PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie LPG z butli 33 kg



Olmiś
18-08-2004, 19:30
Witam,
w przyszłym roku wiosną powinienem mieć gaz ziemny. Ale w tą zimę jakoś trzeba grzać, choć dom raczej będzie niezamieszkały (chcę utrzymać ok. 10-12 st). Instalacje LPG zbiornikowe są drogie i umowy trzeba podpisać na klika lat. Wymyśliłem więc sobie, że postawię baterię 6-8 butli 33 kg z propanem i na tym jakoś sezon grzewczy przetrwam. Czy ktoś miał coś takiego? Jak się sprawuje? Jakieś za/przeciw?
dzięki

pawelurb
18-08-2004, 20:45
nie wiem dokładnie, ale ja bałbym się czegoś takiego 8 butli to 8 zaworów, trójników , złączek wszystko razem raczej prowizoryczne, 8 razy większe prawdopodobieństwo rozszczelnienia, i w sumie raczej łącznie mała powierzchnia, pozatym konieczność zmiany dysz w kotle, może lepiej kupić ( pożyczyć ) kilka piecyków na LPG i jakoś tak przetrwać zimę... albo coś z prądem? skoro tylko okresowo?

Qgiel
18-08-2004, 20:45
Rozlewnie gazu płynnego oferują takie baterie , chociaż bardziej do celów technicznych, aniżeli stricte grzewczych jest to uzywane. Ale oczywiście mozna i do tego celu. Natomiast obawiam sie że nie będzie to takie tanie.
Bez umowy z jakimś dostawcą się nie obejdzie, bo raczej nie da sie tego zrobić samodzielnie( co będzie w takiej umowie, trudno powiedzieć). Podejrzewam że gaz rozlewany w ten sposób bedzie droższy ?
Z pewnością są przepisy określające jak taka instalacja ma być zrobiona i gdzie umieszczona ( wątpię, aby mozna było zainstalować wewnątrz domu ?).
Co do technicznej strony. Przyjmując 6 szt. x 33 kg mamy 198 kg gazu( propanu).
198 kg x 1.92 daje nam ok 380 litrów i to znowu x 0,252 m3 = 95,8 m3 propanu.
Musisz oszacować zapotrzebowanie i zorientować się tym samym ile wymian butli Cię czeka w sezonie grzewczym( co by Ci gazu nie zabrakło w najwieksze mrozy).
Z drugiej strony........skoro masz mieć gaz ziemny wiosną to może być dla Ciebie jedyna alternatywa. Najwyżej trochę drożej Cie to wyniesie, ale sobie odbijesz na esploatacji tańszego gazu później.

Olmiś
18-08-2004, 21:12
Co do instalacji - najfajniejsze jest, że nie trzeba projektów, uzgodnień, pozwoleń... tylko stawiać butle i już.
Instalacje takie są od dawna robione, potrzebny jest tylko specjalny zestaw przyłaczeniowy dla odpowiedniej ilości butli (ok. 650 zł - z możliwościa odsprzedania po roku o ok. 100 taniej.)
Co do bezpieczeństwa: jeżeli propan (drożej) to stawiam na zewnątrz i spoko. Jak P-B (taniej) to musi być w garażu - i tu obawa o rozszczelnienie - ale przy dobrym dokręceniu czy warto się tym przejmować ?
Co do ceny, na razie mam 2 oferty - BP ok 95 zł i Orlen 87 zł za butlę (oczywiście stan na dziś). Trudno oszacować zużycie - liczę, że 20 butli tylko na ogrzewanie wystarczy - ok 2000 zł (PTH 30 + 12 cm styro /23 cm wełny na sufitach). To wychodzi tyle, co koszt instalacji zbiornika...

Na gaz ziemny jest ok 10 chętnych, a koszt wynosi ok. 1500 zł ale gazownia (monopolista!) wykonuje to 8 m-cy !

rafał ...
19-08-2004, 07:48
a nie lepiej odpuścić kombinację z gazem, postawić kilka olejaków elektrycznych i jedną zimę się przemęzyć ? Może nieco drożej w eksploatacji ale za to bezpieczniej i praktycznie bezobsługowo.

adrian
19-08-2004, 08:14
Mój ojciec tak przetrzymał jedną zimę - podłączone miał 2 butle. I wymiana co drugi dzień.

RobertOC
19-08-2004, 08:22
Zamiast kombinować z kotłem może po prostu pożycz piecyk katalityczny (może kilka) Ostatniej zimy dopóki nie miałem włączonego gazu zastosowałem takie rozwiązanie. Na dom 190m2 wystarczył jeden piecyk 3kW do utrzymania temperatury ok 5-6st C. Dodatkowo paliłem jeszcze w kozie i wtedy uzyskiwałem temp ok 10-12 st. Jedna butla do piecyka wystarczała na ok 2 dni.

Olmiś
19-08-2004, 09:44
Bateria na pewno może mieć 6 butli, za to z wydajnością faktycznie trzeba sprawdzić. Butle wymienia się "stronami" po 3 szt. Najgorzej, to oszacować zużycie gazu ...

Myślałem o kotle elektrycznym lub olejowym, ale nie bardzo skąd jest taki pożyczyć ew. tanio kupić używany.

NOTO
19-08-2004, 12:10
Myślałem o kotle elektrycznym lub olejowym, ale nie bardzo skąd jest taki pożyczyć ew. tanio kupić używany.
Olejak kosztuje ok. 200 zł. Jak kupisz 2-3 sztuki to przetrzymasz tylko na II taryfie ....
statyczny piec akumulacyjny (co by uniknąć dużych wachań temp kupisz już użuwany za ok 200 zł a nowy za 800 zł)

1950
20-08-2004, 20:24
Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75 poz 690), paragraf 178
Instalacje gazowe w budynku lub zespole budynków mogą być zasilane gazem płynnym z butli gazowej o nominalnej zawartości gazu do 33 kg lub baterii takich butli, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:
1) butle powinny być umieszczone na zewnątrz budynku, w miejscu oznakowanym, na utwardzonym podłożu, pod zadaszeniem chroniącym od wpływu czynników atmosferycznych,
2) liczba butli w baterii nie może przekraczać 10,
3) butle w baterii powinny być podłączone do kolektora wykonanego z rury stalowej bez szwu lub rury przewodowej łączonej przez spawanie,
4) odległość butli od najbliższych otworów okiennych lub drzwiowych w ścianie zewnętrznej budynku nie powinna być mniejsza niż 2 m,
5) butle nie mogą być sytuowane w zagłębieniach terenu.

Gosia Łódź
20-08-2004, 22:21
Mam takie w pozwoleniu na budowę 6*33
Znajomi mają takie ogrzewanie, czekając właśnie na gaz ziemny
Dom 102 m2, mają 6 sztuk, wymieniają po 3.
Są zadowoleni.
3 butle wystarczają im na tydzień. W zimie jest sam propan -podobnież jest bardziej kaloryczny.

Jak powyżej wspomniano-wszystko zgodnie z pzrepisami prawa, odpowiednio podłączone i nie powinno być problemów.
Nie płaci się za dzierżawe tych butli, jedynie kaucję -do zwrotu przy rezygnacji.

Musza stać na zewnątrz budynku
Od okien drzwi 2 m, od sasiedniego budynku 10 m

ronin
21-08-2004, 08:39
Co do instalacji - najfajniejsze jest, że nie trzeba projektów, uzgodnień, pozwoleń... tylko stawiać butle i już.

:D :D :D
Kto Ci takich bzdur naopowiadał ????

Olmiś
21-08-2004, 11:01
Ronin,
ja cały czas mówię o sytuacji tymczasowego ogrzewania - budynek w trakcie inwestycji a nie docelowe ogrzewanie i odbiór do zamieszkania....

Gość z BP mówił o zestawie dla 6-ciu butli, z wymianą po 3 szt. U mnie ok 180m2 ale mam nadzieję, że utrzymując niską temp ( 12 st) na ok. 20 butlach przetrwam a to tyle co koszt instalacji zbiornika na propan...

Gosia Łódź
21-08-2004, 16:24
Co do instalacji - najfajniejsze jest, że nie trzeba projektów, uzgodnień, pozwoleń... tylko stawiać butle i już.

:D :D :D
Kto Ci takich bzdur naopowiadał ????

Trzeba pozwolenie i zgodnie zprzepisami j.w. podanwano..natomiast nie trzeba projektu jak przy beczce

Olmiś
21-08-2004, 19:43
Trzeba pozwolenie i zgodnie zprzepisami j.w. podanwano..natomiast nie trzeba projektu jak przy beczce

A kto wydaje pozwolenie i na co? Wg mojej wiedzy, na zbiornik trzeba mieć zarówno projekt jak i pozwolenie ( na użytkowanie? bo chyba nie na budowę...)
Zresztą w przyszłym tygodniu zamierzam przeprowadzić kilka dokładnych rozmów z dostawcami gazu więc będę wiedział więcej.
A swoją drogą, jaki kocioł mają twoi rodzice i ile butli zużywają przez zimę?

Olmiś
24-08-2004, 22:10
Właśnie rozmawiałem z dostawcami gazu - twierdzą, że do takiej instalacji to na dobrą sprawę nic nie potrzeba, butle na zewnątrz, zestaw podłączeniowy z reduktorem i już. Powinna być kratka wentylacyjna przy podłodze, bo propan cięższy od powietrza jest...

Czy ktoś miał takie cudo i jak się na tym wychodzi? Ile propanu zużywa kocioł 9-20 kW utrzymując temp 12-14 st?

Gosia Łódź
24-08-2004, 22:17
My mieliśmy odrazu to w pozwoleniu na budowę.

Takie rozwiązanie mają moi znajomi,.
Wspominali, ze w zimę zużywają 3 butle na tydzień dom 102m2. parterowy.

Aktualnych ceny gazu w butlach 33 nie znam.

Formalności jest mniej niż przy beczce, i chyba zamiast miesięcznej dzierżawy płąci się jednorazową "kaucję " za te butle.

tomek_lodz
24-08-2004, 22:40
Co do orzewania piecami katalitycznymi na butle to nie polecam lepiej załatwić gdzieś używany piec akumulacyjny (można trafić czasami gratis lub za 50 PLN tylko aby "zabrać grata" nawet jak nie działa to spirale kosztują kilkanaście złotych) a nie masz otwartego ognia gdy cię nie ma oraz spalin w domu. I nie narażąsz się na "samowolkę" z podłączeniem pieca. BEZPIECZNIEJ

Olmiś
25-08-2004, 07:36
Aktualne ceny to w zależności od dostawcy 90-120 zł butla. Jedni chcą kaucję, inni nie.

tomek_lodz:
To nie bedzie piec katalityczny tylko normalny kocioł 20-24 kW (Vaillant, Junkers), tyle, żę zasilany propanem z baterii butli 33kg.
Piec akumulacyjny - owszem, nowego typu nie są złe ale te stare żadnej rozsądnej regulacji nie mają i pewnie majątek bym wydał na ogrzanie domu. Zwłaszcza, że będzie się tam sporadycznie.

tomek_lodz
25-08-2004, 13:15
Wiem ja radziłem Ci to jako działanie tymczasowe dlatego jakiaś tania "używka" Sześć butli to ile przewodów i trójników średnio co tydzień 3 sztuki do wymiany (koszt transportu?) a jak zamierzasz być tam okresowo do dodatkowe dojazdy w celu wymiany, a jak się coś rozszczelni? Prąd na pewno wyjdzie drożej (szczególnie budowlany) ale brak klopotów też jest w cenie...A co do tych wymian po 3 sztuki to jezeli się znam na fizyce ciśnienie we wszystkich butlach powinno być takie same więc wymiany wszystkich na raz jak się skończą.

Olmiś
26-08-2004, 07:59
To działa trochę inaczej. W komplecie jest np. 6 butli. Podłączone są do specjalnegometalowego łącznika - 2 x 3 butle z automatycznym zaworem pośrodku i reduktorem. Stąd jest wyjście do instalacji wewnętrznej.
Najpierw gaz jest pobierany z 3 butli po jednej stronie (np. prawej), jak gaz się skończy, zestaw przełącza się na 3 butle z drugiej strony. A puste można wtedy wymienić bez przerywania poboru gazu z pozostałych.
Jedna butla mogłaby nie mieć odpowiedniej wydajności do zasilenia kotła.
Butle przywożą gratis ( ha! ha! - dawno to wkalkulowali w cenę) i praktycznie z dnia na dzień. Zawsze mogę mieć 1-2 w garażu w rezerwie.
Czy tak czy tak muszę przyjeżdzać i zaglądać co się dzieje( na szczęście blisko), w weekendy zamierzam wykańczać co się da...

wuwu
13-09-2004, 16:05
:( mam podobny problem,w domku letniskowym ( 80m2) chciałbym piec gazowy zasilać przez zimę butlą(butlami???) również do celów weekendowo-mieszkalnych.Czy jest to możliwe ze wzgl. technicznych-wydajność pieca!!!!!!czy ktoś to przeżywał ?

Geezer
04-09-2006, 00:47
a nie lepiej odpuścić kombinację z gazem, postawić kilka olejaków elektrycznych i jedną zimę się przemęzyć ? Może nieco drożej w eksploatacji ale za to bezpieczniej i praktycznie bezobsługowo.

A jak olejakami podgrzac wode do mycia ??

tomaszo
25-11-2014, 16:58
Dla wszystkich czekających na podłączenie gazu.

Gościu od przyłącza gazu naobiecywał mi, że podłączy gaz do końca wakacji (czyli jakieś 3 miesiące temu) - nadal czekam / regularnie dzwonię do firmy która ma zainstalować gaz u mnie na działce (do firmy bo gość co miał instalować nie odbiera telefonów).
Dzisiaj się okazało, że jeszcze nie zrobili nawet projektu przyłącza - a już kilka razy dostawałem informacje, że już, już będzie gaz..

NIESTETY!!! Zaufałem im i teraz będę grzać propanem z butli 33kg - przypuszczalny koszt 4000-8000 PLN (w zależności od mrozów).

PS. Interesujące jest to, że pan instalujący to przyłącze sugerowałkilka razy że ma znajomości i może porozmawiać ze znajomym w administracji o tym przyłączu - ale zawsze się okazywało, że jednak nic się nie udało - tak na prawdę to z tego co wiem dzisiaj kłąmał jak pies i żadnego projektu nie ma i nie było!

Greengaz
25-11-2014, 20:09
Mógłbyś rozwinąć.
W sprawie przyłacza rozmawia się z PGNiG - http://www.pgnig.pl/dladomu/przylaczenie/, a nie z gościem od przyłacza gazu, firmą która ma zainstalować, nie mówiąc o administracji.

tomaszo
26-11-2014, 10:08
Tak wiem, ale problem w tym, ze oficjalne terminy sa jeszcze nie przekroczone.
Wiec z formalnego punktu widzenia wszystko jest OK - tyle tylko, ze goscie mi nasciemniali a ja ciemna masa im uwierzylem (dzisiaj gadalem z dostawca gazu w butlach - i on powiedzial, ze nie jestem jedyny w takiej sytuacji).

Inna inszosc jest taka, ze terminy terminami a prad mialem miec do polowy sierpnia (termin) - a zamontowali go pod koniec pazdziernika (ale to nie problem bo mialem prad budowlany wczesniej).

Adam626
30-12-2014, 20:33
NIESTETY!!! Zaufałem im i teraz będę grzać propanem z butli 33kg - przypuszczalny koszt 4000-8000 PLN (w zależności od mrozów).![/SIZE]

Inwestorem wewnetrznej inst gaz jestes ty a nie pan.

Zamiast myślec o LPG i jakichś dziwnych kosztach postaw farelkę za 20zł i niech pracuje z mocą 2kW 24/7. W domu nie zamarznie o ile masz dom ocieplony.

Kocioł do gazu ziemnego nie moze byc zasilany gazem z butli.
Ewentualnie zainstaluj klimatyzację i ogrzewaj nia

Greengaz
30-12-2014, 21:39
Adam626

- mowa jest o kłopotach z przyłaczem zewnętrznym, a nie instalacji gazowej wewnętrznej,
- skad wiesz, że tomaszo chodzi tylko o ochronę przed zamarzaniem, a nie prowadzeniem prac wykończeniowych lub zamieszkaniem,
- kocioł gazowy przy przechodzeniu z gazu ziemnego na propan lub odwrotnie, wymaga wymiany dysz lub tylko regulacji /w zależnosci od producenta/,
- koszty ogrzewania bezpośrednio prądem będą wyższe od ogrzewania propanem; nawet jeśli to będzie propan z butli 33 - 35 kg.