PDA

Zobacz pełną wersję : Gruntowanie przed malowaniem - problem



Rafix10
17-03-2015, 11:02
Mam taki problem. Chcę pomalować ściany w nowym mieszkaniu. Tynk jest gipsowy.
Pomalowałem pokój i przedpokój w ten sposób iż najpierw poszedł unigrunt Tytan,
później Śnieżka podkładowa i na to farba Dekoral. Niestety efekt był kiepski. Po wałku tworzyły się kratery.
Może nie było to bardzo widoczne przy świetle prostopadłym ale w
przypadku światła smugowego wyglądało to niefajnie.
Ostatecznie wkurzyłem się i położyłem gładź i dopiero pomalowałem.
Teraz został mi jeszcze jeden pokój. Jak przygotować ścianę żeby się nie bawić z gładzią.
Pomalowałem dwa razy unigruntem Tytanem ale zauważyłem że nie tworzy on
jednolitej powierzchni tylko nieregularne plamy. Nie każde miejsce jest pokryte unigruntem , wsiąka on bardziej w głąb powierzchni w
niektóre miejsca. I to jest później problem. W tych miejscach farba
wsiąka a w innych miejscach wysycha na powierzchni stąd są kratery.
Co z tym można zrobić?

Balto
17-03-2015, 20:10
Ech... tu powinienem zacząć walić głową w mur....
Procedura wyboru gruntu jest następująca: wybieramy farbę - jaką chcemy (producent i co tam jeszcze), w efekcie czego mamy producenta i nazwę lub typ farby etc. i pod nią kupujemy grunt na konkretne podłoże. A nie na odwrót.

EWBUD
17-03-2015, 20:41
Mam taki problem. Chcę pomalować ściany w nowym mieszkaniu. Tynk jest gipsowy.
Pomalowałem pokój i przedpokój w ten sposób iż najpierw poszedł unigrunt Tytan,
później Śnieżka podkładowa i na to farba Dekoral. Niestety efekt był kiepski. Po wałku tworzyły się kratery.
Może nie było to bardzo widoczne przy świetle prostopadłym ale w
przypadku światła smugowego wyglądało to niefajnie.
Ostatecznie wkurzyłem się i położyłem gładź i dopiero pomalowałem.
Teraz został mi jeszcze jeden pokój. Jak przygotować ścianę żeby się nie bawić z gładzią.
Pomalowałem dwa razy unigruntem Tytanem ale zauważyłem że nie tworzy on
jednolitej powierzchni tylko nieregularne plamy. Nie każde miejsce jest pokryte unigruntem , wsiąka on bardziej w głąb powierzchni w
niektóre miejsca. I to jest później problem. W tych miejscach farba
wsiąka a w innych miejscach wysycha na powierzchni stąd są kratery.
Co z tym można zrobić?

Poszukaj dobrze na forum, jest dużo o NIE malowaniu "unigruntem"

mercedes35
18-03-2015, 10:21
Mam taki problem. Chcę pomalować ściany w nowym mieszkaniu. Tynk jest gipsowy.
Pomalowałem pokój i przedpokój w ten sposób iż najpierw poszedł unigrunt Tytan,
później Śnieżka podkładowa i na to farba Dekoral. Niestety efekt był kiepski. Po wałku tworzyły się kratery.
Może nie było to bardzo widoczne przy świetle prostopadłym ale w
przypadku światła smugowego wyglądało to niefajnie.
Ostatecznie wkurzyłem się i położyłem gładź i dopiero pomalowałem.
Teraz został mi jeszcze jeden pokój. Jak przygotować ścianę żeby się nie bawić z gładzią.
Pomalowałem dwa razy unigruntem Tytanem ale zauważyłem że nie tworzy on
jednolitej powierzchni tylko nieregularne plamy. Nie każde miejsce jest pokryte unigruntem , wsiąka on bardziej w głąb powierzchni w
niektóre miejsca. I to jest później problem. W tych miejscach farba
wsiąka a w innych miejscach wysycha na powierzchni stąd są kratery.
Co z tym można zrobić?

Pod malowanie nie można gruntować zbyt mocnym gruntem,niektóre grunty należy rozcieńczać.
Mam w okolicy mały miejscowy sklep z farbami i obsługą od której można się wiele nauczyć.
www.farbywarowny.pl-polecam

milo222
18-03-2015, 13:31
ostatnio widziałem na budowie jak mieszano grunt z białą farbą 1:1 i potem szedł kolor. Bardzo ładnie wyszło żadnych plan czy smug.

ra__f__al
20-03-2015, 19:50
zamiast gruntu to najtańsza biała farba i pomalować nią ściany przed malowaniem właściwym.

Balto
20-03-2015, 20:10
Ludzie!? Czy wy się słyszycie? A potem a czemu mi wyszły przebarwienia czy coś się nie trzyma... Mogę długo i bezskutecznie. Wybiera się farbę konkretną jaka nam się podoba i nadaje się na konkretne podłoże, następnie pyta się producenta lub czyta ulotkę gdzie zalecany jest grunt pod tą konkretną farbę. Chyba, że ktoś z was "orły, sokoły" zna skład gruntu do tej farby - wtedy sobie sam może zrobić...

rutino78
20-03-2015, 20:14
to wszystko niestety prawda. ktos z tego unigruntu powinien za jaja byc powieszony.
jeśli zagruntujesz ichnim wynalazkiem ścianę w sposób niewłaściwy, (czyli jeśli choć jedna smuga zostanie) to tego nie zamalujesz niczym.
zafundowałem tym sobie dodatkową warstwę gładzi.
Najlepiej kupic farbę gruntującą np śnieżka i masz pierwszą warstwę białego.

fighter1983
20-03-2015, 20:17
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233661-Farba-lateksowa-odesz%C5%82a-z-ta%C5%9Bm%C4%85-jak-tapeta-Co-by%C5%82o-nie-tak

Cos do dodania?

kamihi
20-03-2015, 20:19
Jeszcze aspekt jakości wałka i techniki malowania bo można narobić sobie "batów "

ZygmuntRolicz
21-03-2015, 19:19
Unigruntem mozna spokojnie gruntowac jeżeli rozcieńczy się go 4:1. Ważne jest żeby grunt nanosić ławkowcem z naturalnego włosia.

Rafix10
26-03-2015, 09:10
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Niestety poszło wszystko nie
najlepiej.
Unigrunt dałem nierozcieńczony. Później próbowałem ratować sytuację
dająć farbę białą rozcieńczoną z wodą. Wówczas to jeszcze jakoś
wyglądało, choć były już ślady "nierównego baranka":. Ale jak na to położyłem ostateczną warstwę
farby to te ślady + zacieki pod światłem są jeszcze bardziej widoczne.
Co z tym teraz zrobić?

Balto
26-03-2015, 19:53
Zdrapywać?

ZygmuntRolicz
26-03-2015, 20:11
Przeszpachluj na nowo i po problemie.

yoannah
05-04-2015, 14:05
Przepraszam, że się podepnę pod posta, ale widzę, że są tu ludzie, którzy znają się na rzeczy lepiej niż ja, a niestety nie wiem dlaczego nie mogę dodać nowego tematu (dopiero co założyłam konto).

Mam problem z wyceną malowania ścian w wynajętym lokalu pod restaurację. Sufity są półokrągłe, więc wliczają się w ściany. Obliczyłam, że mniej więcej powierzchnia do malowania to 250m2, z czego większość pomalowana będzie na kolor. Biały tylko w kuchni specjalną farbą kuchenną (30m2). Ponadto z niektórych ścianach trzeba zerwać tapetę(4 ściany), a na reszcie jest wściekło pomarańczowy kolor. Planuję dobrać połowę kolorów tak, aby były na tyle ciemne by dało się przykryć pomarańcz bez problemu, część z jaśniejszymi kolorami wymagać będzie prawdopodobnie malowania 4 razy. Podłoga wymaga zabezpieczenia przed ubrudzeniem, a ubytki w ścianach do gipsowania są znikome. Oto jaką wycenę dostaliśmy od malarza:

Witam

Przesyłam wycenę za malowanie lokalu.
W wycenie mamy:
-malowanie w jednym kolorze pomieszczeń bez odcinania,
-malowanie ościeżnic,
-malowanie lamperii,
-zerwanie tapety,
-szpachlowanie otworów po kołkach oraz tam gdzie odchodziła farba (nad kuchnią i obok okna),
-ściąganie grzejników malowanie za nimi oraz zakładanie,
-uzupełnienie ubytku przed wejściem na sztukaterii i wymalowanie na biało,
-zabezpieczanie i przenoszenie sprzętu do malowanie.

Cena będzie wynosić 6000 tyś bez faktury.

Jeżeli będzie trzeba malować ściany farbą podkładową to cena wzrośnie o 1000 zł.

Cena farby podkładowej to około 60 zł za 10l i będzie potrzebnych około 4-5 wiader przy jednokrotnym malowaniu.
Farba nawierzchniowa Dulux to cena około 90 zł za 5l z tego co pamiętam to jest tylko część pomieszczeń malowana kolorami więc powinno wystarczyć około 8-9 opakowań przy dwukrotnym malowaniu.
Biała farba do kuchni to cena od 90 do 180zł za 2,5l w zależności od firmy i jakości krycia i będziemy potrzebować około 2 opakowań przy dwukrotnym malowaniu (jeżeli będziemy malować łazienki i inne pomieszczenia socjalne tą farbą to wówczas musimy mieć o 3 opakowania więcej), jeżeli nie to wówczas możemy pomalować białą farbą a ona kosztuje od 60 do 150 za 10l.
Farba na lamperie i ościeżnice w ilości 3-4l powinna wystarczyć ale nie pamiętam ile tych lamperii było dokładnie cena takiego opakowania będzie się wahać w rejonie 200 zł.

Litr białej farby elewacyjnej około 40zł

Do tego wszystkiego worek gipsu lepki, folie i papier do zabezpieczania wyniesie około 500 zł


Jeżeli się Pan zdecyduje to proszę dać znać do wtorku wieczorem abym mógł ustawić sobie inne prace.

Jeżeli nie zależało by Panu na fakturze za materiał to mogę zadzwonić do hurtowni i wycenić wszystko, powinno byś taniej za materiał ale faktura będzie na kogoś innego wówczas.


Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych



Uważam, że koszt farb to znaczna przesada, bo wiem, że używając śnieżki da się dużo zaoszczędzić. Plus nie wiem czy to w jaki sposób wyceniono pracę nie jest przesadzony. Czy tak prezentuje się sytuacja jeśli chodzi o zamawianie malowania? Może inaczej przebiega procedura dogadywania kosztów? Bardzo proszę o odpowiedź, już we wtorek musimy decydować.

Być może znają Państwo jakieś tanie, dobre firmy w Krakowie?

Pozdrawiam, Joanna

ZygmuntRolicz
05-04-2015, 16:02
Joanna... Tanie i dobre zrób jedzenie w twojej restauracji a najlepiej, żeby porcje były przeogromne. Nie da się? No pewnie, że nie, sknerusie jeden :P

SO-JER
05-04-2015, 16:28
Robocizne możesz sprawdzić w knr, lub na google-kosztorysy robót malarskich
Materiały kup sama, lub weź wykonawce w samochód i do castoramy/ obi/ lerle merle ...

yoannah
05-04-2015, 16:33
Jedzenie u nas będzie dość tanie i dobre, a na pewno i nie będzie zawyżona cena.

Pytam, gdyż kompletnie nie mam pojęcia i nie wiem czy ta oferta jest dobra czy też próbują skorzystać na mojej głupocie. Bardzo chciałabym tak jak Pan "nie sknerus" nie przejmować się kosztami i rzucić w twarz milionami złotych wykonawcy nie ważne jaką kwotę by mi powiedział i nie sprawdzając czy jest racjonalna. Niestety ja muszę skupić się na wykonaniu wszystkiego w standardowych lub okazyjnych cenach (których nie znam i o które pytam).

:)

yoannah
05-04-2015, 16:35
SO-JER - Dziękuję, zaraz poszperam. Z materiałami też tak planowałam, jedyna opcja, kontrolowane zaufanie. :)

ZygmuntRolicz
05-04-2015, 16:37
Joanna, pamietaj, w budowlance jak w restauracji. Z g*** będziesz gotować, jak g**** będzie smakować. Geslerową sobie pooglądaj i zobacz co ona robi z tanimi półproduktami.

yoannah
05-04-2015, 16:45
Zygmunt - Będzie to kuchnia azjatycka, więc z g.ówna raczej nie planujemy gotować :). W porównaniu z innymi restauracjami cena będzie rozsądna biorąc pod uwagę jakość potraw i kwalifikację stuffu prosto z Japonii i Korei. Dziękuję za rady nie w temacie, ale z tym sobie poradzimy sami.

ZygmuntRolicz
05-04-2015, 17:09
Cena za farbę podkłądową zgadza się. 60zł to norma. Z kolei ta po 90 zł/10L to jakis tani badziew i po dwóch przetarciach ściereczką będziesz widzieć farbę gruntującą. Ta lepsza, do kuchni to w zasadzie 40-50zł za 1L. Norma, a farba zapewne szorowalna. Farba fasadowa, cena też OK. Generalnie, nikt nie chce cię oszukać, wykonawca pisze rozsądnie. Nie znam metrażu ( i nie chcę) więc nie potrafię ocenić zużycia. Czasami nieuczciwi wykonawcy, nad którymi inwestorzy są przekonani, że panują w 100% zostawiają sobie wiadereczko lub dwa do zwrotu jako wyrównanie za zaniżona stawkę. Życzę ruchu w interesie, uczciwego i spokojnego wykonawcy, takiego co np. jajka ci w ścianie nie zamuruje... bo wtedy pewna plajta ;).

yoannah
05-04-2015, 17:43
Dzięki wielkie za odpowiedź. Czyli jak rozumiem cena w porządku i przede wszystkim pilnować wykonawców cały czas, a powinno być okej.

Czy cena 6000zł za 250m2 jest rozsądna przy jedynie 2krotnym malowaniu czy też powinna ujmować również ściany wymagające 3 lub 4krotnego malowania? No i jeszcze inna kwestia - wydaje mi się, że ta kwota powinna już zawierać malowanie farbą podkładową, a nie wymagać dodatkowego 1000zł? Szczególnie, że ściany nie będą gipsowane (jedynie jakieś bardzo malutkie wypełnienia). Co Pan uważa?
I ile czasu im to powinno zająć, orientuje się Pan?

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

ZygmuntRolicz
05-04-2015, 18:03
Nie będę się wypowiadał bo nie znam zakresu robót. Malowanie malowaniu nierówne. Ja za malowanie farbą gruntująca biorę za samą usługe 6zł/m2. Płatne dodatkowo. Nie maluję farbami klienta ani tymi z marketów dlatego też wszystkie ściany maluję max 2 razy. Tanimi farbami trzeba 3-4 a i tak efekt nie będzie zadowalający i wtedy wykonawca może sobie liczyć np 5-6zł za warstwę- i słusznie. Czas- pojęcie względne. wszystko zalezy od temp i wilgotności. Nie da się przyspieszyć malowania kiedy wcześniejsza warstwa nie wyschła. Dlatego zalecam pójście w markowe farby. Oszczędność na materiale i wykonawcach. Najlepiej, jak ekipa ma agregat. Wszystko pokryje jedna warstwa i malowanie 250m2 może trwać około 4h z oklejaniem i ściąganiem folii.

yoannah
05-04-2015, 18:45
Dziękuję bardzo. Poczytałam trochę o malowaniu natryskowym i wiele się dowiedziałam. Myślę, że uda mi się znaleźć kogoś kto zrobi to szybko i porządnie. Pozdrawiam!!