PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna - przed rozmową z elektrykiem.



Hanss
01-04-2015, 12:16
Jestem z moją budową na etapie instalacji elektrycznej, po Świętach jestem umówiony z elektrykiem na wizytę na budowie...w domu będzie wszystko na prąd, włącznie z ogrzewaniem - kable grzewcze i CWU.
Chcę aby cała elektryka w domu była zrobiona dobrze-prawidłowo, nie chcę: " Panie bez tego się obejdzie, czy na tańszych materiałch i będzie taniej"...
ma być DOBRZE, a nie TANIO!!!
Na co zwrócić uwagę, jak powinna być wykonana dobra-prawidłowa instalacja elektryczna w domu, na jakich materiałach, jakich marek?
Jestem laikiem i chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć, jak rozmawiać z elektrykiem?

krzcel
01-04-2015, 12:26
Zacznij od narysowania "projektu".
Rozmieszczenie gniazd, oświetlenia, miejsc zamontowania wyłączników światła, rodzaje lamp. Jakie i gdzie kable od TV, LAN, telefon, alarmy, domofony etc. Przygotuj zestawienie typów i rozmieszczenie kabli grzewczych.
Czyli w miarę możliwości sam się zorientuj się czego chcesz i gdzie to ma być zainstalowane.

Radek_EDK
02-04-2015, 21:27
Jak już będziesz wiedział czego chcesz (oczywiście wstępnie) i przedstawisz swoją wizję elektrykowi wtedy możesz zacząć się dopytywać:
1. Ile obwodów elektryk planuje w instalacji (i co będą obejmować)?
2. Jakie zabezpieczenia zamierza zastosować:
- wyłączniki różnicowo-prądowe, ile i co będą obejmować (przykładowo jedna różnicówka trójfazowa na cały dom -> źle, 20 różnicówek -> bez przesady, ważny rozsądek)
- ograniczniki przepięć?
- rozłączniki izolacyjne?
3. W jaki sposób zostanie wykonane uziemienie? (chyba, że masz już wykonanie wyprowadzenie do uziomu fundamentowego)
4. Jakie przewody do gniazdek, jakie do oświetlenia (trywialne ale co tam)?
5. Jaki kabel WLZ? (przekrój zależny od mocy przyłączeniowej i odległości domowej rozdzielnicy od przyłącza)

To tak na początek...

Remiks
03-04-2015, 14:48
Jak już będziesz wiedział czego chcesz (oczywiście wstępnie) i przedstawisz swoją wizję elektrykowi wtedy możesz zacząć się dopytywać:
1. Ile obwodów elektryk planuje w instalacji (i co będą obejmować)?
2. Jakie zabezpieczenia zamierza zastosować:
- wyłączniki różnicowo-prądowe, ile i co będą obejmować (przykładowo jedna różnicówka trójfazowa na cały dom -> źle, 20 różnicówek -> bez przesady, ważny rozsądek)
- ograniczniki przepięć?
- rozłączniki izolacyjne?
3. W jaki sposób zostanie wykonane uziemienie? (chyba, że masz już wykonanie wyprowadzenie do uziomu fundamentowego)
4. Jakie przewody do gniazdek, jakie do oświetlenia (trywialne ale co tam)?
5. Jaki kabel WLZ? (przekrój zależny od mocy przyłączeniowej i odległości domowej rozdzielnicy od przyłącza)

To tak na początek...
Pytania jak pytania tylko zadający je najpierw musi znać na nie odpowiedź.

Hanss
03-04-2015, 15:28
Jak już będziesz wiedział czego chcesz (oczywiście wstępnie) i przedstawisz swoją wizję elektrykowi wtedy możesz zacząć się dopytywać:
1. Ile obwodów elektryk planuje w instalacji (i co będą obejmować)?
2. Jakie zabezpieczenia zamierza zastosować:
- wyłączniki różnicowo-prądowe, ile i co będą obejmować (przykładowo jedna różnicówka trójfazowa na cały dom -> źle, 20 różnicówek -> bez przesady, ważny rozsądek)
- ograniczniki przepięć?
- rozłączniki izolacyjne?
3. W jaki sposób zostanie wykonane uziemienie? (chyba, że masz już wykonanie wyprowadzenie do uziomu fundamentowego)
4. Jakie przewody do gniazdek, jakie do oświetlenia (trywialne ale co tam)?
5. Jaki kabel WLZ? (przekrój zależny od mocy przyłączeniowej i odległości domowej rozdzielnicy od przyłącza)

To tak na początek...

Na razie wiem tylko pkt.5
Mam już zakopany kabel od skrzynki z licznikiem w granicy działki pod sam dom - RBtka , jest to odległość 120m, kabel 5x10 yky, moc 16kW zabezpieczenie przedlicznikowe 25A - to będzie docelowy kabel do domu. Samo ogrzewanie ma mieć ok.8kW, jak będzie mało mocy, zwiększę do 20kW i zabezpieczenia 32A - kabel chyba da radę???

elpapiotr
03-04-2015, 15:58
Na razie wiem tylko pkt.5
Mam już zakopany kabel od skrzynki z licznikiem w granicy działki pod sam dom - RBtka , jest to odległość 120m, kabel 5x10 yky, moc 16kW zabezpieczenie przedlicznikowe 25A - to będzie docelowy kabel do domu. Samo ogrzewanie ma mieć ok.8kW, jak będzie mało mocy, zwiększę do 20kW i zabezpieczenia 32A - kabel chyba da radę???
Może i da.
Ale grubszy Al byłby i lepszy, i tańszy, tylko kto bogatemu zabroni ?
No i ta piąta, rezerwowa żyła - mistrzostwo świata.
Głupszych "elektryków" u Was nie ma ?

Hanss
03-04-2015, 16:26
Może i da.
Ale grubszy Al byłby i lepszy, i tańszy, tylko kto bogatemu zabroni ?
No i ta piąta, rezerwowa żyła - mistrzostwo świata.
Głupszych "elektryków" u Was nie ma ?

Dlaczego aluminium lepsze od miedzi - chyba że tylko tańszy no i w tej chwili grubość?
Znajomy posłuchał "mądrego" elektryka i zakopał 4x10, co prawda tylko 25m....jego zdziwienie było wielkie gdy elektrownia nie chciała mutego podłączyć bo w warunkach miał 5 żył;)

Remiks
03-04-2015, 16:29
Może i da.
Ale grubszy Al byłby i lepszy, i tańszy, tylko kto bogatemu zabroni ?
No i ta piąta, rezerwowa żyła - mistrzostwo świata.
Głupszych "elektryków" u Was nie ma ?
Już tyle razy było o tej 5-tej a ty dalej się czepiasz elektryków to jak ona jest potrzebna Ty wiesz ja też i pewnie sporo innych, niestety często ZE wymusza ją w warunkach na podstawie których jest projekt itd.

elpapiotr
03-04-2015, 16:44
Dlaczego aluminium lepsze od miedzi - chyba że tylko tańszy no i w tej chwili grubość?
Znajomy posłuchał "mądrego" elektryka i zakopał 4x10, co prawda tylko 25m....jego zdziwienie było wielkie gdy elektrownia nie chciała mutego podłączyć bo w warunkach miał 5 żył;) Jaka elektrownia, takie warunki.
Jedni warci drugich. A że panowie monopoliści nie znają Polskich Norm, to już inna sprawa.
(U mnie, w moim rejonie już zmądrzeli)

zbich70
03-04-2015, 17:53
Jaka elektrownia, takie warunki.
Jedni warci drugich. A że panowie monopoliści nie znają Polskich Norm, to już inna sprawa.
(U mnie, w moim rejonie już zmądrzeli)
Powoli acz bardzo powoli mądrzeją.
Taryfę "budowlaną" zmieniają bez problemu, UB na oświadczeniu nie wymagają, a czasem nawet E, nie życzą sobie by odbiorca wykorzystywał uziemienie PEN w złączu...
To i warunki piszą sensowniej bez "nakazywania" iloma żyłami i jakim materiałem odbiorca ma prowadzić swoją instalację, która ich obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg albo majtki gospodyni....;)

elpapiotr
03-04-2015, 18:22
Powoli acz bardzo powoli mądrzeją.
Taryfę "budowlaną" zmieniają bez problemu, UB na oświadczeniu nie wymagają, a czasem nawet E, nie życzą sobie by odbiorca wykorzystywał uziemienie PEN w złączu...
To i warunki piszą sensowniej bez "nakazywania" iloma żyłami i jakim materiałem odbiorca ma prowadzić swoją instalację, która ich obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg albo majtki gospodyni....;) Bo to wszystko jest poza granicą eksploatacji, jest własnością Odbiorcy i wara ZE do cudzego !

Hanss
03-04-2015, 19:12
Dziękuję za pomocne zdanie i proszę o więcej....:) Każda opinia pomaga, nawet ta negatywna.
Dom 135m2, parter: salon, kuchnia,korytarz, wiatrołap, pomieszczenie gosp. piętro: łazienka, korytarz, garderoba, trzy sypialnie...
1. Ile tych obwodów( sekcji) najlepiej zrobić - przypominam dom ogrzewany kablami elektrycznymi również CWU
2. Również chciałbym mieć założone podliczniki LCD, ile kWh idzie na ogrzewanie, ile na CWU....
3. Jakie rozdzielnie są najlepsze, mogą być linki na allegro.....?
4. Nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale w razie czego....coś takiego na zasadzie pierwszeństwa tzn.gdy np. chcę gotować na płycie indukcyjnej, to wyłącza się jakiś obwód ogrzewania - chodzi mi o to, aby nie wywalały bezpieczniki z braku mocu:)
5. Jakie przewody, oświetlenie, gniazdka, jakie najlepsze?

Może jakieś sugestie, uwagi.....przypominam ma być DOBRZE nie TANIO, a w ogóle nie chcę oszczędzać na materiałach....
PS. po wstępnej rozmowie- elektryk znajomy, chce za tę chatkę za robociznę 2500-3000zł...kable grzewcze ma tylko podpinać, układam sam,,,,

Hanss
03-04-2015, 19:19
Jak już będziesz wiedział czego chcesz (oczywiście wstępnie) i przedstawisz swoją wizję elektrykowi wtedy możesz zacząć się dopytywać:
1. Ile obwodów elektryk planuje w instalacji (i co będą obejmować)?
2. Jakie zabezpieczenia zamierza zastosować:
- wyłączniki różnicowo-prądowe, ile i co będą obejmować (przykładowo jedna różnicówka trójfazowa na cały dom -> źle, 20 różnicówek -> bez przesady, ważny rozsądek)
- ograniczniki przepięć?
- rozłączniki izolacyjne?


No i jak z tymi zapytaniami, jak powinno być fachowo?

zbich70
03-04-2015, 19:41
4. Nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale w razie czego....coś takiego na zasadzie pierwszeństwa tzn.gdy np. chcę gotować na płycie indukcyjnej, to wyłącza się jakiś obwód ogrzewania - chodzi mi o to, aby nie wywalały bezpieczniki z braku mocu:)
Przekaźnik priorytetowy.
Ale skoro ma być dobrze, to nie żałuj mocy przyłączeniowej. Tej nigdy za dużo.

_partner
03-04-2015, 21:35
elektrownia nie chciała mutego podłączyć bo w warunkach miał 5 żył;)

Od kiedy w warunkach w Bydgoszczy podają konkretną ilość żył w kablu?
Nie spotkałem się z tym jeszcze.
Aluminium lepsze bo tańsze i może być o większym przekroju żyły - można mieć większą moc przyłączeniową i mniejszy spadek napięcia.

Hanss
03-04-2015, 22:24
Ja należę pod Enea - Nakło n/Not., a znajomy dokładnie Wyrzysk - woj. wielkopolskie, ale nie mam pojęcia jaki dystrybutor:)

Radek_EDK
04-04-2015, 17:31
No i jak z tymi zapytaniami, jak powinno być fachowo?

Odpowiedź na oba pytania brzmi: to zależy :) Głównie od ilości, mocy i rodzaju odbiorników, ale też wizji i podejścia elektryka i potrzeb klienta.
Kilka zasad, którymi ja się kieruję:
1. Pojedynczy obwód elektryczny powinien obejmować elementy / odbiorniki w jakiś sposób powiązane ze sobą (np. gniazdka (lub oświetlenie) w danym pomieszczeniu, piętrze)
2. W kuchni ze względu na duże skupisko urządzeń stosunkowo dużej mocy panuje podział na: obwody gniazdek (dwa nie zaszkodzą), obwód zmywarki (z mikrofalą lub osobno), obwód płyty indukcyjnej z piekarnikiem (2 fazy na płytę, trzecia na piekarnik), obwód lodówki (dla wygody, gdy wyjeżdżasz na kilka dni zostawiasz tylko ten (i alarmowy) obwód załączony.
3. Łazienka ma swój obwód gniazdek, bez względu na to co tam będziesz podpinał.
4. Max. 8 gniazdek w jednym obwodzie (podwójne liczę jako 1).
5. Osobno obwody: system alarmowy, obwód oświetleniowy na zewnątrz budynku, obwód elementów elektrycznych na zewnątrz
6. Dobrze pi razy drzwi rozłożyć tak obwody, aby obciążenie faz było równomierne (czyli np. każdy obwód grzejny na innej fazie)

Piszesz, że ogrzewanie będzie mieć ok .8 kW także zakładając standardowe zabezpieczenie B16 dla przewodu 2.5 mm2, to co najmniej 3 obwody na ogrzewanie.
Ważne w tym wszystkim jest to co zasugerował krzcel "Zacznij od narysowania "projektu"." i zastanów się najpierw czego potrzebujesz.

Jeśli chodzi o ilość różnicówek to tutaj również można być kreatywnym. Najważniejsze, żeby obwody elektryczne w łazience były zabezpieczone róznicówką.
Ale wiadomo, obecnie zabezpiecza się większość lub wszystkie obwody. Jak zabezpieczysz jedną różnicówką trójfazową cały dom, to jak wyłącznik zadziała cały dom stoi w mroku. Niektórzy wykonują podział tak, że po jednej różnicówce na każdą fazę + kolejna różnicówka na obwody zewnętrzne, niektórzy wykonują podział ze względu na funkcjonalność obwodów, niektórzy zabezpieczają obwody oświetleniowe inni nie, jeszcze inni osobno zabezpieczają obwody trójfazowe (różnicówka na 3fazy). Trzeba też pamiętać, że wyłącznik różnicowo-prądowy ma określony prąd znamionowy poniżej którego wyłącznik działa (powinien działać) poprawnie.
Generalnie trzeba przemyśleć konsekwencje każdego rozwiązania lub po prostu zdać się na elektryka :).

kasprzyk
04-04-2015, 20:41
.... Najważniejsze, żeby obwody elektryczne w łazience były zabezpieczone róznicówką.

A inne już nie muszą ?


Ale wiadomo, obecnie zabezpiecza się większość lub wszystkie obwody.
...
niektórzy zabezpieczają obwody oświetleniowe inni nie,

Które się zabezpiecza a które nie ?



Trzeba też pamiętać, że wyłącznik różnicowo-prądowy ma określony prąd znamionowy poniżej którego wyłącznik działa (powinien działać) poprawnie.
.
O jakim prądzie piszesz ?

Radek_EDK
05-04-2015, 20:14
Pytasz bo nie wiesz?


A inne już nie muszą ?

Przeczytaj całą moją wypowiedź.


Które się zabezpiecza a które nie ?

Nie trzeba zabezpieczać obwodów bardzo niskiego napięcia.


O jakim prądzie piszesz ?

In

kasprzyk
05-04-2015, 23:05
Pytasz bo nie wiesz?
Przeczytaj całą moją wypowiedź.
Nie trzeba zabezpieczać obwodów bardzo niskiego napięcia.
In
Pytam, bo pojawiłeś się z nowymi teoriami na temat tego co powinno się zabezpieczać a czego nie powinno. Przeczytałem całą Twoją wypowiedź, zacytuję ją jeszcze raz:


.......
Jeśli chodzi o ilość różnicówek to tutaj również można być kreatywnym. Najważniejsze, żeby obwody elektryczne w łazience były zabezpieczone róznicówką.
Ale wiadomo, obecnie zabezpiecza się większość lub wszystkie obwody. Jak zabezpieczysz jedną różnicówką trójfazową cały dom, to jak wyłącznik zadziała cały dom stoi w mroku. Niektórzy wykonują podział tak, że po jednej różnicówce na każdą fazę + kolejna różnicówka na obwody zewnętrzne, niektórzy wykonują podział ze względu na funkcjonalność obwodów, niektórzy zabezpieczają obwody oświetleniowe inni nie, jeszcze inni osobno zabezpieczają obwody trójfazowe (różnicówka na 3fazy). Trzeba też pamiętać, że wyłącznik różnicowo-prądowy ma określony prąd znamionowy poniżej którego wyłącznik działa (powinien działać) poprawnie.
Generalnie trzeba przemyśleć konsekwencje każdego rozwiązania lub po prostu zdać się na elektryka :).
i ponawiam pytanie:
czy tylko obwody w łazience powinny być zabezpieczone RCD - inne już nie, bo to nie jest tak ważne według kolegi ???
czy to co robią inni, oznacza, że mają robić tak wszyscy, czy może jednak jest to obligatoryjne ?
Ponawiam pytanie także o prąd znamionowy - Załóżmy: RCCB 25A 30mA , znamionowy prąd ciągły In przepływający przez to urządzenie wynosi 25,1A - skąd czerpiesz informację, że wył. RCD może zadziałać a nie musi tylko "poniżej określonego prądu znamionowego" ? wyjaśnij to zjawisko, tylko nie mieszaj do tego IΔn bo jeszcze bardziej się skompromitujesz. ;)

Radek_EDK
06-04-2015, 10:09
wyjaśnij to zjawisko, tylko nie mieszaj do tego IΔn bo jeszcze bardziej się skompromitujesz. ;)

Piękna agresja.
Wiele mnie to nauczyło, dziękuję.

kasprzyk
06-04-2015, 12:15
Piękna agresja.
Wiele mnie to nauczyło, dziękuję.
Kolego, luz - tak jak mi arogancko odpowiedziałeś, tak samo ja się zachowałem - ale raczej się nie pogryziemy ;)
Wracając do Twojej odpowiedzi - owszem, jeżeli obwody elektryczne są wykonane w bardzo niskim napięciu SELV i PELV - nie musimy ich zabezpieczać wył. RCD. ( także przy separacji elektrycznej) W pozostałych przypadkach wszelkie obwody gniazd wtyczkowych o prądzie znamionowym nie przekraczającym 20A (użytkowane przez osoby niewykwalifikowane) oraz obwody do 32A zasilające odbiorniki zewnętrzne, muszą być zabezpieczone wyłącznikiem (wyłącznikami) RCD - dotyczy to także wszystkich obwodów w pomieszczeniu z natryskiem i wanną włącznie z obw. oświetleniowymi.
Wypisywanie postów na forum, że niektórzy zabezpieczają obwody oś. inni nie, sugeruje dobrowolność wyboru, co mija się z prawdą.
Stosowanie zasady 1 wył. 3 fazowy dla całego mieszkania, to nie tylko ryzyko utraty zasilania w całym mieszkaniu, przy usterce jednego obwodu/urządzenia ale także duże prawdopodobieństwo przekroczenia sumarycznego prądu upływu wszystkich odbiorników na instalacji, co będzie się wiązało z niepożądanym wyłączaniem RCD przy sprawnych odbiornikach końcowych. Przede wszystkim jednak, stosowanie aparatów 4-ro torowych w zasilaniu 1-fazowym niesie ryzyko uszkodzenia/ spalenia odbiorników na 230V zasilanych za tym aparatem, w sytuacji jego uszkodzenia (przerwanego toru N) Dlatego dobrą zasadą elektryków jest montowanie RCD 2-torowych dla odbiorników jednofazowych, 4-ro torowych dla urządzeń 3-fazowych.

_olo_
06-04-2015, 17:29
Hanss - kup sobie karton kredy tablicowej albo opakowanie markerów i rysuj na ścianach i sufitach elektrykowi gdzie lampy, gniazda i ile szt., gdzie ledy przy podłodze, kinkiety na ścianach, gdzie gniazdo lodówki, pralki, klima, ogrzewanie, centrala alarmowa, płyta ceramiczna, piekarnik, puszki zasilania kabli etc. Najlepiej od razu zaznaczaj gdzie mają być doprowadzone przewody RTV/internet/tel/alarm i gdzie cały sprzęt do obsługi tego bo to pozwoli optymalnie rozmieścić wszystkie te przewody minimalizując ich krzyżowanie czy co jeszcze gorsze - równoległe biegi.

Każde przekładanie elementów instalacji zapewne będzie kosztowało cię jak nowy punkt więc daj sobie czas na porządne przemyślenie i rozrysowanie tego - w "projekcie" tego nie zrobisz tak dokładnie jak na żywca.
A w miarę zadawanych przez elektryka pytań na bieżąco pytaj tutejszych fachmanów to zapewne ci pomogą.
Przyłącze 25A na grzanie czystym prądem może być zbyt słabe.

Ja amator mogę tu tylko z własnych obserwacji po prawie skończonej instalacji u siebie dodać, że zastosowanie w instalacji bezpuszkowej kilku puszek i w moim przypadku 2 mniejszych rozdzielek zamiast jednej wielkiej pozwala sporo oszczędzić na ilości przewodów i ich montażu (zamknie się ilością ok 600mb 1,5 + 2,5mm2 na cały dom).

zubel
07-04-2015, 02:02
Panowie. Nie tędy droga. Ogrzewanie elektryczne8 Kw, powinno być podzielone na strefy. (Do każdej RDC).Gniazda w kuchni?. Siłowe i 1 f na pewno na RDC a w łazience?. Zależy od właściciela. (Nie ma termy czy podgrzewacza wody, pralki też w łazience nie trzyma (ma pralnię). Oświetlenie na 12V. Więc po co RDC?. Gniazdo jak najbardziej!. Tylko co włącza się do takiego gniazda?. Suszarkę, lokówkę,golarkę?. Te wszystkie urządzenia mają 2-gą klasę izolacji. Więc RDC jest potrzebne jak zającowi dzwonek.Gniazda w pokojach?. Oczywiście. Tylko ile na jedną fazę i w jakim pokoju. Oświetlenie mieszkania na RDC?. Poroniony pomysł. Oświetlenie kotłowni, zewnętrzne jak garażu to tak, jak i zasilanie gniazd na zewnątrz czy w kotłowni i garażu.

zbich70
07-04-2015, 07:50
Tylko co włącza się do takiego gniazda?. Suszarkę, lokówkę,golarkę?. Te wszystkie urządzenia mają 2-gą klasę izolacji. Więc RDC jest potrzebne jak zającowi dzwonek.
A jak komuś będzie za zimno i włączy grzejnik w I klasie... ?

APZ
07-04-2015, 08:49
Ogólnie przygotowanie do rozmowy o elektryce to jedna z gorszych rzeczy jaki do tej pory robiłem.
No cóż trzeba przeżyć.
Mieliśmy projekt indywidualny i rozplanowanie oświetlenie już było. To ustalaliśmy z architektem więc z tym nie pomogę.
Dalej idąc włączniki i gniazdka. To się pozmieniało na maxa.
Włączniki Najlepiej wiedzieć na typ etapie jakie będą włączniki. Bo jeden producent robi schodowe podwójne drugi już nie. Jeden robi ramki na pięć włączników inny tylko pojedyncze i podwójne.
Dodatkowo należy przemyśleć sprawę włączania np. światła w sypialni aby była możliwość wyłączania i włączania przy łóżku.
Czujki ruchu w korytarzach.
Wyjście do furtki
Wyjście do garażu najlepiej schodowy ( aby włączyć i wyłączyć )
Wyjście do oświetlenia ogrodu.
Oświetlenie strychu.

Gniazdka Moja żona powiedziała im więcej tym lepiej. Hmm... Musiałem lekko z tym walczyć ( a po co tutaj?- konsternacja )
Tutaj znowu producent gniazdek. Pytanie czy ma podwójne gniazdko do jednej puszki.
Co do rozplanowania gniazdek:
- Kuchnia trzeba co najmniej wiedzieć co gdzie będzie stało - my przy okazji zrobiliśmy projekt kuchni i wybraliśmy dostawcę. Wszystko czeka.
- W kuchni dobrze zrobić lodówkę na osobnym esie to samo z alarmem i ogrzewaniem ( C.O. i C.W.U.) - wyjeżdżasz na weekend wyłączysz dom a lodówka, alarm, ogrzewanie sobie chodzi.
- podobno są gniazdka sterowane z komórki. Przydają się szczególnie przy żelazku, lokówce i prostownicy. U nas nie ma.

Rozplanowanie urządzeń w domu typu. Bojler do CWU, Pompa ciepła, zmiękczacz wody, reku, wentylator na strychu, wentylator w łazience itd.

Na potrzeby doboru wykonawcy wrysowałem do w projekt wtedy każdy wiedział o czym rozmawiam. Później przenieśliśmy na ściany. Dobór kabli, rozdzielni i zabezpieczeń powierzyłem elektrykowi.

zubel
08-04-2015, 10:07
A jak komuś będzie za zimno i włączy grzejnik w I klasie... ?
Jeżeli będzie sprawny, to będzie działać. RDC nie jest panaceum na wszystko. Podstawą bezpieczeństwa jest prawidłowo wykonana instalacja, odpowiedni dobór przekroju przewodu i zabezpieczeń.

elpapiotr
08-04-2015, 11:43
Jeżeli będzie sprawny, to będzie działać. RDC nie jest panaceum na wszystko. Podstawą bezpieczeństwa jest prawidłowo wykonana instalacja, odpowiedni dobór przekroju przewodu i zabezpieczeń.
Następny "elektryk"
Kolego, RCD (nie RDC) jest obowiązkowy w łazienkach (jak wszystkie obwody zresztą) zgodnie z PN-HD 60364-7-701, tak więc nie pisz bzdur.

zubel
08-04-2015, 12:16
Następny "elektryk"
Kolego, RCD (nie RDC) jest obowiązkowy w łazienkach (jak wszystkie obwody zresztą) zgodnie z PN-HD 60364-7-701, tak więc nie pisz bzdur.
Tak RCD. Przepraszam. Mam malutką klawiaturę .
To podłącz sobie RCD do oświetlenia na 12V.

elpapiotr
08-04-2015, 13:31
To podłącz sobie RCD do oświetlenia na 12V. Po co /
Chyba że trzeba napisać o wszystkich obwodach 230 V, żeby zrozumiał.
Chyba że chodzi o grzejnik 12 V, to co innego.
Itd. Itd.

kkas12
10-04-2015, 08:49
Moja żona powiedziała im więcej tym lepiej. Hmm... Musiałem lekko z tym walczyć ( a po co tutaj?- konsternacja )

Masz mądrą i przewidującą żonę. Więc nie walcz z nią a jej słuchaj, bo w przyszłości okaże się, że przedłużaczy tylko będzie przybywać.

A Ty kolego zubel zapoznaj się z 4-41 i 7-701 i zrozum (przede wszystkim!) powód stosowania wyłaczników RCD w tam gdzie owe normy stosowania tego aparatu wymagają a może wtedy zrozumiesz jakie wprowadzające w błąd i szkodliwe teorie głosisz.