PDA

Zobacz pełną wersję : Wyrzucanie "różnicóki" po podłączeniu zewnętrznego oświetlenia. Wilgoć ?



bumar1
02-04-2015, 17:11
Witam,
mam poważny problem z wyłącznikiem różnicowym (lub instalacją oświetleniową). W domku jednorodzinnym u kolegi zrobiliśmy oświetlenie wzdłuż ścieżki od bramy do wejścia do domu. Składa się ono z sześciu lamp (tradycyjne żarówki) oraz dwóch czujników ruchu przystosowanych do pracy na zewnątrz. Niestety po kilkunastu godzinach pracy zaczęło wyrzucać wyłącznik różnicowy. Otworzyłem czujniki, które podczas ostatnich deszczy bardzo zamokły. Były wilgotne wewnątrz. Wysuszyłem, złożyłem i znowu było OK. Niestety po kilku godzinach różnicówka znowu wyrzuca. Całą instalacja łączona jest przewodem 3x1,5. Położona ok. 30 cm pod ziemią w rurkach białych PCV. Tylko odcinek ok. 2 metrów leży bez rurki (przewód w ziemi).
Bardzo proszę o pomoc. Co może być przyczyną wyrzucania różnicówki. Sprawa bardzo pilna.
Pozdrawiam

Remiks
02-04-2015, 17:20
Witam,
mam poważny problem z wyłącznikiem różnicowym (lub instalacją oświetleniową). W domku jednorodzinnym u kolegi zrobiliśmy oświetlenie wzdłuż ścieżki od bramy do wejścia do domu. Składa się ono z sześciu lamp (tradycyjne żarówki) oraz dwóch czujników ruchu przystosowanych do pracy na zewnątrz. Niestety po kilkunastu godzinach pracy zaczęło wyrzucać wyłącznik różnicowy. Otworzyłem czujniki, które podczas ostatnich deszczy bardzo zamokły. Były wilgotne wewnątrz. Wysuszyłem, złożyłem i znowu było OK. Niestety po kilku godzinach różnicówka znowu wyrzuca. Całą instalacja łączona jest przewodem 3x1,5. Położona ok. 30 cm pod ziemią w rurkach białych PCV. Tylko odcinek ok. 2 metrów leży bez rurki (przewód w ziemi).
Bardzo proszę o pomoc. Co może być przyczyną wyrzucania różnicówki. Sprawa bardzo pilna.
Pozdrawiam
Oczywiście przewód YDY a obudowy pewnie IP67 nie są.

elpapiotr
02-04-2015, 17:52
Witam,
mam poważny problem z wyłącznikiem różnicowym (lub instalacją oświetleniową). W domku jednorodzinnym u kolegi zrobiliśmy oświetlenie wzdłuż ścieżki od bramy do wejścia do domu. Jak zrobiliście, tak macie.
Dwóch "elektryków" z Bożej łaski.

CityMatic
02-04-2015, 20:21
Jeśli kabel ziemny to po co w rurkach jeśli zwykły i w rurkach to macie problem - bez rurek tak samo.
Kolega wcześniej już napisał zapewne najzwyklejszy kabel, dławiki w lampach niezabezpieczone, a jak lampa się świeci to nasycenie parą wodną w lampie 100% - dobrze że choć daliście wyłącznik różnicowo-prądowy bo by was pozabijało.

_partner
03-04-2015, 21:53
czujników ruchu przystosowanych do pracy na zewnątrz
. czujniki, które podczas ostatnich deszczy bardzo zamokły. Były wilgotne wewnątrz.

Może czujniki wadliwe i nieszczelne lub źle je zamontowaliście.

krzcel
04-04-2015, 19:25
Co może być przyczyną wyrzucania różnicówki.
Przyczyną jest di-wodorek tlenu, główny składnik kwaśnych deszczy. Dostał ci się do nieszczelnych puszek.

panmajsterkowicz
06-04-2015, 22:05
Co może być przyczyną wyrzuwki. Sprawa bardzo pilna.
Pozdrawiam

Hej! Proste pytanie- prosta odpowiedz:
Zwarcie przewodu fazowego lub neutralnego z obudowa lampy, czujnika itd:

Dlaczego?

Za Remiks-em: nie zastosowales urzadzen elektrycznych zgodnych z odpowiednia klasa ochronnosci na czynniki zewnetrzne,

Za elpapiotr i CityMatic: moze sprawa elektryki zew. i roznicowki jednak troche Was przerosla( to rzaden wstyd- lepiej zaprzyjaznic sie z elektrykiem)

Za ...partner-em czujniki wadliwe albo wewnetzne z nieodpowiednim IP

Di-wodorotlenek:):) tu nic nie mam do dodania, ale troche od siebie:

Moze to byc rowniez przez zainstalowana wysokoczula roznicowke, ktora nie spelnia egzaminu na zewnatrz, chociaz wiekszosc (w tym ja) obstawia ze to nieszczelnosc, nieodpowedni kabel itd...

Nie dajcie sie chlopy zabic:)
Ps. Sam mam SEPy i troche doswiadczenia, ale nie raz prosilem o rade lub nawet wykonanie elektryka z prawdziwego zdarzenia...

Pozdrawiam

zubel
07-04-2015, 01:05
Odłącz zasilanie od pierwszej czujki oraz lamp zapalanych przez ten czujnik i sprawdź, czy RDC zadziała i tak kolejno. (Być może pomyłka w późniejszym połączeniu?).

kasprzyk
08-04-2015, 17:38
Moze to byc rowniez przez zainstalowana wysokoczula roznicowke, ktora nie spelnia egzaminu na zewnatrz, chociaz wiekszosc (w tym ja) obstawia ze to nieszczelnosc, nieodpowedni kabel itd...


O jakiej "wysokoczułej" różnicówce piszesz ?