PDA

Zobacz pełną wersję : Jak na podstawie obliczeń dobrać pompę ciepła - proste wzory



EXPEP*
06-04-2015, 14:15
Dobór pompy to dla wielu osób ciężki wybór, często podejmowany na podstawie tego co nam mówią osoby które mają często doświadczenie z jedną -swoją pompą.

A teraz pokażę jak dobrać urządzenie tak by się opłacało na podstawie obliczeń.

Pkt. 1. Jakiej mocy potrzebujemy
Jako przykład wezmę dom 130mkw, o współczynniku 55W/mkw

Dane proszę wpisać do kalkulatora:
http://serwer1300426.home.pl/kreator/data/documents/Kalkulator=3D20CNC=3D20MAREK=3D20JANKOWSKI.xls

311804

Mi po wpisaniu SCOP pompy w dzień i w nocy, oraz zapotrzebowania budynku oraz jego powierzchni wyszło 7,2kW
a roczne zapotrzebowanie na ciepło 17394kWh
I teraz wybieramy pompę ciepła która nas interesuje i wpisujemy:
3,59 to jest parametr COP Panasonika T-CAP 9kW przy A2W35, czyli najczęściej porównywany w naszym klimacie

17394 / 3,59 = 4845kWh
Wynik który otrzymaliśmy to ilość prądu jaką zużyje nam pompa ciepła do wytworzenia ciepła dla naszego budynku
Możemy sobie to teraz np. pomnożyć przez cenę prądu, np. średnią z taryfy G11 i G12 i wychodzi nam koszt ogrzewania
4845 x 0,5gr = 2422zł rocznie koszt ogrzewania

Teraz porównajmy to np. z pompą Mitsubishi Zubadan 8kW
COP A2W35 - 3,96
podstawiamy do wzoru:
17394 / 3,96 = 4392kWh
4392 x 0,50gr = 2196zł

Wow super wychodzi na to że zubadan jest lepszy biorę Mitsubishi!!!
Super

ALE czy to takie proste

A właśnie że nie, trzeba jeszcze przeliczyć jedną sprawę a właśnie rachunek ekonomiczny.
Zubadan jest o 226zł rocznie tańszy, ale zostaje kwestia instalacji.

Średnio Zubadan będzie droższy o około ~5000zł w instalacji

Czyli te 5000zł musi się też zwrócić i liczymy to tak

5000zł / 226zł = 22
te 22 to liczba lat po jakich będziemy zyskiwać kupując pompę Mitsubishi!!!

Czyli wychodzi na to że dopiero po 22 latach Zubadan będzie lepszy niż PANASONIK a tak na prawdę tak pompa, żyje około 10-15 lat.
Jaki z tego wniosek???
Każdy chyba widzi.


Teraz coś dla kontrastu z dużo niższej półki
pompa ze wschodu z COP A2W35 3,15
liczymy

17394kWh / 3,15 = 5521kWh

5521 x 0,5gr = 2760zł - roczny koszt ogrzewania

Porównajmy to teraz z panasonikiem
Panasonik ogrzewa dom za 2422zł
Chińczyk za 2760zł - rocznie

Koszt instalacji Panasonika T-CAP około 35 000zł
Koszt instalacji Chińczyka około 20 000zł

Panasonik jest tańszy o 338zł rocznie
35 000zł - 20 000zł = 15 000zł

15 000zł / 338zł = 44 lata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Czyli Panasonik będzie bardziej opłacalny po 44 latach!!!


Oczywiście są jeszcze inne kwestia wpływające na wybór pompy niż same koszty ogrzewania przy A2W35
Jest to np. wyposażenie dodatkowe, kiedy wymaga wspomagania, system sterowania.

Dlatego każdy wybiera urządzenie wg. wybranych przez siebie kryteriów, ale mam nadzieję iż wyjaśniłem tu laikom jak prosto można porównać sobie urządzenia, pomijając cały bełkot firm wciskających nam urządzenia poprzez agresywny marketing.

Vld
06-04-2015, 14:26
Bzdury marketingowe pospolite.

EXPEP*
06-04-2015, 17:25
I potem się dziwić że ludzie w Polsce matury z matmy nie zdają, widzisz Ty też matematyki nie rozumiesz.

Tomaszs131
06-04-2015, 17:33
Forum jest po to by wymieniac sie doświadczeniami a nie po to by nabijać sie z kogo popadnie. Jak narazie napisałeś kilkadziesiat postów z ktorych oprócz szemranego marketingu - chińskiego szmelcu nic nie wniosłes. Gdybyś był choć trochę uczciwy założył byś platny profil. Polecam regulamin forum, mądralo.
Nastepny kandydat na liste ignorowanych. Troche pokory bo inaczej za duzo klientów na FM nie znajdziesz.:bash:

oberwatorPC
06-04-2015, 18:46
Może byś przestał zaśmiecać wszystkie tematy tym żałosnym meetingiem, który w Chinach kosztuje 800$ . Co tu ma matematyka do tego?? Te meetingi i inne wynalazki nie mają deklarowanej mocy, nie zbliżają się nawet do podawanych przez chińczyków COP i za dwa lata je wyrzucisz. Sterowniki to porażka praktycznie nie ma sterowania.

EXPEP*
06-04-2015, 19:44
Może byś przestał zaśmiecać wszystkie tematy tym żałosnym meetingiem, który w Chinach kosztuje 800$ . Co tu ma matematyka do tego?? Te meetingi i inne wynalazki nie mają deklarowanej mocy, nie zbliżają się nawet do podawanych przez chińczyków COP i za dwa lata je wyrzucisz. Sterowniki to porażka praktycznie nie ma sterowania.

Za 800 USD biorę 2 kontenery, i trzeci na teściową za kasę z wonga.com


Ja grzeję chińczykiem dom wygląda to następująco:
Dom 130mkw, instalacja 100% podłogówka, okna 3 szybowe, 15cm styropianu na ścianach, 18cm na posadzce, wełna 25cm.
Temperatura w domu 22C w dzień, w nocy wietrzone do ~20C. Taka temperatura również w garażu.
Brak rekuperacji.
Kotłownia składa się z:
1. Pompa Ciepła Meeting MD50D 18kW EVI
2. Zbiornik buforowy galmet 300L bez wężownicy
3. Bojler galmet 400L MAXI
4. 2x pompa obiegowa Wilo 25/1-6/180
5. Sterownik Salus IT500 + It300

Zużycie wygląda następująco:
styczeń 790kWh
luty 910kWh
marzec 730 kWh

Jakoś nie mam problemów ze sterowaniem, bo w domu mam ciepło, jak ma być ciepło, zimniej jak ma być zimniej.

Najstarsze Meetingi które montowałem chodzą już pięć lat, i nie ma problemów, a Ty wyrażasz jakieś uprzedzenia bez podstaw i faktów.
Testowałeś kiedyś jakiegoś chińczyka, ja mam komplet, ciepłomierz, liczniki, komputer do pomiarów. I jakoś się na COP nie zawiodłem.
A Ty co? po prostu uprzedzony jesteś i tą ciemnotę innym wciskasz.

JTKirk
06-04-2015, 19:58
Najstarsze Meetingi które montowałem chodzą już pięć lat, i nie ma problemów, a Ty wyrażasz jakieś uprzedzenia bez podstaw i faktów.
Testowałeś kiedyś jakiegoś chińczyka, ja mam komplet, ciepłomierz, liczniki, komputer do pomiarów. I jakoś się na COP nie zawiodłem.
A Ty co? po prostu uprzedzony jesteś i tą ciemnotę innym wciskasz.

nie wiem jak inni - ja osobiście nie jestem uprzedzony do produktu który tak zachwalasz. Jestem bardzo mocno uprzedzony w stosunku do takich nawiedzonych postaw, jaką ty właśnie prezentujesz.
Jakby to powiedzieć...to już wszystko było i nie jest tutaj mile widziane :P

adkwapniewski
06-04-2015, 20:01
Za 800 USD biorę 2 kontenery, i trzeci na teściową za kasę z wonga.com


Ja grzeję chińczykiem dom wygląda to następująco:
Dom 130mkw, instalacja 100% podłogówka, okna 3 szybowe, 15cm styropianu na ścianach, 18cm na posadzce, wełna 25cm.
Temperatura w domu 22C w dzień, w nocy wietrzone do ~20C. Taka temperatura również w garażu.
Brak rekuperacji.
Kotłownia składa się z:
1. Pompa Ciepła Meeting MD50D 18kW EVI
2. Zbiornik buforowy galmet 300L bez wężownicy
3. Bojler galmet 400L MAXI
4. 2x pompa obiegowa Wilo 25/1-6/180
5. Sterownik Salus IT500 + It300

Zużycie wygląda następująco:
styczeń 790kWh
luty 910kWh
marzec 730 kWh

Jakoś nie mam problemów ze sterowaniem, bo w domu mam ciepło, jak ma być ciepło, zimniej jak ma być zimniej.

Najstarsze Meetingi które montowałem chodzą już pięć lat, i nie ma problemów, a Ty wyrażasz jakieś uprzedzenia bez podstaw i faktów.
Testowałeś kiedyś jakiegoś chińczyka, ja mam komplet, ciepłomierz, liczniki, komputer do pomiarów. I jakoś się na COP nie zawiodłem.
A Ty co? po prostu uprzedzony jesteś i tą ciemnotę innym wciskasz.

1. Jaką najniższą temp miałeś na zew. W której strefie domek stoi , osłonięty ? Czy wystawiony na wiatrek ?

2. Jaka temp zasilania podłogi ?

3. Ile kosztowała pompka a ile baniak "buforowy" ? Baniak jest konieczny przy samej podłogówce ?

4. Pompka ma możliwość chłodzenia ?Jak wygląda sterowanie chłodzeniem ?

5.Jak wygląda sterownik (np. "tygodniówka" dla cwu i co osobno, itd) ?

6. Gdzie znajdę tabelę moc pompki w kW w zależności od temp zew.

6.5 COP - temp zew

7. Dlaczego EVI ?

nydar
06-04-2015, 20:08
Matematyka to nauka jednoznaczna. Jak coś za 800$ wytrzyma 5lat a coś za 20kPLN 10lat,to wybór jest oczywisty.
Swoją drogą PC to konstrukcja prosta niczym cep. Jakich sprężarek używają Chińczycy? Bo to chyba decyduje o trwałości a nie trochę rurek.

EXPEP*
06-04-2015, 20:17
W załączniku fotka sterowania.
311845
311847

Jeszcze trochę chaos w kabelkach.

Pompa 10 tyś netto, zbiornik buforowy 950zł netto

Domek średnio osłonięty.

Temperatura najniższa zanotowana to -18C, i jechałem na samej pompie.

311850

EXPEP*
06-04-2015, 20:34
W kwestii sprężarki to jest COPELAND!!!
311849

tutaj akurat zdjęcie od modelu MD60D 24kW.
a kto wie co to Copeland to się nie czepia.

nydar
06-04-2015, 20:46
W kwestii sprężarki to jest COPELAND!!!
311849

tutaj akurat zdjęcie od modelu MD60D 24kW.
a kto wie co to Copeland to się nie czepia.

Otóż to. Copeland. Na aledrogo w charakterze części zamiennej można kupić za 1600PLN. Reszta to rurki ,lamelki . Jaki może być problem z naprawą czy wymianą podzespołu ,skoro oferują wszystkie podzespoły.

EXPEP*
06-04-2015, 20:54
Jakiś czas temu miałem problem z duża klimą Mitsubishi, padł kontroler.
Resztę naprawić się da na zamiennikach ale elektronika musi być oryginalna, klima ma 7 lat i okazało się iż części nie są już dostępne.
Linia jest podtrzymywana do 4 lat i potem do wyczerpania magazynów.

Tak samo jest z innymi producentami, części są dostępne przez kilka lat i potem lipa jak pada coś ważnego czego nie da się podmienić trzeba urządzenie wywalić.
Tak samo jest z innymi sprzętami, oraz pompami ciepła do puki jest gwarancja tyle producent trzyma części a potem można drogie sprzęty wywalić na złom!!!

Teraz mam klimę samsunga która kosztowała 5 lat temu ponad 10k, od burzy padł sterownik.
Teraz części niedostępne i lipa, klima idzie na żyletki.

I wy wszyscy co kupujecie PC po 35 tysi myślicie że po gwarancji kupicie części???
POWODZENIAAA

marmag
07-04-2015, 05:48
I wy wszyscy co kupujecie PC po 35 tysi myślicie że po gwarancji kupicie części???
POWODZENIAAA

Osobiście jestem przekonany, że kupując pompę małego polskiego producenta tak właśnie będzie. Jemu będzie zależało, żeby pompka pracowała bezproblemowo, bo zadowolony użytkownik i jego opinia jest najtańszą i najskuteczniejszą formą promocji i reklamy (w korporacjach zadowolenie mają w doopie - liczą się dane o zysku podawane na walnym, a że kasa na marketing jest więc po co się starać)

Chińczyk walczy ceną
Korporacja marketingiem i reklamą
Mały producent jakością zarówno urządzenia jak i obsługi

dla mnie wybór jest prosty

lukasza
07-04-2015, 08:18
Koszt instalacji Panasonika T-CAP około 35 000zł
Koszt instalacji Chińczyka około 20 000zł

Dlatego każdy wybiera urządzenie wg. wybranych przez siebie kryteriów, ale mam nadzieję iż wyjaśniłem tu laikom jak prosto można porównać sobie urządzenia, pomijając cały bełkot firm wciskających nam urządzenia poprzez agresywny marketing.

całe te obliczenia miałby by sens gdybyś umiał liczyć jak ... w sumie muszę napisać JA

wiem, że psuję Wam biznes, ale mi na waszym biznesie nie zależy, ale na tym by ludzie nie palili w kotłach i nie dymili, dlatego podaję inne ceny.

otóż jest instalator co zrobił mi kompletną instalację Panasonic TCap 9kW + Galmet Maxi 300L za ok 24500 zł przed dotacją i 18 000 zł po dotacji. Pełna gwarancja.

Zakładam, że nie każdy ma szczęście z dotacjami i kupi: powtarzam "kompletną" instalację na Panasonic TCap za 25-28K. Cena ostateczna zależy od regionu, ceny zasobnika CWU. Coraz częściej już słyszę ceny na Śląsku czy Warmii po 27K. Także grubo poniżej 30K o 35K nie wspominając.

Jak sam napisałeś: "każdy wybiera urządzenie wg. wybranych przez siebie kryteriów" - to ja polecam zacząć od kryterium ceny. Bo u mnie Panasonic TCap przed dotacją był raptem o 4500zł droższy od twojego Chińczyka.

Inny znajomy kupił też bez dotacji na początku roku w promocji Panasonic 1000zł, nie TCap ale ten model zwykły 9KW lecz 3 fazowy i mniejszym (tańszym) zasobnikiem i zmieścił się w 21 999zł. Jedyne co miał zapewnić to postument pod jednostkę zewnętrzna (kilka bloczków fundamentowych), przycisk w ścianie, kabelek odpowiedni obok PC z osobnym zabezpieczeniem (koszt ok 200-250łz na etapie prac elektryka), odpływ do PC (koszt ok 100zł na etapie prac hydraulika) a rurki od podłogówki schodziły się 2mb od PC. Wsio. W zasadzi normalne jak ktos wie że bedzie chciał PC i bez porblemu może to przygotować jak robi podłogówkę, wod-kan i elektrykę.

EXPEP*
07-04-2015, 08:55
całe te obliczenia miałby by sens gdybyś umiał liczyć jak ... w sumie muszę napisać JA

wiem, że psuję Wam biznes, ale mi na waszym biznesie nie zależy, ale na tym by ludzie nie palili w kotłach i nie dymili, dlatego podaję inne ceny.

otóż jest instalator co zrobił mi kompletną instalację Panasonic TCap 9kW + Galmet Maxi 300L za ok 24500 zł przed dotacją i 18 000 zł po dotacji. Pełna gwarancja.

Zakładam, że nie każdy ma szczęście z dotacjami i kupi: powtarzam "kompletną" instalację na Panasonic TCap za 25-28K. Cena ostateczna zależy od regionu, ceny zasobnika CWU. Coraz częściej już słyszę ceny na Śląsku czy Warmii po 27K. Także grubo poniżej 30K o 35K nie wspominając.

Jak sam napisałeś: "każdy wybiera urządzenie wg. wybranych przez siebie kryteriów" - to ja polecam zacząć od kryterium ceny. Bo u mnie Panasonic TCap przed dotacją był raptem o 4500zł droższy od twojego Chińczyka.

Inny znajomy kupił też bez dotacji na początku roku w promocji Panasonic 1000zł, nie TCap ale ten model zwykły 9KW lecz 3 fazowy i mniejszym (tańszym) zasobnikiem i zmieścił się w 21 999zł. Jedyne co miał zapewnić to postument pod jednostkę zewnętrzna (kilka bloczków fundamentowych), przycisk w ścianie, kabelek odpowiedni obok PC z osobnym zabezpieczeniem (koszt ok 200-250łz na etapie prac elektryka), odpływ do PC (koszt ok 100zł na etapie prac hydraulika) a rurki od podłogówki schodziły się 2mb od PC. Wsio. W zasadzi normalne jak ktos wie że bedzie chciał PC i bez porblemu może to przygotować jak robi podłogówkę, wod-kan i elektrykę.

T CAP najtańszy, kosztuje 23700zł netto wg. cennika:
311876

bojler 300L MAXI, z około 2800zł
bufor 300L 1000zł
pozostałe elementy, elektryka, rury chłodnicze, pompki obiegowe, jakieś 2500zł jeżeli materiały porządnej klasy.
robocizna jak robił doświadczony instalator około 3000zł
SUMA: 33000zł netto

A na czym Twój instalator zaoszczędził?
Na buforze, i całej armaturze w okół bufora, co jeszcze?
Nie masz gwarancji Panasonik tylko od niego, bo Panasonika można kupić (instalator może) bez gwarancji Panasonik i tak niektóry kupują, wszystko jest dobrze do póki działa a jak się zepsuje to jesteś skazany tylko na to że Pan instalator zgadnie co się zepsuje.
A miał Twój instalator w ogóle uprawnienia chłodnicze?

Poza tym jak dostałeś dotację 6500zł na Panasonika to na Chińczyka też dostaniesz i wtedy Chińczyka i wtedy za Chińczyka zapłacisz ze 13 tysięcy.

EXPEP*
07-04-2015, 08:57
Inny znajomy kupił też bez dotacji na początku roku w promocji Panasonic 1000zł, nie TCap ale ten model zwykły 9KW lecz 3 fazowy i mniejszym (tańszym) zasobnikiem i zmieścił się w 21 999zł. Jedyne co miał zapewnić to postument pod jednostkę zewnętrzna (kilka bloczków fundamentowych), przycisk w ścianie, kabelek odpowiedni obok PC z osobnym zabezpieczeniem (koszt ok 200-250łz na etapie prac elektryka), odpływ do PC (koszt ok 100zł na etapie prac hydraulika) a rurki od podłogówki schodziły się 2mb od PC. Wsio. W zasadzi normalne jak ktos wie że bedzie chciał PC i bez porblemu może to przygotować jak robi podłogówkę, wod-kan i elektrykę.

Zastanawia mnie ten Twój znajomy co mu T-CAPa założyli za 21 999zł, skoro w cenniku netto najtańszy kosztuje 23700zł netto!!!!

JTKirk
07-04-2015, 09:01
całe te obliczenia miałby by sens gdybyś umiał liczyć jak ... w sumie muszę napisać JA



lukasza - bardzo dobrze to ująłeś (całosciowo)
podpisuję sie pod tym



Zastanawia mnie ten Twój znajomy co mu T-CAPa założyli za 21 999zł, skoro w cenniku netto najtańszy kosztuje 23700zł netto!!!!

oszczędź sobie wstydu, bo to się robi coraz bardziej żałosne...

adkwapniewski
07-04-2015, 09:23
@EXPEP* (http://forum.muratordom.pl/member.php?215174-EXPEP*)

Wrzuć jeszcze raz wykresy - coś słabo widać ...

EXPEP*
07-04-2015, 09:48
311886

lukasza
07-04-2015, 10:04
T CAP najtańszy, kosztuje 23700zł netto wg. cennika:
311876

bojler 300L MAXI, z około 2800zł
bufor 300L 1000zł
pozostałe elementy, elektryka, rury chłodnicze, pompki obiegowe, jakieś 2500zł jeżeli materiały porządnej klasy.
robocizna jak robił doświadczony instalator około 3000zł
SUMA: 33000zł netto

A na czym Twój instalator zaoszczędził?
Na buforze, i całej armaturze w okół bufora, co jeszcze?
Nie masz gwarancji Panasonik tylko od niego, bo Panasonika można kupić (instalator może) bez gwarancji Panasonik i tak niektóry kupują, wszystko jest dobrze do póki działa a jak się zepsuje to jesteś skazany tylko na to że Pan instalator zgadnie co się zepsuje.
A miał Twój instalator w ogóle uprawnienia chłodnicze?

Poza tym jak dostałeś dotację 6500zł na Panasonika to na Chińczyka też dostaniesz i wtedy Chińczyka i wtedy za Chińczyka zapłacisz ze 13 tysięcy.

nie będę tego komentował wprost aby nie pisać za ile można kupić ten TCap
już wam branży nie chce psuć aż tak
ale jak ktoś chce znajdzie taniej w PL w www
a jak ktoś bardzo chcę znajdzie jeszcze taniej w www. .... com, operując kilkoma zwrotami po angielsku jak heat pump, sold, buy, price i i kilkoma innymi

nie będę już wspominał o buforze czy dodatkowej pompce obiegowej - pewni inni się tym zajmą

Jak ty sprzedajesz za 23700 netto czyli 25595 zł brutto to nie znaczy, że na Allegro nie ma po 19 900zł brutto z 8% VAT. Jakieś 22% taniej niż u Ciebie. A można jeszcze taniej, bez bufora i dodatkowej pompki obiegowej, czyli jakbym Ci to wszystko powyrzucał i % na osprzęcie odjął to tez być pewnie gdzieś koło 27K to zrobił.

jedyne co dobrze podałeś to cenę Gamet Maxi 300L za 2800zł ale i tego nie jestem pewien bo na koniec wszystko sumujesz netto a to cena brutto.

Oczywiście Ty byłeś przy montażu i wiesz jaka mam gwarancję.

Jakby mi mój instalator płacił mi za wpisy to bym Ci podał jego referencje chłodnicze, ale Ty wiesz lepiej.

i czytaj uważnie za 21 999zł kupiony u znajomego był 9KW zwykły czyli jak tam teraz jest S czy F (grzanie i chłodzenie) ale 3 fazy - co w tym dziwnego skoro z tańszym zasobnikiem ode mnie, rabatem jaki dawał producent 1000 zł i nie T-Cap. To, że tym masz drogo nie znaczy, że inni tak mają. Wstaw cenę katalogowa ze zniżka 22% jaką dają na Allegro, daj zasobnik za 2000zł brutto, wywal bufor i pompkę dodatkową i już niewiele Ci będzie do tej ceny brakować.

malux20
07-04-2015, 10:31
generalnie jestem zwolennikiem powietrznych
ale jak widzę koszty powietrznej coś pod 30 tyś to :no:
20 tyś to wszystko co można dać za coś takiego
i tak drugi raz zastanowiłbym się czy warto