PDA

Zobacz pełną wersję : Odzysk ciep?a z k?pieli . Czy kto? ma?



Tadeusz M
18-08-2004, 12:58
Chcę zainstalować wymiennik do odzysku ciepła z ciepłej wody z prysznica i umywalki. Materiały będą mnie kosztowały 150zł Czy ktoś tak ma?

Grzes z Krakowa
18-08-2004, 13:39
czy to juz nie jest dalekoidaca skrajnosc w oszczedzaniu???????????
A moze pomyslec o jakims odzysku ciepla z wydychanego powietrza?????

Szaruś
18-08-2004, 13:46
Tadeusz, mółbyś bardziej rozwinąć jak chcesz tp zrobić?

M@riusz_Radom
18-08-2004, 13:54
gorąca woda pokąpielowa do rur z CO ;)) /bt

kroyena
18-08-2004, 14:05
szaruś możesz chyba kupić te materiały instruktarzowe za 150 PLN. :roll:

M@riusz_Radom
18-08-2004, 14:09
To pewnie coś w stylu : jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym..

Poradnik:
"Od czasu do czasu pierdnąć w rurkę podłączoną do piecyka"

Nalezność za poradę proszę przelać na moje konto które podam zainteresowanym ;))

Majka
18-08-2004, 14:10
Ja tak nie mam 8) :D Całe cieplo "z kąpieli" ucieka na korytarz i w kratki wentylacyjne. I sądzę, ze chcieć nie bede chciała. Nie będę przesadzać w tym oszczędzaniu energii.
-Musialabym zmienic też metodę wychodzenia na zewnątrz - strasznie duzo ciepła ucieka mi otwartymi drzwiami
- zrezygnować ze spania przy otwartych oknach
to raczej niemozliwe, ale chętnie poczytam o nietypowych rozwiązaniach 8) :D

Tadeusz M
18-08-2004, 14:11
Woda tylko z umywalki i prysznica na piętrze spływ do rury 150 długości 2m podwieszonej poziomo wysoko w garażu pod sufitem żeby nie zagracała garażu. (Zamiast rury może być rynna 200 ale nie wiem jak uszczelnić wypływ ścieków i trzeba potem wciągnąć w rurkę z foli żeby nie zaparowywało i zasmradzało garażu). Spływ przez 2 rozszeżenia 50/100 i 100/150 Rura zaizolowana. Wypływ z niej do normalnego pionu kanalizacyjnego przez redukcję 150/100 i 100/50. W rurę włożona rura do wody z miedzi z tym że trójnikami rozdzielona na trzy równoległe rurki fi 22mm i na wyjściu połączone. Dziurki w redukcji kanalizacji 50/100 na górze powyżej poziomu ścieków uszczelnione silikonem. Myslę że wystarczy rozebrać raz na 10 lat do przeczyszczenia. Powierzchnia wymiany ciepła około 0,35m2 co powinno wystarczyć na odzysk do 25% ciepła. Przepływ ścieków około 2 minut. Przepływ wody i ścieków w przeciwnych kierunkach. Woda prosto do pieca dwufunkcyjnego, albo do zasobnika do grzania.

Grzes z Krakowa
18-08-2004, 14:13
Majka
A moze bedziesz wychodzic kratka wentylacyjna razem z cieplym powietrzem????

M@riusz_Radom
18-08-2004, 14:13
No i ten milutki chlupot w rureczkach...

Wg mnie to przegięcie..

Mozna pierdnąć sobie pod kołderką i nie wietrzyć tego bo to za duże straty ciepła powoduje, a i tak 99% z nas wietrzy ;))


Szukajmy oszczedności, ale nie popadajmy w paranoje..

Majka
18-08-2004, 14:14
Majka
A moze bedziesz wychodzic kratka wentylacyjna razem z cieplym powietrzem????
Grześ, nie zmieszczę się 8) :lol: :lol: :lol:

M@riusz_Radom
18-08-2004, 14:16
Majka
A moze bedziesz wychodzic kratka wentylacyjna razem z cieplym powietrzem????
Grześ, nie zmieszczę się 8) :lol: :lol: :lol:


E tam, trzeba tylko dobrać odpowiednie FI ;)

Majka
18-08-2004, 14:18
Ta, tylko wieksze fi zwieksza równiez straty ciepła 8) :lol: :lol:

Tadeusz M
18-08-2004, 14:20
Żartować też lubię i proszę o więcej ale jak słyszę że ktoś chce wywalać więcej 17000 na piec kondensacyjny który mu zaoszczędzi 10% to ja wolę ten swój wymiennik za 150z który mi zaoszczędzi 20% na kosztach ciepłej wody. Kiedyś nikt nie myślał o rekuperatorach do powietrrza a dziś nie śmieszą

tom soyer
18-08-2004, 14:21
czy to juz nie jest dalekoidaca skrajnosc w oszczedzaniu???????????
A moze pomyslec o jakims odzysku ciepla z wydychanego powietrza?????

o tym juz ktos pomyslal i zbudowal rekuperator :D

kroyena
18-08-2004, 14:21
z narzęzdiami i robocizną to chyba trochę więcej niż 150 PLN-ów?
No i dochodzi izolacja całego układu bo co zrobisz jak przy ekstremalnych mrozach zetnie doprowadzenie do cwu w piecu dwufunkcyjnym.
Niby proste, ale można stosować w układach gdzie odległości są niewielkie i spady odpowiednie. No i oczywiscie w układzie gdzie odpływ od zlewozmywaka i umywalki nie łączy się bezpośrednio z muszelką, bo tak może się cosik zawiesić i odpływ blokować.
A i przepuściłbym jeszcze przez guliki coby tą ciepłą wodę dłużej przy rurkach przytrzymać, a nie żeby w układzie powiewało (zapewne z zapaszkiem.

M@riusz_Radom
18-08-2004, 14:22
Ja tam zainwestuje w ogrzewanie gazowe ( co ja tak dziś o tych gazach??)..

Zaproszę całą rodzinkę, Aneta narobi kapusty z grochem i będziemy ogrzewać ;)

Szaruś
18-08-2004, 14:22
Co się tak naśmiewaćie z Tadeusza? A dlaczego odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego za 1000, czy 2000 PLN to nie przegięcie?

M@riusz_Radom
18-08-2004, 14:24
My się nie nasmiewamy Z ale sobie żartujemy, i nie Z tadeusza ale tak, żeby było wesoło ;)

kroyena
18-08-2004, 14:26
kroyena melduje, że wyjątkowo poważnie podszedł do tematu, :o jednocześnie nie widzi możliwości zastosowania w swoim projekcie.
Nadto Tadeusz traci najcenniejsze źródła z kuchni. Taki wrzątek z cedzenia makaronu lub ziemniaczków, a i zmywarką nie należy pogardzać, więc jeżeli się przymierzać to może warto z kuchni do garażu PCV fi 50 uskutecznić?

Majka
18-08-2004, 14:30
Tadeusz, mowisz, ze zaoszczędzisz 20% na cieplej wodzie. Obliczmy, w naszym dużym domu w okresie letnim wydajemy na gaz /ogrzewamy tylko cwu/ ok 160zl na 2 miesiące, czyli 80 zl miesiecznie. 20 % z tego daje 16 zł .

Grzes z Krakowa
18-08-2004, 14:33
a moze wszystkie cieple scieki przepuszczac przez rurki w podlodze tak jak ogzrewanie podlogowe.

A tak powazniej to w rekuperator moze i ma jeszcze sen choc osobiscie go nie posiadam i nie zamierzam natomiast piec kondensacyjny mam i wierze w jego oszczednosc natomiast odzyskiwanie ciepla z kapieli to juz jest dziwactwo dla mnie ale po to budujemy domy zeby kazdy czul sie w nim swobodnie i robil to na co mial ochote i konstruowal swoje perpetum mobile:)

kroyena
18-08-2004, 14:44
Grzes nie przeginaj bo jak ci się zatka to będziesz miał ściekowanie podłogowe, zamiast ogrzewania podłogowego.

Grzes z Krakowa
18-08-2004, 15:07
to bede pilnowal wszystkie scieki aby byly ladne i odpowiednich ksztaltow a jak ktores mie sie nie spodobaja to mlotkiem w lebek:)
No i oczywiscie zamontuje jakas pompke popychajaca aby skurczybyki ladnie chcialy przechodzic
Ale znow strace energie na pompe:( i jestesmy w punkcie wyjscia:)

Szaruś
18-08-2004, 15:09
Grzes, do kupna kotła kondensacyjnego skłoniła cię tylko wiara, czy też jakieś konkretne wyliczenia?

Grzes z Krakowa
18-08-2004, 15:19
przyznam sie ze wiara i kalkulacja.
Dostalem z niezlym rabatem w 2003 roku.
Kolezanka kupila identyczny jak ja(zreszta razem kupowalismy i dlatego dostalem duzy rabat) do domu juz uzytkowanego wczesniej w ktorym tez miala jakis niemiecki piec gazowy(i nie wcale jakis przedpotopowy chyba z roku 98) i ciagle narzekala na duze rachunki za gaz. Obecnie po roku uzywania placi okolo 20% mniej wiec jest to chyba oszczednosc. Ja juz nie dowiem sie czy jak bym mial inny piec to placilbym wiecej czy tez tyle samo ale jej przyklad uswiadomil mi ze ten piec moze byc jednak oszczedny.

Szaruś
18-08-2004, 15:27
To dlaczego wydanie 150 PLN na 20% odzysku ciepła z wody kąpielowej jest paranoją, a wydanie kilku tysięcy PLN więcej na kocioł kondensacyjny jest OK?

Grzes z Krakowa
19-08-2004, 09:13
Poniewaz rzad oszczednosci tez jest inny.

20% odzysku ciepla tylko ze scieków nic konkretnego mi nie mówi
Ile to moze byc tak naprawde w liczbach i pieniadzach??? Nie jestem ekspertem w tej dzidzinie wiec moze ktos sobie zada trud i policzy dokladnie ale czy to jest 2 zł moze 3 zł miesiecznie?????

Natomiast 20 % mniej od rachunku za gaz ktory dotej pory wynosil np 600 czy 700 zł to juz jest chyba konkretna kwota.

Tadeusz M
19-08-2004, 10:19
[quote="Grzes z Krakowa"]Poniewaz rzad oszczednosci tez jest inny.

20% odzysku ciepla tylko ze scieków nic konkretnego mi nie mówi
Ile to moze byc tak naprawde w liczbach i pieniadzach???quote]
Przy moim zuzyciu to jest 10 do 15 zł miesięcznie

alison
19-08-2004, 10:38
Tadeuszu, jeżeli za materiały 150 pln i własną pracę zaoszczędzisz 150 pln rocznie, to dla mnie ma to sens, bo w nastepnych latach jednak coś zostanie Ci w kieszeni. A Ci którzy piszą o skali oszczędności, pewnie zarabiają na tyle dużo, że mają inne spojrzenie na świat i dla nich 15 pln miesięcznie to tak jak splunąć. A są i tacy co zarabiają 2000 pln i dla nich każada oszczędność ma sens.
Niech mądrale piszą co chcą a Ty rób swoje, najlepiej na tym wyjdziesz!
A jak już zrobisz tą instalację, to napisz jak działa i co realnie zostaje w portfelu. Pozdrawiam i życzę powodzenia :wink: ! ALison



[quote=Grzes z Krakowa]Poniewaz rzad oszczednosci tez jest inny.

20% odzysku ciepla tylko ze scieków nic konkretnego mi nie mówi
Ile to moze byc tak naprawde w liczbach i pieniadzach???quote]
Przy moim zuzyciu to jest 10 do 15 zł miesięcznie