PDA

Zobacz pełną wersję : jaki miernik/tester napięcia



Rapscallion2
20-03-2015, 08:19
witam
to mój pierwszy post tu. Przejdę może od razu do rzeczy.

Chciałbym sprawić sobie jakiś podstawowy miernik/tester napiecia. Coś nieco bardziej skomplikowanego niż zwykła neonówka.
Przeglądnąlem oferty sklepów i w zasadzie zatrzymałem się na dwóch "rzeczach".
Jedna to multimetr,za około 50zł. Marka i model nie jest dla mnie sprawą najważniejszą ale żeby było wiadomo o jaki sprzet mi chodzi to dla przykładu: http://cromwell.pl/images/pdf/os8pl_section5b.pdf mowa o pierwszym modelu,EDISON DM 383

druga rzecz to bezkontaktowy wykrywacz napięcia. Dla podglądu o co mi się rozchodzi:
http://cromwell.pl/images/pdf/os8pl_section5b.pdf 6-ta pozycja z tego linku
lub tzw fazer: http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc ... l1082.html


I teraz najważniejsze.. Do czego miało by mi takie urządzenie służyć... Do zwykłych czynności domowych, czyli do sprawdzenia która faza ma napięcie, do sprawdzenia czy jakieś urządzenie nie jest pod napieciem,np urządzenie AGD. Do sprawdzenia ciągłości przewodu,do sprawdzenia czy przewód ochronny nie jest uszkodzony itp

Czasem lubię sobie pomajsterkowac przy jakichś robotach kuchennych,wiertarkach,komputerze itd wiec multimetr fajnie by się sprawdzał przy sprawdzaniu do którego miejsca w narzedziu dochodzi prąd,z kolei fazer ma tą fajną przewagę że nim zacznę wiercić dziurę w ścianie(by zamocowac lampę czy szafkę) jestem w stanie sprawdzić czy znajduje się tam przewód jakiś,czego multimetrem nie sprawdzę...

Nie wykluczam oczywiscie ze w niedalekiej przyszłości zaopatrzę się i w jedno i w drugie,aczkolwiek jestem wciąż w trakcie kompletowania własnej skrzynki narzędziowej i niestety na nie wszystko mnie stać ;-)

Tak wiec doradzcie proszę które urządzednie będzie miało większe zastosowanie dla amatora,a nie zawodowego elektryka/elektronika.

krzcel
20-03-2015, 11:15
Tak wiec doradzcie proszę które urządzednie będzie miało większe zastosowanie dla amatora,a nie zawodowego elektryka/elektronika.
Do domowego majsterkowania kup sobie jakiś prosty tani multimetr. W miarę czasu zorientujesz się w swoich potrzebach i kupisz coś lepszego. Ten pierwszy i tak spalisz, bo komu się nie zdarzyło zmierzyć napięcia omomierzem niech rzuci kamieniem.


Do sprawdzenia ciągłości przewodu,do sprawdzenia czy przewód ochronny nie jest uszkodzony itp
Pomijam potrzebę posiadania uprawnień, ale nawet gdybyś je posiadał to miernikiem uniwersalnym nawet drogim nie da się zmierzyć np. ciągłości przewodu.
Mozesz się oczywiście pobawić jako hobby, ale pamiętaj że wyniki pomiarów nie będą miarodajne.

Rapscallion2
20-03-2015, 12:53
Pomijam potrzebę posiadania uprawnień, ale nawet gdybyś je posiadał to miernikiem uniwersalnym nawet drogim nie da się zmierzyć np. ciągłości przewodu.
Mozesz się oczywiście pobawić jako hobby, ale pamiętaj że wyniki pomiarów nie będą miarodajne.


Krzcel,ale wedle zapewnień producenta fazerem jestem w stanie zmierzyć ciągłość przewodu. Widzialem nawet filmik na youtubie z prezentacji tego urządzonka.
Zastanawiam sie nad nim główne dlatego że daje on możliwosć wykrywania przewodów pod śnianami, co jest mocno przydatne a czego nie zrobię miernikiem.
Dla odmiany miernikiem mogę sprawdzać konkretne wartosci napięcia oraz miejsca gdzie w urządzeniach napięcie przestaje przechodzić, czyli też mocno przydatna rzecz. Stąd mój dylemat.

elpapiotr
20-03-2015, 12:53
Pomijam potrzebę posiadania uprawnień, ale nawet gdybyś je posiadał to miernikiem uniwersalnym nawet drogim nie da się zmierzyć np. ciągłości przewodu. Bzdura. Da się, ale trzeba umieć.

krzcel
20-03-2015, 13:17
@Rapscallion2
Kup i fazer, przecież to cenowo cię nie zabije. Co do lokalizacji przewodów pod ścianami, to posługiwałem się Boschem za prawie 900PLN i nie powiem żeby powalał na kolana. Że przewodu nie ma, da się wykryć. Ale lokalizacja konkretnego przewodu to już inna bajka.
A jak chodzi o zapewnienia producenta, to przecież życie znasz.
@elpapiotr
Wedle mojej wiedzy samym multimetrem bez wspomagania się dodatkowowym sprzętem nie da się. Ale skoro twierdzisz inaczej, to słuchamy z uwagą.

Rapscallion2
20-03-2015, 15:47
@Rapscallion2
Kup i fazer, przecież to cenowo cię nie zabije.

gdybym miał kupić tylko te dwie rzeczy pewnie nie,ale tu poziomica,tu najprostszy zestaw wkrętaków, tu kilka kluczy płaskich, tu coś jeszcze i się cena robi. Dlatego nie wykluczam że w przyszłosci zaopatrze się w obie rzeczy. Wolałbym jednak teraz wybrać "bardziej potrzebną".

Remiks
20-03-2015, 16:10
gdybym miał kupić tylko te dwie rzeczy pewnie nie,ale tu poziomica,tu najprostszy zestaw wkrętaków, tu kilka kluczy płaskich, tu coś jeszcze i się cena robi. Dlatego nie wykluczam że w przyszłosci zaopatrze się w obie rzeczy. Wolałbym jednak teraz wybrać "bardziej potrzebną".
Więc kup fazer do prac domowych bardziej Ci się przyda niż multimetr.

krzcel
20-03-2015, 16:59
Albo kup multimetr, a fazer kup taki za 8złhttp://allegro.pl/probnik-probowka-napiecia-12-250v-yt-2863-yato-i5108342169.html(na targu pewnie 5). Kupiłem kiedyś w Casto identyczny dla jaj i niekiedy się przydaje. Nie żal zgubić lub zepsuć. I tak te wszystkie fazery i próbówki to zabawki a nie przyrządy pomiarowe.

Ten "bezkontaktowy wykrywacz napięcia" z Cromwela za 33 zł sprawdzi się w boju tak samo jak ten za 8zł. Tzn., można zastąpić je różdżką. IMO szkoda kasy.

Remiks
20-03-2015, 17:38
Pewnie że fazery to troszkę zabawki a nie przyrządy pomiarowe, to tylko wskaźniki i czasmi pokazują co innego niż powinny ale jak się o tym wie to czasami się przydają. Bezkontaktowy wykrywacz napięcia taki niby z wyświetlaczem ja bym sobie podarował ale zastanowił bym się nad 777 też kupiłem jako zabawkę z ciekawości ale przewody da się zlokalizować jak tym za 900zł i nie szkoda jak zginie ;-)

irqul
20-03-2015, 19:23
Fazer 777 i zamiast miernika żarówka 230V10W.
Fazer ma całkiem spore możliwości użytkowe. Sprawdzisz nim czy żarówka, lub bezpiecznik są przepalone, ciągłość przewodu, obecność napięcia 230V, ale też możesz go używać do szukania uszkodzeń w instalacji 12V, np w samochodzie.
Jako lokalizator przewodu w ścianie nie jest pewny, ale lepsze to niż nic.
Żarówka jest bardzo dobrym narzędziem przy szukaniu typowych instalacyjnych usterek.

elpapiotr
20-03-2015, 19:46
Fazer ma całkiem spore możliwości użytkowe. Sprawdzisz nim czy żarówka, lub bezpiecznik są przepalone, ciągłość przewodu, obecność napięcia 230V, ale też możesz go używać do szukania uszkodzeń w instalacji 12V, np w samochodzie. Nie pisz tak, bo "elektryk" krzcel twierdzi, że się nie da, tak więc uważaj, bo Cię obsmaruje.

krzcel
20-03-2015, 20:10
Nie pisz tak, bo "elektryk" krzcel twierdzi, że się nie da, tak więc uważaj, bo Cię obsmaruje.
Nic nie poradzę na to, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Rapscalion2 pisał o sprawdzaniu ciągłości przewodu ochronnego.Oczywiście że się nie da tego sprawdzić za pomocą multimetru.
Ty twierdzisz że się da.

Bzdura. Da się, ale trzeba umieć.
Od południa proszę, żebyś się podzielił wiedzą jak to zrobić. Kreujesz się na fachowca od pomiarów, to masz okazję to udowodnić.

Remiks
20-03-2015, 20:18
Ciągłość przewodu da się nawet za pomocą bateryjki i żarówki sprawdzić oczywiście nie w rozumieniu przepisów ale już metodą techniczną ....

krzcel
20-03-2015, 20:33
oczywiście nie w rozumieniu przepisów .
Dokładnie o to chodzi. Ale spróbuj to wyjaśnić elektrykowi, który w tym tygodniu dopiero po raz pierwszy w życiu zobaczył kartę katalogową od RCD i nie potrafi zawartej tam treści w logiczną całość połączyć z zapisem karty gwarancyjnej.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?235787-Projekt-ocena-za%C5%82o%C5%BCe%C5%84-instalacji&p=6810884&viewfull=1#post6810884
A sam wymaga od innych posługiwania się precyzyjnym językiem.

elpapiotr
20-03-2015, 20:40
Pomijam potrzebę posiadania uprawnień, ale nawet gdybyś je posiadał to miernikiem uniwersalnym nawet drogim nie da się zmierzyć np. ciągłości przewodu.
Zdecyduj się, czego chcesz :P

Natomiast sprawdzanie przewodów ochronnych to już trochę szersze zagadnienie, związane z pomiarami skuteczności ochrony przeciwporażeniowej(IPZ) Metodyka tych pomiarów jest zbliżona do pomiarów i prób połączeń wyrównawczych, ale tego już nie będę Cię uczył.
Podpowiem, że takie próby są wystarczające przy wykorzystaniu źródła prądu stałego lub przemiennego o napięciu od 4 do 24 V i prądem co najmniej 0,2 A

krzcel
20-03-2015, 20:47
Dziękuję za informację.

elpapiotr
20-03-2015, 20:50
Znalazłeś w końcu ten zapis w karcie gwarancyjnej, czy dalej szukasz ?

Rapscallion2
20-03-2015, 21:20
Im wiecej przeglądam i czytam tym bardziej skłaniam się ku fazerowi. Pewnie dlatego że jako iż nie jestem zawodowcem nie potrzebowałbym używac wszystkich opcji jakie oferują multimetry, a do podstawowych prac domowych fazer z tego co piszecie w zupełności się sprawdzi, przy tym jest troche tańszy(choć akurat nie jestem fanem przeliczania bezpieczeństwa na pieniadze)

Jeszcze nim się ostatecznie zdecyduję,sprawdzę jedną rzecz która będzie miała wpływ na wybór. Mianowicie czy multimetr jest przewidziany do naprawy, znaczy jeśli padnie czy istnieje opcja wymiany jakichś części zamiennych w nim czy jak w przypadku fazera wymianiamy tylko baterie i nic wiecej nie można(choć to nie dziwi,bo cena dość mała to i naprawiać się nie opłaca)

Upewnijcie mnie tylko w jednej rzeczy jeszcze. Fazerem będę w stanie sprawdzić do którego elementu dochodzi prąd? Np padnie mi robot kuchenny czy komputer. Zdejmę obudowę i bez podłączania do gniazdka będę w stanie sprawdzać poszczególne kolejne komponenty urządzenia?

krzcel
20-03-2015, 21:27
Do drobnych napraw sprzętu AGD, to jednak multimetr a nie fazer.

Remiks
20-03-2015, 21:34
Im wiecej przeglądam i czytam tym bardziej skłaniam się ku fazerowi. Pewnie dlatego że jako iż nie jestem zawodowcem nie potrzebowałbym używac wszystkich opcji jakie oferują multimetry, a do podstawowych prac domowych fazer z tego co piszecie w zupełności się sprawdzi, przy tym jest troche tańszy(choć akurat nie jestem fanem przeliczania bezpieczeństwa na pieniadze)

Jeszcze nim się ostatecznie zdecyduję,sprawdzę jedną rzecz która będzie miała wpływ na wybór. Mianowicie czy multimetr jest przewidziany do naprawy, znaczy jeśli padnie czy istnieje opcja wymiany jakichś części zamiennych w nim czy jak w przypadku fazera wymianiamy tylko baterie i nic wiecej nie można(choć to nie dziwi,bo cena dość mała to i naprawiać się nie opłaca)

Upewnijcie mnie tylko w jednej rzeczy jeszcze. Fazerem będę w stanie sprawdzić do którego elementu dochodzi prąd? Np padnie mi robot kuchenny czy komputer. Zdejmę obudowę i bez podłączania do gniazdka będę w stanie sprawdzać poszczególne kolejne komponenty urządzenia?
Jak sobie wyobrażasz naprawę multimetru za 30 zł. Jeśli chodzi o ostatnie pytanie to chyba ani jednym ani drugim nie sprawdzisz bo co to znaczy kolejne komponenty urządzenia - komputer porównanie z robotem kuchennym? Jeżeli chodzi Ci o sprawdzenie czy przewód , wtyczka jest OK to fazerem da radę.

krzcel
20-03-2015, 21:42
Da radę, ale omomierzem(lub gwizdkiem) jest wygodniej bo mniejszy stres przy pracy bez napięcia.
Mnie się wydaje, ze miernik nawet najsłabszy to jednak miernik. A te fazery, próbówki to uzupełnienie do multimetru albo gadżet. Ale o oczywiście zależy od indywidualnych upodobań. Jednemu wygodniej sprawdzić przedłużacz omomierzem, drugiemu fazerem. Nie ma reguły.

elpapiotr
20-03-2015, 21:51
Da radę, ale omomierzem(lub gwizdkiem) jest wygodniej bo mniejszy stres przy pracy bez napięcia.
Mnie się wydaje, ze miernik nawet najsłabszy to jednak miernik. A te fazery, próbówki to uzupełnienie do multimetru albo gadżet. Ale o oczywiście zależy od indywidualnych upodobań. Jednemu wygodniej sprawdzić przedłużacz omomierzem, drugiemu fazerem. Nie ma reguły.
No właśnie - o co chodzi z tym sprawdzeniem, kolego krzcel ? Możesz przybliżyć ?

Rapscallion2
20-03-2015, 22:57
Jak sobie wyobrażasz naprawę multimetru za 30 zł. Jeśli chodzi o ostatnie pytanie to chyba ani jednym ani drugim nie sprawdzisz bo co to znaczy kolejne komponenty urządzenia - komputer porównanie z robotem kuchennym? Jeżeli chodzi Ci o sprawdzenie czy przewód , wtyczka jest OK to fazerem da radę.


Jak sobie wyobrażam naprawę? Czytałem że najprostsze multimetry, jak coś pójdzie nie tak przy pomiarach, są całe do wywalenia. Te ciut lepsze mają bezpieczniki,które się wymienia. Może te z wyższej póly mają też inne komponenty wymienne(elektronikę,pokrętła,wyświetlacz itd).
PS: Choć oczywiście te z wyższej póły to raczej nie dla mnie ;-)

A o co mi chodzi ze sprawdzaniem kolejnych komponentów? Przedwczoraj padła mi wkrętarka akumulatorowa. Odkręciłem obudowę i za pomocą pożyczonego multimetra sprawdzałem po kolei do którego elementu dochodzi napięcie(od styków aku,poprzez włącznik, przewodziki łączące, styki na silniku, aż po silnik. Bardziej fachowo to się nazywa chyba sprawdzaniem przejścia(zgadza się?)
No i teraz ciekawi mnie czy za pomocą fazera byłbym w stanie w taki sam sposób sprawdzić przejście pomiędzy kolejnymi komponentami?

krzcel
20-03-2015, 23:07
No i teraz ciekawi mnie czy za pomocą fazera byłbym w stanie w taki sam sposób sprawdzić przejście pomiędzy kolejnymi komponentami?
Pewnie tak, zależy od fazera bo to okolice 14V. Ale nie do końca jestem pewien, bo fazera używam do dokręcania małych śrubek.
Natomiast nie zmierzysz fazerem napięcia na akumulatorkach i nie sprawdzisz czy ładowarka jest sprawna.
A mierników faktycznie się nie reperuje, bo tani lepiej wyrzucić niż reperować a o drogi to raczej się dba. A jak już się zepsuje to się zazwyczaj okazuje że można kupić sprawny używany w cenie naprawy.

PS. I co było tej zakrętarce?

Rapscallion2
21-03-2015, 08:57
Nie no,to zdaję sobie sprawę że fazerem nie sprawdzę ladowarki czy parametrów akumulatora. Z tym że urzadzeń akumulatorowych to ja mam tyle co kot napłakał,laptop,wkrętarka, komórka...No wkrętarka już nie. Szczotki w silniku się skończyły,a ze to prosty model,nieserwisowalny wiec do wywalenia. Żalu nie ma bo i tak za darmo ją mialem.

Tyle ze mnie znaczne bardziej interesowało by sprawdzanie przejscia na urządzeniach sieciowych, stąd pytanie czy ten fazer podola temu zadaniu.

PS: Jako ciekawostkę do czego moglo by się przydać narzędzie

Jakiś czas temu, do mojej byłej przyszli "fachowcy". Za zadanie mieli wymianę ościeżnic we wszystkich drzwiach w domu. Niestety pod koniec robót okazało się ze coś poszło nie tak...Mianowicie, u mojej byłej łazienka i kibel były osobno i gdy jeden z pracowników wychodził z toalety trzymajac klamkę od drzwi kiblowych chwycił klamkę od drzwi łazienkowych i w tym momencie sru.. Jak go kopnęło to się prawie nogami nakrył. Okazało sie ze przy wymianie ościeżnic w drzwiach kuchennych nadruszyli jedną żyłę i podłączyli do prądu nowo wstawione ościeżnice kuchenne,łazienkowe i kiblowe. Moja była w domu miała tylko neonówkę,więc tylko przy jej pomocy mogliśmy sprawdzać które części mieszkania są pod prądem.
Fachowcy oczywiscie naprawy się nie podjeli.

Stąd moje pytanie o urządzenie które pomogło by przy takich czynnosciach nieprzewidzianych,jak ta powyzsza oraz przy takich czynnościach majsterkowych jak naprawienie sprzętu agd czy jakiegoś elektronarzędzia.

krzcel
21-03-2015, 10:47
Stąd moje pytanie o urządzenie które pomogło by przy takich czynnosciach nieprzewidzianych,jak ta powyzsza oraz przy takich czynnościach majsterkowych jak naprawienie sprzętu agd czy jakiegoś elektronarzędzia.
Tak uniwersalnego miernika nie ma. Jedynym urządzeniem o tak szerokim paśmie zastosowań jest mózg. Reszta to wsparcie. A wesprzeć się można tylko tym co mamy.

Remiks
21-03-2015, 12:07
krzcel kup sobie fazera 777 dla zabawy to tylko 20zł może Cię zaskoczy;-)
Co do sprawdzenia przewodu, wtyczki, czy jak ktoś to nazwał przejścia ten fazer bez problemu da radę, łapiesz jedną reką jeden koniec przewodu i drugą fazerem sprawdzasz dokąd jest przejście. Przy tych ościeżnicach też dał by radę z odległości ok 30cm (zależy od materiału) wykrywa napięcie, oczywiście często kłamie bo zbrojenie elementy metalowe itp.

krzcel
21-03-2015, 12:24
Ja nie jestem jakimś fanatycznym przeciwnikiem fazerów i zgadzam się z Twoim postem powyżej. Dla żartu tylko powiem, że w ostatnim zdaniu przed słowem "często" dodałbym słowo "bardzo". :)
Przecież nie przytargam ze sobą reflektometru do szukania gdzie murarze kabel przewiercili. Zresztą w tej sytuacji pewnie by tyle samo pomógł co fazer.
W takich sytuacjach można by spróbować termowizji, ale też nie kamerą do smartfona tylko taką za 50k złociszy.

kemot_p
25-03-2015, 11:35
Panowie, podpinając się do pytania kolegi Rapscallion2, i czytając Wasze odpowiedzi wnioskuję, że do wykrycia czy w ścianie jest przewód potrzebuję fazera? Czy możecie polecić taki, na którym można polegać? Polega pożyczył mi taki jak z linka: http://allegro.pl/probnik-detektor-fazy-neonowka-fazer-777-promocja-i5173431072.html, ale wg mnie nie pokazywał wiarygodnie gdzie jest, a gdzie nie ma przewodu.

Rapscallion2
25-03-2015, 12:20
Panowie, podpinając się do pytania kolegi Rapscallion2, i czytając Wasze odpowiedzi wnioskuję, że do wykrycia czy w ścianie jest przewód potrzebuję fazera? Czy możecie polecić taki, na którym można polegać? Polega pożyczył mi taki jak z linka: http://allegro.pl/probnik-detektor-fazy-neonowka-fazer-777-promocja-i5173431072.html, ale wg mnie nie pokazywał wiarygodnie gdzie jest, a gdzie nie ma przewodu.

potrzebujesz nie tyle fazera co detektora jakiegoś którym fazer może być ;-)
Sam podpytywałem o niego,czytałem opinie na necie i generalnie dowiedziałem się ze do zawodowych prac się nie nadaje,ale do podstaw już tak

z ciekawosci. Z czym porównywałeś że wiesz o niedokładnych wynikach?

kemot_p
25-03-2015, 12:57
z ciekawosci. Z czym porównywałeś że wiesz o niedokładnych wynikach?

Z niczym nie porównywałem. Mam przewód 3x1.5 między puszką, a gniazdkiem - jak przykładam ten fazer z linka do ściany to pokazuje, że przewód jest szerokości 15 cm, czyli tak naprawdę nie wiem gdzie dokładnie w ścianie jest ten przewód. W przypadku kilku równoległych przewodów w ścianie oddalonych od siebie o około 20cm urządzenie całkowicie "głupieje".

Rapscallion2
25-03-2015, 13:06
wiesz, ale w domach(o ile sam nie kładłeś instalacji) cieżko raczej o sytuację by gdzieś biegło kilka rzędów przewodów w odległości 20cm od siebie....

Poza tym nie czarujmy się. Skoro to kosztuje raptem 25-30zł to nie możemy oczekiwać ze będzie wskazywało z dokładnością rowną detektorom przeznaczonym dla zawodowych elektryków.

kemot_p
25-03-2015, 13:11
Prawie w każdym z pomieszczeń mam włącznik światła i obok niego (ok.20cm) tylko niżej przy podłodze mam gniazdko. Czyli od puszek pod sufitem idą dwa przewody właśnie oddalone od siebie o te 20cm. Instalację robił developer więc pewnie wykonywali ją elektrycy. Skoro taki sprzęt za 30zł jest nieprecyzyjny, to może jest jakiś droższy 3, 4 razy ale precyzyjniejszy?

krzcel
25-03-2015, 13:28
Skoro taki sprzęt za 30zł jest nieprecyzyjny, to może jest jakiś droższy
http://nexterio.pl/127300,Bosch-Detektor-GMS-120.html?gclid=CMSt-4TNw8QCFSQFwwod9HwASQ
Jak chodzi o lokalizację kabli, to można dyskutować o skuteczności, choć na pewno lepiej niż fazerem za dyche. Natomiast brak kabli (czyli "tu można wiercić") wykrywa perfekcyjnie.

kemot_p
26-03-2015, 10:06
Dzięki za linka.

kartonowydom
23-04-2015, 11:16
W niskiej cenie możesz już kupić nawet multimetr Sonela, a dokładniej CMM-10. Poszukaj sobie o nim informacji, bo ja jakimś wielkim elektrykiem nie jest, sam zdałem się na opinię innych, ale jak najbardziej daje radę u mnie w domu.