PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła - zgoda na odwiert



Krix
30-03-2015, 09:10
Żeby zrobić kolektor pionowy trzeba miec zgodę na odwiert (na pewno będzie mniej niż 100m, na pewno więcej niż jeden).

Czy taka zgoda jest z automatu?
Czy tez czasem mozna jej nie dostać, więc lepiej zadbac o to wczesniej by potem sie okazało, że domek postawiony bez komina, pod pompe ciepła a tu nie ma..zgody na odwiert.

okobar
30-03-2015, 09:36
Żeby zrobić kolektor pionowy trzeba miec zgodę na odwiert (na pewno będzie mniej niż 100m, na pewno więcej niż jeden).

Czy taka zgoda jest z automatu?
.


nie jest z automatu

ja złożyłem projekt geologiczny wierceń... poczekałem parę miechów, żaden urząd do mnie nic nie napisał, uznałem więc że mam zgodę i już :P

maciej10
30-03-2015, 10:20
skladalem projekt geologiczny z odwiertami w starostwie i czekalem na decyzje. Po 2/3 tygodniach odebralem projekt z decyzja o braku wskazan

Tomaszs131
30-03-2015, 11:14
W moim przypadku przedstawilem projekt wiercen przed odwiertami.
Po zakonczeniu operacji polecono mi przedstawic kolejny projekt. Podobno gmina bedzie w najblizszej przyszlosci zadac probki ziemi z odpowiednich glebokosci w nitce. Jakies kuriozum.

sSiwy12
30-03-2015, 14:55
Odwierty do 30m nie wymagają niczego - wierci się i finito.

W przypadku odwiertów o głębokości większej niż 30 metrów koniecznym jest wykonanie projektu robót geologicznych, który następnie składa się do Starostwa Powiatowego. Wykonanie projektu robót geologicznych jest nieskomplikowanych zadaniem realizowanym przez uprawnionych geologów bez żadnego wkładu pracy inwestora.(oprócz wkładu finansowego).

Do prac można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od złożenia projektu organ ten nie wniesie sprzeciwu.

Teoretycznie - zgodnie z zapisami ustawy, inwestor ma obowiązek wykonania dokumentacji powykonawczej, tzw. dokumentacja geologiczna inna, w terminie 6 miesięcy od zakończenia prac geologicznych - teoretycznie, bo "co kraj, to obyczaj".

Wiercenia ponad 100 m podlegają przepisom górniczym - raczej sporo papierkologii.

Ps. To nie dotyczy obszaru górniczego i obszaru zasobowego ujęcia wód podziemnych.

Krix
30-03-2015, 15:35
W przypadku odwiertów o głębokości większej niż 30 metrów koniecznym jest wykonanie projektu robót geologicznych, który następnie składa się do Starostwa Powiatowego. Wykonanie projektu robót geologicznych jest nieskomplikowanych zadaniem realizowanym przez uprawnionych geologów bez żadnego wkładu pracy inwestora.(oprócz wkładu finansowego)..

Ile kosztuje w przyblizeniu taki projekt i jakie sa przyblizone koszty tej calej papierologii?
Czy to jest zaniedbywalnie male w porownaniu z kosztami pompy ciepla?;)

Liwko
30-03-2015, 15:55
A nie możecie wiercić "do" trzydziestu metrów? :rolleyes:

Tomaszs131
30-03-2015, 16:49
Ile kosztuje w przyblizeniu taki projekt i jakie sa przyblizone koszty tej calej papierologii?
Czy to jest zaniedbywalnie male w porownaniu z kosztami pompy ciepla?;)
Projekt to wydatek od 350 do 500zl.

JTKirk
31-03-2015, 07:47
A nie możecie wiercić "do" trzydziestu metrów? :rolleyes:

nie, bo:



Ps. To nie dotyczy obszaru górniczego i obszaru zasobowego ujęcia wód podziemnych.

Krix pisze że jest z Katowic, może podpadać pod jakiś obszar górniczy....to raczej bardziej prawdopodobne niż mniej

Liwko
31-03-2015, 07:52
Na obszarach górniczych szedłbym chyba tylko w powietrzną.

AdrianEH
31-03-2015, 13:07
Projekt to wydatek od 350 do 500zl./
Gdzie w tych pieniądzach można zrobić? Jakieś konkrety? My płacimy sporo więcej. Może dlatego, że woj. śląskie...

okobar
31-03-2015, 14:25
/
Gdzie w tych pieniądzach można zrobić? Jakieś konkrety? My płacimy sporo więcej. Może dlatego, że woj. śląskie...

i tak masz taniej niż w opolskim
też Śląsk, Górny do tego, a ceny warszawskie - jak kiedyś szukałem to nikt nie proponował mniej niż 1200 PLN... średnio było to około 1500-2000

Tomaszs131
31-03-2015, 16:00
/
Gdzie w tych pieniądzach można zrobić? Jakieś konkrety? My płacimy sporo więcej. Może dlatego, że woj. śląskie...

Mnie robił gość z Chełma woj. lubelskie, zaplacilem 500 zł.
Jeśli myślisz, ze chociaż raz pojawił się na budowie to sie mylisz.

AdrianEH
02-04-2015, 12:02
u mnie mniej jak 1200 netto na razie nie znalazłem.

sSiwy12
03-04-2015, 08:08
Mnie robił gość z Chełma woj. lubelskie, zaplacilem 500 zł.
Jeśli myślisz, ze chociaż raz pojawił się na budowie to sie mylisz.
To jest tylko projekt (była nowela PGiG).
Wykonawca projektu nie jest niczym związany z przebiegiem prac.
To funkcjonuje tak jak zgłoszenie w PB jeśli w ciągu 30 dni od dostarczenia projektu, starosta w formie decyzji nie wyrazi sprzeciwu - można przystąpic do prac.

Ps. Wiele firm wykonujących odwierty (kolektory) pionowe, w cenie już ma wykonanie projektu.

Krix
04-04-2015, 18:03
Ps. Wiele firm wykonujących odwierty (kolektory) pionowe, w cenie już ma wykonanie projektu.

potwierdzam, w jednej propozycji jaka dostalem otrzymalem napisali, ze projekt juz w cenie (tzn doslowanie ze gratis).

Według tej mapki:
http://bazagis.pgi.gov.pl/website/cbdg/viewer.htm

dom nie będzie na terenie/obszarze górniczym.

elrow23
27-05-2015, 16:29
odwierty robimy pod konkretną instalację. taniej i lepiej pociągnąć ten temat z jedną firmą kompleksowo. myślicie, że taki odwiert za 500zł od gościa, który nawet się na budowie nie pojawił będzie potem zdawał egzamin?

darek2009
27-05-2015, 17:39
Polecałbym załatwić wszystkie formalności w sprawie odwiertów. Do 30 m (albo 35m) nie trzeba żadnych pozwoleń, ale trzeba odwierty umieścić w projekcie złożonym do starostwa w sprawie pozwolenia na budowę. Głębsze odwierty wymagają projektu i pozwolenia. Lepiej to mieć, bo zawsze coś może pójść nie tak. Np. może zdarzyć się samowypływ podczas odwiertów, którego nie będzie można zatrzymać.

sSiwy12
30-05-2015, 10:04
Polecałbym załatwić wszystkie formalności w sprawie odwiertów. Do 30 m (albo 35m) nie trzeba żadnych pozwoleń, ale trzeba odwierty umieścić w projekcie złożonym do starostwa w sprawie pozwolenia na budowę.

Głębsze odwierty wymagają projektu i pozwolenia. Lepiej to mieć, bo zawsze coś może pójść nie tak. Np. może zdarzyć się samowypływ podczas odwiertów, którego nie będzie można zatrzymać.

Nie jest to prawdą (pogrubione).
W postach wyżej zostało bardzo dokładnie wyjaśnione co i jak i kiedy.

UWAGA:

I projekt dotyczy robót geologicznych, a nie odwiertu jako takiego - przy czym, musi być zatytułowany: „Projekt robót geologicznych w związku z budową instalacji do wykorzystania ciepła ziemi”.

Jest to bardzo ważne, bo ustawodawca procedurę uproszczoną, przewidział tylko dla celów wykorzystania ciepła ziemi

elrow23
16-06-2015, 15:41
aspekty prawne znajdziesz tutaj - http://dps.net.pl/aspekty-prawne/ najłatwiej odezwać się do firmy, która załatwi to za ciebie

Maly1115
26-06-2015, 21:15
W moim Starostwie facet powiedział że co do DZ POZIOMEGO mam zamiar zrobic spiralne Ustawodawca nic nie zapisał i mam złożyć wniosek o Pozwolenie na budowę?????? No krew mnie zalewa. Zastanawiam się aby tego nie zgłaszać ale już zaplaciłem za projekt i jak Panie podejda do tego przy odbiorze budynku? A mamy tu takie że za byle co kary w tys.

elrow23
30-06-2015, 13:45
2 dni temu weszła w życie nowa ustawa, w zwiazku z którą nie ptrzebujesz już pozwolenia na budowę domu. pytanie czy to samo tyczy się odwiertów?

okobar
01-07-2015, 07:35
co do odwiertów nic się nie zmieniło

sSiwy12
01-07-2015, 10:27
W moim Starostwie facet powiedział że co do DZ POZIOMEGO mam zamiar zrobic spiralne Ustawodawca nic nie zapisał i mam złożyć wniosek o Pozwolenie na budowę?????? .

Podaj tym cieciom - Prawo Budowlane art.29.2.16), oraz art.30.1.2.który nie uzależnia wykonania robót od dokonania zgłoszenia.
Innymi słowy - montaż pomp ciepła nie podlega nawet zgłoszeniu.

Maly1115
01-07-2015, 19:34
Dzięki,zobaczymy jak mój kierbud wróci z urlopu może wpisze że zmiana nie istotna(z groszku) i jakos przejdzie.

sSiwy12
02-07-2015, 07:13
To jest zmiana sposobu ogrzewania, czyli zmiana w projekcie budowlanym (moim zdaniem nieistotna), czyli kwalifikacji i zmiany dokonuje projektant, nanosząc zmiany na projekcie.

okobar
02-07-2015, 07:33
w pozwoleniu na budowę miałem ekogroszek
zmieniłem na PC z odwiertami
zmiana nieistotna według mojego kierownika i powiatowego nadzoru :P (osobno miałem projekt odwiertów i zgłosiłem do starostwa)
w projekcie miałem oczyszczalnię, zmieniłem na kanalizę - zmiana nieistotna, nie wymaga zmian w pozwoleniu na budowę czy w projekcie budowlanym, sprawę papierologii załątwił poza mną zakład komunalny Wiku

sSiwy12
02-07-2015, 08:05
Każda zmiana, także nieistotna, wymaga, kwalifikacji i naniesienia na projekt - przez projektanta.
Warto to mieć na uwadze, bo tego (takiej procedury) wymagają przepisy.
W tym zakresie (kwalifikacji zmiany i poprawek) szefem wszystkich szefów jest projektant.
Ani kierbud, ani urzędnik nie ma nic do powiedzenia w tym zakresie.
To projektant jest ustawowym "beneficjentem" takich czynności - tylko on.

Piszę o prawie, abyś miał świadomość co do obowiązujących "prawnych procedur".

okobar
02-07-2015, 08:20
jeśli piszesz do mojego postu, to obie zmiany - projekty - robił projektant - jeden od PC a drugi z WiKu - z tym że projekt PC i odwiertów to nawet dość gruby był, natomiast projekt kanalizacji to "całe" 2 kartki papieru
oba projekty podpisali projektanci PC i kanalizy, ale zupełnie nie miało to wpływu na mój projekt budowlany i pozwolenie na budowę...
podobno WiK złożył do gminy adnotację do projektu - informująca tylko o zmianie

elrow23
08-07-2015, 12:14
Kwestie odwiertów pod pompy ciepła reguluje kilka dokumentów, ale najważniejszy to Ustawa „Prawo geologiczne i górnicze” z 1994 roku z późniejszymi zmianami i rozporządzenia do tej ustawy