PDA

Zobacz pełną wersję : Powietrzne pompy. Jakie COP?



AdrianEH
17-03-2015, 15:15
Pytanie takie:
Szukam na rynku najwydajniejszych pomp powietrznych. Z jakimi COP spotkaliście się dla A2/W35 i dla A-7/W35 i może ekstremalnie A-7/W55? oczywiście wg nowej normy :)
Jeżeli trafi ktoś na najniższe COP to też wrzucać. Dzięki.

Vld
17-03-2015, 16:27
Szukasz najlepszej pompy, czy najlepszego marketingu?
Z daleka widać, że za dużego pojęcia o tym kopie to nie masz.

map78
17-03-2015, 16:29
Pytanie takie:
Szukam na rynku najwydajniejszych pomp powietrznych. Z jakimi COP spotkaliście się dla A2/W35 i dla A-7/W35 i może ekstremalnie A-7/W55? oczywiście wg nowej normy :)
Jeżeli trafi ktoś na najniższe COP to też wrzucać. Dzięki.

Tu masz prawie wszystkie:)
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

AdrianEH
17-03-2015, 23:27
Szukasz najlepszej pompy, czy najlepszego marketingu?
Z daleka widać, że za dużego pojęcia o tym kopie to nie masz.

Nie rozumiem?
tępy może jestem.
Szukam i chciałem sprawdzić jakie cop pompy powietrzne mają. Co w tym pytaniu jest nie tak?

fotohobby
18-03-2015, 07:05
Sprawdż sobie dla Panasonica Aquarea. Nie mówię, że to jakis absolutny lider wydajności, ale parametry ma przyzwoite i dajace obraz tego, jak wyglada COP powietrznych.

AdrianEH
19-03-2015, 10:00
Tu masz prawie wszystkie:)
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

Dzięki. Trochę rzeczy sie już pozmieniało :) Ale jest jakiś obraz. Tak przeglądałem i Atlantici dość dobrze wychodzą. Dimplex ma wprowadzić jakieś nowości z Copem ponad 4 przy A2/W35

map78
19-03-2015, 10:30
Dzięki. Trochę rzeczy sie już pozmieniało :) Ale jest jakiś obraz. Tak przeglądałem i Atlantici dość dobrze wychodzą. Dimplex ma wprowadzić jakieś nowości z Copem ponad 4 przy A2/W35

Nic się nie pozmieniało:) Nazwa pliku jest tylko stara. To są badania pomp na dzień 05.03.2015, więc jak najbardziej aktualne:yes: Zresztą wystarczy spojrzeć, że są tam już najnowsze modele Panasonika, które w 2013r jeszcze produkowane nie były.

fachman19
19-03-2015, 14:46
cop to nie wszystko .Niektóre pompy zaczynają pracować od temperatury wody powyżej np 25 C.Poniżej pracuje grzałka.

Vld
19-03-2015, 15:24
O takich i innych szczegółach oni zazwyczaj dowiadują się po zakupie, jak im rachunki się nie zgadzają. Choć większość zapewne pozostaje w błogiej nieświadomości

mkm silesia
19-03-2015, 20:32
e tam niskie skraplanie od zawsze zabijało sprężarki upraszczając czy ktoś z was jeździ non stop z zimnym silnikiem w samochodzie

malux20
20-03-2015, 11:38
czyli ja swoją pompe zajeżdżam
skoro jadę na zasilaniu 25-26 stop właściwie przez cały sezon

imrahil
20-03-2015, 11:55
wychodzi na to, że domu mocno energooszczędnym pompa ciepła nie dość że ma długi czas zwrotu, to jeszcze jej żywotność spada. np. u mnie od kilku dni nie włącza się ogrzewanie, wylewka i płyta fundamentowa ma już pewnie temperaturę otoczenia. jak włączy się ogrzewanie, to powrót będzie przez długi czas na niskim poziomie, zanim wzrośnie do 25*C to pomieszczenia będą już nagrzane.

malux20
20-03-2015, 12:17
NO U MNIE TAK DOBRZE nie jest
około 2 kwh /doba idzie na cwu

AdrianEH
20-03-2015, 18:05
którzy producenci tak mają, że od 25 stC dopiero grzeją? Nie spotkałem się jak na razie z tym problemem ponieważ nie grzałem takim parametrem. Czy taki "problem" występuje również w gruntówkach? A co jest w sytuacji gdy w pompie gruntowej nie ma grzałek?

fachman19
20-03-2015, 18:13
e tam niskie skraplanie od zawsze zabijało sprężarki upraszczając czy ktoś z was jeździ non stop z zimnym silnikiem w samochodzie

A ile to jest niskie skraplanie a ile wystarczająco wysokie.:D
Daikin i panasonik maja taka barierę a atlantic / fujitsu nie mają tego.

nydar
20-03-2015, 20:39
Ciekawe jakiej argumentacji użyje autor takiego stwierdzenia.

Vld
20-03-2015, 21:43
Nic nie musi używać, hydraulik i tak wie o co chodzi.

mkm silesia
21-03-2015, 09:09
A ile to jest niskie skraplanie a ile wystarczająco wysokie.:D
Daikin i panasonik maja taka barierę a atlantic / fujitsu nie mają tego.

A kolega miał może "do czynienia" z agregatami skraplającymi działającymi "w zimie" bez regulacji ciśnienia / temp. skraplania ?
Moje doświadczenie jest takie że zwykle jak nie było regulacji to miałem robotę przy wymianie sprężarki dla mnie na plus bo robota była nawet jak "przetarg" wygrała tańsza firma - bo nie doliczyła regulatora :)
O różnicach w budowie wymienionych urz.(D,P,A/F) nie wspomnę - wymiennik płytowy vs wymiennik rurowy umieszczony (o zgrozo na tym forum) w buforze
P w pierwszej wersji urządzeń przyjął asekuracyjnie że spr. ma pracować na 50% jeżeli temp. w obiegu c.o. jest pomiędzy 20 a 25 teraz już wystarcza 10oC - z czegoś to wynika - pewnie chcieli jak najszybciej "zajechać" sprężarki wprowadzając nową linię produktów na rynek ;).
Nie zapominajmy o wydajności tzr (ezr w mniejszym stopniu ale zawsze) wynikającej z różnicy ciśnień.
Ale jak to na tym forum producenci i sprzedawcy ( a instalatorzy w szczególności) robią to wszystko tylko dlatego aby orżnąć was biednych konsumentów :yes:
Swoja drogą podobnie postępują producenci gruntówek - pozwalają na pracę grzałki przy niskim skraplaniu.
A wracając do kwestii P producent którego wyroby montowałem przed tym jak "przejął" go P pozwalał na pracę spr. do 15oC można było w ustawieniach serwisowych obniżyć do 10oC - z czegoś to wynika wielkość wymiennika nie jest "gumowa" a spr. ma swój zakres pracy.

fachman19
21-03-2015, 09:36
nie mam dużego doświadczenia w układach chłodniczych,dlatego pytam .
Czy są inne sposoby zabezpieczenia sprężarki .Czy tylko podniesienie temperatury skraplania.
Z tego co wiem problemem jest wykraplanie już w sprężarce to powoduje uszkodzenia.
Wydaje mi się ,że elektroniczna kontrola procesu sprężania i rozprężania (czujniki) w znacznym stopniu chronią sprężarkę.

Z mojego doświadczenia wynika ,że niechlujnie przeprowadzony rozruch (próżnia i szczelność i długości rur) ma największy wpływ na trwałość układu.

Wystarczy zrobić zgodnie z instrukcją:)

fachman19
21-03-2015, 09:42
.
Ale jak to na tym forum producenci i sprzedawcy ( a instalatorzy w szczególności) robią to wszystko tylko dlatego aby orżnąć was biednych konsumentów :yes:.

Jesteś pewien :confused:

clarnet
21-03-2015, 10:11
@fachman
tak dla precyzji w Daikinie pompa w trybie pc startuje jak powrót z instalacji przekroczy +18 stopni (a nie 25)

@mkm
tak z ciekawości wrzuć jakiś link z informacją/danymi/wykresem, że pompa grzeje od +10 w instalacji
ciekaw też jestem jak to wygląda jak na zewnątrz jest np. +15 :cool:

pzdr

fachman19
21-03-2015, 11:00
@fachman
tak dla precyzji w Daikinie pompa w trybie pc startuje jak powrót z instalacji przekroczy +18 stopni (a nie 25)


pzdr

To ja mam starszy model.
Ja tylko zwracam uwagę na parametr ,żeby na to też zwracać uwagę .Nic wiecej

Zigobar
21-03-2015, 11:42
tak dla precyzji w Daikinie pompa w trybie pc startuje jak powrót z instalacji przekroczy +18 stopni (a nie 25)

Z ciekawości chętnie zerknę na kopertę pracy sprężarki w niej pracującej, jeśli takową zamieścisz. Dyskutujący o minimalnym skraplaniu (przy danym parowaniu), zapewne również będą Ci wdzięczni.

clarnet
21-03-2015, 13:45
Niestety nie dysponuję taką klasyczna kopertą pracy, ale dokładne wykresy temperatur pracy znajdziesz , np. tutaj (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/pompa-ciepla-daikin-altherma-serii-c-nowe-modele-2012/)

nydar
21-03-2015, 19:17
http://www.specjalnoscchk.pl/literatura/Jasiukiewicz23.pdf
Przystępny sposób obniżenia ciśnienia-temp. skraplania w skraplaczu.
http://www.specjalnoscchk.pl/literatura/Jasiukiewicz24.pdf
Przystępny sposób zwiększenia ciśnienia-temp.parowania w parowniku.

AdrianEH
21-03-2015, 21:16
http://www.specjalnoscchk.pl/literatura/Jasiukiewicz23.pdf
Przystępny sposób obniżenia ciśnienia-temp. skraplania w skraplaczu.
http://www.specjalnoscchk.pl/literatura/Jasiukiewicz24.pdf
Przystępny sposób zwiększenia ciśnienia-temp.parowania w parowniku.

Fajne - doczytałem resztę artykułów z Politechniki Gdańskie. Za bardzo nic mnie drastycznie nie zaskoczyło ale fajnie poukładane. Warto poczytać, dlaczego montować podłogówkę i nie montować drabinek i kaloryferów do pomp ciepła.

Vld
21-03-2015, 21:40
http://www.specjalnoscchk.pl/literatura/Jasiukiewicz24.pdf
Przystępny sposób zwiększenia ciśnienia-temp.parowania w parowniku.
Czy teoria o przegrzewaniu suchych par już upadła, czy nadal przy niej obstajesz?

nydar
21-03-2015, 21:48
Czy teoria o przegrzewaniu suchych par już upadła, czy nadal przy niej obstajesz?

Nie upadła. Wręcz przeciwnie. W moim przypadku interesować mnie będzie temp. skraplania max. 30oC a temp. par czynnika +/- 15-20oC .Z jednej strony niższe ciśnienie cieczy ,z drugiej wyższe ciśnienie par z tytułu temperatury.

mkm silesia
21-03-2015, 22:45
Nie upadła. Wręcz przeciwnie. W moim przypadku interesować mnie będzie temp. skraplania max. 30oC a temp. par czynnika +/- 15-20oC .Z jednej strony niższe ciśnienie cieczy ,z drugiej wyższe ciśnienie par z tytułu temperatury.

skoro skraplanie czynnika chłod. 30 to jaką zakładasz deltę na wymienniku freon - c.o. i jak w związku z tym temp. zasilania c.o i jaka delta na c.o.

mkm silesia
21-03-2015, 22:47
Jesteś pewien :confused:

tutaj akurat kpiłem z tych co prowadzą tu taką "krucjatę"

mkm silesia
21-03-2015, 22:50
@mkm
tak z ciekawości wrzuć jakiś link z informacją/danymi/wykresem, że pompa grzeje od +10 w instalacji
ciekaw też jestem jak to wygląda jak na zewnątrz jest np. +15 :cool:

pzdr[/QUOTE]

przy + 15 oddaje moc nominalna przy ograniczonej wydajności - niższa modulacja spr.
mam tylko materiały z szkolenia + własne doświadczenie z rozruchów inst. z nowymi modelami

Vld
21-03-2015, 23:12
Z jednej strony niższe ciśnienie cieczy ,z drugiej wyższe ciśnienie par z tytułu temperatury.

Nadal tego nie kumasz
Przegrzanie suchej pary nie podniesie ciśnienia parowania.

nydar
22-03-2015, 21:18
Myślę,że ty nie kumasz. Podgrzanie jest sprawą wtórną . Przewymiarowany parownik ma odparować a zużyte powietrze podgrzać.

wihajster
22-03-2015, 21:41
Myślę,że ty nie kumasz.

Panowie, nie wkładajcie już kija w mrowisko.....

To nie ma sensu!
:(

Vld
22-03-2015, 21:45
Jakaś piaskownica "wdarła się" na forum.
Nie wspominałeś wcześniej o przewymiarowanym parowniku. Poza tym jak masz - 10C na polu, to jak wielkim by on nie był, ciśnienie parowania i tak nie będzie większe niż - 10. Nawet nie będzie większe niż - 13K.

Vld
22-03-2015, 21:48
Panowie, nie wkładajcie już kija w mrowisko.....

To nie ma sensu!
:(
co jest tym mrowiskiem?
bardzo lubię takie atrakcje, ale tu nie widzę mrowiska.

nydar
22-03-2015, 22:07
Jakaś piaskownica "wdarła się" na forum.
Nie wspominałeś wcześniej o przewymiarowanym parowniku. Poza tym jak masz - 10C na polu, to jak wielkim by on nie był, ciśnienie parowania i tak nie będzie większe niż - 10. Nawet nie będzie większe niż - 13K.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?235610-Op%C5%82acalno%C5%9B%C4%87-pomp-ciep%C5%82a&p=6807695&viewfull=1#post6807695
Jednym słowem parownik o możliwości odparowania x kg czynnika/h w połączeniu z możliwością podgrzania par do ciśnienia dla temp. np. +15oC ,jest bez znaczenia?

Vld
22-03-2015, 22:26
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?235610-Op%C5%82acalno%C5%9B%C4%87-pomp-ciep%C5%82a&p=6807695&viewfull=1#post6807695
Jednym słowem parownik o możliwości odparowania x kg czynnika/h w połączeniu z możliwością podgrzania par do ciśnienia dla temp. np. +15oC ,jest bez znaczenia?

:)
a widzisz jednak nie nadążam za tobą. W zbyt wielu watkach drążysz temat
Jest bez znaczenia. Ciśnienie par zależy od temperatury w jakiej następuje przemiana fazowa czynnika w parowniku. Im on większy tym mniejsza będzie delta parowanie/powietrze, ale nigdy parowanie nie będzie wyższe od temperatury powietrza.

nydar
22-03-2015, 22:40
Zgadzam się. Nigdy nie będzie wyższe od temp.powietrza.Ale wyobraźmy sobie parownik wąski a wysoki, gdzie w dolnej części zbiera się czynnik ciecz-para .Niech ten parownik obmywają dwie strugi powietrza. W dolnej części powietrze zewnętrzne o temp. np. -10oC a w górnej powietrze zużyte z domu.Pomińmy kwestię zamrażania górnej części parownika,bo i na to może być sposób.
Wszak parownik ,to nic innego jak wymiennik krzyżowy.