PDA

Zobacz pełną wersję : rodzaj stropu a koszty i sposób wykonania



pawelurb
19-08-2004, 21:53
czy jak w projekcie jest strop "żelbetowy monolityczny" to czy można go zamienić na powiedzmy gęstożebrowy np. Tetivę? nie wiem czy to ma sens , ale słyszałem że monolityczny jest trudniejszy i bardziej pracochłonny do wykonania ale czy droższy? jak to wygląda z kosztami tych stropów i ich wykonaniem?

Tadeusz M
19-08-2004, 22:05
Mam w projekcie monolityczny 16cm. Namawiano mnie żeby zrobić Terivę. Podobno to nie jest problem dla dobrego kierownika budowy bo to zunifikowane. Wyleli monolit. Zbrojony potężnie. Jak policzyłem koszty ( nie licząc robocizny to wyszedł mi z podciągiem prawie dwa razy droższy niż teriwa (szalunki ,stemple dużo zbrojenia i betonu). Dodatkowo naciekło betonu na parter

pawelurb
19-08-2004, 22:23
czyli jak radzicie? zmienić na Terivę? skoro nie ma żadnych przesłanek typu wytrzymałościowo-konstrukcyjnych ? też Teriva bardziej mi się podoba bo wygląda na bardziej czystą i elegancką metodę, nie potrzeba pełnego deskowania, zbrojenia jest tyle ile trzeba , a nie jak ktoś sobie z sufitu weźmie....betonu też mniej , ale za to sa pustaki...a jak z rozpiętością tych stropów? którym mozna pokryć większą powierzchnię bez jakiś słupów, podciągów itp..

caleb
20-08-2004, 07:04
Jak masz w projekcie monolit, to może lepiej przy nim zostań. Teriva wcale nie wychodzi tak tanio.
Mam terivę, ale dziś myslę, że monolit wyszedłby mi taniej.
Może trudno w to uwierzyć,ale betonu weszło więcej niż gdybym robył monolit 15 cm.

alpin
20-08-2004, 07:30
miałem monolit w projekcie ale kierownik i ekipa od razu powiedzieli
ze trzeba zmienić na terriwe porzedewszystkim jest dużo tansza,
stal jest potwornie droga !!! następna sprawa czas szybciej zrobisz
terriwe i mniej bałaganu,mniejsze obciążenie dla scian
też troche mmiałem zastrzeżenia czy zmieniać projekt ale kierownik
powiedział ze nikt już nie robi monolitu w budynkach jednorodzinnych
tak samo zrobili sąsiedzi też mieli monolit i zamienili na terriwe
ponoć w najnowszych projektach nie projektuje się już stropów monolitycznych.

caleb
20-08-2004, 07:43
Nie projektuje sie bo nie ma producentów stropów monolitycznych, którzy mogliby sponsorować projektantów

jajmar
20-08-2004, 07:59
Nie projektuje sie bo nie ma producentów stropów monolitycznych, którzy mogliby sponsorować projektantów

A który producent stropow sponsoruje jakiś projektantów? Podaj namiary na tego producenta.

Cezarr
20-08-2004, 08:13
ja popieram terivę, metoda szybka, czysta, prosta,lekkie pustaki keramzytowe nie stanowia dużego obciążenia, tłumią lepiej hałasy. U mnie największa rozpietość belek to 7,20m. Na razie nie widzę wad, bo powyżej stropu nic jeszcze nie mam, ale myslę, że będzie ok.

mr_misio
20-08-2004, 08:40
A ja mam w projekcie momolit z betonu B15 i tak będzie. Jest kupa roboty przy deskowaniu i zbrojeniu ale płacę w całości za robociznę całego domu i tego nie odczuwam. Trzebo się liczyć z dużą ilością stempli (u mnie około 200) i desek (6m3).
Buduję na dość sporym nowym osiedłu koło Gliwic i jestem tam odmieńcem tzn., dom z Ytonga - na razie jedyny na około 30 budów (reszta ceramika), strop monolityczny - również jedyny.

pawelurb
20-08-2004, 08:47
a czy zmiana rodzaju stropu musi być załatwiona juz na etapie adaptacji projektu czy mozna to zrobić później i czy wtedy wystarczy tylko wpis do dziennika dokonany przez kierownika? , czy to samo dotyczy również zmiany materiału na ściany? trzeba adaptować czy wystarczy ze się pod tym kierownik budowy podpisze?

Rav
20-08-2004, 09:17
Problem z Terivą jest taki, że zajmuje dużo miejsca. Strop jest wysoki (24 cm), co powoduje niepotrzebną stratę kubatury.
Ja zrobiłem Terivę. Teraz z perspektywy czasu wydaje mi się, że zrobiłbym monolityczny.
Jest niższy (12-16 cm), stabilniejszy, nie klawiszuje itd.
Poza tym Teriva wcale nie wychodzi taniej. Jak sobie policzyłem ilość stempli, jakie musiałem kupić, ilość stali (wieniec, strzemiona rozdzielcze, balkony, dodatkowe zbrojenia...), beton z gruchy - przez to, że strop jest wysoki idzie go na prawdę dużo... :-? i do tego dodasz jeszcze niemały koszt samej Terivy (belki i pustaki stropowe), to wcale nie wychodzi tak kolorowo...
Zaletą niewątpliwą jest szybkość układania stropu oraz to, że nie trzeba wszystkiego szalować (deski, gwoździe, czas...).
Tak czy inaczej, jeśli w projekcie masz monolityczny, rób monolityczny. Na Twoim miejscu nie zmieniałbym go.
Pozdrawiam serdecznie.

Rav
20-08-2004, 09:18
Jeśli kogoś interesuje mogę podać dokładne koszty wykonania Terivy (wiosna tego roku)...

mdzalewscy
20-08-2004, 09:23
może zamiast terivy ackerman ?, w przyszłym tygodniu będe go wylewał.

RYDZU
20-08-2004, 10:11
A ja pierwszy strop robię z terrivy bo rozpiętości mam nieduże.
Ale na piętrze niestety strop juz Porothermu - drogi jak cholera, ale
rozpiętości między ścianami 8 metrów terrivą nie przeskoczę.
Patrzyłem jeszcze na filigran - ale tutaj cena juz totalnie absurdalna za m2.

Pozdrawiam

zlu
20-08-2004, 10:33
A ja pierwszy strop robię z terrivy bo rozpiętości mam nieduże.
Ale na piętrze niestety strop juz Porothermu - drogi jak cholera, ale
rozpiętości między ścianami 8 metrów terrivą nie przeskoczę.
Patrzyłem jeszcze na filigran - ale tutaj cena juz totalnie absurdalna za m2.

Pozdrawiam

Ile kosztuje strop filigran za m?
Gdzie patrzyles?

koks
20-08-2004, 10:42
pawelurb,

zajrzyj do Muratora nr 4/2004 - masz tam porównanie wszystkich rodzajów stropu: monolityczny, gęstożebrowy, drewniany itd. i wszystkie plusy i minusy...

Przy monolitycznym musisz czekac ok. 10-14 dni zanim będziesz mógł stawiać ściany (więc tracisz czas), ale gęstożebrowy ma np. mniejszą rozpiętość (sprawdź w projekcie)...

Radziłbym też skonsultować taką zmianę z projektantem, bo przecież różnice są...

koks

Tomek_J
20-08-2004, 10:43
Ile kosztuje strop filigran za m? Gdzie patrzyles?

U mnie 135 zł/m2 - tzn. tyle miało być, bo się firma wycofała...