PDA

Zobacz pełną wersję : Lokalizacja korytek kablowych



sebcioc55
21-03-2015, 08:24
Witam, ponieważ wdrażam do domu inteligencję będę miał sporo kabli. Serce systemu będzie w pomieszczeniu technicznym w prawej części domu więc wszystkie przewody tam się będą spotykać. Wymyśliłem sobie że wszystkie przewody puszczę korytkach. Jedno główne na 230V z odgałęzieniami i do tego drugie na kable niskonapięciowe i teletechniczne. O takie cuś:

http://www.baks.com.pl/uploads/000022/0888.png

Wiem wiem że może to się wydawać bez sensu, ale przy sporej ilości kabli i dużej odległości do szafy to będzie bardzo wygodne i profesjonalne ;)
Pojawia się pytanie: gdzie zamontować te korytka? Teoretycznie powinny być podwieszone jak na zdjęciu. Okey, ale u mnie będą od góry opatulone wełną, a nawet dookoła bo będę sypał granulat wełny. Tak opatulone nie będą wentylowane i teoretycznie nie będzie im tam zbyt przyjemnie, będą jak w saunie. Oczywiście to będą przewody 2,5 i 1,5 więc nie powinny się grzać, co innego jak idą w tynku albo podłodze tam ciepło jest odbierane, ale w wełnie - sam nie wiem. Pomiędzy ścianami działowymi a dolnym pasem wiązarów mam 32cm wolnego miejsca, o tak to wygląda:

http://pics.tinypic.pl/i/00645/d016lmwzaec6.jpg

Druga możliwość to puścić korytka po dolnym pasie wiązarów tak by było najprościej. Ale to mi obniży wysokość na górze o 5cm i będę to musiał i tak przykryć podłogą - płytą OSB co też nie jest zbyt dobrym zabiegiem przeciwpożarowym. W sumie mógłbym porozkładać na górze łaty i na nie dopiero OSB, tak to wygląda:

http://pics.tinypic.pl/i/00645/bhvicb397ewg.jpg

super łatwo by mi się te kable rozkładało tam na górze. Ale czy taka płyta OSB nad korytkiem z kablami to problem? Więc co zrobić?

elpapiotr
21-03-2015, 10:13
Tego typu koryta perforowane (BAKS) są stosowane w otwartych przestrzeniach.
W domach nie spotkałem, chociaż ... kto bogatemu zabroni :

309511309512

krzcel
21-03-2015, 11:23
A może kanały kablowe PCV? Myślę, że w tym przypadku to lepsze rozwiązanie od koryt stalowych. Łatwiejsze w montażu, szeroki asortymet, cenowo też to powinno wyjść lepiej.
Przy PCV możesz sobie pozwolić na samodzielne docinanie kształtek (rozgałęźniki, obniżenia, trójniki) bez ryzyka że pozostawisz gdzieś ostre krawędzie.
W dużym obiekcie ( czyli dużo odcinków prostych) koszt kształtek i zawieszeń dorównuje kosztowi koryt. A w takich kicimętach jak domek jednorodzinny, to na pewno więcej.
Można też przemyśleć wersję : elektryka klasycznie a inteligencja w rurkach.
Ale jeżeli masz tego naprawdę dużo, to twój pomysł z trasami w korytach jest dobry.
W samym pomieszczeniu technicznym najlepszym rozwiązaniem może się okazać korytko siatkowe.

Remiks
21-03-2015, 12:23
Ja bym to zrobił w takich kanałach jak wspomniał krzcel tylko tych pełnych nie perforowanych skoro to ma być zasypane wełną i jeszcze jedna uwaga skoro ma być inteligencja to przypadkiem nie w jednym kanale z 230.

krzcel
21-03-2015, 12:33
Tak, w pełnych a nie grzebieniowych. Grzebieniowe służą jako organizery w rozdzielnicach a nie do kładzenia po ścianach. Dobrze, że napisałeś o tym bo dla mnie to oczywiste, ale ktoś mógłby źle zrozumieć.
I oczywiście osobno zasilania i teletechnikę. Można użyć kanałów PCV dwudzielnych lub prowadzić dwie osobne trasy. To już "jak tam kto uważa".

Skoro masz to schowane, to estetyka cię nie boli. Więc hulaj dusza, piekła nie ma. Możesz zrobić hybrydę: kanały, rurki i peszle.
Zależnie od potrzeb i indywidualnego temperamentu instalatora: )

elpapiotr
21-03-2015, 12:45
Tak, w pełnych a nie grzebieniowych. Grzebieniowe służą jako organizery w rozdzielnicach a nie do kładzenia po ścianach. Dobrze, że napisałeś o tym bo dla mnie to oczywiste, ale ktoś mógłby źle zrozumieć.
Rzeczywiście, kompletnie nie zrozumiałeś, o czym uczestnik dyskusji pisze.

Ty piszesz o tych, jak sądzę (chociaż parę metalowych się przyplątało) :
https://www.google.pl/search?q=koryta+grzebieniowe&client=opera&hs=xrK&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=4mkNVbH2CI3taraQgqgB&ved=0CDUQsAQ&biw=1680&bih=951#imgdii=_ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.google.pl%2Fs earch%3Fq%3Dkoryta%2Bgrzebieniowe%26client%3Dopera %26hs%3DxrK%26tbm%3Disch%26tbo%3Du%26source%3Duniv %26sa%3DX%26ei%3D4mkNVbH2CI3taraQgqgB%26ved%3D0CDU QsAQ%26biw%3D1680%26bih%3D951%23imgdii%3D_)

Nota bene znajdziesz na powyższej stronie klika moich zdjęć.

krzcel
21-03-2015, 13:19
Nota bene znajdziesz na powyższej stronie klika moich zdjęć.
Wszystkie czy tylko połowa?

Prowadzisz od co najmniej kilkunastu lat firmę elektryczną. Dobrze ci idzie w tym biznesie o czym świadczy fakt, że masz czas na bardzo aktywne udzielanie się na wszystkich polskich forach internetowych o tematyce elektrycznej i budowlanej zamiast interesu pilnować.
Nie jesteś "wykluczony cyfrowo" wręcz przeciwnie.
Mamy XXI wiek. To że nie masz strony internetowej na której mógłbyś pochwalić się swoimi realizacjami wydaje mi się co najmniej dziwne.

Ja jestem pracownikiem najemnym i uważam, że w związku z tym faktem nie powinienem oceniać czyjejś strategii biznesowej, więc z góry przepraszam za ten post. Co nie zmienia faktu, że jak na razie to całą wiedzę którą przekazałeś na tym forum można streścić na jednej kartce formatu A5. Reszta to pyskówki i odpowiadanie pytaniem na pytanie.
Sorki, że rzadziej będę odpowiadał na twoje posty, ale dodałem cię do spamerów i mi się nie wyświetlają. Chyba że przypadkiem wejdę bez zalogowania, co właśnie tym razem mi się zdarzyło.


Rzeczywiście, kompletnie nie zrozumiałeś, o czym uczestnik dyskusji pisze.
Ja kompletnie nie zrozumiałem co ten post wnosi do wątku? Czy zalecasz użyć tych koryt grzebieniowych do budowy rozpatrywanych tras czy przeciwnie, nie zalecasz? A może ten post ma jakąś inną treść, której nie skumałem. Na przykład że są jakieś koryta PCV perforowane ale nie grzebieniowe i takie zalecasz?
Dla mnie to spam i hejt . Jak zwykle.

elpapiotr
21-03-2015, 13:25
Dodałeś siebie również do trolli, których nie należy karmić – czyli że nie należy z nimi w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

Remiks
21-03-2015, 13:28
krzcel dwudzielnych w tym wypadku bym nie użył włoży tam przewód od alarmu termometrów po 1- wire innych zabawek i może być różnie z działaniem tych zabawek;-)

krzcel
21-03-2015, 14:09
Jeżeli 1-wire jest jakoś bardziej czuły od innych protokołów na zakłócenia 50Hz to może takie kabelki należy poprowadzić dodatkowymi trasami? Jak zaczniemy za bardzo wnikać, to wyjdzie że LAN trzeba zrobić w kategorii 7. Ale też jestem za osobnymi trasami, choćby ze względu na wygodę przy upychaniu kabelków. Te trasy nie muszą być do siebie równoległe a nawet mogą być prowadzone po innych ścianach. Masz rację, "dwutrasowe" rozwiązanie jest lepsze, co nie oznacza że nie można w dwudzielnych. W końcu po to są.

Zauważyłeś, że słaboprądowcy są za odsuwaniem kabli elektrycznych od sygnałowych, ale już przymocowanie trytytką kabla CCTV do przewodu odprowadzającego instalacji odgromowej to im nie przeszkadza :)

elpapiotr
21-03-2015, 14:25
Krzcel - następnym razem będę cytował Twoje posty, byś nie mógł zmienić sensu wypowiedzi oponenta, zmieniając treść swojej.
Nie będzie lekko.

krzcel
21-03-2015, 14:33
Dodałeś siebie również do trolli, których nie należy karmić – czyli że nie należy z nimi w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

Ty nawet jako troll jesteś słaby. Stosujesz tylko podstawowe techniki. Jak odpowiedź pytaniem na pytanie, metodę zdartej płyty, powielenie treści użytej przez przeciwnika (jak tutaj) i ustawianie się na pozycji nauczyciel-uczeń. A jest tych technik ponad trzydzieści. Warto też sięgnąć do metod zapomnianej już sztuki retoryki (mam tu na myśli jej ciemną stronę, bo "uczciwe" techniki retoryczne w rozmowie pomiędzy cywilizowanymi ludźmi są jak najbardziej wskazane).

elpapiotr
21-03-2015, 14:39
Co nie zmienia faktu, że musisz być czujny i uważny w swoich wypowiedziach :D

krzcel
21-03-2015, 14:46
Krzcel - następnym razem będę cytował Twoje posty, byś nie mógł zmienić sensu wypowiedzi oponenta, zmieniając treść swojej.
Często edytuję posty, bo piszę z mobila i pojawiają się błędy. Proszę wskazać co to dzisiaj zmanipulowałem, zmieniając sens postu.

Nie będzie lekko.
Nie będzie ani lekko ani ciężko. Jak już pisałem przypadkiem dzisiaj wlazłem na forum bez logowania i ten twój spam mi się wyświetlił. Normalnie jesteś ignorowany. No dziś niepotrzebnie się wdałem w dyskusję.

krzcel
21-03-2015, 15:23
Co nie zmienia faktu, że musisz być czujny i uważny w swoich wypowiedziach :D
I znowu próba ustawienia się na pozycji nauczyciela-fachowca, który będzie oceniał wypowiedzi. A ja mam tą ocenę w ... niskim poważaniu.
Powiesz w końcu temu chłopu co założył wątek jakie koryta ma założyć? Bo na razie napisałeś mnóstwo postów, ale żaden nie w temacie. Ja też nie wiele lepszy, ale przynajmniej kilka postów zgodnych z topikiem popełniłem.

sebcioc55
21-03-2015, 18:43
Widze, ze ten krotki watek rowniez sie nie obronil i wypowiedzi nabtemat jest maly %.
Jak pisalem na poczatku bede dwa glowne korytka, jedno na 230V a drugie na niskonapieciowe i teletechnike.
Korytka glowne bede wzdluz domu, jako "magistrala" do nich jeszcze nie wiem jak bede sie podpinal, albo waskimi korytkami albo peszlami.
PCV mnie nie interesuje i wcale nie wyjdzie taniej. Ponawiajac moje pytanie: czy lepiej dac te korytka podwieszone opatulone welna czy moze nad welna ale przykryte plytami OSB? I dlaczego?

elpapiotr
21-03-2015, 18:55
Uważam, że nad wełną. Powód - zawsze można dać otwory rewizyjne (ale to z poziomu poddasza). Może coś dojdzie, może coś się nie udać lub zapomnieć.
Poniższy przykład (zdjęcie) pokazuje, że dzięki temu można było uratować instalację, bo jełopowi pół-elektrykowi zachciało się głupot :

309549

Natomiast, wracając do "niskoprądowców", takie numery potrafią wywinąć :

309550

sebcioc55
21-03-2015, 19:26
Dzięki. Szukałem potwierdzenia tego co też uważam za najlepsze rozwiązanie. Co natomiast ze sprawami przeciwpożarowymi? Oczywiście przy dobrze zaprojektowanej/wykonanej instalacji nie ma co się martwić o jakikolwiek pożar spowodowany przegrzaniem przewodów, ale będzie ich sporo i pospinane w wiązki, nad nimi OSB co nie jest super bezpieczne. Jest czym się przejmować?

Remiks
21-03-2015, 19:31
Dzięki. Szukałem potwierdzenia tego co też uważam za najlepsze rozwiązanie. Co natomiast ze sprawami przeciwpożarowymi? Oczywiście przy dobrze zaprojektowanej/wykonanej instalacji nie ma co się martwić o jakikolwiek pożar spowodowany przegrzaniem przewodów, ale będzie ich sporo i pospinane w wiązki, nad nimi OSB co nie jest super bezpieczne. Jest czym się przejmować?
Jeśli chodzi o temperatury to w warstwie wełny było by jeszcze gorzej. Jeśli przekroje przewodów zostały odpowiednio dobrane to nie ma się czym martwić.

elpapiotr
21-03-2015, 19:35
Przejmować się tym samym, czym jest instalacja w domu szkieletowym, na podłożu drewnianym itd.
Wiązki przewodów to jednocześnie pewnego rodzaju obostrzenie pod względem doboru zabezpieczeń i obciążalności długotrwałej tak ułożonych przewodów.

sebcioc55
21-03-2015, 20:06
Wiązki przewodów to jednocześnie pewnego rodzaju obostrzenie pod względem doboru zabezpieczeń i obciążalności długotrwałej tak ułożonych przewodów.

możesz coś wiecej powiedzieć, albo najlepiej jakieś źródło podać gdzie będę mógł o tym poczytać?

elpapiotr
21-03-2015, 20:17
Proszę bardzo, ale to odpowiedź bardziej dla elektryka :
https://www.google.pl/search?q=tabela+obciążalności+długotrwałej+pr zewodów&client=opera&hs=iPm&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=KtENVYz9BofPaJrsgpgE&ved=0CCAQsAQ&biw=1680&bih=951#imgdii=_ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.google.pl%2Fs earch%3Fq%3Dtabela%2Bobci%C4%85%C5%BCalno%C5%9Bci% 2Bd%C5%82ugotrwa%C5%82ej%2Bprzewod%C3%B3w%26client %3Dopera%26hs%3DiPm%26tbm%3Disch%26tbo%3Du%26sourc e%3Duniv%26sa%3DX%26ei%3DKtENVYz9BofPaJrsgpgE%26ve d%3D0CCAQsAQ%26biw%3D1680%26bih%3D951%23imgdii%3D_ )

Reszta w PN-IEC 60364-5-523
http://sklep.pkn.pl/pn-iec-60364-5-523-2001p.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep.pkn.pl%2Fpn-iec-60364-5-523-2001p.html)

Dodatkowo, bardzo ważne :

PN-HD 60364-4-41:2009 - wersja polska
PN-HD 60364-4-42:2011 - wersja angielska
PN-HD 60364-4-43:2012 - wersja polska


Wystarczy ogarnąć te zalecenia.

Remiks
21-03-2015, 20:34
Jeszcze troszkę i normy będą kolegę kosztowały więcej niż instalacja ;-)

elpapiotr
21-03-2015, 20:48
Jeszcze troszkę i normy będą kolegę kosztowały więcej niż instalacja ;-)
Tylko że tam jest zawarta wiedza techniczna, a przecież głównie o to chodzi, prawda ?
Poza normami są jeszcze publikacje uznanych auterytetów w dziedzinie elektryki, i tego należy się trzymać.

Remiks
21-03-2015, 20:57
Tylko że tam jest zawarta wiedza techniczna, a przecież głównie o to chodzi, prawda ?
Poza normami są jeszcze publikacje uznanych auterytetów w dziedzinie elektryki, i tego należy się trzymać.

Prawda prawda. ja bym tylko dodał taką radę by na takich korytkach nie tworzyć zbitki przewodów a raczej układać je obok siebie jeśli się da, najlepiej w jednej warstwie. Jeżeli zabezpieczenia obwodów na 2.5mm2 nie będą większe niż 16A nie powinno być problemów.

sebcioc55
21-03-2015, 21:31
elpapiotr dzięki za podpowiedzi. Te tabele jak i normy to akurat żaden problem, trochę mam pojęcie :cool:
Tak jak pisze Remiks zabezpieczenia dla 2,5 nie będą większe niż 16A a dla 1,5 10A - standardowo.
Znalazłem ciekawą publikację (http://we.pb.edu.pl/files/zs.pdf)która wiele mi rozjaśniła. Mimo że dotyczy ona przewodów 5-cio żyłowych to mogę ją przyjąć z nadmiarem. Wychodzi z tego że wiązki powinienem robić nie większe niż 3 warstwy po 2 przewody i tak też będę robił. Jedna wiązka, odstęp o szerokości >= szerokosci przewodu i następna wiązka. Więc wystarczą najpłytsze korytka, ale równocześnie będą musiały być szerokie.

bibipl
25-03-2015, 11:45
Robię podobnie, podepnę się troszkę pod temat bo piszecie o osobnych korytkach na kable napięciowe i teletechniczne. Chce zastosować korytka o szerokości 20cm i przedzielić je systemowym rozdzielaczem. Czy takie coś wystarczy aby skutecznie odseparować te kable by nie było zakłóceń?

marcelix
25-03-2015, 20:30
Pytanie czy podział na kable prądowe, sterownicze, teletechniczne ma sens. Przy znikomych prądach w budynkach jednorodzinnych IMHO taki podział nie ma sensu. Jak były by duże prądy, duże odbiorniki indukcyjne i do tego rozległa sięć LAN/WAN to należy rozdzielać wg norm. W domu wystarczy zrobic wiązkę kabli sieciowych i wiązkę z resztą. Prądowe po jednej stronie korytka upięte, LANowskie po drugiej. Porządek jest najważniejszy. Znacznie ważniejsze jest prawidłowe zarabianie RJtek