PDA

Zobacz pełną wersję : Wykończenie ze stanu developerskiego



damianmlo
29-03-2015, 10:56
Witam
Zastanawiam się nad zakupem domu o pow. 155 m2, natomiast nie wiem czy mój budżet pozwoli na jego wykończenie. To co zostało wykonane to:
- ściany fundamentowe wraz z izolacją i ociepleniem,
- ściany nośne
- ściany działowe,
- dach deskowany, pokryty izolacją i wykończony dachówką,
- kominy systemowe wykończone nad połacią dachu w kolorze,
- okna plastikowe w kolorze,
- parapety zewnętrzne ceramiczne w kolorze dachówki,
- ozdobne ocieplone drzwi wejściowe,
- brama garażowa segmentowa dwustanowiskowa,
- rynny plastikowe w kolorze okapu,
- okap zabezpieczony i pomalowany,
- elewacja, ocieplenie oraz tynk zewnętrzny w kolorze
- instalacja kanalizacyjna,
- przyłącza do budynku (kanalizacja, woda, energia elektryczna).

Chodzi mi o materiały jak i robociznę. Malowanie, szpachlowanie ścian i kładzenie podłóg (mowa tu o panelach lub desce) we własnym zakresie. To samo z elektryką (ojciec elektryk). Kosztorys nie dotyczy wyposażenia AGD rzecz jasna. Chodzi mi o podstawowe rzeczy czyli ściany, terakotę, glazura, piec, wyposażenie łazienki itp itd. Mam na myśli średni standard. Dom jest parterowy, rozmieszczenie pomieszczeń w załączniku.

Nefer
29-03-2015, 12:13
Masz stan surowy zamknięty (plus kanaliza), nie deweloperski. To ok. 30 % wszystkich kosztów domu.
Średni koszt budowy to 2.000 (przy dużym wkładzie pracy własnej) do 2.500 za metr całkowity powierzchni,

damianmlo
29-03-2015, 12:31
W takim razie jaki zakres wykonanych prac wchodzi w skład stani developerskiego? Developer wspomniał, że wnętrze pozostaje do wykończenia a stan domu nazwał stanem developerskim.. Celowe wprowadzenie w błąd czy za mało informacji? Czy taki dom w stanie developerskim mógłby być w sprzedaży za 300 tyś?

jajmar
29-03-2015, 12:38
Developerski powinien mieć instalacje bez białego montażu tynki (surowe bez szpachli) i posadzki.

Nefer
29-03-2015, 12:39
"Stan deweloperski" to pojęcie stworzone przez speców od nieruchomości. Nie istnieje jedna definicja - stąd można sobie go dowolnie używać.
SSO i SSZ są dość dobrze opisane.
Stan deweloperski to zazwyczaj : SSZ plus wylewki, ocieplenie dachu, zabudowa g-k, tyk wew. i zew. i wszystkie instalacje rozprowadzone.
Pozostaje wykończenie : malowanie ścian (są tynki), okładziny (glazura, terakota, podłogi, oświetlenie, zabudowa kuchni, wyposażenie łazienek).
Każdy deweloper określa sobie sam co to jest "stan deweloperski" dlatego panuje tu pełna dowolność.
W przypadku mieszkań jest łatwiej - wchodzisz do mieszkania, gdzie zostaje malowanie i okładziny. W przypadku domu jeszcze bym się zainteresowała co się dzieje na zewnątrz : ogród, ogrodzenie etc.

Nefer
29-03-2015, 12:41
W takim razie jaki zakres wykonanych prac wchodzi w skład stani developerskiego? Developer wspomniał, że wnętrze pozostaje do wykończenia a stan domu nazwał stanem developerskim.. Celowe wprowadzenie w błąd czy za mało informacji? Czy taki dom w stanie developerskim mógłby być w sprzedaży za 300 tyś?


Cena może zostać podana dowolna :p pytanie, czy ona jest dla Ciebie atrakcyjna.

damianmlo
29-03-2015, 13:06
Dom w tej chwili wygląda tak jak w linkach pod postem. Nie mam zdjęć wnętrza. Czy można wrzucać na forum linki do ogłoszeń? Wrzuciłbym konkretny link do ogłoszenia. Ciekawy jest opis w którym developer pisze: "Wnętrze domów pozostawiamy do samodzielnego wykończenia według własnej aranżacji i pomysłu. Koszt wykończenia wnętrza w zależności od wyboru standardów i technologii wynosi od 40 do 70 tys. zł brutto."

http://imgur.com/dHn9gtr
http://imgur.com/ygrAl8o
http://imgur.com/aILfjRK
http://imgur.com/7Jxitpa

Nefer
29-03-2015, 13:10
155 mkw x 1000 pln (taniej to raczej wątpię, żeby się udało :)) to nie jest 40k ani 70 k :) :) Ale rzeczywiście - nie trzeba mieć mebli w kuchni - można zbudować szafki z cegieł i zawiesić zasłonki :)

Na miejscu dewelopera napisałabym, że koszt prac "do zamieszkania" od 140k do 230k w zależności od użytych materiałów :) Ale to słabo sprzedaje.

Widzę, że jeszcze tynk zewnętrzny dojdzie.

damianmlo
29-03-2015, 13:40
Tak wygląda dom który ma być oddany do użytku jako pierwszy:

http://imgur.com/CpOCq42

Czyli nie zamknę się w 70-90 tyś?

Nefer
29-03-2015, 14:06
Z wierzchu nic nie widać :) Ważne co jest w środku.
Policz sobie instalacje (ogrzewanie, woda, prąd, kanaliza) kocioł, tynki wewn., tynki zewn., podbitka, wylewki, ocieplenie, G-k na poddaszu, biały montaż, armatury, malowanie, podłogi, glazury, terakoty, meble kuchenne, AGD, lampy...
Czym zamierzasz ogrzewać ? Sprawdź cenę swojego ogrzewania :)

qosek
29-03-2015, 16:40
a ja doloze jeszcze jeden element - ogrodzenie. Na sam ten cel wyjdzie Ci z 10 000zl (siatka, slupki, bramy, furtki, etc)
Poszukaj sobie tez cen tynkowania za m2 (musisz wytynkowac wszystkie sciany w srodku) (chyba, ze Twoj opis jest bledny i budynek posiada wszystkie instalacje i otynkowane sciany wewnetrzne - wtedy koszty zdecydowanie maleja).
I ogrzewanie .... policz koszt kotla (gazowy/elektryczny/paliwo stale/pompa ciepla), policz koszt kaloryferow (jezeli ich nie ma), policz koszt podlogowki (jezeli ja chcesz).
I drzwi wewnetrzne. Mysle, ze 1000zl/sztuke to jest standardowa cena ....

Ola_i_Piotr
31-03-2015, 11:51
Jeśli w środku nie ma instalacji, tynkow, wylewek, ocieplenia poddasza - na samo to pojdzie ok 100 tys zl lekko licząc. Potem reszta - gladzie, malowanie, lazienki, podlogi, kuchnia, drzwi wew - kolejne min 90 tys zl. Plus kasa na zagospodarowanie zewnatrz.

grend
31-03-2015, 18:52
ciekawa technologia - ocieplony z zewnątrz ale bez tynków i wylewek - przepraszam nie ciekawa tylko developerska technologia :rolleyes:

grend
31-03-2015, 19:08
damianmlo na wykończenie wystarczy 50 tysięcy albo 200tysiecy nie starczy - wszystko zalezy co chcesz, ile zrobisz sam itd. Pzykład musisz zrobić wylewke + podłogi + tynk + ogrzewanie
Wariant I oszczędny
- tynk robisz sam c/w i mieszasz w betoniarce, będziesz miał jakieś 350m2 tynku to koszt około 1500pln
- wylewki robisz sam 150m2 to koszt około 2000 pln
- na podłogi dajesz panel za 20 pln za metr 3000 pln
- ogrzewanie elektryczne kable grzejne 5000 pln
SUMA - 11500
Wariant II nie oszczedny marketingowy i "nowoczesny" - cokolwiek to znaczy
- tynk Knauf Diamend - 27 pln za metr robi ekipa 9500pln
- wylewki andrychowe 35 pln za metr - 5000
- na podłogę czesciowo kafle za 150 pln za metr i czesciowo deska - 18000
- ogrzewanie gazowe kocioł podłogówka wykonastwo firma - 25000
SUMA - 57500
Widzisz róznice - to jest 500% PROCENT !!! Reasumując nie zadawaj takich pytań na forum bo nie otrzymasz poprawne odpowiedzi - czyli dostosowanej do TWOICH oczekiwań. Są fora tematyczne i tam szukaj odpowiedzi pod TWOJE preferencje

Nefer
31-03-2015, 21:50
Wylewki anhydrytowe mam wrażenie...(nie słyszałam o andrychowych) oznaczają jedynie posiadane dużej wiedzy na temat okładzin i chemii jaką trzeba zastosować. Tu kolega chyba chce robić sam, więc raczej bym odpuściła skomplikowane technologie ...

grend
01-04-2015, 06:41
Wylewki anhydrytowe mam wrażenie...(nie słyszałam o andrychowych) oznaczają jedynie posiadane dużej wiedzy na temat okładzin i chemii jaką trzeba zastosować. Tu kolega chyba chce robić sam, więc raczej bym odpuściła skomplikowane technologie ...

Nefer co to zmienia w mojej wypowiedzi ? To jest jakiś kontrargument ? Wogóle te wylewki anhydrytowe to jest tylko marketing i nic wiecej. To samo mozna uzyskać na betonowej stosując odpowiedni kruszec - ale za mniejsze pieniadze.

Nefer
01-04-2015, 11:52
Kontrargument o tyle, że nie wiem czy wiesz o czym piszesz :) To nie jest marketing tylko inna technologia. Oczywiście, że można użyć normalnej wylewki z miksokreta i będzie git. Dla niektórych.
Powyżej już chyba napisano wszystko - teraz autor powinien usiąść do .xls i policzyć sobie to co zamierza zrobić. Obejrzeć podłogi, elektrykę, ceramikę, biały montaż, armatury i wszystko inne. Ceny robocizny znajdzie na FM. I wszystko stanie się jasne.

grend
01-04-2015, 21:13
Kontrargument o tyle, że nie wiem czy wiesz o czym piszesz :) To nie jest marketing tylko inna technologia. Oczywiście, że można użyć normalnej wylewki z miksokreta i będzie git. Dla niektórych.
Powyżej już chyba napisano wszystko - teraz autor powinien usiąść do .xls i policzyć sobie to co zamierza zrobić. Obejrzeć podłogi, elektrykę, ceramikę, biały montaż, armatury i wszystko inne. Ceny robocizny znajdzie na FM. I wszystko stanie się jasne.

inna technologia polegajaca na tym ze wydajesz wiecej pieniedzy - SUPER. W użytkowaniu nie widzisz różnicy - pewnie dopiero jak zaczniesz opowiadać o tej nowej "nowoczesnej" technologi to wtedy sasiedzi moga powiedzieć super.

|Inną technologia tez są drzwi za 3500 za sztuke albo osprzęt elektryczny za 45 pln za sztuke - o tym piszę. Jezeli przez to bedziesz się czuła lepiej bardziej dowartosciowana i bardziej doceniana przez sasiadów to mozesz wydawać 300 tysiecy na wykończenie ale moze np X ceni sobie wartosci uzytkowe i w głebokim poważaniu ma szeroko pojety dobrobyt bo dla niego inne rzeczy maja wiekszą wartość i wtedy bez problemu wykończy dom za 70 tysiecy i wartość użytkowa będzie taka sama jak byś ty wydała na "nowe technologie" 300 tysiecy

PS Rozumiem że zostawiłaś jakiś metr kwadratowy wylewki i nie przykryłaś ją płytkami albo panelem aby mozna było ją podziwiać ?

Nefer
01-04-2015, 21:33
inna technologia polegajaca na tym ze wydajesz wiecej pieniedzy - SUPER. W użytkowaniu nie widzisz różnicy - pewnie dopiero jak zaczniesz opowiadać o tej nowej "nowoczesnej" technologi to wtedy sasiedzi moga powiedzieć super.

|Inną technologia tez są drzwi za 3500 za sztuke albo osprzęt elektryczny za 45 pln za sztuke - o tym piszę. Jezeli przez to bedziesz się czuła lepiej bardziej dowartosciowana i bardziej doceniana przez sasiadów to mozesz wydawać 300 tysiecy na wykończenie ale moze np X ceni sobie wartosci uzytkowe i w głebokim poważaniu ma szeroko pojety dobrobyt bo dla niego inne rzeczy maja wiekszą wartość i wtedy bez problemu wykończy dom za 70 tysiecy i wartość użytkowa będzie taka sama jak byś ty wydała na "nowe technologie" 300 tysiecy

PS Rozumiem że zostawiłaś jakiś metr kwadratowy wylewki i nie przykryłaś ją płytkami albo panelem aby mozna było ją podziwiać ?

Użyłeś terminu, ktory wskazuje na to, że niekoniecznie wiesz o czym piszesz :) Tylko tyle :) Nie ma się co ciskać :)

Niektórzy mają ochotę wydać kasę na nowe technologie, bo tak. Autor wątku raczej do nich nie należy i do głowy mu nie przyjdzie anhydryt, bo szuka niedrogich rozwiązań. Ma ograniczoną kasę.

Możesz kupić marmur za 300 pln za metr i płytki techniczne za 12 pln za metr. Co do wyboru droższych rozwiązań - niektórzy lubią mieć porządne wykończenie wnętrz i na drzwi z marketu za 300 pln nie będą patrzeć pół życia. Wtedy kupują drzwi dębowe - tylko to chyba oczywiste. Nie po to by pokazywać sąsiadom czy czuć się lepszym, tylko po to by mieć z tego przyjemność i spokój na lata. To sie zdarza - dlatego nie należy mierzyć wszystkich swoją miarką. Tylko po co to porównywać?

Tu autor dostał info co go czeka. Sam zdecyduje jaką półkę wybierze.

grend
01-04-2015, 21:44
Tu autor dostał info co go czeka. Sam zdecyduje jaką półkę wybierze.

... i dlatego naprodukowalem troche postów bo jak czytam ze wykończenie to 200 tysiecy i inaczej się nie da to dla mnie jest to wprowadzanie w błąd ...

surgi22
01-04-2015, 23:31
Nie ciskaj się grend - górnej granicy wykończenia nie ma ( poza zasobnością portfela inwestora ).
PS. dla niektórych 200 000 PLN to na waciki starczy a nie na wykończenie ;)

Nefer
02-04-2015, 09:30
sky is the limit.

Ola_i_Piotr
02-04-2015, 11:11
Grend, ale autor nie pisal, ze planuje samodzielnie rozkladac podlogowke, robic wylewki i samodzielnie tynkowac ściany, a takze kleic kafelki. Jesli sam zrobi gladzie i pomaluje, oszczedzi ok 13-15 tys; samodzielne polozenie paneli - raptem 800-1 000 zl, z powodu roznicy w VAT na material i usluge).
Na elektryce oszczedzi z 10 tys, jesli zrobi mu wszystko ojciec.
190 tys - 25 tys = 165 tys. To dalej 2x ponad jego budzet.
Nie kazdy ma czas, zeby samemu krecic beton w betoniarce i rzeżbic przy budowie domu przez 10 lat, a zaplacenie ekipom + wyposazenie chociaz sredniej jakosci kosztuje.

grend
02-04-2015, 13:50
... a dlaczego nie 400 tys - 25tys, nie rozumiem tej logiki. Rozumiem za to że wy wydaliscie 190 tysięcy i na jakiejś podstawie stwierdzacie że inaczej sie nie da, ze tak grono 100 tysiecy innych budujacych musi się zmieścić finansowo - co to wogóle jest ? Jakaś doktryna ? Budowa to nie jest tabliczka mnozenia tutaj można rozwiazywać wszystko na tysiące sposobów i dlatego jeden wybuduje za 140 tysiecyy drugi za 250 tysiecy a trzeci za 500tysiecy. To wszystko zalezy od podejscia do tematu....

grend
02-04-2015, 13:54
Nie ciskaj się grend - górnej granicy wykończenia nie ma ( poza zasobnością portfela inwestora ).
PS. dla niektórych 200 000 PLN to na waciki starczy a nie na wykończenie ;)

cytuje co napisałem wcześniej - "na wykończenie wystarczy 50 tysięcy albo 200tysiecy nie starczy"

surgi22
02-04-2015, 23:16
A czemu akurat 200 tysięcy a nie 500 tysięcy ??? Zrozum nie ma górnej granicy jest tylko dolna .