PDA

Zobacz pełną wersję : Unifon i brama - kable na przyszłość



MoHardcore
18-03-2015, 14:34
Witam.

Przy remoncie przedpokoju i wiatrołapu zaczęłem myśleć o unifonie i bramie przesuwnej. Wszedzie insalacja elektryczna jest wymieniona. Gniazdka 3x2,5mm2, oświetlenie 2x1,5mm2. Jedno pomieszczenie - jeden obwód. Rozdzielnia będzie w wiatrołapie koło drzwi wejściowych. Do furtki około 10-12m. Zakupiłem kabel 7x2x0,75 ziemny który będzie szedł od furtki do domu. Nie mam konkretnego modelu na oku, chce zrobić tak żeby potem wszystko zakupić i podłączyć bez rozkopywania domu dziesięć razu. Funkcje unifonu jakie będę potrzebował to otwieranie furtki, dzwonek, audio... bez wideo.

Pytania:
1. Gdzie ma iść ten kabel ziemny? Do rozdzielni czy do miejsca gdzie będzie unifon?
2. Jeżeli do unifonu to jaki kabel pociągnąć z rozdzielni do unifonu?
3. Brama przesuwna +/- 4 metry, podłączona pod obwód garażu (jest możliwość puszczenia kabla z rozdzielni do garażu po elewacji, bo dom bedzie ocieplany) tak samo brama garażowa. Garaż 3x2,5mm2, można?
4. Są jakieś bramy na wifi? Wiecie... android, ikonka na ekranie...*klik*, otwiera? Bo irytuje mnie jak ktoś stoi i blokuje drogę bo pilot łapie dopiero pod bramą.

kasprzyk
22-03-2015, 10:33
Witam

Oświetlenie 2x1,5 ?
kabel 7x2x0,75 ?? - może starczy, może nie - zależy od systemu jaki zamontujesz. Lepiej bierz osprzęt na inst. dwużyłowej- wtedy max wykorzystasz 4 zyły - 3 zostaną w zapasie - chyba, że "dzwonek" o którym piszesz nie wchodzi w skład tego domofonu.
Przewód doprowadź do rozdzielnicy, z tego miejsca do słuchawki domofonu poprowadź YTDY 8x0,5
Kabel do bramy przesuwnej oraz garażowej wystarczy 3x1,5mm na osobnym zabezpieczeniu 10A
Nie zapomnij o przewodzie do sterowania - osobny dla bramy gar., osobny dla br. przesuwnej

Makrelnet
06-04-2015, 22:29
Uzupełniając wypowiedź poprzedniego kolegi i odpowiadając nt sterowania bramą bezprzewodowo polecam system proxi firmy f&f http://www.fhome.pl/pl/fhome-poznaj-proxi.html

Przewód do oświetlenia tylko 3x1,5 żadne 2.
Kabel ziemny do rozdzieli a z rozdzielni tak jak napisał kolega wyżej YTDY 8x0,5.

Pozdrawiam