PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy wysokotemperaturowe ht



Jacekppg
04-04-2015, 19:40
Pompy powietrze woda wysokotemperaturowe tak niewiele o nich wiadomo, czy mógłby się ktoś podzielić informacją z użytkowania. Pompy te produkuje tylko firma Daikin czy są też inne bo jakoś nie znalazłem a może są jakieś chinczyki.

Tomaszs131
04-04-2015, 19:43
Nie jestem do końca pewny ale wydaje mi się, że Atlantic i Panasonic mają taką w swoijej ofercie.

AdrianEH
05-04-2015, 07:32
z użytkowania niestety nie mogę się podzielić opinią. Dimplex takie też robi do 70 stC
http://dimplex.pl/category/wysokotemperaturowe-sih-tu-sih-te/#wprowadzenie

fachman19
05-04-2015, 10:26
Są ht i psełdo ht
Pompa Daikina to de fakto dwie pompy .
Inne rozwiązania grzejące do wysokich temperatur zarzynają sprężarki ,albo manipulują danymi technicznymi.

Jacekppg
05-04-2015, 10:26
z użytkowania niestety nie mogę się podzielić opinią. Dimplex takie też robi do 70 stC
http://dimplex.pl/category/wysokotemperaturowe-sih-tu-sih-te/#wprowadzenie

Mnie interesują tylko pompy wysokotemperaturowe typu powietrze woda.

fachman19
05-04-2015, 10:30
z użytkowania niestety nie mogę się podzielić opinią. Dimplex takie też robi do 70 stC
http://dimplex.pl/category/wysokotemperaturowe-sih-tu-sih-te/#wprowadzenie

To chyba gruntówka :o

Zigobar
05-04-2015, 11:16
Mnie interesują tylko pompy wysokotemperaturowe typu powietrze woda.
Szukaj zatem układów ze sprężaniem dwustopniowym. Np. kolega Varmepumpsagare ma taką PC w swoim starym domu z grzejnikami. Jest z niej zadowolony, chociaż jej cena nie dla każdego akceptowalną będzie.

mkm silesia
05-04-2015, 11:26
Układy dwu stopniowe sa

mkm silesia
05-04-2015, 11:36
Układy dwu stopniowe są drogie bo to dwie pompy w jednej ( w uproszczeniu ) tańszą alternatywą są ukł. z wyminnikiem reganeracyjnym ( różni producenci różne mają na to nazwy handlowe ) sprężarka w takim układzie nie jest tak obciążona jak bez wymiennika regeneracyjnego ( ekonomizera, evi, t cap, itd., itp )

AdrianEH
05-04-2015, 14:33
Sorki :D rozpędziłem się z tą gruntówką. Nie zauważyłem, że chodzi o powietrzne.

hardy66
09-04-2015, 15:21
zerknij na http://exotherm.pl/ ja kupowałem gruntową, ale wiem że mają wiele pomp powietrznych 2 stopniowych jak nazywają z wtryskiem par EVI więc to chyba są wysokotemperaturowe

Vld
09-04-2015, 17:46
zerknij na http://.pl/ ja kupowałem gruntową, ale wiem że mają wiele pomp powietrznych 2 stopniowych jak nazywają z wtryskiem par EVI więc to chyba są wysokotemperaturowe
Chyba?
Z pewnością!

_olo_
09-04-2015, 18:23
Z pewnością ? Jakoś mi się nie wydaje by exotherm miał pompy dwusprężarkowe HT, to tylko pompy z wtryskiem czynnika, grzeją do 55-58 st.

Chyba najtańsze prawdziwe HT pracujące do 80st. to właśnie Daikiny, za 34kzł można już gdzieś wyrwać zestaw.

AdrianEH
09-04-2015, 22:23
Mam pytanie, jaki jest sens montowania takich pomp? W tej temperaturze zasilania to raczej jest już nie opłacalne. Mnie już zdarzyło się odmówić klientom montażu pompy. Po prostu nie było to opłacalne. O dziwo inne firmy polecały i tłumaczyły, że ogrzeją dom prawie za darmo. Nie wiem czy to ja jestem dziwny czy te firmy nie mają pojęcia co montują...

_olo_
10-04-2015, 14:56
No właśnie, czy tak warto to trzeba się zastanowić skoro pompa LT + 10 klimakonwektorów w celu podmiany na nie grzejników to podobny koszt do pompy HT, a przy okazji mamy możliwość skutecznego chłodzenia domu, przy grzejnikach i HT już nie.

clarnet
10-04-2015, 16:15
Mam pytanie, jaki jest sens montowania takich pomp? W tej temperaturze zasilania to raczej jest już nie opłacalne. Mnie już zdarzyło się odmówić klientom montażu pompy. Po prostu nie było to opłacalne. O dziwo inne firmy polecały i tłumaczyły, że ogrzeją dom prawie za darmo. Nie wiem czy to ja jestem dziwny czy te firmy nie mają pojęcia co montują...
Nie jesteś wcale dziwny.
Po prostu brakuje Ci wiedzy branżowej, rozeznania rynku i zwykłej życiowej pokory.

_olo_
10-04-2015, 18:00
...a może też powszechnej dziś chęci wciśnięcia klientowi towaru za wszelką cenę, nie biorąc pod uwagę innych , tańszych rozwiązań. Bo w końcu im droższy towar się sprzeda tym marża większa. ;)

AdrianEH
11-04-2015, 09:05
Nie jesteś wcale dziwny.
Po prostu brakuje Ci wiedzy branżowej, rozeznania rynku i zwykłej życiowej pokory.
O jaką wiedzę ci chodzi? Że grzanie parametrem ponad 50 oC nie wychodzi tanio? A wychodzi?
Z pokorom to różnie :)

clarnet
11-04-2015, 09:12
olo, masz małe pojęcie i o tym produkcie, i o marżach.
To, że ta pompa jest nieodpowiednia dla Ciebie, nie znaczy, że jest nieodpowiednia dla wszystkich.
Jeśli instalator na publicznym forum chwali się, jak to się nie szkoli i z kim to nie współpracuje, a potem zadaje pytanie, że nie wie po co są te pompy i i jeszcze zarzuca tym, którzy je montują, brak pojęcia o tym co robią, to świadczy to dokładnie o tym, co napisałem.

AdrianEH
11-04-2015, 09:58
no niestety uważam, że grzanie tak wysokimi parametrami jest nieporozumieniem. Pompa droga, koszty eksploatacyjne wysokie. Więc oświeć mnie jaka jest korzyść z montażu takiej pompy? Bo na pewno nie ekonomiczna.

clarnet
11-04-2015, 10:57
Twoje pytanie można porównać do takiego przykładu:
Ktoś odziedziczył po Babci kawalerkę na IIIp starej kamienicy w centrum miasta, ogrzewane piecem kaflowym. Planuje zmodernizować to ogrzewanie i pyta jaki jest sens montowania gruntowej pompy ciepła, bo na pewno nie ekonomiczny.

Jeśli nie potrafisz sobie wyobrazić instalacji grzewczej, która potrzebuje zasilanie na poziomie 50 stopni i więcej, to jeszcze trudniej będzie Cię oświecić w kwestii zasadności montażu takiej pompy.
Może się to okazać nawet niewykonalne.

M.Krk
11-04-2015, 13:52
wtrącę 3-grosze, węgiel kosztował mnie 4tyś sezon i niech PC tyle kosztuje, no to jak bym nie liczył opłaci się jak nic, gaz byłby drożej.

Jacekppg
11-04-2015, 19:58
Na rachunki nie narzekam a grzeje
45-65*.... A wiec o so chodzi....

Ze w skali roku mialbym rachunek 1000:- nizszy? Grzejaca 30-35*?

Doszedl by koszt instalacij 10 klimakonwektorow... Lub rwanie wszystkich podlog.... :o i podlogowka..

Skoro grzejesz do 65*C to jaka pompę posiadasz? Napisz coś więcej o mieszkaniu jaki metraż, ocieplenie, jakie grzejniki i koszt ogrzewania tej zimy.
Moja chata to 130m, ściany to pustak + przestrzeń powietrzna + 1/2 pustaka + 10cm styropian. Ogrzewam węgluchem i grzejnikami, spaliłem 2tony i 1m3 drewna w tym sezonie, chata po remoncie więc nie mam zamiaru rozwalać podłóg i dla tego interesują mnie takie pompy.

AdrianEH
11-04-2015, 22:06
Na rachunki nie narzekam a grzeje
45-65*.... A wiec o so chodzi....

Ze w skali roku mialbym rachunek 1000:- nizszy? Grzejaca 30-35*?

Doszedl by koszt instalacij 10 klimakonwektorow... Lub rwanie wszystkich podlog.... :o i podlogowka..

Co oznacza dla ciebie "nie narzekam na rachunki"? Jakie kwoty i w jakim domu? Może dziwnie trafiam z inwestorami ale to głównie nowe domy (bloków i kawalerek raczej niewiele jest w mojej okolicy) i każdy pyta kiedy się zwróci :P Wiem, że najlepiej po imprezie :D Jeżeli grzałby dom temperaturą 50 stopni to nie będzie łatwo wytłumaczyć mu po dwóch latach dlaczego tak "drogo" wychodzi a miało być to najtańsze ogrzewanie.

clarnet
12-04-2015, 10:20
Co oznacza dla ciebie "nie narzekam na rachunki"? Jakie kwoty i w jakim domu? Może dziwnie trafiam z inwestorami ale to głównie nowe domy (bloków i kawalerek raczej niewiele jest w mojej okolicy) i każdy pyta kiedy się zwróci :P Wiem, że najlepiej po imprezie :D Jeżeli grzałby dom temperaturą 50 stopni to nie będzie łatwo wytłumaczyć mu po dwóch latach dlaczego tak "drogo" wychodzi a miało być to najtańsze ogrzewanie.

Widzę, że ze zrozumieniem masz jednak bardzo ciężko.
Mój przykład nie pokazywał, że do bloku czy kawalerki stosuje się pompy HT.

Tłumaczył, że tak jak pompa gruntowa nie nadaje się do ogrzewania wszystkiego czyli właśnie takiej kawalerki w kamienicy, tak i pompa wysokotemperaturowa nie jest przeznaczona do każdej jednej instalacji.

_olo_
12-04-2015, 10:57
Skoro koszt pompy HT dorównuje pompie LT + przeróbce instalacji to mało sensowne jest stosowanie HT, choćby ze względu na gorszą przeważnie sprawność.
Gdyby różnica w cenie pomiędzy porządną HT a LT wynosiła 30% to było by to sensowne rozwiązanie modernizacji grzejnikowych instalacji CO, przy różnicy w cenie 100% to tak średnio wypada ekonomiczna zasadność, zwłaszcza gdy jest dostęp do gazu.

clarnet
12-04-2015, 11:18
Masz _olo_ rację.... na zasadzie gdyby Babcia miała wąsy...

Bo koszt przeróbki instalacji może byc różny, w zależności od domu i instalacji. Może być nawet w ogóle technicznie niemożliwy.

A co do cen, to Altherma 3 fazowa HT, jest droższa od LT o jakieś 25%.
A więc nawet grubo poniżej twoich zakładanych 30%, mówiących o opłacalności i sensowności HT.
pzdr.

PS
Po prostu nie należy powielać mitów i bajek, tworzonych przez osoby, które takiej pompy nawet na oczy nie widziały, o montażu, rozruchu i eksploatacji nie wspominając.

_olo_
12-04-2015, 12:06
Masz _olo_ rację.... na zasadzie gdyby Babcia miała wąsy...

Bo koszt przeróbki instalacji może byc różny, w zależności od domu i instalacji. Może być nawet w ogóle technicznie niemożliwy.

A co do cen, to Altherma 3 fazowa HT, jest droższa od LT o jakieś 25%.
A więc nawet grubo poniżej twoich zakładanych 30%, mówiących o opłacalności i sensowności HT.
pzdr.

PS
Po prostu nie należy powielać mitów i bajek, tworzonych przez osoby, które takiej pompy nawet na oczy nie widziały, o montażu, rozruchu i eksploatacji nie wspominając.

"Widzenie" pompy niczego nie zmienia gdy się zobaczy cenę i osiągi HT.

Panasonica LT 9kW nabędziesz za 18kzł i większość standardowych starych domów po dociepleniu nią ogrzejesz pod warunkiem zrobienia ogrzewania płaszczyznowego lub wymiany grzejników na konwektory. Najtańsza HT do ogrzania takich domów (chyba, że czy są jakieś tańsze od Daikinów) jest prawie 2x droższa. A, że Daikin ma stosunkowo niewielką różnicę cen pomiędzy HT a LT to świadczy tylko o tym, że LT ma drogie.

_olo_
12-04-2015, 12:23
olo... Masz koszt przerobki instalacji dla domu 150m2 ?
10 grzejnikow....

Nie neguje ze moze sie oplacac...
Ale jak z takim przekonaniem piszesz to prosze podaj koszt 10 klimakonwektorow dobrej marki + instalacja... Tak jak ma byc...
Przy okazji zapodaj tez PC ktora bedzie z tym wspolpracowala.
Niedogodnosci bajzlu i ewentualnych prac dodatkowych juz nie licze.

Dla zaoszczedzenia 1000:- / rok

To zależy jak stary dom, czy na tyle stary, że wymaga kompletnego remontu instalacji CO - wówczas można już zrobić na rozdzielaczach pod kk.
Jeżeli nowsza, na rozdzielaczach, to tylko wymiana grzejników.
Kilka razy się tu wspominało na forum o Purmo, zdaje się map78 posiada i chwali. 10 szt. purmo vido 800 to +/- tyle, o ile więcej kosztuje Daikin HT od panasonica t-CAP, zapewniają 7kW-13 kW mocy w zależności od biegu pracy i chłodzenie latem.

Nie mówię, że HT to złe rozwiązanie, twierdze jednak, że przy aktualnych cenach tych pomp w wielu przypadkach są lepsze rozwiązania za podobną lub niższą cenę.

_olo_
12-04-2015, 12:31
A z PC osobiscie nigdy nie korzystales...

Jak to nie, to skąd się bierze w domu zimny browar w ciepły dzień ?

Co do opłacalności to czasem i LT się tak średnio opłaci, np mając gaz w granicy po 15 latach ceny ogrzewania + inwestycji (pod warunkiem bezawaryjnej pracy jednego i drugiego) się zrównują a sprzęt idzie na złom. W przypadku wcześniejszej poważnej awarii sprzętu wygrywa gaz.

_olo_
12-04-2015, 12:43
Rury sa! Wymiana, urzadzenia + robocizna wymiany 10 grzejnikiw na klimakonwektory tak aby dzialaly tez chlodzac...

Ile? olo? Ile to bedzie kosztowac?

Jaka moc musi miec ta LT aby 10 takich zasilic?

Nadal gdybasz... Podaj cene 10 markowych klimakonwektorow i wymiane....

Czy najzwyczajniej ... Nie wiesz?

A i jaki COP osiagamy z 10 klimakonwektorami zamiast ogrzewania podlogowego.

Sprawdzales cene Panasonica HT?

Z tego co wiem, to panasonic nie ma HT, mowa o Daikinie. Jaki COP ma Daikin na grzejnikach ? Raczej nie wyższy nić T-cap na kk.
A ile kosztuje podmiana 10 grzejników na kk - nie param się tym więc nie wiem, podejrzewam, że jeżeli kupisz kk z usługą na 8% VAT zapłacisz za to z montażem 16kzł.

JTKirk
12-04-2015, 13:10
Z tego co wiem, to panasonic nie ma HT, mowa o Daikinie. Jaki COP ma Daikin na grzejnikach ? Raczej nie wyższy nić T-cap na kk.
A ile kosztuje podmiana 10 grzejników na kk - nie param się tym więc nie wiem, podejrzewam, że jeżeli kupisz kk z usługą na 8% VAT zapłacisz za to z montażem 16kzł.

właśnie...cały czas coś podejrzewasz i wydaje ci się....(nie parasz się tym)
to rozumiem, ale nie rozumiem, dlaczego twierdzisz że wiesz lepiej od tych co toto użytkują i się tym parają

wydaje mi się, że w przypadku domu Varme, przy wymianie kaloryferów na KK i zainstalowaniu system by chodził dobrze - bo izolacja nie ta...

_olo_ - nie uważasz że trochę zbyt szybko przeistoczyłeś się ze zwolennika węgla, negującego PC jako takie w eksperta od PC?
nie sądzisz że twoje aktualne stwierdzenie są jakby zbyt kategoryczne ?!?

_olo_
12-04-2015, 14:23
właśnie...cały czas coś podejrzewasz i wydaje ci się....(nie parasz się tym)
to rozumiem, ale nie rozumiem, dlaczego twierdzisz że wiesz lepiej od tych co toto użytkują i się tym parają

wydaje mi się, że w przypadku domu Varme, przy wymianie kaloryferów na KK i zainstalowaniu system by chodził dobrze - bo izolacja nie ta...

_olo_ - nie uważasz że trochę zbyt szybko przeistoczyłeś się ze zwolennika węgla, negującego PC jako takie w eksperta od PC?
nie sądzisz że twoje aktualne stwierdzenie są jakby zbyt kategoryczne ?!?

Nie jestem zwolennikiem węgla, pomp, gazu ani prądu. Jestem zwolennikiem taniego ogrzewania pod względem kosztów utrzymania i nakładów na inwestycję.

Drugiego twojego zdania nie rozumiem, dokończ....

Jak widać są w wątku tacy co się tym parają i też specjalnie nie chwalą HT - oni też nie mają racji ? Ja ekspertem nie jestem ale jak już mnie krytykujesz to proszę merytorycznie, może mnie przekonasz bo wcale moje stwierdzenia nie są kategoryczne, póki co widzę lepsze rozwiązania niż HT. Proszę o przykład, oświeć mnie kiedy to HT jest niezastąpione i nie ma lepszej, tańszej, bardziej uniwersalnej alternatywy, z uzasadnieniem - nie - mam racje bo mam lub się tym param.

clarnet
12-04-2015, 16:36
olo
Ciągle błądzisz i piszesz co Ci się wydaje, a nie co faktycznie jest. Raczej.. podejrzewam.. przypuszczam itd. Powielasz mity i bajki. I tak.

Co do sprawności:
Tak się składa sprawności Althermy HT przy zasilaniu od 45 stopni wzwyż są wyższe niż Panasonica.
A dla -20 Panasonic nawet nie podaje danych, podczas gdy Daikin je podaje.

Co do cen:
różnica nawet w LT pomiędzy klasyczną Althermą a Panasonikiem wcale nie jest taka wielka, kilkanaście %, a większa wynika głównie z faktu, że firmy ofertują gołego 1-fazowego Panasonica z 3kW grzałką + najtańszy obcy zasobnik. Mało który partner Daikina zaproponuje takie rozwiązanie, chociaż można pompę odchudzić i zrobić tak samo. Byle sprzedać pompę :)
Natomiast nowe modele pomp ciepła, oparte na buforowych zasobnikach ciepła EHSX, dostępne od kwietnia 2015 są tańsze od Panasonica.

Co do fancoili:
Też nie masz pojęcia o czym piszesz. Załóżmy, że masz sypialnię, potrzebujesz do niej z 1,5-2kW. Aktualnie pod oknem masz grzejnik 80-100 cm.
I co tam dasz???
Jaki Vido tam włożysz?
producent podaje moce dla parametrów 43/35. Dasz tam 2 Vido na niskim biegu (32dbA), czy może 1 Vido 1,2-1,6m na średnim 44dBA ???
Da się przy tym spać?
Natomiast fancoil HP Daikina przy tych parametrach zasilania będzie miał z 24dbA, a na niskim biegu 19dbA. Tylko trochę więcej kosztuje.

Mam takich doborów i kalkulacji za sobą masę.
Przekuwanie i przedłużanie rurek, zasilanie elektryczne, a jak myślisz o chłodzeniu to jeszcze skropliny i izolacja samych rur (w ścianie?)
Do tego przy grzejnikach masz o wiele mniejsze przepływy niż dla fancoili i czasem 16-ka pexa z grzejnika jest po prostu za mała dla fancoila.
Nie znalazłem np. w Purmo wymaganego przepływu ani wartości oporów.
Jak dobierzesz, wycenisz i wykonasz taką instalację, zobaczysz jak pracuje, to już nie będziesz pisał "raczej" i "podejrzewam".

_olo_
12-04-2015, 17:31
Clarnet, w takim razie czekam na informacje na temat tych nowych Daikinów no i ewentualnie ofertę Daikina - 9kW do -15st wystarcza, sprawność na poziomie t-cap/SDC skoro tańsze od panasonica to oczekuję ceny mniej niż 18kzł brutto z montażem.

1,5-2kW fancoile do sypialni ? Przy 10 szt. to daje 15-20kW !!! Mówimy teraz o domu 200m bez jakiejkolwiek izolacji czy 130 zaizolowanym ? Mówimy o pompie 20kW ?

Fancoile Vido jak pisałem - te najmniejsze przy 45st. mają taką wydajność jaką pisałem - doczytaj, 10 szt. to 7,4kW na najniższym biegu więc do domu 130m2 kiepsko zaizolowanego chyba wystarczy ? Generują wówczas 24dB a nie 32 albo 44.

Värmepumpsägare - tak, panasonic ma HT, jednosprężarkową pracującą do 65st., ktoś tu twierdził na forum, że się niewiele różni technologicznie od T-cap, ma czynnik 407, który pozwala na uzyskanie wyższej temp.

Vld
12-04-2015, 17:55
407 jak i 410 nie nadaje się na wysokie temperatury. Wystarczy zwykły bombowy i najzwyjlejsza garażówka, by uzyskać 80C przy - 20C za oknem nie przekraczając 30bar i 100C temperatury końca sprężania. Tyle, że to wszystko jest za proste, by mogło zostać użyte i sprzedane.

_olo_
12-04-2015, 18:19
Nie jest to propan, który zapewne masz na myśli lub hfo-1234 dla bogatych ale chyba nadaje się na wyższe niż r410 skoro się go w tym celu stosuje ?

Vld
12-04-2015, 19:20
Nie jest to propan, który zapewne masz na myśli lub hfo-1234 dla bogatych ale chyba nadaje się na wyższe niż r410 skoro się go w tym celu stosuje ?
stosują
jedni kładą na sprężarkę i smażą ją na głębokim oleju, inni na COP i chłodzą ją dotryskami. Jeszcze inni tylko udają, że PC grzeje do 65-70C, gdyż ta temperatura pochodzi tylko z przegrzania gazu w sprężarce i ciepła z tego tyle co kot ...

map78
12-04-2015, 20:31
Z tego co wiem, to panasonic nie ma HT, mowa o Daikinie. Jaki COP ma Daikin na grzejnikach ? Raczej nie wyższy nić T-cap na kk.
A ile kosztuje podmiana 10 grzejników na kk - nie param się tym więc nie wiem, podejrzewam, że jeżeli kupisz kk z usługą na 8% VAT zapłacisz za to z montażem 16kzł.

olo, wywołałeś mnie wcześniej do tablicy to i ja się wypowiem w temacie:)
U mnie wystarczyło zamienić 5 grzejników, na 3 klimakonwektory (2 x k140 i 1x k120), bo reszta to podłogówka lub pomieszczenia techniczne, gdzie >20st nie było mi potrzebne. W moim konkretnym przypadku taki manewr się opłacał, bo kosztowało to łącznie tyle co pompa HT, a zyskuję na niższych rachunkach i możliwości chłodzenia.
Natomiast w przypadku domów wyposażonych 100% w grzejniki ta kalkulacja nie będzie już taka oczywista i tu muszę zgodzić się z kolegami clarnet i Varme. nie twierdzę, że będzie, czy nie będzie się to opłacać, ale co najmniej trzeba to bardzo skrupulatnie skalkulować, bo wcale nie jest to takie oczywiste jak piszesz.
10kk Vido k080 to już jest koszt 15tys. zł minimum - taniej tego w życiu nie kupisz. Do tego dolicz montaż, który przy takiej ilości nie będzie wcale tańszy, bo będzie prawdopodobnie wymagał dodatkowej armatury, jak np zawory równoważące z siłownikami za 250zł sztuka, do tego jak chcesz chłodzić to pompki skroplin - 300zł/szt, więc za sam montaż wyjdzie około 8tys. zł. Razem ponad 20tys. minimum, a pamiętaj, że Vido to produkt raczej budżetowy - kk Panasa to koszt 4-5tys./szt, daikin chyba troszku tańszy. Reasumując, aż tak różowo to wcale nie wygląda i dlatego pompy HT się póki co dobrze sprzedają i sprzedawać będą:)

_olo_
12-04-2015, 21:21
Ktos tu na forum... cos gdzis slyszales.... wydaje ci sie, sadzisz.... pewnie nie a moze jednak....uwazasz ze...

Mowimy o instalacji do istniejacego domu...

90% sezonu wystrcza 50-55*C na zwyklych kaloryferach.... ( w moim przypadku ), przy -20*C -25*C wystarczalo 60-65*

Taki Klima konwektor bardzo sie rozni od jednostki wewnetrznej PC P/P ? Nie zuzywa pradu... ?

Olo ... napisz jak dostaniesz wycene 10 klimakonwektorow z wymiana 10 kaloryferow wraz z odpowiednia PC...
Przedstaw nam cene takiej operacji.
Dla domu z rocznym zapotrzebowaniem na cieplo ca 13000kWh ( 150m2 )

:popcorn:

1 cichy Klimakonwektor to >2000:- PLN.. a moze blizej 3000:- + wymiana

Pisalem ze nie neguje takiej sytuacji, gdyz sam po fakcie sie zastanawialem... ale moze warto przeliczyc niz gdybac i z taka pewnoscia siebie sugerowac....

Bo tak jak pisalem... 6 PC P/P za nawet te 2500:- wyjdzie taniej nniz ten twoj Panasonic LT :wiggle:

"Jestem zwolennikiem taniego ogrzewania pod względem kosztów utrzymania i nakładów na inwestycję."

To masz nizszy naklad i wyzszy COP


a co to, koncert życzeń ? Złóż zapytanie ofertowe tu i tam i się dowiesz, może Clarnet ci przedstawi takie na Daikinach tak jak i mi na alternatywę dla T-capa, w końcu nimi handluje. A PC P/P skoro wyjdzie taniej to dawaj, który model mam kupić - kk podparapetowe chce i COP układu > 5 no i całość na jednym agregacie pracująca równie wydajnie przy -15. No i żeby mi wodę podgrzewał do prysznica - który da radę ? No i nie 6 a 10 bo dlaczego niby 6 ma być ? Mowa była o 10 kk.

Sporo głupot, mało faktów, do tego jeden twierdzi, że zbyt wiele używam "wydaje mi się" a drugi z kolei, że moje wpisy kategoryczne ? Może by się ktoś zdecydował - czy zbyt niepewnie czy zbyt kategorycznie bo to jakoś tak mi się wydaje (tak Varme, wydaje się) wyklucza się ?
A co do HT panasonica - specjalnie dla ciebie - nie ważne co się tu pisało - weź serwisówkę to się dowiesz co w nim siedzi i że z całą pewnością to nie jest prawdziwa HT na dwóch kompresorach, i nie wydaje mi się a jestem pewny bo ją kilka razy przeglądałem.

_olo_
12-04-2015, 22:52
Kolego, nie pitol, zajrzyj w moje stare posty sprzed miesiąca, dwóch to znajdziesz zapewne jakieś wpisy, o HT panasonica te była mowa, więc nie pisz bzdur, nie snuj domysłów o tym, że parę postów wyżej nie wiedziałem a teraz wiem.

Mowa była o prawdziwym HT a nie podkręconej LT na jednej sprężarce, która ledwie 65 jest w stanie dać.

A jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć ile kosztuje t-cap + kk i wymiana to zapytaj instalatora, nawet gdybym ci odpowiedział to się to skończy twoimi prymitywnymi docinkami, jak zwykle.

Googla też posiadasz to się postaraj, znajdziesz dane ile one kosztują (polecam katalog producenta - tam są ceny, bez rabatów, to tak gdybyś miał problem się domyślić) i fora tematyczne lub ofert handlowe montażu.

JTKirk
13-04-2015, 05:06
Kolego, nie pitol, zajrzyj w moje stare posty sprzed miesiąca, dwóch to znajdziesz zapewne jakieś wpisy, o HT panasonica te była mowa, więc nie pisz bzdur, nie snuj domysłów o tym, że parę postów wyżej nie wiedziałem a teraz wiem.
.

nie ukrywam, że lektura twoich postów - kilka miesięcy temu (bodajże to był początek twojego zainteresowania PC a w zasadzie negowanie PC ) dostarczała świetnej rozrywki
Widzę, że teraz stałeś się już ekspertem od PC, więc mam podejrzenie graniczące z pewnością, że na brak rozrywki w najbliższym czasie nie będę narzekać ;)
kontynuuj bardzo proszę :lol2:

_olo_
13-04-2015, 08:41
JTKirk - dzięki, że tak "twierdzisz" częstując mnie sarkazmem, ja nie uważam się za eksperta, jednak nieco się zainteresowałem tematem i jakieś pojęcie już mam.
I nadal się nic nie zmieniło od czasów, gdy śmiałem twierdzić, że kotłownia na węglu i ogrzewanie grzejnikowe jest tańsze od PC z 100% podłogówką - jak była tańsza kotłownia na paliwa stałe tak i pozostała, jeżeli to jest dla ciebie źródłem ubawu to powinieneś chyba zasięgnąć opinii specjalisty. Ja nie mam zamiaru zakłamywać rzeczywistości, pomimo tego, że idę w kierunku tego droższego rozwiązania nie mam zamiaru twierdzić, że inne są złe (jak to ty czynisz w swojej stopce - swoją drogą jakie masz doświadczenia z węglem ?) bo ja mam tak i tak jest najlepiej.

Varme - A jeżeli ktoś nie potrafi sobie w cenniku sprawdzić lub zlecić wyceny dobrej LT + kk i kosztów robocizny i porównać z ceną HT to ja już nic nie poradzę na to twoje "kalectwo".

To specjalnie dla ciebie Varme, gdybyś kilka postów wyżej zajrzał to byś przeczytał:


Z pewnością ? Jakoś mi się nie wydaje by exotherm miał pompy dwusprężarkowe HT, to tylko pompy z wtryskiem czynnika, grzeją do 55-58 st.

Chyba najtańsze prawdziwe HT pracujące do 80st. to właśnie Daikiny, za 34kzł można już gdzieś wyrwać zestaw.

To "chyba" Varme - gdybyś miał ochotę się znowu czepiać, to po to by się inny nie czepiał, że wypowiedź jest kategoryczna a ja niby się uważam za eksperta, cóż, jednak widać, każdemu się nie dogodzi, gdy ktoś ma ochotę do zaczepek to je znajdzie zawsze. A jeżeli ktoś zna tańsze HT od Daikina (Varme - HT z parametrów i konstrukcji a nie z nazwy, do domu z grzejnikami poprawnie dobranymi pod źródła wysokotemperaturowe np ekogroszek dla optymalnej sprawności) to chętnie poczytam.

map78
13-04-2015, 09:23
Varme - A jeżeli ktoś nie potrafi sobie w cenniku sprawdzić lub zlecić wyceny dobrej LT + kk i kosztów robocizny i porównać z ceną HT to ja już na to nic na to nie poradzę.


olo, policzmy to razem, to może coś Ci się rozjaśni. Ceny biorą z oficjalnych cenników, bez żadnych zniżek, czy rabatów, więc będzie porównywalnie:)

Zestaw Daikin Altherma HT 11kW (1~) + Galmet Maxi 300l
- pompa komplet to 39200zł;
- zasobnik CWU 3000zł; (weźmy jednakowe, oddzielne zasobniki dla obu przypadków żeby było sprawiedliwie, bo zarówno D, jaki i P posiadają też Hydroboxy zintegrowane)
- montaż całej kotłowni 3000zł;

Czyli razem 45200zł

Zestaw Panasonic Aquarea T-Cap 9kW (1~) + 10x kk Purmo Vido k080 + Galmet Maxi 300l
- pompa komplet to 23700zł;
- kk 1600zł/szt + 250zł/sz (zawór ciśnieniowy z siłownikiem - niezbędny do zrównoważenia instalacji, przy takiej ilości kk) + 300zł/szt (pompa skroplin - niezbędna do chłodzenia) + 300zł/szt (montaż hydrauliczny i elektryczny, oraz demontaż grzejników), to razem 2450zł x 10 = 24500zł;
- zasobnik CWU 3000zł;
- montaż kotłowni 3000zł;

Razem daje nam 54200zł

Jak widać Twoje rozwiązanie (nie uwzględniając żadnych rabatów) jest droższe o jakieś 9tys. zł. Zyskujemy lepszy COP i możliwość chłodzenia, więc teraz każdy musi sam sobie policzyć, czy to się mu opłaca, czy się zwróci, itp, itd:)

_olo_
13-04-2015, 09:33
Varme, wybacz, ale pajacujesz to ty, do tego masz problem z czytaniem ze zrozumieniem i wyciąganiem poprawnych wniosków a to już nie moja wina, nawet cytat z wcześniejszych wpisów do ciebie nie docierają a to już nie kalectwo umysłowe a zła wola wyłącznie.

HT panasonica to delikatnie mówiąc ściema a nie HT, a nawet gdyby ją brać pod uwagę to cena niewiele odbiega od Daikina, który wg. mojej wiedzy nie ma na polskim rynku specjalnej konkurencji jeżeli chodzi o dwusprężarkowe HT, było to napisane wcześniej, nie doczytałeś, pretensje miej więc do siebie, nie do mnie.

_olo_
13-04-2015, 09:49
map78
dlaczego zawory muszą być z siłownikiem ?
dlaczego pompa skroplin wymagana do chłodzenia, czy przy grawitacyjnym odprowadzaniu skroplin również ?
dlaczego nie uwzględniać rabatów - panasonica można aktualnie kupić za 18500, w ubiegłym roku miałem ofertę na t-capa za 17500 z montażem.

Ciekaw jestem wyceny Clarneta na HT Daikina z montażem, również na te tańsze od panasów a podobno lepsze LT, tu jestem ciekaw nawet bardziej ze względu na konieczny zakup w najbliższym czasie i niewielką odległość do Rybnika.

_olo_
13-04-2015, 10:20
Powiedz olo... dla ciebie 60* to ciepla woda, goraca czy letnia?

pamietajmy tez ze kolega map78 liczyl kk po 1600:- a sa i po 3000:- ;)

:)


Czy te 60st będzie skutecznie działać z instalacją projektowaną na 75/65 ? Gwarantujesz to ? Czy taka pompa jest zamiennikiem jeżeli chodzi o parametry pracy dla kotła na paliwa stałe lub gazowego ?\

Są i po 3000 kk, są i PC HT po 90000, i co z tego wynika ? Argumenty żenujące.

A 34kzł za Daikina to cena z cennika ofertowego, jeszcze coś chcesz wiedzieć ?
Jeżeli potrafisz merytorycznie to zanegować to proszę bardzo, wskaż gdzie są tańsze, bez "chyba" i bez "gdzieś", ale proszę też - skończ już z tym twoim bełkotem bez treści.

map78
13-04-2015, 10:30
map78
dlaczego zawory muszą być z siłownikiem ?
dlaczego pompa skroplin wymagana do chłodzenia, czy przy grawitacyjnym odprowadzaniu skroplin również ?
dlaczego nie uwzględniać rabatów - panasonica można aktualnie kupić za 18500, w ubiegłym roku miałem ofertę na t-capa za 17500 z montażem.

Ciekaw jestem wyceny Clarneta na HT Daikina z montażem, również na te tańsze od panasów a podobno lepsze LT, tu jestem ciekaw nawet bardziej ze względu na konieczny zakup w najbliższym czasie i niewielką odległość do Rybnika.

Muszą być zawory, ponieważ instalacja kk tak samo jak podłogówka jest bardzo wrażliwa na wielkość przepływu. Nie byłoby problemu gdyby kk były podłączone do rozdzielacza, ale czy widziałeś kiedyś takie rozwiązanie w starym domu z kalafiorami? Bo o takich domach przecież tu rozmawiamy. W takich domach idzie jedna rura zasilająca z kotła i potem prowadzone jest to od grzejnika do grzejnika. Przy tym rozwiązaniu 3 pierwsze kk w szeregu zabierałyby całą energię i reszta pomieszczeń byłaby niedogrzana. Producent Vido przewidział taką ewentualność w systemach dwururowych i oferuje zawory regulujące przepływ (niezależnie od ciśnienia w obiegu) z siłownikiem 230V, które to są zamontowane w kk i sterowane przez jego automatykę.

Grawitacyjne rozwiązanie odprowadzenia skroplin jest oczywiście możliwe, ale w nowym domu, gdy od początku to sobie zaplanujesz. Jak wyobrażasz sobie ciągnięcie odpływu do każdego kk? Owszem pewnie dałoby to radę, ale wtedy dolicz to 300zł do robocizny, bo w domu byłaby demolka kompletna przy tym rozwiązaniu.

Nie uwzględniam rabatów, bo porównałem ceny katalogowe. Tak na prawdę możliwość manewru ceną jest jedynie na samej pompie ciepła. Omawiany Panas w najnowszej promocji kosztuje 18800zł, czyli 4500zł mniej niż katalogowo. Pytanie jest ile będzie kosztował omawiany Daikin po rabacie? Gdzieś tu padło 34000zł??? To musiałby się wypowiedzieć już jakiś sprzedawca. ja mogę tylko porównywać wg oficjalnych cenników.

JTKirk
13-04-2015, 10:33
JTKirk - dzięki, że tak "twierdzisz" częstując mnie sarkazmem, ja nie uważam się za eksperta, jednak nieco się zainteresowałem tematem i jakieś pojęcie już mam.

chwała ci za to, że zainteresowałeś się tematem i jakieś tam pojęcie już masz. Ale dalej jest to "jakieś tam" pojęcie - tyle, że momentami wskakujesz w buty eksperta (tak przynajmniej ja odbieram niektóre twoje wypowiedzi)


I nadal się nic nie zmieniło od czasów, gdy śmiałem twierdzić, że kotłownia na węglu i ogrzewanie grzejnikowe jest tańsze od PC z 100% podłogówką - jak była tańsza kotłownia na paliwa stałe tak i pozostała, jeżeli to jest dla ciebie źródłem ubawu to powinieneś chyba zasięgnąć opinii specjalisty. Ja nie mam zamiaru zakłamywać rzeczywistości, pomimo tego, że idę w kierunku tego droższego rozwiązania nie mam zamiaru twierdzić, że inne są złe (jak to ty czynisz w swojej stopce - swoją drogą jakie masz doświadczenia z węglem ?) bo ja mam tak i tak jest najlepiej.

Ubaw - to raczej w czasie przeszłym. Wybacz złośliwości, ale jak tutaj się pojawiłeś, to byłeś zielony jak szczypiorek i ja zbyt dobrze to pamiętam...nieważne, było minęło. Każdy lub prawie każdy przez to przechodził, jedno lepiej, inni gorzej :P
Chyba źle przeczytałeś moją stopkę, spróbuj jeszcze raz :P
ja nie twierdzę że węgiel jest zły - jestem zdania, że węgiel jest nieuzasadniony ekonomicznie w nowych domach -->a to dosyć istotna różnica
I to podtrzymuje, mimo, że swego czasu popelniłem ten sam błąd co ty - tzn wymurowałem kominy spalinowe :P
doświadczenia z węglem miałem sporo - paląc w piecu, a dalej mam do czynienia, bo jak trochę temperatura spadnie, to szeroko pojęta okolica jest cała zadymiona....Trudno być w takich okolicznościach entuzjastą węgla...

map78
13-04-2015, 10:46
@map78, ile pradu pobiera 1 kk podczas pracy

:)

To są wartości dość śmieszne. Moje 3szt za poprzedni cały rok zużyły 70kWh. k080 są słabsze więc pewnie więcej jak 15-20kWh rocznie nie wezmą. Dla 10szt niech to będzie 200kWh, co przy prądzie dwutaryfowym w stówce się zmieści.

sebapulawy
29-05-2015, 11:00
To może ja się wtrącę
Mam pytanie czy są osoby którę ogrzewają dom pompa LT i grzejnikami ?
Tylko od razu proszę nie krzyczeć na mnie że to nie ma sensu :)
W domu mam grzejniki i chce do nich podłaczyć PC. Udało mi się zakupić Daikina atherme 8 KW w malutkich pieniążkach i zastanawiam się jak będzie się to spisywało przy grzejnikach. Może od razu dodam iż głównym żródłem ciepła jest piec pelletowy, a pompę zakupiłem okazyjnie i z czystej ciekawości.
Pozdrawiam

map78
29-05-2015, 11:15
To może ja się wtrącę
Mam pytanie czy są osoby którę ogrzewają dom pompa LT i grzejnikami ?
Tylko od razu proszę nie krzyczeć na mnie że to nie ma sensu :)
W domu mam grzejniki i chce do nich podłaczyć PC. Udało mi się zakupić Daikina atherme 8 KW w malutkich pieniążkach i zastanawiam się jak będzie się to spisywało przy grzejnikach. Może od razu dodam iż głównym żródłem ciepła jest piec pelletowy, a pompę zakupiłem okazyjnie i z czystej ciekawości.
Pozdrawiam

Wszystko zależy jakie grzejniki:confused: Jeśli masz tak dobrane grzejniki, że zadowolą się one temp na poziomie 40st, a w jakieś większe mrozy do 50st, to powinno to wyjść całkiem nieźle. W takim układzie po prosu drastycznie spada COP i przy grzaniu to wysokich temperatur może okazać się, że grzejesz tylko nieznacznie taniej niż czystym prądem, stąd często nie ma to sensu - ale nie zawsze.

sebapulawy
29-05-2015, 11:49
Grzejniki były dobierane do pieca gazowego kondensacyjnego. Grzejniki to cosik takie go jak: Purmo Grzejnik płytowy z podłączeniem bocznym Compact. Mam to wszystko podłączone do kolektorów więc jak by co da się chyba zamienić na KK. Wymiarów grzejników nie pamietam ale do najmniejszych nie należą :)
Tak jak pisałem PC montuje z czystej ciekawości gdyż mam pelleciaka. Z 2 tygodnie powinna już dzialać, wiec jak będzie to zdam relacje, choć dopiero w zimniejszych okresach okaże się co ona potrafi :)
Tak na marginesie może ktoś podpowie jaki licznik energii elektrycznej najlepiej zamontować do PC? co polecacie?

sebapulawy
29-05-2015, 12:28
Mam taka pompę: Jednostka zewnętrzna: ERHQ008ADV39
- czynnik: R410A
- Jednostka wewnętrzna: EKHBH008AA9WN, 400 V 13A.

może którys z kolegów maki podzielił by się polska instrukcja - przynajmnij do sterownika?

clarnet
29-05-2015, 13:42
Napisz maila, prześlę Ci dokumentację i tabelę nastaw.