PDA

Zobacz pełną wersję : Wyskakujący bezpiecznik różnicowo-prądowy



Amadek
01-04-2015, 10:17
Witam serdecznie,

Mam problem z bezpiecznikiem różnicowo-prądowym. Bezpiecznik po pewnym czasie od podniesienia wyskakuje.
Najczęściej dzieje się to kiedy uruchamiam dodatkowe urządzenia pobierające prąd w domu, takie jak odkurzacz, mikrofala a czasem nawet zapalenie światła w kolejnym pokoju powoduje jego wyłączenie.
Ciężko przewidzieć zachowanie bezpiecznika. Czasem wyskakuje w momencie zapalenia światła, a czasem potrafi sam z siebie wyskoczyć po kilku godzinach od podniesienia.

Bardzo proszę o wasze rady i opinie.

Moje wnioski są takie: prawdopodobnie obwód uziemieniowy nie jest dostatecznie dobrze uziemiony lub wcale nie jest uziemiony. Prąd który gromadzi się na obwodzie uziemieniowym, jest tym większy, im więcej urządzeń elektrycznych jest uruchomionych. Kiedy wartość prądu przekracza 30mA bezpiecznik wyskakuje. Zastanawiam się jak w domu jednorodzinnym powinno się uziemić obwód? Czy ja to powinienem zrobić, czy energetyka "u siebie"? Myślałem, żeby wbić metrowy pręt w ziemie i wyprowadzić kabel na zewnątrz budynku i podłączyć obwód uziemieniowy do tego pręta. Czy to jest dobry pomysł?

Remiks
01-04-2015, 11:01
Moje wnioski są takie: prawdopodobnie obwód uziemieniowy nie jest dostatecznie dobrze uziemiony lub wcale nie jest uziemiony. Prąd który gromadzi się na obwodzie uziemieniowym, jest tym większy, im więcej urządzeń elektrycznych jest uruchomionych. Kiedy wartość prądu przekracza 30mA bezpiecznik wyskakuje. Zastanawiam się jak w domu jednorodzinnym powinno się uziemić obwód? Czy ja to powinienem zrobić, czy energetyka "u siebie"? Myślałem, żeby wbić metrowy pręt w ziemie i wyprowadzić kabel na zewnątrz budynku i podłączyć obwód uziemieniowy do tego pręta. Czy to jest dobry pomysł?
Niestety twoje wnioski są złe problem pewnie jest gdzie indziej. Czy to jedyna różnicówka na cały dom, 1F czy 3F

Amadek
01-04-2015, 12:17
Jedyna,
3F.

Remiks
01-04-2015, 12:52
Jedyna,
3F.
Dlaczego ludzie to robią? Przyczyną może być właśnie to że jest jedna 3F ale niekoniecznie, tylko pozostałych przyczyn nie znajdziesz. Nie chcę doradzać w stylu wezwij elektryka ale praktycznie zerowe szanse na diagnozę na odległość a próba takiej diagnozy to wróżenie z fusów.

krzcel
01-04-2015, 13:08
Nie chcę doradzać w stylu wezwij elektryka .
Ale tak trzeba doradzić bo kolega Amadek nie czuje tematu:

Moje wnioski są takie: prawdopodobnie obwód uziemieniowy nie jest dostatecznie dobrze uziemiony lub wcale nie jest uziemiony. Prąd który gromadzi się na obwodzie uziemieniowym, jest tym większy, im więcej urządzeń elektrycznych jest uruchomionych?
Tak jak napisałeś próba takiej diagnozy na odległość to wróżenie z fusów. Najbardziej prawdopodobna przyczyna, to zbyt dużo obwodów na jednym RCD. Na jednym RCD to można "powiesić" mieszkanie w bloku a nie domek jednorodzinny. Szczególnie w XXI wieku (halogeny, LED-y, zasilacze impulsowe ect..)

Nefer
01-04-2015, 13:09
W moim przypadku powód był trywialny - źle zaizolowany kabel do oświetlenia w ogrodzie. A w zasadzie nie był on źle zaizolowany - po prostu leżał w kałuży :)

Amadek
01-04-2015, 13:33
zbyt dużo obwodów na jednym RCD. Na jednym RCD to można "powiesić" mieszkanie w bloku a nie domek jednorodzinny. Szczególnie w XXI wieku (halogeny, LED-y, zasilacze impulsowe ect..)

Ledy są. Zasilacze też. Więc powinienem zamontować kilka bezpieczników i podzielić te odwody. Zamienić ten 3F na kilka 1F?

krzcel
01-04-2015, 13:39
Nie wiem jak duża jest instalacja. Na pewno nie zaszkodzi. Rozumiem, że nie masz odbiorników 3F.
A jaka jest historia tej instalacji? Kiedyś było dobrze a ostatnio się zaczęło psuć?

kasprzyk
01-04-2015, 17:19
Ledy są. Zasilacze też. Więc powinienem zamontować kilka bezpieczników i podzielić te odwody. Zamienić ten 3F na kilka 1F?
Żebyś się nie rozczarował, powinieneś zacząć od znalezienia przyczyny zaistniałej sytuacji - potrzebne są pomiary instalacji elektrycznej. Później możesz ją zmodyfikować, ulepszyć, czyli większa ilość właściwych wył. RCD, na pewno instalacji nie zaszkodzą.

mt-instalacje
01-04-2015, 18:54
W moim przypadku powód był trywialny - źle zaizolowany kabel do oświetlenia w ogrodzie. A w zasadzie nie był on źle zaizolowany - po prostu leżał w kałuży :)

Czy w Twojej sytuacji różnicówka wybijała od razu po włączeniu oświetlenia w ogrodzie, czy po jakimś czasie?

_partner
03-04-2015, 21:57
Moje wnioski są takie:

Wezwij elektryka ale nie tego co robił tą instalację.