PDA

Zobacz pełną wersję : Cyrkulacja wody - jak sterowana



RYDZU
19-08-2004, 08:33
Jak macie rozwiązane sterowanie cyrkulacją wody ciepłej ?
Czy pompa pracuje cały czas?, czy też w odstępach jakiś?
A może na zasadzie pomiaru temperatury wody w najdalszym punkcie instalacji...?

pozdrawiam

rafałek
19-08-2004, 08:39
Rozmawiałem na ten temat z moimi kandydatami na hydraulików i mówią, że to nie problem - pompa z termostatem, jeśli rura jest ciepłą to wyłącza, jeśli zaczyna stygnąć to się włącza i w ten sposób masz ciągle ciepłą wodę bez pracy pomki na okrągło. Nie wiem jak to będzie w praktyce, ale obaj mówią, że instalowali już takie rozwiązania i działa dobrze.

_bogus_
19-08-2004, 09:25
Są pompy:
1) bez żadnego sterowania
2) ze sterownikiem czasowym (po prostu na pompce jest programator czasowy)
3) z czujnikiem temperatury + programator czasowy (to samo co wyżej + pomiar temperatury wody wracającej)

Np. taki Grundfos ma wszystkie typy tych pomp i taka typu 3 bardzo ładnie wyglada. Chyba jednak kosztuje ok. 200 zł wiecej niż typu 1) Ale ogólnie pompy cyrkulacyjne (przynajmniej te które ja widziałem) są drogie (najprostsze to 300-500 zł). Cena podobno wiąże się z materiałami (brąz) i inną charakterystyką (mniejsza moc itd) niż pąpy do kaloryferów.

Ja osobiście kupiłem najprostszą pompę Grundfos'a planując po prostu dodać dodatkowy sterownik czasowy (za 15-20 zł) przy zasilaniu. Ostatecznie jednak zrobiłem inaczej i jedno z wyjść alarmu steruje mi włączaniem i wyłączaniem pompy.

Tak naprawdę to ta pompa to moc ma bardzo małą (bodajże 25 W) więc koszt jej energii jest znikomy ale może przez to że wyłącza się czasami mniejsze są straty ciepłej wody? Nie liczyłem tego dokładnie - ot potraktowałem jako taką zabawkę do zrobienia.

Pozdrawiam

KrzysiekMarusza
19-08-2004, 10:24
Ja kupilem w castoramie programator prod. chinskiej za 50 zł i
steruje pompką cyrkulacyjną :)

pozdr - Krzysiek

wierzch
19-08-2004, 11:09
Zastosowałem wariant 3) z odp. _bogus_a. Powoduje b. niewielkie dodatkowe zużycie prądu. Mam to rozwiązanie od roku, cały system cyrkulacji sprawuje się bez zarzutu.

Thom35
19-08-2004, 14:38
A w przypadku gdy kocioł steruje cyrkulacją tzn ustawia się przedziały czasowe pracy cyrkulacji to jak zrobić?
Rozumiem że przydałby się jakiś czujnik temperatury który włączałby pompe cyrkulacyjną tylko w razie potrzeby.Jak to razem pogodzić tzn. programator z kotła z czujnikiem temp. na przewodzie cyrkulacyjnym?

Tomek