czy np. szczegóły dotyczące ogrzewania, których nie ma w Uchwale Antysmogowej należy brać z MPZP czy też całość zapisów w MPZP jest nieważna, bo Uchwała Antysmogowa jest późniejsza? Nie wiadomo jak interpretować parametry ogrodzeń, gdy są różne w tych różnych uchwałach, czy np. brać większe czy mniejsze wymiary otworów dla zwierząt, czy brać mniejsze czy większe wymiary dla wysokości ogrodzeń? . Mój MPZP był wprowadzony przed wejściem Uchwały Antysmogowej, ale po Uchwale o małej retencji i przed Uchwałą Krajobrazową (bo dopiero jest wyłożona do wglądu). Dzwoniłem w tej sprawie do Urzędu Miasta i pani powiedziała, że ona nie wie. Ale, że przy Uchwale Krajobrazowej pomyślą, aby unieważnić wszystkie istniejące wpisy w planach miejscowych.
Pytanie prawne: czy w ogóle i na jakiej podstawie Uchwała Antysmogowa unieważnia wszystkie zapisy w aktualnych planach MPZP dotyczące ogrzewania?

maciejos36
06-10-2017, 21:42
1. Rada gminy/powiatu/sejmik województwa uchwalają własne akty prawne. Nikt inny poza nimi nie może ich zmienić. Akty te muszą być umocowane w aktach wyższego rzędu czyli np. ustawach. Jeśli te akty się zmienią lub pojawią nowe to te rady mają dostosować je do nowego prawa, noe ten co zmienia przepisy. Zdarza się, że to zostanie nie zrobione, ale wtedy możesz zawiadomić o takiej potrzebie radę. Jeśli się uchylają to skarga.
2. Jak masz wątpliwości to zawsze możesz wystąpić na piśmie do wydziału architektury o wytyczne.

Lew2
08-10-2017, 13:19
1. Rada gminy/powiatu/sejmik województwa uchwalają własne akty prawne. Nikt inny poza nimi nie może ich zmienić. Akty te muszą być umocowane w aktach wyższego rzędu czyli np. ustawach. Jeśli te akty się zmienią lub pojawią nowe to te rady mają dostosować je do nowego prawa, noe ten co zmienia przepisy. Zdarza się, że to zostanie nie zrobione, ale wtedy możesz zawiadomić o takiej potrzebie radę. Jeśli się uchylają to skarga.
2. Jak masz wątpliwości to zawsze możesz wystąpić na piśmie do wydziału architektury o wytyczne.

Rada Miasta sama sobie wprowadza uchwały, które są sprzeczne z istniejącymi MPZP, które też przecież sama sobie wcześniej uchwaliła.

Byłem w wydziale architektury, gdzie siedzi trzech takich na końcu korytarza. Powiedziano mi, że te wszsytkie MPZP mają pełno luk i sprzeczności i oni sami nie wiedzą co mówić inwestorom. Podał przykłady jakie oni muszą rozpatrywać np. pisze, że dach ma mieć "spadek taki jak dachy sąsiednie już istniejące". No i z jednej strony mamy dom z dachem 20%, a z drugiej 45% i jaki ma być dach pomiędzy nimi? Powiedział mi "Niech pan pisze pismo z oficjalnym zapytaniem, to będziemy musieli coś wymyślić i się jakoś ustosunkować."

Zdun Darek B
08-10-2017, 20:13
Gdyby tak owi urzędnicy i radni pomyśleli o ilości psiego g... które zalega na chodnikach i nie tylko ... Ciekawe czy aby nie jest ono bardziej niebezpieczne od spalin z drewna , oczywiście mam na myśli spalanie suchego drewna w dobrej klasy paleniskach , przecież to odrażające i przerażające jak widzę dzieci bawiące się na takim "polu minowym" .

wihajster
08-10-2017, 21:43
Rynek ci się kurczy zdunie więc pierdzielisz o g....nach.... Żenujące i przerażające...