PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa instalacja . Proszę o rady i ewentualną krytykę.



Jacek-29
13-03-2015, 21:43
Mam w mieszkaniu instalację TN-C z dwoma bezpiecznikami topikowymi 1- światło 2- Gniazda. Podczas remontu planuję remont tej instalacji i podział na więcej obwodów mniej więcej tak jak na rys. 308596
Czy muszę w każdym gniazdku robić zerowanie czy moge zrobić w ten sposób jak na rysunku że żółto- zielony podłącze do pen-a w rozdzielnicy a potem do bolca w każdym gniazdku ???

Remiks
13-03-2015, 22:14
Skoro chciałbyś przerobić na TN-C-S to może jakaś różnicówka.

elpapiotr
13-03-2015, 22:56
Mam w mieszkaniu instalację TN-C z dwoma bezpiecznikami topikowymi 1- światło 2- Gniazda. Podczas remontu planuję remont tej instalacji i podział na więcej obwodów mniej więcej tak jak na rys.
Czy muszę w każdym gniazdku robić zerowanie czy moge zrobić w ten sposób jak na rysunku że żółto- zielony podłącze do pen-a w rozdzielnicy a potem do bolca w każdym gniazdku ??? Lepiej się nie bierz za tę robotę. Teksty typu zerowanie w gniazdku przy 3-żyłowej instalacji świadczą o kompletnej ignorancji w zakresie elektryki.

Jacek-29
14-03-2015, 08:28
Skoro chciałbyś przerobić na TN-C-S to może jakaś różnicówka.
tzn. nie do konca bedzie to bedzie TN-C-S bo to stara instalacja do licznikana klatce mam tylko dwa przewody i od licznika do bezpieczników w domu też dwa (2,5 mm2 )w calym budynku jest TN-C więc mogę albo wykonać instalację trzyżylową i niepodłączać żółto-zielonego tylko zrobić zerowania w gniazdkach lub zrobić jak na schemacie efekt bedzie taki sam jak przy zerowaniu że przy zwarciu do obudowy wywali bezpiecznik chyba się nie mylę ???

Jacek-29
14-03-2015, 08:42
Lepiej się nie bierz za tę robotę. Teksty typu zerowanie w gniazdku przy 3-żyłowej instalacji świadczą o kompletnej ignorancji w zakresie elektryki.

Chcę zrobić trzyżyłową bo jeśli spółdzielnia wykona remont WLZ to moja instalacja bedzie juz przystosowana do tego. Dopuki tego remontu nie ma musze zastosować ochrone taką jaka jest możemy nie nazywać tego zerowaniem tylko polączeniem obudów z przewodem ochronno-neutralnym

elpapiotr
14-03-2015, 08:58
Nie ma że możesz albo, albo.
Masz wykonać instalację zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami :
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 Nr 75 poz. 690.)
Interesuje Cię § 183. p. 1 podpunkt 2)
Masz instalować RCD dla wszystkich gniazd wtyczkowych o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 20 A, które są przewidziane do powszechnegoużytku i do obsługiwania przez osoby niewykwalifikowane (zgodnie z PN-HD 60364-4-41 p 411.3.3)
Masz instalować RCD dla wszystkich obwodów 230 V łazienki, zgodnie z punktem 701.415.1 PN-HD 60364-7-701.
Dalej uważasz, że elektryk nie jest potrzebny ?
Dalej uważasz, że dasz radę mimo wszystko ?

PS. Dopóki , tak na marginesie.

Jacek-29
14-03-2015, 12:48
Więc co jeśli administrator nie doprowadził instalacji w budynku do takiej jaka być powinna ??? Ja chętnie zrobilbym tak jak być powinno zastosował wyłączniki RCD itd. no ale w rozdzielni z licznikiem mam tylko szyne a właściwie zacisk PEN Pen nie jest rozdzielony więc nie mam gdzie podpiąć przewodu ochronnego. A z tego co wiem to przepiy zabraniają używania RCD w TN-C

zbich70
14-03-2015, 13:01
Więc co jeśli administrator nie doprowadził instalacji w budynku do takiej jaka być powinna ??? Ja chętnie zrobilbym tak jak być powinno zastosował wyłączniki RCD itd. no ale w rozdzielni z licznikiem mam tylko szyne a właściwie zacisk PEN Pen nie jest rozdzielony więc nie mam gdzie podpiąć przewodu ochronnego. A z tego co wiem to przepiy zabraniają używania RCD w TN-C
To RCD będziesz stosował w instalacji administratora (WLZ), czy w instalacji odbiorczej lokalu ?

Jacek-29
14-03-2015, 13:36
No w instalacji odbiorczej. No ale i tak nie mam gdzie podłączyć przewodu żołto-zielonego. Zwykły rozdział za licznikiem przeciez jest nie prawidlowy.

zbich70
14-03-2015, 13:51
No w instalacji odbiorczej. No ale i tak nie mam gdzie podłączyć przewodu żołto-zielonego. Zwykły rozdział za licznikiem przeciez jest nie prawidlowy.
Dlaczego nie jest ? I co to jest "zwykły rozdział" ?

PS. Skąd wiesz, że układ sieci to TN ?

Jacek-29
14-03-2015, 14:13
Wiem bo byl jakis czas temu u mnie facet z administracji i mówil że to TN-C i sprawdzał połączenia bolców w gniazdkach. Napisałem zwykły rozdział ponieważ nie ma w przypadku takiego rozdzialu za licznikiem uziemienia punktu rozdziału.

elpapiotr
14-03-2015, 14:26
Wiem bo byl jakis czas temu u mnie facet z administracji i mówil że to TN-C i sprawdzał połączenia bolców w gniazdkach. Napisałem zwykły rozdział ponieważ nie ma w przypadku takiego rozdzialu za licznikiem uziemienia punktu rozdziału. Co to jest to magiczne uziemienie punktu rozdziału ? Skąd się bierze i na jakiej podstawie ? W przepisach jest wzmianka na ten temat ?

Jacek-29
14-03-2015, 14:40
http://maciejdolata.inelt.pl/sep/rozdzial-przewodu-pen-na-pe-n/ tu jest opis. Spotkałem się z różnymi opiniami jedni mowią że bez uziemienia punktu rozdzialu to jest nadal TN-C drudzy że to uziemienie wcale nie jest potrzebne. W książkach są różne schematy z uziemieniem i bez. Czy jest odnośnie tego jakiś przepis tego nie wiem ,ale postaram sie znależć co na to przepisy.

Remiks
14-03-2015, 15:01
http://maciejdolata.inelt.pl/sep/rozdzial-przewodu-pen-na-pe-n/ tu jest opis. Spotkałem się z różnymi opiniami jedni mowią że bez uziemienia punktu rozdzialu to jest nadal TN-C drudzy że to uziemienie wcale nie jest potrzebne. W książkach są różne schematy z uziemieniem i bez. Czy jest odnośnie tego jakiś przepis tego nie wiem ,ale postaram sie znależć co na to przepisy.
Zrób ten zwykły rozdział który uważasz za nieprawidłowy bo administracja i tak nie zmieni pionów.

elpapiotr
14-03-2015, 15:05
He, he. Pan mgr inż. Dolata już dostał niezły opierdziel za ten wpis (poczytaj komentarze). Niektóre, nieprzychylne zaczął kasować.
Opierał się na słynnych, bzdurnych publikacjach pana Boczkowskiego z SEP.
Swoją drogą, ponieważ jest to jego blog, został zmuszony (przez nas) do wykasowania idiotycznych wpisów na temat RCD w TNC.
Więcej mamy takich kwiatków w necie, przyparci do muru wiją się i plączą w zeznaniach na te dwa tematy.

Szukaj, może znajdziesz potwierdzenie tego uziemiania, ale zapewniam, że w przepisach tego nie ma.

Chcesz się uczyć elektryki, czytaj opracowania doktora Musiała, a nie nawiedzonych pseudo-elektryków, którzy jak papugi powielają wypociny innych.

Jacek-29
16-03-2015, 13:41
Rzeczywiście nie moge znaleźć żadnych przepisów odnośnie uziemiania podziału PEN. Więc poprawiam swój schemat i proszę o sprawdzenie czy tak będzie lepiej ??? http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=308993&stc=1&d=1426513446

mturdus
17-03-2015, 08:34
Nie rób wszystkiego na jednej różnicówce. One czasami wyskakują "bez powodu", w wyniku sum fabrycznego upływu w zasilaczach, których będziesz miał coraz więcej. Minimalizując dałbym łazienkę i oświetlenie na jednej, a pokoje i kuchnię na drugiej.

kasprzyk
17-03-2015, 09:12
Nie rób wszystkiego na jednej różnicówce. One czasami wyskakują "bez powodu", w wyniku sum fabrycznego upływu w zasilaczach, których będziesz miał coraz więcej. Minimalizując dałbym łazienkę i oświetlenie na jednej, a pokoje i kuchnię na drugiej.
Co do rozdziału na dwa RCD - zgadzam się jak najbardziej.

A o jakich zasilaczach kolega pisze ?

krzcel
17-03-2015, 11:50
A o jakich zasilaczach kolega pisze ?
Myślę, że o impulsowych. Tylko, że przyczyną zadziałania RCD nie jest suma upływności tylko THD.
Jeżeli ktoś ma jakieś materiały o wpływie harmonicznych na wyłączniki "różnicowo- prądowe", to proszę o linka.

Jacek-29
17-03-2015, 17:00
No dobra daje dwie różnicówki i schemat teraz wygląda tak. Chyba wszystko teraz bedzie w porządku . Czy jeszcze jakieś uwagi ??? W sumie można by było nawet dać trzy RCD 1- kuchnia 2- łazienka 3- reszta mieszkania.309104

zbich70
17-03-2015, 17:49
Czy jeszcze jakieś uwagi ???
Obwody oświetleniowe (oprócz łazienki) nie wymagają RCD.

Jacek-29
17-03-2015, 18:49
Wiem ale chyba nie jest błędem jeśli również będą zabezpieczone przez RCD.

kasprzyk
21-03-2015, 08:59
Myślę, że o impulsowych. Tylko, że przyczyną zadziałania RCD nie jest suma upływności tylko THD.
Jeżeli ktoś ma jakieś materiały o wpływie harmonicznych na wyłączniki "różnicowo- prądowe", to proszę o linka.
Witam
Kolega mturdus napisał wprost o upływach w zasilaczach - odebrałem to jako przepływ prądów do PE - generalnie nie zgodzę się z tym twierdzeniem, ponieważ zasilaczy w pierwszej klasie ochronności nie przybywa, tendencja jest raczej odwrotna. Liczba typowych PC -tów spada, na rzecz laptopów, tabletów i innych gadżetów nie wymagających połączenia z PE, (pomijam PELV) podobnie jest z telewizorami, które coraz rzadziej trafiają się w I-szej klasie.
Co do THD - dla mnie na razie problem nie istnieje - w sensie, że nie mam żadnych niepokojących sygnałów w instalacjach które wykonałem, które od wielu lat są użytkowane. Wiadomą rzeczą jest, że klient nie dzwoni z każdą "pierdołą" i być może miał kiedyś takie niepożądane wyłączenia. Jednak uważam że na dzień dzisiejszy przy prawidłowo wykonanej instalacji są to zdarzenia bardzo marginalne, możliwe też, że źle zdiagnozowane.
Pzdr

krzcel
21-03-2015, 12:14
Wszystko się zgadza. To są na razie problemy występujące poza developerką. Przemysł, biurowce open-space, szpitale, centra handlowe.
Ale coraz częściej jakość energii będzie dawała w kość również instalacjom mieszkaniowym.
Przyczyna jest taka, że skończyła się era elektrotechniki 50Hz.
Domy prywatne są coraz częściej wyposażane w "generatory" THD. Oświetlenie LEDowe, wentylacja mechaniczna, klimatyzatory, instalacje inteligentnego budynku, inwertery do fotowoltaiki, etc... Będzie tego przybywało i trzeba się będzie z tym liczyć.