PDA

Zobacz pełną wersję : Exotherm - Powietrzne pompy ciepła



link2jack
22-03-2015, 20:32
Chciałbym zapytać czy jest tu ktoś kto użytkuje powietrzną pompe ciepla firmy Exotherm? Zaciekawil mnie jest opis <<Klik (http://www.exotherm.pl/index-2f.html)>>

Dość szczegółowy cennik: <kllik> (http://www.exotherm.pl/Exotherm_pompy_powietrze-woda_cennik_2014.pdf)

Najbardziej przykuła moją uwagę seria EVI-N. Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych w temacie - czy warto brać w.w urządzenie pod uwagę - szczególnie w porównaniu z polecanym na forum Panasonic'kiem?

map78
22-03-2015, 20:58
Najbardziej przykuła moją uwagę seria EVI-N. Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych w temacie - czy warto brać w.w urządzenie pod uwagę - szczególnie w porównaniu z polecanym na forum Panasonic'kiem?

Kolega M.Krk ma takową, bodajże 14kW, więc możesz śmiało zasięgnąć szczegółowej opinii. Do Panasoniców bym jej nie porównywał bo to zupełnie inna technologia. Jeśli modernizujesz stary dom masz kaloryfery i planujesz bufor to można rozpatrzyć, ale do nowego budownictwa z podłogówką bym tego nie instalował.

link2jack
22-03-2015, 21:39
Możesz wytlumaczyć dlaczego byś w nowym budownictwie "tego" nie instalował? Z tego co widzę to powietrzne pompy ciepła exotherm dzielą się na serie z końcówką EVI, EVI-N i PS. Panasonic odpowiada serii PS ?

map78
22-03-2015, 21:48
Możesz wytlumaczyć dlaczego byś w nowym budownictwie "tego" nie instalował? Z tego co widzę to powietrzne pompy ciepła exotherm dzielą się na serie z końcówką EVI, EVI-N i PS. Panasonic odpowiada serii PS ?

Nie wiem czemu odpowiada Panasonic, bo nigdy nie widziałem zestawienia tych dwóch urządzeń. A nie montowałbym, bo to pompy on/off typu monoblok w dodatku, więc bez inventera i z koniecznością ochrony obiegu wody kotłowej przed zamarznięciem.

AdrianEH
22-03-2015, 23:58
Czy powietrzna on-off to źle? Ostatnio oglądałem monoblok Dimplexa o ile pamiętam 26 TU i tam są dość szeroko rozstawione lamele i przy dodatnich temperaturach nie jest wymagany standardowy deftost tylko w przerwach rozmraża go naturalnie powietrze, co nie jest bez znaczenia dla COPa, ponad to w układzie nie było glikolu tylko woda a przez to, że była umieszczona na fundamencie nie było przewodu grzejnego w odprowadzeniu kondensatu. "Naturalny" defrost przy inwerterze chyba nie występuje.

map78
23-03-2015, 09:43
Czy powietrzna on-off to źle? Ostatnio oglądałem monoblok Dimplexa o ile pamiętam 26 TU i tam są dość szeroko rozstawione lamele i przy dodatnich temperaturach nie jest wymagany standardowy deftost tylko w przerwach rozmraża go naturalnie powietrze, co nie jest bez znaczenia dla COPa, ponad to w układzie nie było glikolu tylko woda a przez to, że była umieszczona na fundamencie nie było przewodu grzejnego w odprowadzeniu kondensatu. "Naturalny" defrost przy inwerterze chyba nie występuje.

Nie wiem, czy on/off to źle, ale jeśli uważasz, że dobrze to podaj zalety takiego rozwiązania względem invertera i napisz czemu czołowi producenci pomp PW nie mają juz on/off w swojej ofercie:confused: To samo przy monobloku, mówisz, że się sam rozmraża:D no w dodatnich temp to raczej normalne, u mnie też się sam rozmrozi, jak na dworze plus i jeszcze słońce z rana przygrzeje, to żadna super cecha monobloku:cool: Zwykłą wodą oczywiście można zalać, ale woda wtedy musi być cały czas w ruchu i trzeba pamiętać o backup'ie w przypadku braku prądu. Split jest pozbawiony tego typu ryzyka.

AdrianEH
23-03-2015, 13:32
Nie wiem, czy on/off to źle, ale jeśli uważasz, że dobrze to podaj zalety takiego rozwiązania względem invertera i napisz czemu czołowi producenci pomp PW nie mają juz on/off w swojej ofercie:confused: To samo przy monobloku, mówisz, że się sam rozmraża:D no w dodatnich temp to raczej normalne, u mnie też się sam rozmrozi, jak na dworze plus i jeszcze słońce z rana przygrzeje, to żadna super cecha monobloku:cool: Zwykłą wodą oczywiście można zalać, ale woda wtedy musi być cały czas w ruchu i trzeba pamiętać o backup'ie w przypadku braku prądu. Split jest pozbawiony tego typu ryzyka.
Różnica jest taka, że inwerter pracuje z mniejszą mocą ale dłuższy okres czasu. Przy on-off ma większe przerwy ponieważ grzeje z wyższym parametrem. Wszyscy idą w splity bo to już masowa produkcja a przez co tańsza. Nie chcę robić nikomu reklamy ale niektórzy dalej produkują monobloki i dalej je udoskonalają prowadząc badania w komorach kriogenicznych.

M.Krk
24-03-2015, 17:59
Chciałbym zapytać czy jest tu ktoś kto użytkuje powietrzną pompe ciepla firmy Exotherm? Zaciekawil mnie jest opis <<Klik (http://www.exotherm.pl/index-2f.html)>>

Dość szczegółowy cennik: <kllik> (http://www.exotherm.pl/Exotherm_pompy_powietrze-woda_cennik_2014.pdf)

Najbardziej przykuła moją uwagę seria EVI-N. Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych w temacie - czy warto brać w.w urządzenie pod uwagę - szczególnie w porównaniu z polecanym na forum Panasonic'kiem?

Ja mam :)

M.Krk
24-03-2015, 18:09
Kolega M.Krk ma takową, bodajże 14kW, więc możesz śmiało zasięgnąć szczegółowej opinii. Do Panasoniców bym jej nie porównywał bo to zupełnie inna technologia. Jeśli modernizujesz stary dom masz kaloryfery i planujesz bufor to można rozpatrzyć, ale do nowego budownictwa z podłogówką bym tego nie instalował.

Pewnie masz rację, ale wszystko ma swoje plusy i minusy, może już to pisałem ale powtórzę, podszedłem do ludzi montujących profesjonalną chłodnię, no agregat taki duży do tej chłodni i pytałem ich skąd co i jak i czy PC też, powiedzieli że ich znajomy bo oni za dużo roboty mają i nie chcą tracić czasu na szkolenia, do rzeczy oni powiedzieli że inwerter owszem jest w jakimś stopniu oszczędniejszy ale jest też elektronika w tym i to z reguły dość delikatna a nasze sieci przesyłowe pozostawiają sporo do życzenia przez co bardzo łatwo o uszkodzenie podczas burzy itp. jaka prawda to ja nie mam pojęcia

map78
24-03-2015, 19:19
Pewnie masz rację, ale wszystko ma swoje plusy i minusy, może już to pisałem ale powtórzę, podszedłem do ludzi montujących profesjonalną chłodnię, no agregat taki duży do tej chłodni i pytałem ich skąd co i jak i czy PC też, powiedzieli że ich znajomy bo oni za dużo roboty mają i nie chcą tracić czasu na szkolenia, do rzeczy oni powiedzieli że inwerter owszem jest w jakimś stopniu oszczędniejszy ale jest też elektronika w tym i to z reguły dość delikatna a nasze sieci przesyłowe pozostawiają sporo do życzenia przez co bardzo łatwo o uszkodzenie podczas burzy itp. jaka prawda to ja nie mam pojęcia

Stosując taką retorykę to najlepiej jeździć też starymi samochodami, nie używać smartfonów, itp bo wszystko co ma elektronikę może się zepsuć;) Jak będzie czas pokaże, bo ja z kolei wyczytałem w prasie branżowej, że sprężarki inverterowe są znacznie trwalsze, niż on/off.

M.Krk
24-03-2015, 19:40
Stosując taką retorykę to najlepiej jeździć też starymi samochodami, nie używać smartfonów, itp bo wszystko co ma elektronikę może się zepsuć;) Jak będzie czas pokaże, bo ja z kolei wyczytałem w prasie branżowej, że sprężarki inverterowe są znacznie trwalsze, niż on/off.

No tu chyba masz rację bo pracują z mniejszym obciążeniem często, z tą retoryką nie w tą drogę bo zepsuć się tak o zwyczajnie to i owszem, oni mówili o innych przyczynach, ale ja żaden znawca, swoje chwalę bo swoje znam fakt że od kilku miesięcy dopiero

hardy66
13-04-2015, 12:51
inverter to falownik sprężarki, zmienia częstotliwość napięcia dzięki czemu sprężarka może pracować z różnymi obrotami i mocą. Nieprawdą jest to że invertery sa takie popularne. To bzdura. Wiele firm zachodnich wycofuje się z inverterów ponieważ takie falowniki tworzą gigantyczną ilośc zakłóceń. Podobnie jest bzdurą, na temat splitów. Splity są popularne ponieważ split wywodzi się z zwykłego klimatyzatora i jest tani, tani. monoblocki są popularne ponieważ każdy zwykły hydraulik może go zamontoważ za kilka złotych, a splita nie. 80% pomp PW w Szwecji czy Anglii to MONOBLOCK.
Panasonic to zwykłe bardzo proste pompy oparte na konstrukcji klimatyzatora i jeśli chcesz to porównać do Exotherm to ich odpowiednikiem będą pompy serii PS-ECO czyli zwykłe z zakresem pracy do -15C za 10 000- 14 000pln.

hardy66
20-04-2015, 09:33
poczytaj sobie tam są setki artykułów dot zasadności pomp w krajach skandy tu przykład, wpisz w ten portal varmepumpe to zobaczysz wiele dobrych tekstów o monoblockach
http://e24.no/privat/eiendom/fikk-stoette-fra-staten-til-ny-varmepumpe/22612680

hardy66
21-10-2016, 14:06
i jeszcze mały drobiazg; jak ci padnie spręzarka inverterowa scroll to jej wymiana zaczyna się od 6000zł, a scrolla on-offf to wymienisz nawet za 1000zł, zobacz np. w Dimplexie w modelach split, na gwarancji firma nawet nie próbuje ich naprawiać bo konstrukcja jest tak fatalna że nadaje sie tylko do wymiany całego agregatu, a psuje się praktycznie co druga sprężarka, na tych modelach Dimplex Polska to prawie juz dopłaca. A co będzie po gwarancji? Co klient zrobi?
to jest definicja splitu; tanie i kiepskie

zbytek
28-01-2017, 09:22
Chciałbym zapytać czy jest tu ktoś kto użytkuje powietrzną pompe ciepla firmy Exotherm? Zaciekawil mnie jest opis <<Klik (http://www.exotherm.pl/index-2f.html)>>

Dość szczegółowy cennik: <kllik> (http://www.exotherm.pl/Exotherm_pompy_powietrze-woda_cennik_2014.pdf)

Najbardziej przykuła moją uwagę seria EVI-N. Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych w temacie - czy warto brać w.w urządzenie pod uwagę - szczególnie w porównaniu z polecanym na forum Panasonic'kiem?

U mnie pracuje już 2 miesiące i naprawdę trudno się czepić ,ma do ogrzania 160 m2 ,wszystko jest w podłogówce.Temperatura czynnika w obiegu średnia to 30 stopni. Przez 3 tygodnie były naprawdę niezłe mrozy ,ale w domu tego nie odczułem.Oczywiście grzała również CWU dla 4 osób .Zużycie energii przez 2 miesiące to 2 400 kilowatogodzin w na liczniku dwutaryfowym.Dodam ,że wewnątrz tempaeratura jest pomiędzy 21 ,a 22 stopnie na poddaszu widzę ,że termostaty wyłączyły obiegi w dwóch pokojach ,czyli grzezje tylko łazienka oraz korytarz ,gdzie są panele ,co nie wpływa korzystnie na oddawanie ciepła,a jednak ciepło jest.Budynek jest nowy ,więc liczę się z większymi kosztami w tym roku ,gdyż sporo energii pochłaniają jeszcze wilgotne ściany i strop.Myślę ,że w przyszłym będzie dużo lepiej.Pompę polecam.

hardy66
24-01-2018, 21:42
tak montuje ta firma niezłe kaskady po 260kw zdjęcie z face book https://web.facebook.com/ExoTherm/

zimar
25-01-2018, 14:15
Witam,
Ja posiadam od 2 miesięcy, na razie bez zarzutów.