PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła apic



Tomek2907
20-03-2015, 15:47
Jako nowy użytkownik witam wszystkich serdecznie !!!
Na początku od razu zapewniam, że przeszukałem forum jednak nie znalazłem interesujących mnie informacji.
Chodzi o gruntowe pompy ciepła firmy apic ze Skierniewic. Może ktoś z szanownych użytkowników posiada jakiekolwiek informacje na temat tych pomp.
Pisałem e-maila do producenta i dowiedziałem się ,że do budowy urządzeń stosuje markowe podzespoły tj. :
1. Sprężarki: Copeland/Sanyo
2. Automatykę chłodniczą: Alco
3. Sterowanie: Carel/Compit
4. Wymienniki: Alfa Laval
Pompy posiadają standardowo 5 letnią gwarancję ciekawe parametry oraz atrakcyjną cenę . Firma też bardzo elastycznie podchodzi do kwestii związanych z instalacją urządzeń.
Z góry dziękuję za jakiekolwiek opinie na temat produktów tej firmy.
Pozdrawiam
Tomek

oberwatorPC
20-03-2015, 16:37
Jako nowy użytkownik witam wszystkich serdecznie !!!
Na początku od razu zapewniam, że przeszukałem forum jednak nie znalazłem interesujących mnie informacji.
Chodzi o gruntowe pompy ciepła firmy apic ze Skierniewic. Może ktoś z szanownych użytkowników posiada jakiekolwiek informacje na temat tych pomp.
Pisałem e-maila do producenta i dowiedziałem się ,że do budowy urządzeń stosuje markowe podzespoły tj. :
1. Sprężarki: Copeland/Sanyo
2. Automatykę chłodniczą: Alco
3. Sterowanie: Carel/Compit
4. Wymienniki: Alfa Laval
Pompy posiadają standardowo 5 letnią gwarancję ciekawe parametry oraz atrakcyjną cenę . Firma też bardzo elastycznie podchodzi do kwestii związanych z instalacją urządzeń.
Z góry dziękuję za jakiekolwiek opinie na temat produktów tej firmy.
Pozdrawiam
Tomek

Takich jak ty było tu setki . Wstydu oszczędź......

Tomek2907
20-03-2015, 16:56
Czyli co ? Bo nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi .

Vld
20-03-2015, 17:17
Czyli kup, zainstaluj, opomiaruj, nacykaj fotek i nam tu wszystkim opisz jaka to ona rewelacyjna.
Albo i nie.

adkwapniewski
20-03-2015, 17:37
Czyli co ? Bo nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi .


Za ile sprzedajecie 8kW ?


Tylko nie pisz w stylu reklamy gumek z TV : "Słyszałam ... nie wnikam w szczegóły ... a lubicie sex - prawda " :D

Tomek2907
20-03-2015, 17:44
Bardzo dziękuje za cenne wskazówki , gdyby jednak mimo wszystko ktoś miał jeszcze coś do powiedzenia to bardzo proszę ...

Zigobar
20-03-2015, 19:35
Na początku od razu zapewniam, że przeszukałem forum jednak nie znalazłem interesujących mnie informacji.
Chodzi o gruntowe pompy ciepła firmy apic ze Skierniewic. Może ktoś z szanownych użytkowników posiada jakiekolwiek informacje na temat tych pomp.

Nie przypominam sobie, aby ktokolwiek chwalił się tutaj posiadaniem takowej.

rokra1234
26-06-2015, 06:53
Jako nowy użytkownik witam wszystkich serdecznie !!!
Na początku od razu zapewniam, że przeszukałem forum jednak nie znalazłem interesujących mnie informacji.
Chodzi o gruntowe pompy ciepła firmy apic ze Skierniewic. Może ktoś z szanownych użytkowników posiada jakiekolwiek informacje na temat tych pomp.
Pisałem e-maila do producenta i dowiedziałem się ,że do budowy urządzeń stosuje markowe podzespoły tj. :
1. Sprężarki: Copeland/Sanyo
2. Automatykę chłodniczą: Alco
3. Sterowanie: Carel/Compit
4. Wymienniki: Alfa Laval
Pompy posiadają standardowo 5 letnią gwarancję ciekawe parametry oraz atrakcyjną cenę . Firma też bardzo elastycznie podchodzi do kwestii związanych z instalacją urządzeń.
Z góry dziękuję za jakiekolwiek opinie na temat produktów tej firmy.
Pozdrawiam
Tomek

Jestem użytkownikiem pompy ciepła firmy apic od 2008r, ale pojęcia nie mam co ma w środku. Układ mam zrobiony na dwóch studniach.
O 5 letniej gwarancji też mi mówili, ale zapomniałem jej przedłużyć, bo nic się nie działo.
Z perspektywy czasu cieszę się, że nie dałem się namówić na LPG

link2jack
26-06-2015, 12:01
Dobry marketing nie jest zły :) a opinie jednopostowców są na miare złota ;)

rokra1234
27-06-2015, 08:06
Dobry marketing nie jest zły :) a opinie jednopostowców są na miare złota ;)

Mnie też przekonują opinie wielopostowców, bo przecież wielopostowy Forumowicz to taka osoba, która zna się na wszystkim, albo idiota który się o wszystko radzi.
Poza tym ja nie wyrażałem żadnej opinii na temat mojego systemu grzewczego. Nie przekonywałem, że moja pompa ciepła jest lepsza, czy gorsza.
Kolega Tomek2907 szukał osób mających pompę ciepła apic, więc mówię że mam i działa.

Zigobar
27-06-2015, 13:14
Jestem użytkownikiem pompy ciepła firmy apic od 2008r, ale pojęcia nie mam co ma w środku. Układ mam zrobiony na dwóch studniach...
Witaj. Z ciekawości:
- ile metrów (w pionie) do lustra wody w studni czerpalnej?
- jaka moc obiegówki DZ?
- jaka moc grzewcza PC?
- jakie minimalne temperatury DZ zanotowałeś?

wihajster
27-06-2015, 23:45
Zigobar: te pytania pozostaną bez odpowiedzi, ale chyba w takim celu je zadałeś? ;)
Ewentualnie, "konsultacje" mogą trochę potrwać (trzeba skonsultować żeby nie wyjść na durnia) ;) :D

rokra1234
30-06-2015, 20:37
Witaj. Z ciekawości:
- ile metrów (w pionie) do lustra wody w studni czerpalnej?
- jaka moc obiegówki DZ?
- jaka moc grzewcza PC?
- jakie minimalne temperatury DZ zanotowałeś?

-Do lustra około 10m
-Nie mam obiegówki na DZ - czerpię wodę ze studni za pomocą pompy głębinowej
-15 kW na pompie ciepła
-temp. stałe w okolicach 10oC, bo cały czas woda

Zigobar
30-06-2015, 21:23
-Do lustra około 10m
-Nie mam obiegówki na DZ - czerpię wodę ze studni za pomocą pompy głębinowej
-15 kW na pompie ciepła
-temp. stałe w okolicach 10oC, bo cały czas woda
Zatem jaka moc tej pompy głębinowej?

rokra1234
02-07-2015, 20:26
zatem jaka moc tej pompy głębinowej?

750w

przemas90
31-01-2017, 07:00
Witam
Przez przypadek trafiłem na ten wątek widzę że firma istnieje, nawet ma swoją stronę, mam pytanie czy przez miniony czas od ostatniego postu ktoś zamontował pompę ciepła tej firmy najlepiej z łódzkiego, zaczynam dojrzewać do zmiany ogrzewania, mam gaz z butli w domu a to jest cenowa masakra, kominkiem już się nacieszyłem, kotłownia w salonie i szukam jakieś alternatywy w rozsądnej cenie mój szwagier ma polską pompę ciepła ale innej firmy i póki co jest zadowolony a grzeje pięć lat, oferta tej firmy jest w lepszej cenie ale brak wątków i większych informacji w internecie na temat ich urządzeń.

kadafi38
22-02-2017, 16:14
Szwagier od kilku lat (3 albo 4) ma gruntową pompę ciepła tej firmy w nowo wybudowanym domu, aczkolwiek jaki to konkretnie model, to nie napisze, bo nie wiem. W każdym razie chwali sobie metodę ogrzewania domu za pomocą pompy. Ma dom o powierzchni prawie 160 metrów kwadratowych, temperatura w środku stała (23 stopnie) i płaci w granicach 400-450zł miesięcznie w najmroźniejszych miesiącach. Kiedy temp oscyluje w granicach 0-5 stopni Celsjusza, to płaci niewiele ponad 200zł.
Jak chcesz mogę zapytać o model pompy...

Badyl18
25-04-2017, 23:41
Witajcie!
Czy ktoś jeszcze instalowal ta pompe? Jak wygladaja ceny instalacji i serwisu?

ggdh
06-05-2017, 21:10
Też byłbym zainteresowany tymi pompami, bo na papierze wszystko wygląda bardzo zachęcająco.

Ktoś coś?

marcin_5
17-09-2017, 07:58
Podbijam temat. Czy ktoś ma doświadczenie z tymi pompami?

cangi80
03-11-2017, 10:43
Witam. Ja przymierzam się do zakupu 8kW, zobaczę co z tego wyjdzie. Postaram się informować jak coś się dowiem.

cangi80
01-12-2017, 10:51
Witam. Dokonałem już zakupu i wygląda na solidnie wykonaną. Będę ją uruchamiał za pół roku to zobaczę jak funkcjonuje.

marcin_5
01-12-2017, 16:51
To fajnie. Jak już zainstalujesz, to podziel się wrażeniami. Wrzuć jakieś zdjęcia.

cangi80
05-12-2017, 12:36
Witam. Czy taka http://allegro.pl/leszno-pompa-obiegowa-epco-25-40-70-25-40-25-60-i6920379706.html pompa obiegowa na dolne źródło nadawała by się? Cena jest zachęcająca.
Pozdrawiam

cangi80
18-01-2018, 10:40
Witam. Zakupiłem i zainstalowałem z powyższego postu pompkę obiegową, pobiera maksymalnie 44W. Wykonałem już rozdzielacz DZ , podłączyłem do PC , zalałem roztworem glikolu w ilości 75l na 290l pojemności i odpowietrzyłem. Zastosowałem 3 manometry , jeden za pompką drugi za wymiennikiem płytowym PC i trzeci za wymiennikiem gruntowym. Różnice ciśnień na 3 biegu pompki są następujące: Wymiennik PC 1,9m , wymiennik gruntowy 3x160m 0,9m. Razem pompa daje 2,8m. Z wykresu pompki wychodzi 2,1m3/h co dla 6Kw mocy chłodniczej wynosi delta 2,4 st.C. Myślę, że powinno chyba to wystarczyć. Jak będę miał chwilę postaram się zrobić trochę zdjęć rozdzielacza. Koszty dotychczas poniesione to 15 600 zł. Mam zamiar spokojnie się zmieścić z całością w 18 000 zł.
Sprawdziłem w zamrażarce temperaturę krzepnięcia tego roztworu i wyszła mi -10* C, bedę musiał jeszcze dolać z 5l glikolu aby wyszło tak z -12*C.

cangi80
21-01-2018, 14:34
Witam. Przesyłam zdjęcia moich wypocin.


https://www.fotosik.pl/u/cangi/album/2488205

wihajster
21-01-2018, 14:55
Nie sądzę ze to przypadek, bardzo dobrze podłączone pętle do rozdzielacza (pętle 1 i 3 w jednym do początku a w drugim do końca).
Warto było przed zalaniem założyć izolacje kauczukowe na PE i wszędzie tam gdzie się da bez rozcinania i klejenia. Dużo mniej roboty potem.
Razi ten ocynk na glikolu, mosiądz nie jest aż tak drogi, tym bardziej gdy robisz jednostkowo dla siebie.

cangi80
22-01-2018, 16:26
Witam. Podłączenie pętli to nie przypadek gdziś to wyczytałem. Izolacji nie dawałem , zrobię to dopiero gdy będę widział, że się coś poci. Teraz gdy włączę pompkę DZ temperatura glikolu 4,5 st.C i nic się nie poci. Jak widać pompkę dałem na powrocie co było błędem , ciężko było odpowietrzyć powietrze zaciągało na pompkę i mieliło. Miałem dać na zasilaniu ale nie chciała się zmieścić. Często raczej nie będę odpowietrzał więc powinno być. Ocynk w większości miałem z odzysku więc szukałem oszczędności.

wihajster
22-01-2018, 19:40
Z tego co widzę pompę masz na ZASILANIU, na ciepłym czynniku i bardzo dobrze. Sądząc po filtrze, nie widzę korpusu pompy. Błędem byłoby dać ją na powrocie na zimnym czynniku, zwłaszcza że ta pompa nie nadaje się za bardzo do dolnego źródła...

Do odpowietrzania powinieneś mieć zestaw zaworów których tutaj nie widać, nie wiem jak to w ogóle bez tego odpowietrzyłeś.

A skraplać będzie się ZE WSZYSTKIEGO z czego zbudowałeś połączenie DZ do pompy ciepła włącznie z tymi elastykami.
Możesz czekać aż sprawdzisz osobiście ale wygodniej i taniej uczyć się nie na swoich błędach, prawda?

cangi80
22-01-2018, 21:53
Odpowietrzniki automatyczne są z lewej strony na zasilaniu i powrocie obok manometrów. Ciężko się odpowietrzało ponieważ część powietrza wychodziła odpowietrznikiem a część zasysała pompka które przelatując przez PC ulatywało drugim odpowietrznikiem. Musiałem stopniowo przymykać poszczególne pętle aby nie poszło za dużo powietrza do pompki bo przestawała pompować. Najpierw odpowietrzałem wszystkie trzy nitki, po kilku godzinach dopiero przymykałem poszczególne obwody a najdłużej zeszło mi odpowietrzenie już poszczególnych pętli przymykając dwie sąsiednie. Pompka DZ ma temperaturę pracy od 2 st.C, może wytrzyma te niskie temperatury.
Dzięki za cenne wskazówki.

Zigobar
22-01-2018, 23:08
(...) Ciężko się odpowietrzało (...)
Co prawda można podążać do celu różnymi drogami, ale zamiast się męczyć z obiegówką, lepiej np. kupić tanią pompę do brudnej wody, która napełni poszczególne sekcje i usunie z nich powietrze stosunkowo szybko i skutecznie. Raz odpowietrzone - takimi pozostaną.
Masz w PC pomiar temperatur (we/wy) DZ i GZ?

cangi80
23-01-2018, 11:45
Z instrukcji wynika, że można odczytać temperaturę na zasilaniu PC z dolnego źródła i z zasilania i powrotu górnego. Ze schematu odczytałem, że nie ma wogóle czujnika na powrocie z PC na DZ.

Zigobar
23-01-2018, 20:08
(...) Ze schematu odczytałem, że nie ma wogóle czujnika na powrocie z PC na DZ.
Pomiar temperatur w układzie z PC to podstawa. Na wejściu parownika pomiar co prawda już jest, ale ja bym i tak dołożył termometry (tanie, cyfrowe z czujnikiem na kabelku) na obydwie rury. Dlatego dwa, ponieważ w tym przypadku przy czujnikach mocowanych przylgowo, raczej wystąpi pewne przekłamanie, a zakładając podobną jego wartość na obydwu - zmierzona wartość delty DZ będzie prawdziwa. Dokładność jak na warunki amatorskie - wystarczająca.
Przed montażem "wyskaluj" termometry w wodzie z lodem.
Rozumiem, że masz w planach podlicznik (wielce przydatny).

cangi80
23-01-2018, 21:15
Dodatkowe termometry oczywiście zastosuje , myślałem o takich tanich termostatach które bym wykorzystał jako termometry ponieważ mają funkcję kalibracji : http://allegro.pl/cyfrowy-termostat-w1209-regulowany-12v-50c-110c-i6717442308.html
Parę już w domu ich zastosowałem jako termostaty i działają bez zarzutu.

cangi80
29-07-2018, 12:23
Witam. Po podłączeniu górnego źródła i zasilania elektrycznego przystąpiłem do uruchomienia pompy. Uruchamiałem sam i tak już minął rok od zakupu . Ruszyła bez problemu ale problemem stał się jej sterownik. Jak się okazało miał wgrane nowsze oprogramowanie które ma dodatkowo od kodu serwisowego kod producenta i niektórych parametrów nie można zmienić. Max temp. CWU to 43'C, max temp. zasil. GZ 55'C. Zbiornik CWU mam 200l z wężownicą 1,5m2 i PC wyłącza się osiągając przedwcześnie na zasilaniu 55'C. Co do grzania CO nie mogę sie narazie wypowiedzieć , nie chcę za bardzo w te upały robić sauny w domu. Pompa pobiera zbyt dużą moc , pod koniec ładowania CWU ponad 4kW. Być może jest to spowodowane wysoką temperaturą DZ 19'C.

Zigobar
30-07-2018, 16:11
(...) Max temp. CWU to 43'C, max temp. zasil. GZ 55'C. Zbiornik CWU mam 200l z wężownicą 1,5m2 i PC wyłącza się osiągając przedwcześnie na zasilaniu 55'C. Co do grzania CO nie mogę sie narazie wypowiedzieć , nie chcę za bardzo w te upały robić sauny w domu. Pompa pobiera zbyt dużą moc , pod koniec ładowania CWU ponad 4kW. Być może jest to spowodowane wysoką temperaturą DZ 19'C.
Skoro zbiornik z taką wężownicą już masz, to trudno. Brakującą wartość można dogrzewać grzałką, a w przyszłości wybrać coś z większą powierzchnią wymiany. Zimą wraz ze spadkiem temperatur DZ sytuacja trochę się poprawi (spadnie grzewcza).
Rozumiem, że przepływ w GZ ustawiłeś duży (na ile było to możliwe).

Moc pobierana przez sprężarkę rośnie wraz ze wzrostem temperatur zarówno DZ jak i GZ.

cangi80
30-07-2018, 22:52
Zbiornik ma już paręnaście lat to długo już nie pochodzi. Mam zrobiony taki bajpas z za pompki GZ do CWU abym mógł grzać ten zbiornik paląc w kotle na drewno. Wykorzystałem go teraz zamykając zawór na ogrzewanie domu i pracują równolegle dwie pompki ( CO i CWU ) znacznie zwiększając przepływ przez wężownicę. Przy takim przepływie już nie jest tak źle , gdy zasilanie PC osiągnie 55*C to w zbiorniku przeważnie jest już 43*C. Taka sytuacja mnie już zadowoliła bo nie musiała się ponownie załączyć aby dobić do 43*C. Przy pracy tylko jednej pompki PC wyłączała się kilka razy. Trochę mnie to zdziwiło, że pobiera aż tyle mocy , powinna pobierać poniżej 2kW. Trochę eksperymentowałem i próbowałem zwiększyć temperaturę zasilania stosując rezystor równolegle z czujnikiem temp. GZ ( obliczyłem go tak aby zaniżyć o 5*C wskazanie ) ale dużo nie osiągnąłem , może i wzrosła temperatura o 2-3*C ale pompa została wyłączona przez presostat . Widocznie ciśnienie jest tak ustawione aby nie uzyskać większej temperatury.

antos777
14-01-2019, 06:50
Odgrzebię temat. Czy pojawili się na forum może jacyś nowi użytkownicy pomp Apic? Jakieś nowe opinie?

mpalys
14-01-2019, 16:01
Tak - ja mam

kamil150592
15-01-2019, 18:44
Witam, a mógłbyś powiedzieć coś więcej o tej pompie, jak się sprawuje, jaki model masz, czy jesteś zadowolony itp, też planuje zakup takiej pompy i szukam informacji od użytkowników

mpalys
15-01-2019, 19:59
Mam pompę gruntową 9kW.
Pracuje od grudnia.
Na chwilę obecną nie mam uwag

kamil150592
16-01-2019, 18:59
a jaki metraż domu, jakie masz dolne źródło i ile metrów, podłączałeś ją sam czy montaż wykonała firma, orientujesz się może ile prądu zeżarła w chłodniejsze dni? sory, trochę dużo pytań, ale na forum mało jest o tych pompach i chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej

mpalys
16-01-2019, 21:42
Dom z poddaszem użytkowym o pow ok 200m2 w tym nie ogrzewany garaż ok 30m2
Podłogówki tylko łazienki ok 25 m2 reszta grzejniki.
DZ spiralne 4x150mb rura 40 zakopana na gł 1,7m
Zużycie w grudniu ok 640kWh.
Dla porównania ub roku w grudniu zużyłem 450kg ekogroszku dobrej jakości
Temp w domu 22,5-23

kamil150592
17-01-2019, 08:15
U mnie będzie 161m2 w tym 36m2 garaż, bez poddasza, wszędzie podlogowka, w garażu też, żeby utrzymac kilka stopni na plusie, DZ spiralne 3x150m rura 32 lub 3x200m rura 40 jeszcze się zastanawiam, ściany zewnętrzne styropian grafitowy 18, podlogi bialy 16, strop bialy 24, PC myślę, że spokojnie wystarczy 8 kW, wszystko mam zamiar zrobić sam (brat hydraulik) tylko podlączenie i pierwsze uruchomienie chcialbym, żeby zrobila firma, mam zamiar pojechac do firmy apic i skonsultowac to wszystko, ale chce tez zapytac na forum

mpalys
17-01-2019, 09:17
Dom masz lepiej ocieplony u mnie ściany 12, podłoga 13 i dach 25-30
Okna mam 2 szybowe i średnie jakościowo :(
Czy DZ ci wystarczy to zależy jeszcze jaki masz grunt. U mnie glina, a obecnie poziom wody na gł ok 90 cm więc kolektor "utopiony"

kamil150592
17-01-2019, 09:36
U mnie tez jest glina, poziom wody gruntowej to cieżko powiedzieć, bo w zeszlym roku byla susza, ale mysle, że jest dość wysoki, bo zawsze na wiosne jest grząski grunt, a powiedz mi jeszcze czy te 640 kWh to sama pompa naciągnęła czy to z calego domu?

mpalys
17-01-2019, 09:40
Z podlicznika na pompę i obiegówki
odnośnie poziomu wody to możesz dołek wykopać, albo świder i wywiercić
Ja mam taki ręczny z Castoramy za ok 60 PLN

kamil150592
17-01-2019, 09:45
To chyba dość dużo, tylko że grzejesz na grzejniki, to pewnie i temperature na PC musisz wyższa dawać

mpalys
17-01-2019, 10:03
na grzejniki idzie do 40 stopni CWU 43
dom ma już 14 lat
rok temu węgla spaliłem za 450 PLN - teraz prądu za 300 (taryfa G12w)
cóż mam powiedzieć
Gdybym teraz dom budował- wiele rzeczy bym inaczej zrobił :)

kamil150592
17-01-2019, 10:46
No tak, w nowo budowanym domu na pewno będzie to inaczej wyglądać, a jak u ciebie bylo z montażem i pierwszym uruchomieniem, sam to robiłeś?

mpalys
17-01-2019, 10:52
dokładniej opisałem ci w wiadomości prywatnej

cangi80
17-01-2019, 11:06
Dziwi mnie dlaczego wszyscy robią spiralny jeżeli w porównaniu z liniowym pod każdym względem wypada gorzej . Więcej rury, więcej glikolu, większe opory no i oczywiście dużo większe koszty.

kamil150592
17-01-2019, 11:10
Ok, wielkie dzieki, teraz już mam trochę jaśniejszy obraz tego wszystkiego, pojade jeszcze do tej firmy i pogadam, zobaczę co mi powiedza

mpalys
17-01-2019, 21:07
Dziwi mnie dlaczego wszyscy robią spiralny jeżeli w porównaniu z liniowym pod każdym względem wypada gorzej . Więcej rury, więcej glikolu, większe opory no i oczywiście dużo większe koszty.

Hmm tak samo się dziwię po co ludzie kupują samochody za 200k PLN jak te za 100k mniej palą, tańszy jest serwis, tańsze części zamienne, mniejsza utrata wartości, tańsze ubezpieczenia...

cangi80
18-01-2019, 10:28
Samochody to komfort, prestiż na drodze można pokazać kto tu rządzi ale ładować kasę pod ziemię to tego nie mogę zrozumieć.

mpalys
18-01-2019, 14:10
więcej rury=większa powierzchnia wymiany
więcej glikolu= wyższa temp z DZ (przynajmniej przez pierwsze 10-15 min od załączenia)
większa średnica= mniejsze opory +większa powierzchnia wymiany - do wymiennika w pompie i tak jest wejście 1"
Dzięki temu wyższy COP
Koszt zakopania ten sam.
Czy wyższy wydatek zrównoważy zyski możesz policzyć i się podzielić. Myślę że znajdzie się wielu zainteresowanych wynikami

"Dziwienie się " nic nie wnosi

cangi80
18-01-2019, 16:52
Co to za większa wymiana jeżeli rura leży na rurze, główny opór to wymiennik w PC . Nie wiem jak jest w innych pompach ale u mnie przy 3x160m PE 32x2,4 opór wymiennika w PC to 2/3 oporu a 1/3 w gruntowym.

mpalys
18-01-2019, 22:19
Pompy Apic rozpatrujemy- 8 czy 9 kW wymiennik taki sam.
Rozumiem mit oporów przepływu mamy obalony 3x160m PE 32x2,4 ma znacznie większy opór przepływu niż 4x150m PE 40x2,4
Dla przybliżenia skali różnicy oporów tu jest prosty kalkulator http://sankom.pl/online/sankom/kkt/wavin/index.php?lang=pl&calc=resistance
Nie rozumiem pojęcia " rura leży na rurze" - co najwyżej się krzyżują
Rozpatrując przypadek u mnie gdzie wymiennik jest 80 cm poniżej poziomu wód gruntowych bardzo duże znaczenie ma powierzchnia wymiany w układzie glikol/ziemia nawodniona
Woda jest bardzo dobrym przewodnikiem :)
Zakładając te same warunki gruntowe, taką samą energię potrzebną dla pomp (różne przepływy wyjdą bo opory inne )
powstaje pytanie - który wymiennik ma większą sprawność:
3x160m PE 32x2,4
czy
4x150m PE 40x2,4

Na szczęście jeszcze każdy ma jeszcze wolny wybór :)
Zawsze pozostaje prestiż pod ziemią :)

kryzys
19-01-2019, 07:37
No to może zaszaleć i wkopać rurę długości 20 metrów o srednicy 1 metra , taką do wody na długie odległości , powierzchnia styku kolosalna , bez oporów przepływu .:D

cangi80
20-01-2019, 19:10
Pompy Apic rozpatrujemy- 8 czy 9 kW wymiennik taki sam.
Rozumiem mit oporów przepływu mamy obalony 3x160m PE 32x2,4 ma znacznie większy opór przepływu niż 4x150m PE 40x2,4
Dla przybliżenia skali różnicy oporów tu jest prosty kalkulator http://sankom.pl/online/sankom/kkt/wavin/index.php?lang=pl&calc=resistance
Nie rozumiem pojęcia " rura leży na rurze" - co najwyżej się krzyżują
Rozpatrując przypadek u mnie gdzie wymiennik jest 80 cm poniżej poziomu wód gruntowych bardzo duże znaczenie ma powierzchnia wymiany w układzie glikol/ziemia nawodniona
Woda jest bardzo dobrym przewodnikiem :)
Zakładając te same warunki gruntowe, taką samą energię potrzebną dla pomp (różne przepływy wyjdą bo opory inne )
powstaje pytanie - który wymiennik ma większą sprawność:
3x160m PE 32x2,4
czy
4x150m PE 40x2,4

Na szczęście jeszcze każdy ma jeszcze wolny wybór :)
Zawsze pozostaje prestiż pod ziemią :)

Sprawność sprawnością ale ile m2 powierzchni zajmują, ile z gruntu można wyciągnąć. Mój 3x160 zajmuje 280m2 w roztawie co 60 cm.
Z miejsca krzyżowania się rur można uzyskać tylko połowę energii , przy dużych zbliżeniach również dużo mniej.

karster
19-09-2019, 09:09
Ok, wielkie dzieki, teraz już mam trochę jaśniejszy obraz tego wszystkiego, pojade jeszcze do tej firmy i pogadam, zobaczę co mi powiedza

Byłeś, pogadałeś, kupiłeś tą pompę?

Nie ma wielu użytkowników tej pompy w internetach (tu na forum znalazłem dwóch, jedno-postowych ;) czyli wiadomo, ściema. No ale czas leci, może ktoś coś jeszcze?

Pozdrawiam
Karol

Robaczywy
19-09-2019, 14:22
Byłeś, pogadałeś, kupiłeś tą pompę?

Nie ma wielu użytkowników tej pompy w internetach (tu na forum znalazłem dwóch, jedno-postowych ;) czyli wiadomo, ściema. No ale czas leci, może ktoś coś jeszcze?

Pozdrawiam
Karol
To kolega mnie pominął. Jakie było pytanie?

kamil150592
30-09-2019, 15:33
Witam, tak byłem, rozmawiałem i w przyszłym miesiącu kupuje, polecam wybrać się do siedziby firmy pod Skierniewice, Pan Sebastian z którym rozmawiałem wysłuchał, doradził pokazał co i jak działa, naprawdę bardzo konkretnie podejście do klienta, widać, że siedzi w tym od dawna i ogarnia temat, można też obejrzeć instalacje na miejscu, bo całe biuro ogrzewają PC, porobić zdjęcia, popytać o szczegóły techniczne, mają nawet podgląd w działanie pompy, można podejrzeć jak zachowywała się pompa w największe mrozy, super sprawa, ogólnie polecam wybrać się na rozmowę, ja też miałem wątpliwości ale po wizycie w firmie już ich nie miałem, w tą zimę mam zamiar już grzać na mojej budowie więc będę mógł napisać coś więcej, na pewno podzielę się na forum swoją opinią, bo mało jest o tej pompie, na razie przekonała mnie cena, podejście do klienta i fachowa wiedza Pana Sebastiana

sruba014
09-10-2019, 18:54
Mój Apic 8kw już w domu, niebawem podłączam :)
https://pics.tinypic.pl/i/00990/u6t5rgyolcmx_t.jpg (https://tinypic.pl/u6t5rgyolcmx)
https://pics.tinypic.pl/i/00990/i8stb53p0o0i_t.jpg (https://tinypic.pl/i8stb53p0o0i)
https://pics.tinypic.pl/i/00990/mxd6w7fxrckc_t.jpg (https://tinypic.pl/mxd6w7fxrckc)
https://pics.tinypic.pl/i/00990/60xu0tr4mrjq_t.jpg (https://tinypic.pl/60xu0tr4mrjq)
https://pics.tinypic.pl/i/00990/hptoady5dak2_t.jpg (https://tinypic.pl/hptoady5dak2)
https://pics.tinypic.pl/i/00990/brdmp1iak9ew_t.jpg (https://tinypic.pl/brdmp1iak9ew)
https://pics.tinypic.pl/i/00990/97fay3yw8nyi_t.jpg (https://tinypic.pl/97fay3yw8nyi)
https://pics.tinypic.pl/i/00990/6f096apngq4c_t.jpg (https://tinypic.pl/6f096apngq4c)
https://pics.tinypic.pl/i/00990/tlgvv7ztwwz7_t.jpg (https://tinypic.pl/tlgvv7ztwwz7)
https://pics.tinypic.pl/i/00990/8mwm1e976nry_t.jpg (https://tinypic.pl/8mwm1e976nry)
https://pics.tinypic.pl/i/00990/37h2xfp8u95m_t.jpg (https://tinypic.pl/37h2xfp8u95m)

Robaczywy
09-10-2019, 19:01
Ładny taki, zupełnie jak mój ;P. Sam będziesz montował? Zastanawiam się co to za szary kabel, termometr?

sruba014
09-10-2019, 19:33
Tak jest, montaż we własnym zakresie! A szary kabel jest od czujników.
Kilka słów o pompie - baaardzo prosta konstrukcja :) Ale chyba o to chodzi. Sprężarka Panasonic c-sbp140h38b scrool on/off, Wymiennik Kelvion, presostat od Alco, filterek Sanhua, Sterownik Compit, zawór rozprężny Alco, Elektryka Eatona, schneidera, F&F

Podzespoły bardzo porządne także się cieszę. Dodatkowo chyba jakimś filcem/matą kauczukową wygłuszę sprężarkę w razie "w".
Fajne jes to, że włąściciel firmy daje możliwość wyboru niektórych podzespołów jak sprężarka czy wymiennik.

Jakie podzespoły są w waszych pompach?

Cała inwestycja wraz z DZ wyjdzie około 22-23kpln systemem gospodarczym

cyklon666
19-10-2019, 22:28
Tak jest, montaż we własnym zakresie! A szary kabel jest od czujników.
Kilka słów o pompie - baaardzo prosta konstrukcja :) Ale chyba o to chodzi. Sprężarka Panasonic c-sbp140h38b scrool on/off, Wymiennik Kelvion, presostat od Alco, filterek Sanhua, Sterownik Compit, zawór rozprężny Alco, Elektryka Eatona, schneidera, F&F

Podzespoły bardzo porządne także się cieszę. Dodatkowo chyba jakimś filcem/matą kauczukową wygłuszę sprężarkę w razie "w".
Fajne jes to, że włąściciel firmy daje możliwość wyboru niektórych podzespołów jak sprężarka czy wymiennik.

Jakie podzespoły są w waszych pompach?

Cała inwestycja wraz z DZ wyjdzie około 22-23kpln systemem gospodarczym

Mam pytanie co do tej pompy. Szukam informacji na temat pomp tej firmy. Kto dobrał moc pompy i rodzaj? na jakie parametry pompy należy zwrócić uwagę? Mój dom: 205mkw z poddaszem użytkowym, ściany silikat 18, okna z pakietem szybowym 0.5, 25 cm ocieplenia ścian z lambda 0.31, płyta fundamentowa na 20cm xps plus 10cm pod rurki ogrzewana, dach 30cm wełny, ogrzewanie podłogowe, wentylacja mechaniczna z GWC. Dom bez garażu. Myślałem o pompie woda-woda z studniami. Pompą zacząłem się interesować dopiero niedawno, wcześniej planowałem piec na pellet.

sruba014
20-10-2019, 08:33
Hej!

Na forum masz wszystkie info w jaki sposób dobrać moc pompy. Większość użytkowników określa moc na podstawie OZC, ja swoją moc PC dobrałem sam na podstawie poprzednich sezonów grzewczych oraz wskazań sterownika w piecu na węgiel.

Masz świetnie ocieplony dom także zapotrzebowanie nie będzie duże

Andrzej5101
20-10-2019, 09:38
Szukam informacji na temat pomp tej firmy. Kto dobrał moc pompy i rodzaj?
Należy szukać instalatora pompy blisko domu, aby nie czekać tygodniami na serwis,
Aby określić moc PC, należy wykonać profesjonalne OZC budynku;
- Andrzej Sołtys, tel. 506 060 832, [email protected]

asolt
20-10-2019, 11:54
Należy szukać instalatora pompy blisko domu, aby nie czekać tygodniami na serwis,
Aby określić moc PC, należy wykonać profesjonalne OZC budynku;
- Andrzej Sołtys, tel. 506 060 832, [email protected]

Instalator nie musi byc blisko, moze lepiej poszukac takiej pompy którą serwisuje serwis fabryczny, serwis który ma 24h na reakcję w przypadku zgłoszenia, a nie instalator.

fokus80
30-11-2019, 11:51
Tak jest, montaż we własnym zakresie! A szary kabel jest od czujników.
Kilka słów o pompie - baaardzo prosta konstrukcja :) Ale chyba o to chodzi. Sprężarka Panasonic c-sbp140h38b scrool on/off, Wymiennik Kelvion, presostat od Alco, filterek Sanhua, Sterownik Compit, zawór rozprężny Alco, Elektryka Eatona, schneidera, F&F

Podzespoły bardzo porządne także się cieszę. Dodatkowo chyba jakimś filcem/matą kauczukową wygłuszę sprężarkę w razie "w".
Fajne jes to, że włąściciel firmy daje możliwość wyboru niektórych podzespołów jak sprężarka czy wymiennik.

Jakie podzespoły są w waszych pompach?

Cała inwestycja wraz z DZ wyjdzie około 22-23kpln systemem gospodarczym


Z tego co widzę pompa działa na R407C. Nie będzie z tym problemu za kilka lat?
Spotkałeś się polskimi pompami na inny czynnik?

wihajster
30-11-2019, 20:57
Z tego co widzę pompa działa na R407C. Nie będzie z tym problemu za kilka lat?
Spotkałeś się polskimi pompami na inny czynnik?
Wszystkie f-gazy pójdą w odstawkę, w dłuższym czasie. Póki co nie ma idealnej alternatywy. Jak coś by mogło pod względem cieplarnianym podpasować to okazuje się że palne cholerstwo.
Z polskich producentów to widziałem że Galmet przeszedł na R410a, ale ma większy GWP niż 407c i mniej czynnika "wystarczy" żeby trzeba było zgłaszać urządzenie i wykonywać przeglądy.

NIBE cały czas robi gruntówki na R407C i nikt z tym nie ma problemu.

sruba014
01-12-2019, 10:51
Sprawdzałem u innych wykonawców i zdecydowana większość jedzie na r407c. Powiem szczerze, że w ogóle się nad tym nie zastanawiałem przy wyborze PC.
Od nadmiaru informacji może rozboleć głowa :)

Dziś wolne od modernizacji kotłowni. Pozgrzewałem i zamontowałem rozdzielacz DZ, zdemontowałem stare rury w kotłowni (zdecydowana większość zostanie wykorzystana ponownie), kupiłem zmiękczacz wody i separator powietrza i zanieczyszczeń flamco dla ochrony PC.

Mam nadzieję, że do środy się zamknę temat. Codziennie dogrzewamy kominkiem, który zbudowałem przy budowie domu - nie zastąpiona alternatywa w chwilach gdy nie ma czym grzać w kotłowni :)

Zostawiłem stary zasobnik CWU Ermet 200l dwupłaszczowy o pow. grzania 1.7m2 jeżeli zda egzamin przy PC to zostawiam jak nie to wymienię za jakiś czas.

Gdy skończę wrzucę fotorelację.

fokus80
01-12-2019, 14:59
Wśród pomp wszyscy używają właśnie R407c lub R410a. Jedynie Daikin ma w ofercie nową gruntówkę na R32, ale tutaj cena w porównaniu do np A-PIC to juz inna liga.
Szukam pompy gruntowej która nie będzie problemem za 10 lat z uwagi na czynnik i nic więcej znaleźć nie moge. Ogólnie wszyscy producenci teraz ulepszają powietrzne a gruntowe poszły w odstawkę. Gdyby ktoś miał jeszcze jakąś propozycje to chętnie się zapoznam.

wihajster
01-12-2019, 15:05
Tak tak tak, powtarzamy co przeczytaliśmy.
Gruntowe idą w odstawkę a podłogówka jest szkodliwa w sypialniach i unosi się kurz ;)

sruba014
01-12-2019, 15:24
hehe w punkt panie wihajster :)

Fokus jest kilku użytkowników pomp Ecopol którzy dawali relacje z montażu swoich pomp pponad 10 lat temu. Także PC chodzi na r407c i do dziś wszystko śmiga. Uwierz mi bracie, że za dużo informacji i wiedzy internetowej to też lipa. Nie wszystko da się przewidzieć a czasem trzeba po prostu zaufać :)

kamil150592
27-12-2019, 12:44
Apic 11kw już podłączona, ustawione 20 stopni na pompie, na budowie utrzymuje się 13-14 stopni, nie ocieplony strop, jak na razie jestem zadowolony :rolleyes:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/d3351c19d2b18a5a
https://www.fotosik.pl/zdjecie/cae3d7f127d24a82
https://www.fotosik.pl/zdjecie/423ea45d0c2e100e
https://www.fotosik.pl/zdjecie/8f42a8fdd6093e50
https://www.fotosik.pl/zdjecie/2b05ef98c111ebfc

Nanofox1
01-09-2020, 16:36
Czy ktoś mógłby się podzielić jakąś autentyczna opinią na temat gruntowych pomp ciepła apic? Większość opinii jakie czytam sprawiają wrażenie tendencyjnych... Chociaż może to tylko moje odczucie :)

Myjk
14-10-2020, 18:05
Czy ktoś mógłby się podzielić jakąś autentyczna opinią na temat gruntowych pomp ciepła apic? Większość opinii jakie czytam sprawiają wrażenie tendencyjnych... Chociaż może to tylko moje odczucie :)
Właśnie swojego APICa odpaliłem parę dni temu, w domu aktualnie 35 stopni ;) Też mam problem z przegrzewającym się freonem gdy grzeję CWU, bo mi leci nadal 14sC z gruntu. Na szczęście dołożyłem sobie na zamówienie softstart i sprężarka jakoś szczególnie w kość nie dostaje. Niemniej irytuje mnie ubogość opcji i ten archaiczny sterownik. Jak sobie patrzę na sterowniki kotłów pelletowych to to co jest w tej pompie to jakiś ponury żart. :P

Odnośnie ubogości nastaw, mam zadane grzanie CO do 40sC, w obiegu jest powiedzmy 32sC czyli ma podbić jeszcze o 8. Ale jednocześnie mam ustawione grzanie CWU, które jak już wspomniałem się przegrzewa (bo ukrop z gruntu), a jeszcze muszę zbiornik odpowietrzyć zaraz po tym jak domontuję odpowietrznik o którym zapomniałem. :P Pompa się odstawia (no bo błąd przegrzania wywala) zamiast wcześniej załączyć CO (które w tym momencie przecież nie spełnia warunku nastawy i powinno być jeszcze dogrzewane -- ale nie jest, bo pompa ma priorytet na grzanie CWU i nei da się tego zmienić bez wyłączenia grzania CWU albo obniżenia nastawy, wtedy pompa płynnie przełącza się z grzania CWU na CO). Co więcej, nie da się wymusić w tej sytuacji jednoczesnej pracy pompy CWU i CO. Będę musiał obejście zrobić, znaczy i tak będę robić niezależne sterowanie, bo mam bufor do wody lodowej, wymiennik do basenu ogrodowego, klimakonwektory itp. Więc w końcu wysteruję tak, że jak będzie za wysoka temperatura na powrocie z CWU to załączy się CO. Ale to rozwiązanie na okres przejściowy/zima, w lecie nie wiem co tu poradzić jakby był dalej taki problem także po odpowietrzeniu zbiornika (swoją drogą jest to zbiornik 300L z podwójną wężownicą, więc jestem nieco zdziwiony że się przegrzewa). Zawsze mam jeszcze opcję wpuścić ciepło z pompy z powrotem w grunt haha

cangi80
14-10-2020, 19:22
Właśnie swojego APICa odpaliłem parę dni temu, w domu aktualnie 35 stopni ;) Też mam problem z przegrzewającym się freonem gdy grzeję CWU, bo mi leci nadal 14sC z gruntu. Na szczęście dołożyłem sobie na zamówienie softstart i sprężarka jakoś szczególnie w kość nie dostaje. Niemniej irytuje mnie ubogość opcji i ten archaiczny sterownik. Jak sobie patrzę na sterowniki kotłów pelletowych to to co jest w tej pompie to jakiś ponury żart. :P

Odnośnie ubogości nastaw, mam zadane grzanie CO do 40sC, w obiegu jest powiedzmy 32sC czyli ma podbić jeszcze o 8. Ale jednocześnie mam ustawione grzanie CWU, które jak już wspomniałem się przegrzewa (bo ukrop z gruntu), a jeszcze muszę zbiornik odpowietrzyć zaraz po tym jak domontuję odpowietrznik o którym zapomniałem. :P Pompa się odstawia (no bo błąd przegrzania wywala) zamiast wcześniej załączyć CO (które w tym momencie przecież nie spełnia warunku nastawy i powinno być jeszcze dogrzewane -- ale nie jest, bo pompa ma priorytet na grzanie CWU i nei da się tego zmienić bez wyłączenia grzania CWU albo obniżenia nastawy, wtedy pompa płynnie przełącza się z grzania CWU na CO). Co więcej, nie da się wymusić w tej sytuacji jednoczesnej pracy pompy CWU i CO. Będę musiał obejście zrobić, znaczy i tak będę robić niezależne sterowanie, bo mam bufor do wody lodowej, wymiennik do basenu ogrodowego, klimakonwektory itp. Więc w końcu wysteruję tak, że jak będzie za wysoka temperatura na powrocie z CWU to załączy się CO. Ale to rozwiązanie na okres przejściowy/zima, w lecie nie wiem co tu poradzić jakby był dalej taki problem także po odpowietrzeniu zbiornika (swoją drogą jest to zbiornik 300L z podwójną wężownicą, więc jestem nieco zdziwiony że się przegrzewa). Zawsze mam jeszcze opcję wpuścić ciepło z pompy z powrotem w grunt haha

A jaką powierzchnię mają te wężownice ? U mnie w 200l jest tylko 1,4 m2 i też mam problem z nagrzaniem. Ja teraz myślę nad zbiornikiem kombinowanym i mam nadzieję ,że będzie problem rozwiązany.

Owczar
14-10-2020, 20:05
Fajnie sprawdza się zbiornik przepływowy. Tam nie ma tego problemu.

A sterownik ma modbus?

ProStaś
14-10-2020, 20:31
Też mam problem z przegrzewającym się freonem gdy grzeję CWU, bo mi leci nadal 14sC z gruntu

Pokombinuj z histerezą na CWU. Ustaw ją przy takich temp. DZ, bardzo nisko. Spróbuj 2-3 degrees.
Pompa się będzie częściej załączała, ale będzie miała mniejszy gradient do grzania. Może się wtedy wyrobi "na raz".

I..... co z deltami?:)

Jeśli sterownik nie ma tej opcji to.....

https://memy.pl/show/big/uploads/Post/20084/14458047034976.jpg

Myjk
16-10-2020, 11:03
Pokombinuj z histerezą na CWU. Ustaw ją przy takich temp. DZ, bardzo nisko. Spróbuj 2-3 degrees.
Pompa się będzie częściej załączała, ale będzie miała mniejszy gradient do grzania. Może się wtedy wyrobi "na raz".
Jest tak ustawione aktualnie, ale jeszcze nie zamontowałem odpowietrzenia zbiornika, liczę że to jest główną przyczyną problemu. Przyszedł mi już natomiast regulator ciśnienia na CWU, bo z wodociągu mi rąbie 4-5 bar- to lekka przesada tyle puszczać na dom. Na czas wykończenia domu zdławię na 2.



I..... co z deltami?:)
Jeśli sterownik nie ma tej opcji to.....
Albo jestem ślepy, albo nie ma delty -- ale raczej to drugie. Jest tylko Tdz na wejściu, wyjścia już nie ma podanego, jest tylko temperatura freonu. Jest natomiast wejście i wyjście Tgz. No więc mówię że ten sterownik jest prosty do granic możliwości. Co prawda mi wodotryski graficzne nie są potrzebne aż tak bardzo, no ale takie podstawowe rzeczy jak delty to jednak być powinny. :/

cangi80
16-10-2020, 12:43
Jest tak ustawione aktualnie, ale jeszcze nie zamontowałem odpowietrzenia zbiornika, liczę że to jest główną przyczyną problemu. Przyszedł mi już natomiast regulator ciśnienia na CWU, bo z wodociągu mi rąbie 4-5 bar- to lekka przesada tyle puszczać na dom. Na czas wykończenia domu zdławię na 2.


Albo jestem ślepy, albo nie ma delty -- ale raczej to drugie. Jest tylko Tdz na wejściu, wyjścia już nie ma podanego, jest tylko temperatura freonu. Jest natomiast wejście i wyjście Tgz. No więc mówię że ten sterownik jest prosty do granic możliwości. Co prawda mi wodotryski graficzne nie są potrzebne aż tak bardzo, no ale takie podstawowe rzeczy jak delty to jednak być powinny. :/

Rozdzielczość temperatury 1 C to i tak za mało aby odczytać dokładniej deltę. Ja zamontowałem dwa w miarę dokładne termometry i po kłopocie.

JTKirk
16-10-2020, 16:02
Myjk - to trochę kicha, jak nie masz tam podglądu do tak podstawowego parametru...
wyskaluj też termometry...bo wiesz...:D

Myjk
16-10-2020, 16:30
Myjk - to trochę kicha, jak nie masz tam podglądu do tak podstawowego parametru...
wyskaluj też termometry...bo wiesz...:D
No nie mam, ale ta pompa to nie moje dzieło przecież. ;) Niemniej badałem wlot i wylot DZ kamerą termowizyjną. Na wejściu jest jak pokazuje pompa (12 aktualnie przy wygrzewaniu posadzki), na wyjściu mi kamera pokazała 7.

Zbynio 2021
18-01-2021, 20:15
Witam .Podepnę się pod temat jestem od niedawna posiadaczem pompy ciepła firmy apic . W związku z tym mam kilka pytań do kolegów z forum .
pytanie dotyczy pewnej rzeczy która trochę mnie dziwi w działaniu pompy. Po ustawieniu w menu serwis tryb pracy pompy ustawiam bufor . I tu zaczyna się problem który polega na tym że po osiągnięciu przez termostat pokojowy np.23 st. na wyświetlaczu termostatu ukazuje się informacja że pompy obiegowe przestały pracować.
W tym momencie PC powinna grzać bufor jeśli nie osiągnoł temperatury zadanej i tak się dzieje ale gdy wchodzę do kotłowni okazuje się że pompy obiegowe od grzejników mimo że nie powinny pracować pracują co nadal podbija temperaturę w domu i uniemożliwia zagrzanie bufora do zadanej temperatury. Zbyt duża utrata ciepła .Dlaczego PC nie wyłącza obiegówek po osiągnięciu zadanej temperatury w domu i nie pozwala dogrzać bufora i czy można to jakoś zmienić.

Grzegorz_Mi
22-03-2021, 21:20
pytanie dotyczy pewnej rzeczy która trochę mnie dziwi w działaniu pompy. Po ustawieniu w menu serwis tryb pracy pompy ustawiam bufor . I tu zaczyna się problem który polega na tym że po osiągnięciu przez termostat pokojowy np.23 st. na wyświetlaczu termostatu ukazuje się informacja że pompy obiegowe przestały pracować.
W tym momencie PC powinna grzać bufor jeśli nie osiągnoł temperatury zadanej i tak się dzieje ale gdy wchodzę do kotłowni okazuje się że pompy obiegowe od grzejników mimo że nie powinny pracować pracują co nadal podbija temperaturę w domu i uniemożliwia zagrzanie bufora do zadanej temperatury. Zbyt duża utrata ciepła .Dlaczego PC nie wyłącza obiegówek po osiągnięciu zadanej temperatury w domu i nie pozwala dogrzać bufora i czy można to jakoś zmienić.

To też przerabiałem.
Wynika to z faktu że sterownik compit nie ma osobnego wyjścia dla sterowania pompą CO (bez dodania do systemu sterownika r803bb) oraz przyjętej filozofii producenta - niech pompy sobie chodzą, przecież użytkownik będzie grzał długo na niskiej temperaturze wody, a w razie czego zawory grzejnikowe odetną grzejnik jak osiągnie temperaturę. Wprawdzie z instrukcji wynika, jakby pompa grzejników była sterowana osobno, ale na listwie podłączeniowej wewnątrz pompy pompa co jest połączona do tego samego obwodu co pompa bufora, bo sterownik (ten wewnątrz PC) sam w sobie nie ma na to osobnego wyjścia dla pompy CO!

W przypadku podłogówki dodaje się r803bb - sterownik mieszacza, który steruje też pompką i wtedy nie ma problemu. Dla grzejników rozwiązaniem jest także doanie r803bb, tyle że nie podłączamy styków mieszacza (taki sterownik mieszacza bez mieszacza, ale Compit nie ma innego równoważnego sterownika do sterowania tylko pompką)

Na dole mam podłogówkę - regulator pokojowy + r803bb do sterowania mieszaczem itd.
Na części parteru i na piętrze mam grzejniki. Ja u siebie dodałem drugi sterownik pokojowy oraz r803bb jako drugi mieszacz po to właśnie, żeby sterownik pokojowy mógł wyłączać pompę grzejników oraz przy okazji steruje mi cyrkulacją CWU.

Ponadto fajne jest to, że dzięki temu, że regulatory pokojowe mają komunikację modbus, na obu sterownikach pokojowych widać temperaturę zenwętrzną, parametry pracy PC itd, prawie to samo co będą przy sterowniku pompy.

PS. Drugi sterownik mam bezprzewodowy (radiowy) i trochę zdziwiło mnie, że nie jest na baterie, tylko musiałem podłączyć zasilacz do gniazdka. Czyli bezprzewodowy w zakresie komunikacji z PC, ale jednak wymaga kabla zasilającego. W sumie to nie jest wielki minus, ale trochę mnie to zaskoczyło.

Grzegorz_Mi
22-03-2021, 21:38
Właśnie swojego APICa odpaliłem parę dni temu, w domu aktualnie 35 stopni ;) Też mam problem z przegrzewającym się freonem gdy grzeję CWU, bo mi leci nadal 14sC z gruntu. Na szczęście dołożyłem sobie na zamówienie softstart i sprężarka jakoś szczególnie w kość nie dostaje.
...
Odnośnie ubogości nastaw, mam zadane grzanie CO do 40sC, w obiegu jest powiedzmy 32sC czyli ma podbić jeszcze o 8. Ale jednocześnie mam ustawione grzanie CWU, które jak już wspomniałem się przegrzewa (bo ukrop z gruntu), a jeszcze muszę zbiornik odpowietrzyć zaraz po tym jak domontuję odpowietrznik o którym zapomniałem. :P Pompa się odstawia (no bo błąd przegrzania wywala) zamiast wcześniej załączyć CO (które w tym momencie przecież nie spełnia warunku nastawy i powinno być jeszcze dogrzewane -- ale nie jest, bo pompa ma priorytet na grzanie CWU i nei da się tego zmienić bez wyłączenia grzania CWU albo obniżenia nastawy, wtedy pompa płynnie przełącza się z grzania CWU na CO).

Mam pompę 14 HGW, czyli dość dużej mocy.
Po podłączeniu też miałem problem z tym, że dość szybko temperatura górnego źródłą (a więc i freonu) rosła i pompa wyłączała się (zadziałało zabezpieczenie zaprogramowane w sterowniku).

Odpowietrzyłem porządnie układ. Sytuacja uległa poprawie, ale nie udawało się zagrzać wody w zasobniku cwu do zadanej temperatury za jednym załączeniem pompy. Dlatego dodatkowo wymieniłem pompkę CWU na trochę mocniejszą i ustawiłem na maksymalny przepływ. Problem ustąpił, już nigdy się nie powtórzył.

Trochę czytałem o PC gdy zastanawiałem się co wybrać, czy podłączać we własnym zakresie, o schematach podłączania i problemach które ludzie mają. Najczęściej gdy u kogoś PC wyłączała się, problemem były za mały odbiór ciepła GZ lub za słaby obieg DZ. Dla dolnego źródła od razu kupiłem porządną pompę Magna 3 32-100 aby mieć zapas (300m odwiertów), ale na GZ chciałem przyoszczędzić i użyłem pompki które zostały mi po ogrzewaniu ekogroszkiem i planowałem w razie czego reagować :) Okazało się, że pompka 25-40 to za mało dla wężownicy nawet dla bojlera 300L dedykowanego dla PC (wężownica o powierzchni 2,7m2). Wymieniłem na jakąś markową 25-60 i jest ok. Pompka bufora nadal jest z odzysku 25-40 i spokojnie wystarcza, bo bufor bez wężownic więc temperatura wody która idzie z bufora do PC zawsze jest niska nawet przy mniejszym przepływie.

PS. Mam odwierty pionowe, temperatura dolnego źródła nie spadła nigdy poniżej +5 stopni. Mam pompę DZ ze sporym zapasem, ale trzymam się wersji, że to była dobra inwestycja (choć kosztowała prawie 2500zł). Pewnie odwierty z zapasem i gliniasty grunt tez się do tego przyczyniają :)

JamrJan
15-04-2021, 11:49
Witam wszystkich.

Od ubiegłego roku przymierzam się do pompy ciepła. Zrobiłem wymiennik poziomy 3 x 200 m PE32 w formie trzech spiral (ułożenie meandryczne).
Z wyliczeń powinno wystarczyć 2 x 200m, ale mam miejsce na działce więc poszło na bogato.
Przeglądam fora żeby podjąć decyzję o pompie ciepła i od dłuższego czasu w kręgu zainteresowania jest pompa APIC,
Jeszcze nie wiem jaka wielkość czy 11kW czy 14kW. Dom 180m2 dwie kondygnacje + dodatkowo 90m2 piwnice w ziemi nieogrzewane (tylko od pieca CO).
Instalacja w pokojach grzejniki + łazienki i kuchnia podłogówka. Przez ostatnie 4 lata palę peletem - ok 4 - 5 ton na cały rok.
Do tego mam solary wodne płytowe Hewalex które w lecie grzeją CWU.
Ocieplenie domu - wydaje się nie najgorsze. Piec mam ustawiony na 50 st. a mieszacz na 45 st. stąd wnioskuję że pompa ciepła spokojnie powinna sobie poradzić.
Kupiłem już bufor ciepła 500L i zastanawia mnie sposób jego podłączenia.
454872

Teoretycznie ten z prawej powinien pozwolić na ominięcie bufora w czasie grzania, a w momencie gdy sterownik zamknie dopływ do instalacji będzie grzał bufor.
Natomiast ten z lewej zawsze będzie mieszał wodę ciepłą i zimną. Ktoś stosował takie rozwiązanie?

I dodatkowe pytanie - czy ktoś ma złe doświadczenia z pompami APIC?

Pozdrawiam
Janek

damian88max
23-04-2021, 14:06
Witam wszystkich.

Od ubiegłego roku przymierzam się do pompy ciepła. Zrobiłem wymiennik poziomy 3 x 200 m PE32 w formie trzech spiral (ułożenie meandryczne).
Z wyliczeń powinno wystarczyć 2 x 200m, ale mam miejsce na działce więc poszło na bogato.
Przeglądam fora żeby podjąć decyzję o pompie ciepła i od dłuższego czasu w kręgu zainteresowania jest pompa APIC,
Jeszcze nie wiem jaka wielkość czy 11kW czy 14kW. Dom 180m2 dwie kondygnacje + dodatkowo 90m2 piwnice w ziemi nieogrzewane (tylko od pieca CO).
Instalacja w pokojach grzejniki + łazienki i kuchnia podłogówka. Przez ostatnie 4 lata palę peletem - ok 4 - 5 ton na cały rok.
Do tego mam solary wodne płytowe Hewalex które w lecie grzeją CWU.
Ocieplenie domu - wydaje się nie najgorsze. Piec mam ustawiony na 50 st. a mieszacz na 45 st. stąd wnioskuję że pompa ciepła spokojnie powinna sobie poradzić.
Kupiłem już bufor ciepła 500L i zastanawia mnie sposób jego podłączenia.
454872

Teoretycznie ten z prawej powinien pozwolić na ominięcie bufora w czasie grzania, a w momencie gdy sterownik zamknie dopływ do instalacji będzie grzał bufor.
Natomiast ten z lewej zawsze będzie mieszał wodę ciepłą i zimną. Ktoś stosował takie rozwiązanie?

I dodatkowe pytanie - czy ktoś ma złe doświadczenia z pompami APIC?

Pozdrawiam
Janek

a nie lepiej grzac bufor ? po co omijać bufor podczas grzania CO?

ja planuje grzac bufor zeby pozniej z niego na klimakonwektor dawać. Bufor będę mogł grzać PC/ Solarami/ grzałką.

JamrJan
26-04-2021, 11:42
I tu pojawia się wątpliwość dotycząca mieszania się wody.
Jak woda przepływa przez bufor to miesza się ciepła z zimną i na wyjściu zawsze będzie niższa niż na zasilaniu.
Czujnik temperatury na buforze - montuje się w okolicach połowy pojemności i woda zawsze bedzie się mieszać.
Gdy ciepłą woda z pompy zagrzeje dom, oczywiście może się mieszać w buforze - bo po to jest,
ale jak w zimie potrzebuję szybko dostarczyć ciepła przy -10C to będzie problem.
Stąd moje pytanie do praktyków którzy montuję pompy,

damian88max
28-04-2021, 11:00
I tu pojawia się wątpliwość dotycząca mieszania się wody.
Jak woda przepływa przez bufor to miesza się ciepła z zimną i na wyjściu zawsze będzie niższa niż na zasilaniu.
Czujnik temperatury na buforze - montuje się w okolicach połowy pojemności i woda zawsze bedzie się mieszać.
Gdy ciepłą woda z pompy zagrzeje dom, oczywiście może się mieszać w buforze - bo po to jest,
ale jak w zimie potrzebuję szybko dostarczyć ciepła przy -10C to będzie problem.
Stąd moje pytanie do praktyków którzy montuję pompy,

ciepło zawsze idzie do gory więc wyjście z bufora na górze a powrót na dole ;). ale to tylko tak na moją chłopską logikę.
Zimnego bufora raczej nie bedziesz miał bo temp będzie utrzymywana. Możesz opcjonalnie dołożyć grzałkę na wypadek gdybyś potrzebował szybko podgrzać zimny bufor ale to nie powinno mieć miejsca. Bardziej jako zabezpieczenie gdyby coś z pompą się podziało.

Myjk
07-09-2021, 08:17
W starym domu wystartowała na dniach powietrzna pompa ciepła APIC 14kW. Sam (no, z ojcem) sklejałem i skręcałem instalację. Hydraulicy chcieli za to 4k. My bez doświadczenia uwinęliśmy się w 16h w sumie, z rozbiorem starej instalacji i wykorzystywaniem starych elementów stalowej instalacji. W układzie został jeszcze śmieciuch, bo dom dziurawy i boję się że przy mrozach jednak nie da rady, bo przy -15sC pompa ma 8kW mocy i grzeje wodę tylko do 40, raczej będzie za mało. Niemniej układ jest taki, że wychodzi ciepełko z PC, leci do zbiornika CWU (z płaszczem, spadek po kotle na paliwo stałe) o pojemności 120L, następnie bezpośrednio do bufora 300L przez wężownicę 2,2m2 (oczywiście wlot ciepłego górnym bocznym przyłączem, wylot dolnym, od góry odpowietrznik żeby cały zbiornik był zapełniony) i wraca do PC. To jest stały układ, bez rozdzielacza i pompy CO. Znaczy pompa grzeje zawsze w CWU, a CO przy okazji. To wg mnie był warunek do tego aby wykorzystać zbiornik płaszczyznowy. Tak, w lato będzie grzane prawie 420L wody, ale to gwarantuje że woda będzie zagrzana i nie będzie taktowania. Zresztą ze względu że CWU jest pierwsze, to większość jednak zabiera i bufor raczej mocno grzać się nie będzie. Niezależny odbiór na kalafiory w trybie CO odbywa się z bufora z jego pojemności, za pomocą pompek obiegowych wysterowanych najtańszymi jakie znalazłem bezprzewodowymi sterownikami pokojowymi Salus, po jednym na kondygnację, postawionych w reprezentatywnym pomieszczeniu (czyt. najzimniejszym). Póki co działa poprawnie, samo CWU się grzeje nawet do 50sC i tyle też potrafi wychodzić z bufora na CO. Dodatkowo jak już zniknie śmieciuch, w buforze jest grzałka 3kW, w samej pompie też jest grzałka. PV na dachu 4,5kWp (ale chyba coś dorzucę jeszcze) i powinno się w miarę bezkosztowo ogarnąć ogrzewanie.

Tomasz Mi
27-10-2021, 08:43
W jaki sposób rozwiązano cyrkulację wody DZ?
Czy pompa ciepła jest wyposażona fabrycznie w pompę obiegową DZ, czy samemu trzeba dobrać?

M_alice
04-02-2022, 17:15
Może przez ostatni rok pojawili się na Forum jacyś nowi użytkownicy PC Apic? I podzielą się opinią.

Robaczywy
08-02-2022, 13:23
Ja mam APIC montowany w maju 2019. Jestem niezmiennie zadowolony. W razie pytań służe pomocą. Problemy miałem dwukrotnie, ale związane ze sterownikiem compit - panel scienny tracił łączność z pompą - pomagał reset przez wypięcie go, w końcu połamałem piny w ten sposób , ale naprawione w ramach gwarancji, także na plus. Podczas tej naprawy panel został też zaktualizowany do najnowszej wersji oprogramowania, co po jakimś czasie spowodowało problemy z synchronizacją ustawień pomiędzy panelem, a sterownikiem pompy. Sama pompa była już po gwarancji, ale Pan Sebastian z Apic wszyskto sprawdził, postawił diagnozę i skierował mnie do konkretnej osoby w Compit, która od ręki zdalnie załatwiła sprawę. Jestem dość upierdliwym uzytkownikiem, więc z wieloma pytaniami dzwoniłem i drążyłem - zawsze super kontakt.
Jedyne co mnie denerwuje to brak informacji o temperaturze powrotu dolnego źródła na sterowniku. Zamiast tego jest informacja o temperaturze freonu, która mi nic nie mówi.

M_alice
08-02-2022, 17:09
Sama pompa była już po gwarancji, . Była kupiona jako używka? Bo gwarancja to chyba 5 lat.

Lukasz11
08-02-2022, 17:46
Robaczywy,

Czy te pompy mają pogodowke, czy wymagają termostatow pokojowych?
Jakiej mocy pompy i jakie odwierty?

Robaczywy
09-02-2022, 08:14
Wydaje mi się, że gwarancja to 2 lata, pompa nowa, montowana przez ekipę producenta.
Mają pogodówkę, ale nie korzystam.
U mnie DZ poziome spiralne 4 x 200mb PE40

123user
23-11-2022, 07:51
Witajcie,
na wstępie przyznaję, że nie jestem specjalistą w dziedzinie hydrauliki / chłodnictwa. Od kilku tygodni zaznajamiam się z działaniem pompy ciepła firmy apic model 10 Kw z pionowymi sondami uzupełnionymi glikolem. Urządzenie w mojej ocenie działa sprawnie i z deklarowaną mocą. Nurtuje mnie natomiast kwestia liczby załączeń sprężarki. W trybie letnim pompa włącza się tylko podczas grzania cwu - w trybie letnim nie rusza ogrzewanie c.o. Po przełączeniu trybu na zimę urządzenie dogrzewa dom w godzinach 2-6 oraz 13-15. W tym czasie zgodnie z obserwacjami pompa włącza się raz w nocy i dwa razy między 13-15 ( cwu i dogrzanie CO ) . Problem moim zdaniem pojawia się w między czasie ponieważ pompa załącza sprężarkę na ok 6-7 dodatkowych cykli po 60 sek. Nie zakładam, że tak wygląda rozmrażanie, ponieważ sterownik od czasu do czasu załącza pompy dz oraz gz i wyświetla tryb rozmrażania, a cykl ten odbywa się bez startu sprężarki. Przełączając w obecnych warunkach pompę w tryb lato pompa nie załączy sprężarki ani raz poza zadanym cyklem. Tutaj pojawia się pytanie do Was użytkownicy tych pomp jak u Was wygląda sytuacja w tym zakresie ? Obecnie urządzenie przepracowało u mnie 640 godzin ponieważ zawarty w tym był czas wygrzewania posadzki i mam 650 załączeń sprężarki co mnie lekko nurtuje gdyż od ok 1,5 miesiąca mam ustawiony tryb zima, a liczba załączeń sprężarki wzrosła z ok 350 do 650 gdzie sama pompa oprócz cwu grzała do tej pory dom może z 10 razy. Z góry dziękuję Wam za włączenie się w dyskusję i wyrażone opinie.

Owczar
23-11-2022, 08:07
Jaki tam siedzi sterownik?

W mojej ecopower mam frisko i zauważyłem, że na czujnikach pojawiają się piki - np nagle temperatura wewnątrz opada o pewną wartość (niezależnie od warunków w domu - nawet jak nikogo nie ma) - to samo dla innych czujników. O ile pozostałe nie wpływają na pracę, o tyle takie krótkie skoki powodują włączanie pompy na chwilę. Nie zdarza się to często, ale zdarza i trochę irytuje. Czasem załączy też niepotrzebnie grzanie CWU - gdyby nie monitorowanie pompy, to nie widziałbym dlaczego to robi. A tak na wykresach wszystko widać.
Rozmawiałem z Frisko i mogą zmienić filtry na sygnale, ale potrzebują zgody producenta pompy.

123user
23-11-2022, 16:27
Dziękuję za odpowiedź, w mojej pompie jest zainstalowany sterownik Compit R470C . Pisałem w między czasie do serwisu Compit, aczkolwiek pracownik serwisu odpowiedział, że jest to normalna praca pompy bez bufora. Zgodziłbym się z tym gdyby po włączeniu urządzenie chciało cokolwiek pracować. Gdy jeszcze raz wyszczególniłem, że pompa nie pracuje po włączeniu np 30-40 min tylko gaśnie po ok 60 sek nie grzejąc żadnego z układów ( dotyczy tylko CO, CWU nigdy wówczas się nie włączało) to kontakt się urwał i nie mam odpowiedzi od kilku dni. Na tą chwilę pewnie zostaje mi codzienne ręczne zmienianie trybu na Letni do momentu uzyskania odpowiedzi skąd się taka sytuacja wywodzi. Boję się tylko, że przez moje wymuszanie ,, nie włączania" coś się uszkodzi ;/

Owczar
23-11-2022, 22:31
Masz sterowanie pogodowe czy pokojowe? Może to ten sam efekt sygnału z czujnika pokojowego?

123user
24-11-2022, 06:57
Sterowanie pokojowe do zadanej temperatury. Działa tylko w II taryfie + te nie okiełznane załączenia, które występują po sobie nawet w odstępie 10 min, a później np. 3-4 godziny spokoju.

Myjk
24-11-2022, 08:12
Sterowanie pokojowe do zadanej temperatury. Działa tylko w II taryfie + te nie okiełznane załączenia, które występują po sobie nawet w odstępie 10 min, a później np. 3-4 godziny spokoju.

Co mówi wtedy rejestr zdarzeń? Jakieś komunikaty sypie czy cisza?
Sterowanie pokojowe, tzn. masz siłowniki na podłogówce, kaloryfery?
Jaki jest jastrych, beton czy anhydryt?

123user
24-11-2022, 13:21
Dziękuję za włączenie się w dyskusję. W rejestrze jest cisza. Historia jedynie power on / off .
Posiadam jedynie sterownik Compit nano one. Na rozdzielaczach brak siłowników, wszędzie podłogówka jedynie w łazience dodatkowy kaloryferek. Jastrych to beton parter ok 10 cm ( jako bufor ciepła ), góra ok 6 cm ponieważ nas poziomy trzymały.

Owczar
24-11-2022, 13:57
Jak masz możliwość to zrób przeciąg i zobacz jak zareaguje pompa na chwilowy spadek temperatury - w ciągu dnia też masz pewne zadaną jakąś tempetaturę, tyle, że niższą.

123user
24-11-2022, 14:28
Spróbuję takiej prowokacji, natomiast na tą chwilę po Twoim wpisie kolego obserwowałem spadki temperatury wewnątrz domu i reakcję pompy i nie miało to ze sobą powiązania.

Myjk
24-11-2022, 14:48
Dziękuję za włączenie się w dyskusję. W rejestrze jest cisza. Historia jedynie power on / off .
Posiadam jedynie sterownik Compit nano one. Na rozdzielaczach brak siłowników, wszędzie podłogówka jedynie w łazience dodatkowy kaloryferek. Jastrych to beton parter ok 10 cm ( jako bufor ciepła ), góra ok 6 cm ponieważ nas poziomy trzymały.
Jakie ciśnienie w układzie DZ i GZ? Czy na DZ jest przepływ? Zmieniałeś ustawienia wybiegów pomp obiegowych? Jakie jest ustawione obniżenie CO i CWU?

123user
24-11-2022, 17:07
Ciśnienie DZ ok. 1,5 bar , ciśnienie GZ 2 bar. Myślę że jest przepływ na DZ, mogę to sprawdzić jedynie tak że po rozpoczęciu pracy pompa startuje z temp 9 stopni DZ, a kończy ok 2-3 po 4 godzinach pracy. Swoją drogą po tych 4 godzinach zasilanie wynosi ok 34 stopnie , powrót 27-28. Co do wybiegów to nie mam pojęcia , szukając nie znalazłem takiej funkcji więc nie zakładam, że kiedykolwiek tam dotarłem. Obniżenie CO 1, CWU 10

Owczar
24-11-2022, 18:02
A jaka masz ustawiona temperature w dzien przy ktorej ma sie zalaczyc? U mnie na czujnikach bywaja piki i kilka stopni w dol lub w gore.

123user
24-11-2022, 18:23
Przy regulatorze mam czujnik temperatury Xiaomi , który ma za zadanie rejestrować mi zachowanie temp. Nie widać na nim większych spadków , jak grzeje słońce to wówczas temp mocno wzrasta nawet do okolic 24 stopni. na regulatorze w trybie pracy mam ustawione 22,5 stopnia w ciągu dnia 21.

Myjk
24-11-2022, 18:30
Obniżenie CO 1
To masz przyczynę, to jest granica błędu pomiarowego, zmień na min. 3.

Owczar
24-11-2022, 19:41
Ale czujnik Xiaomi nie ma szumów jak ten od pompy więc to mało miarodajne monitorowanie. Ja u siebie zauważyłem problem dopiero po podpięciu po modbus i rejestrowaniu stanu.

123user
25-11-2022, 08:48
Zastosowałem się do Waszych rad i wnioski są takie :
- obniżenie CO ustawiłem na 8 - pompa dalej się załącza
- próba przewiewu / obniżenie temperatury - pompa nie reaguje i nie załącza sprężarki

Problem musi leżeć gdzieś w ogrzewaniu CO ponieważ w trybie LATO pompa mimo spadku temp poniżej zadanej dziennej np 21 stopni się nie uruchomi. Tryb ogrzewania domu warunkuje ustawienie Zima, w którym występują te załączenia. Trzymając Lato sprężarka zachowuje się poprawnie. 462393 462394

Myjk
25-11-2022, 11:26
Zastosowałem się do Waszych rad i wnioski są takie :
- obniżenie CO ustawiłem na 8 - pompa dalej się załącza
Ale osiąga nastawę i po osiągnięciu nastawy potem zaczyna taktować?


Problem musi leżeć gdzieś w ogrzewaniu CO
To się rozumie samo przez się. Może coś z czujnikiem,
skoro mimo obniżenia się załącza.
Tak w ogóle grzejesz na krzywej grzewczej?
Na iNEXT widzę że dziwnie ta krzywa ustawiona.

123user
25-11-2022, 21:00
Pompa po dogrzaniu do np 30 na powrocie wyłącza się . Pracują jedynie jeszcze ok godzinę pompki obiegowe CO. W tym czasie raz się zdarzyło, że pompa załączyła sprężarkę . Muszę to zaserwować, a z tytułu, że urządzenie grzeje głównie w nocy nie mam tej wiedzy na tą chwilę.

Krzywej nie uzywam ponieważ pompa pracuje w oparciu o harmonogram. Jeżeli macie jakieś sugestie jak ją ustawić aby grzanie było efektywne, a ekonomiczne to proszę o rady :)
Do tej pory całe życie w domu rodzinnym podkładalem do pieca. Pompa to dla mnie nowość i dopiero od trzech miesięcy się jej uczę. Co do samego czujnika temperatury raz miałem go wymienianego ponieważ podczas pracy pompy temperatura spadała odrazu o 4 stopnie czyli jak utrzymywałem 18 to po włączeniu miałem 14 i koniec końców w domu było stopni 22. Może nowy moduł posiada nowsze oprogramowanie i dlatego wymieniony nano one powoduje konflikty ?

123user
25-11-2022, 21:01
Nie wiem natomiast czy na poprzednim Nano One takie sytuacje występowały, ponieważ nie skupiałem się na tym prawdę mówiąc.

Myjk
29-11-2022, 06:53
Użycie harmonogramu nie wyklucza użycia krzywej. Spróbuj więc pojechać na krzywej, ustaw na początek maks. 35, min. 25 i zobacz jak się wtedy zachowuje. Termometr masz wystawiony na zewnątrz?

123user
02-12-2022, 19:18
Ustawiłem zgodnie z sugestiami harmonogram oraz krzywa grzewcza . Na efekty muszę poczekać ponieważ dopiero dziś to zrobiłem, cały tydzień byłem w delegacji. Włączyłem opcje charakterystyki pogodowej ustawiłem temp max i min według zaleceń. Czy dla temperatur +10 do -15 ustawiać coś ręcznie czy tu zadziała jakiś automat ? Niestety pompa cały czas załącza się jak chce, chyba, że pilnuje trybu lato. Czekam jeszcze na pomoc ze strony producenta sterownika compit, mają przeszukać ustawienia i poszukać ewentualnych odchyleń. Dopytując jeszcze o samo ogrzewanie to ustawiam harmonogram na 13-15 , 22-6 i pompa działa według godzin, stosuje krzywą grzewczą i wyłącza się gdy termostat pokojowy osiągnie żądaną temperaturę ? Czujkę z termometrem mam na północnej ścianie.

Myjk
03-12-2022, 09:07
Czy dla temperatur +10 do -15 ustawiać coś ręcznie czy tu zadziała jakiś automat ?
Powinieneś mieć niezależne ustawienia dla +10, 0, -10 i -20.


Niestety pompa cały czas załącza się jak chce, chyba, że pilnuje trybu lato. Czekam jeszcze na pomoc ze strony producenta sterownika compit, mają przeszukać ustawienia i poszukać ewentualnych odchyleń. Dopytując jeszcze o samo ogrzewanie to ustawiam harmonogram na 13-15 , 22-6 i pompa działa według godzin, stosuje krzywą grzewczą i wyłącza się gdy termostat pokojowy osiągnie żądaną temperaturę ? Czujkę z termometrem mam na północnej ścianie.
Usuń jeszcze ten nieszczęsny termostat, on jest na grzyb tam potrzebny przy krzywej.

123user
04-12-2022, 19:16
Dziękuję kolego Myjk za aktywność i pomoc. Jeżeli mogę to zapytam jeszcze o kilka szczegółów bo widzę, że posiadasz pompę od apic-a.
Jak wygląda u Ciebie kwestia nagrzewania się układu CO? u mnie mam dwie pompy obiegowe na parter i poddasze, pompa startuje średnio z temperatury powrotu ok, 24 stopnie przy grzaniu w taniej taryfie. Po 4 godzinach pracy temp na powrocie wynosi ok 28-28,5. Nie wiem czy to właściwa prędkość nagrzewu układu czy nie. Podłogówkę mam ułożoną co 10 cm, zużyliśmy ok 1600 m rury pex 16, powierzchnia podłóg ogrzewanych to 155 m2 + mały grzejnik w łazience i do dogrzewu w garażu. Pompa jaką posiadam to model HGW10 KW, dolne źródło pionowe 180 m wykonane przez firmę Apic. Po pracy urządzenia ok 4 godzin mam temperaturę zasilania z dolnego źródła na poziomie 2,2-2,5 stopnia. Pompa nie posiada czujnika temp wyjścia czynnika ale udało mi się pożyczyć kamerę termowizyjną i według niej gdy na zasilaniu dolnego źródła mam 3,5 stopnia ( zgadza się ze wskazaniami na sterowniku pompy ) to powrót do ziemi wynosi jakieś 0,5-0,7 stopnia, czy to są prawidłowe wartości ? Zamieszczam kilka zrzutów z mojego sterownika. W krzywej zmieniłem tylko temp min i max reszta jest fabryczna jak ustawił ktoś w Apicu. Z góry dziękuję za odpowiedź i chęć pomocy. 462590462591462592

cangi80
04-12-2022, 19:47
A ja używam tylko termostatu. Utrzymuje mi temperaturę tak jak chcę i nie bawię się w żadne krzywe. Pracuje głównie od 2 do 6 rano , jak wstaję jest cieplutko no i po południu aby wieczorem było przyjemnie. W nocy nie pracuje więc jest z 1 st mniej aby było nie za gorąco do spania.
Trochę prawdopodobnie w stabilizacji temperatury pomagają mi grzejące razem z podłogówką grzejniki . Jak już są to niech coś tam grzeją, zawsze można coś na nich wysuszyć.
Widzę, że pokazuje Ci na wyświetlaczu temperaturę maksymalną 60 st. C u mnie jest tylko 55 C i mam przez to problem z grzaniem CWU.
Temperatury DŹ u mnie sa podobne, nawet do gruntu wchodzi już na minusie. Z gruntu około 4 C.

Myjk
04-12-2022, 21:09
Dziękuję kolego Myjk za aktywność i pomoc. Jeżeli mogę to zapytam jeszcze o kilka szczegółów bo widzę, że posiadasz pompę od apic-a.
Jak wygląda u Ciebie kwestia nagrzewania się układu CO? u mnie mam dwie pompy obiegowe na parter i poddasze, pompa startuje średnio z temperatury powrotu ok, 24 stopnie przy grzaniu w taniej taryfie. Po 4 godzinach pracy temp na powrocie wynosi ok 28-28,5. Nie wiem czy to właściwa prędkość nagrzewu układu czy nie. Podłogówkę mam ułożoną co 10 cm, zużyliśmy ok 1600 m rury pex 16, powierzchnia podłóg ogrzewanych to 155 m2 + mały grzejnik w łazience i do dogrzewu w garażu. Pompa jaką posiadam to model HGW10 KW, dolne źródło pionowe 180 m wykonane przez firmę Apic. Po pracy urządzenia ok 4 godzin mam temperaturę zasilania z dolnego źródła na poziomie 2,2-2,5 stopnia. Pompa nie posiada czujnika temp wyjścia czynnika ale udało mi się pożyczyć kamerę termowizyjną i według niej gdy na zasilaniu dolnego źródła mam 3,5 stopnia ( zgadza się ze wskazaniami na sterowniku pompy ) to powrót do ziemi wynosi jakieś 0,5-0,7 stopnia, czy to są prawidłowe wartości ? Zamieszczam kilka zrzutów z mojego sterownika. W krzywej zmieniłem tylko temp min i max reszta jest fabryczna jak ustawił ktoś w Apicu. Z góry dziękuję za odpowiedź i chęć pomocy.

Ja mam CGW09 na 180m2 podłogówki, jest jedna pompa obiegowa na CO (ale są oczywiście dwa piętra) i jedna na CWU. Dwie pompy są wg mnie zbyteczne, chyba że są jakieś mocno mizerne. Podłogówka rozłożona wg projektu na podstawie OZC, na dole co 15, na górze co 10, ale na górze były w projekcie panele a ostatecznie jest gres jak na dole, więc też powinno być co 15. Nie przyglądałem się aż tak na czasy i temperatury zasilania. Ostatnio jak patrzyłem na DZ to było +7, ale ja mam mocno przewymiarowany wymiennik i nie grzeję jeszcze CWU żeby nie zgniła woda. Delta 3-5K na DZ jest poprawna. W krzywej zróżnicuj bardziej, bo nie powinno być takie samo zasilanie dla -15 jak i -20. ;)

Po wyrzuceniu termostatu jak sytuacja, nadal sobie przypadkowo taktuje?

domelek
19-10-2023, 23:38
Witajcie,
Staram się ustawić tę pompę koledze (9kW) ze sterownikiem nano One i R470, i mam 2 pytanka:

Który sterownik macie na master? (oryginalnie było R470C - ten na pompie był master, a Nano One był master mini) Wg instrukcji może byc tylko jeden master...

Drugie pytanie jak zmienić maks temp CWU?, bo jest programowo ograniczona do 43C. W ustawianiach serwisu nie ma tej opcji!!! (mimo, że jest w instrukcji opcja nr 54). Być może jest w ustawieniach 'Paramertry Producenta', ale tam nie można się dostać...

Myjk
20-10-2023, 09:15
Nie używałem sterowników Compita, są przeraźliwie drogie, a biorąc pod uwagę jak działa inext (niczym za czasów atari), to tym bardziej nie kupię, także tu nie pomogę.

Tak, parametr skrajnej temperatury CWU jest głębiej. W sumie nie wiem dlaczego standardowo jest tak nisko ustawiony, bez sensu, zawsze muszę go podnosić, bo większość ludzi lubi się we wrzątku kąpać.

domelek
09-01-2024, 20:18
mam kolejne pytanie, czy pokazywana na sterownikach temperatura DZ to wejście czy wyjście z pompy? u kolegi po przeanalizowaniu ukadu wynika ze czujnik jest na wyjściu z pompy?? nigdzie nie moge znaleśc karty DTR...

cangi80
09-01-2024, 22:09
U mnie pokazuje temperaturę glikolu powracającego z gruntu. Może są zamienione wyjścia z PC.

domelek
09-01-2024, 22:49
U mnie pokazuje temperaturę glikolu powracającego z gruntu. Może są zamienione wyjścia z PC.

Czujnik jest zamontowany na górnej rurce, która glikol akurat tutaj powraca do gruntu... Czyżby hydraulik odwrotnie podłączył? Czujnik mógłbym łatwo przenieść, ale czy to nie ma wpływu na działanie wymiennika (parownika), bo z tego co widzę to większość jest podłączona przeciwprądowo, a teraz to by działało wspólpradowo...

misha111
10-01-2024, 13:08
U mnie czujnik jest na wejściu glikolu do pompy a dodatkowo sobie podłączyłem czujnik wyjściu z pompy.
Niestety r490 nie ma wejścia na czujnik glikolu w kierunku gruntu ale wykorzystałem wejście "temperatura sprężarki", które było "wolne"
Na rysuneczku pokazuje nie tu gdzie trzeba ale informacja jest.


MK

cangi80
10-01-2024, 19:35
Ja mam podłączone zasilanie z gruntu na górny króciec , gdzie jest czujnik. Masz w takim razie odwrotnie podłączone DŹ. Na króćcach mam narysowane strzałki w którym kierunku ma płynąć czynnik.

domelek
10-01-2024, 20:43
Ja mam podłączone zasilanie z gruntu na górny króciec , gdzie jest czujnik. Masz w takim razie odwrotnie podłączone DŹ. Na króćcach mam narysowane strzałki w którym kierunku ma płynąć czynnik.
To pompa kolegi dzisiaj przeanalizowałem układ freonu i rzeczywiście mistrz hydraulik podłaczył DZ odwrotnie, a pan z pomocy technicznej APIC powiedział, że przez to wymiennik działał ok 20-25% gorzej niż jak jest przeciwprądowo, no i czujnik pokazywał temp powrotu a nie zasilania...

cangi80
10-01-2024, 21:00
Wychodzi na to, że zanim wpuścimy mistrza hydraulika trzeba samemu się doszkolić i patrzeć mu na ręce co robi.

misha111
11-01-2024, 06:55
Powinieneś mieć niezależne ustawienia dla +10, 0, -10 i -20.


Usuń jeszcze ten nieszczęsny termostat, on jest na grzyb tam potrzebny przy krzywej.

Przepraszam, nie znam się więc pytam. Czy przy takim sterowaniu pompa chodzi zawsze? Skąd ma wiedzieć, że w domu jest wystarczająco ciepło?