PDA

Zobacz pełną wersję : Rozdzielnia na poddaszu - poprawnie ?



Linksiq
01-04-2015, 12:17
Witam wszystkich. Robię sobie niewielkie "mieszkanko" na poddaszu w domu prywatnym, w związku z tym iż nie ma tam instalacji, jest tylko prowizorycznie puszczony z puszki z niższego piętra 2x2,5 i z tego jest wydzielone po jednym wyłączniku i po jednym gniazdku na pomieszczenie, praktycznie nieużywane, jestem zmuszony zrobić sobie nową instalacje. Rozdzielnia główna jest na parterze i od niej puszcze przewód 5x6 YDY, do rozdzielni na poddaszu. Przewód ten planuję wpiąć do podlicznika elektronicznego 3fazowego który zamontuję w głównej rozdzielni na parterze bo jest miejsce i wejdę do niego sprzed zabezpieczenia 3f 25A linką 6, do którego wchodzi przewód ze skrzynki licznika głównego ( 5x10mm YKY). Na zdjęciu zamieściłem projekt rozdzielni, którą chcę zabezpieczyć poddasze. Czy może tak pozostać, czy coś zmienić, np dać oddzielne zabezpieczenie na pralkę? W glownej rozdzielni przed moim podlicznikiem elektronicznym założyć sobie jeszcze osobne zabezpieczenie C 25A? Odzielną różnicówkę 1f na oświetlenie ( całość oświetlenia będzie na oczkach umieszczonych w suficie podwieszanym, zrodlem swiatłą będą diody o mocy ~3W) Dodam, że różnicowym 3f zabezpieczę tylko gniazda, na oświetlenie wyjdę sprzed różnicówki np linką 4. Z różnicówki wyjdę linkami 6 na zabezpieczenie plyty indukcyjnej i piekarnika a na pozostałe założę listwę "grzebień" KDN 363A. Proszę o sugestie i poprawki, co ewentulanie można ulepszyć, poprawić.
Dodam jeszcze że zastosowane oznaczenia są z Hagera i taki osprzęt znajdzie się również w rozdzielni.
Jeżeli chodzi o układ sieci w rozdzielni głownej na parterze, to mamy 5 przewodów 3 czarne fazowe , niebieski neutralny i z/o uziemienie. Kuchnia i dwie łazienki zabezpieczone są różnicówkami 1fazowymi i w tych pomieszczeniach sa gniazda z dodatkowym 3 przewodem, pozostałe pomieszczenia pokoje czy korytarz posiadają gniazda bez 3 przewodu uziemienia.

Do mojej kuchni mam zamiar puścić 5x2,5 YDYp pod indukcję i piekarnik , oraz dwa przewody 3x2,5 YDYp, jeden pod zmywarkę 1,1kW oraz lodówkę ok 200W, drugi na reszte gniazd, bodajże będzie ich 3. Indukcję podłącze na dwie fazy bo pola biorą odpowiednio (2kW, 1,2kW) x2 ( myślę że 16A tutaj wystarczy na dwa pola), piekarnik 2000W również B16A. Wszystkie przewody są NKT 450/750V. Przewody będą puszczane nad poddaszem w szarej peszli, bo posiadam tam jeszcze taki niby strych w max punkcie wysokość ok 1,5.

Proszę o sugestie i poprawki, co ewentulanie można ulepszyć, poprawić.

311053

krzcel
01-04-2015, 12:38
Dużo czasu by zajęło odnoszenie punkt po punkcie, więc tylko o niektórych wspomnę:
Indukcja(dwa pola)i piekarnik z jednej S-ki trzypolowej.
W glównej rozdzielni przed podlicznikiem elektronicznym i kablem założyć sobie jeszcze osobne zabezpieczenie B 25A.

Linksiq
01-04-2015, 13:11
No właśnie tutaj różne słyszałem opinie. Bo plyta indukcyjna 4 polowa to tak jakby dwie płyty dwupolowe połączone razem i można stosować oddzielne dwa B16A, stąd też takie zamieściłem na schemacie. Co do zabezpieczenia przed licznikiem to czy jest to konieczne, bo w mojej rozdzielni na górze na to miejsca nie ma, a w głownej musiałbym troche poprzestawiać i tutaj tez zdania sa podzielone jedni mówią że C inni ze B25A a jeszcze inni że po liczniku sama różnicówka wystarczy bo i tak kazdy obwod jest zabezpiecozny odzielną eską. Chociaż według mnie pasuje mieć jakiś wyłącznik że tak powiem główny na piętro. Ja skłaniam się do założenia tylko jaki b czy c?

krzcel
01-04-2015, 13:58
Bo plyta indukcyjna 4 polowa to tak jakby dwie płyty dwupolowe połączone razem i można stosować oddzielne dwa B16A,
Chodzi o bezpieczeństwo. Masz wyłączyć urządzenie a nie 1/3 albo 2/3




Co do zabezpieczenia przed licznikiem to czy jest to konieczne,
bo w mojej rozdzielni na górze na to miejsca nie ma, a w głownej musiałbym troche poprzestawiać
W jakiej na górze! W głównej w celu zabezpieczenia licznika i kabla 5x6.



tutaj tez zdania sa podzielone jedni mówią że C inni ze B25A
To nie jest kwestia poglądów, a ponieważ nikt ci tego odległość nie policzy, to sugeruja taką z jakiej wypiąłeś a dla kabla wystarczy.



jeszcze inni że po liczniku sama różnicówka wystarczy bo i tak kazdy obwod jest zabezpiecozny odzielną eską.

Tych nie słuchaj, nie znają się. Różnicówką niech sobie zabezpieczają odpływ do podrozdzielni w swojej chałupie.

michcio0711
02-04-2015, 17:33
Przede wszystkim jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe?
Jeśli przewód zasilający podrozdzielnicę ma obciążalność długotrwałą większą niż zabezpieczenie przed licznikiem to nie ma sensu dokładać kolejnego, tym bardziej, że pozbywamy się w ten sposób selektywności.

krzcel
02-04-2015, 20:32
Przewód ten planuję wpiąć do podlicznika elektronicznego 3fazowego który zamontuję w głównej rozdzielni na parterze bo jest miejsce i wejdę do niego sprzed zabezpieczenia 3f 25A linką 6, do którego wchodzi przewód ze skrzynki licznika głównego ( 5x10mm YKY).
Przyjąłem założenie (może naiwne), że przed przeróbkami wszystko było ok. Więc teraz poprzez zabudowanie zabezpieczenia 3f 25A przywracam stan poprzedni.


Jeśli przewód zasilający podrozdzielnicę ma obciążalność długotrwałą większą niż zabezpieczenie przed licznikiem to nie ma sensu dokładać kolejnego, tym bardziej, że pozbywamy się w ten sposób selektywności.
Niezły żart w krajowych warunkach. Nie można się pozbyć czegoś, czego nie było.
Dołożenie kolejnego raczej nie zepsułoby selektywności nawet gdyby była, bo niby jak? Wręcz przeciwnie dokładając te B25 robimy quasi-selektywność. Czyli nadal na dwoje babka wróżyła co wybije ale raczej się polepszy stosunek zadziałań główne/podrozdzielnica w kierunku prawdziwej selektywności.

michcio0711
02-04-2015, 23:01
Niezły żart w krajowych warunkach. Nie można się pozbyć czegoś, czego nie było.

Może było, może nie było. Nie znamy zabezpieczenia przed licznikiem.


Dołożenie kolejnego raczej nie zepsułoby selektywności nawet gdyby była, bo niby jak? Wręcz przeciwnie dokładając te B25 robimy quasi-selektywność. Czyli nadal na dwoje babka wróżyła co wybije ale raczej się polepszy stosunek zadziałań główne/podrozdzielnica w kierunku prawdziwej selektywności.

Że co? Jaka by sytuacja nie była to selektywność działania na zwarcia kolejnym wyłącznikiem nadprądowym można tylko zepsuć.
Przy B16 i B25 nie istnieje prąd, dla którego selektywność będzie z pewnością zachowana. Co najwyżej MOŻE będzie jak oba wyłączniki trafią się na granicy normy (i to każdy w inną stronę) i prądem zwarcia trafisz w przedział o szerokości może 20A.
Dla B16 i C25 musisz się wstrzelić z prądem zwarcia w zakres 80-125A. A w rzeczywistości będzie z 300A i tyle będzie tej selektywności.
Kolejny wyłącznik to w tej sytuacji tylko kolejna dźwignia do podniesienia.

Linksiq
03-04-2015, 19:50
Witam Panowie. Zabezpieczenie przed licznikowie to 32A. W rozdzielni glowej na parterze jest jeszcze zabezpieczenie C25A które zabezpiecza tylko przewód go gniazda 3f w garażu i od niego podepnę licznik. Gniazdo jest używane raz do roku do silnika 4KW, pół dnia do pocięcia 10m drzewa. Nie robię tego z oszczędnośći tylko dlatego że nie ma miejsca na wpięcie dodatkowego eska 3f.