PDA

Zobacz pełną wersję : Woda ze studni - nawadnianie



chio1
07-04-2015, 17:14
Witam,

Chciałbym uzyskać parę porad odnośnie możliwości nawadniania ze studni.
Studnia wiercona na 12m - woda na około 4 metrach - podłączony jest zestaw hydroforowy - pompa Omnigena Jet100A ze zbiorniczkiem 25l.
Niestety pompa jest za mocna do studni - po około 7 minutach na poziomie 2,5-3 bara spada ciśnienie do 1 bara (na pompie) - poziom wody spada poniżej możliwości pompy (nie mam możliwości zastosowania glebinowki - zostało to opisane tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?235942-Wyci%C4%85gniecie-starej-rury-ze-studni )

Przykręciłem lekko zawór kulkowy na wyjściu pompy i przez 20 min utrzymywało się ciśnienie 3 bary (10 litrowe wiadro napełniłem w 40 sek czyli wydajność około 900-1000 litrów na godzinę przy takim ciśnieniu)

Do nawodnienia mam około 160-180 m2 trawnika :)

Moje pytanie brzmi czy istnieje możliwość nawadniania (automatycznego) z takiego źródła wody czy pozostaje tylko siec miejska ?

Pozdrawiam

chio1
08-04-2015, 14:40
Może ktoś wie na jakie zraszacze zwrócić uwagę aby były zdolne pracować przy takim źródle wody ?

M.A.G.
08-04-2015, 17:13
przy takiej powierzchni nie opłaca Ci się używać studni. Prądu zjesz więcej przez pompę niż zapłacisz za rachunki za wodę :) jeśli bardzo chcesz jednak użyć tej studni to najlepiej spiszą Ci się zraszacze serii 3504 Rain Bird. Są głowice deszczujące pracujące na niskim ciśnieniu ale z kolei mają bardzo duże wydatki. Seria 3504 pracuje przyzwoicie już od powiedzmy 1,8 bar. Wydatki nie są tak straszne ale jeden zraszacz zasięgu 8m i zakresie podlewania 180* pobiera około 350 l/h a więc uwzględniając wszystkie straty ciśnienia i wydatki zamontujesz przy dobrych wiatrach maksymalnie dwa zraszacze bo mimo że 350x2=700 l/h to zawsze musisz mieć ok 10-15% zapasu.

Z grubsza przez sezon zużyjesz na podlewanie takiej powierzchni (zakładam że nie jest to żółty piach ale też nie glina) około 60 m3 i to już z naprawdę sporym nakładem nie uwzględniającym opadów atmosferycznych. Do tego zamontujesz sobie podlicznik wody aby odliczyć ścieki (od wody używanej do ogrodu nie płaci się za ścieki) i w skali roku zapłacisz około 225 zł za wodę a instalacja nie będzie tak rozczłonkowana jak w przypadku tej studni.

chio1
08-04-2015, 18:46
No domyślam się ze może to być mało opłacalne.
Ogólnie plan mam taki aby wodę na nawadnianie doprowadzić z hydrofora oraz z sieci miejskiej i mieć możliwość przełączania.

312121

Przyłączę studnia-piwnica- hydrofor-wyprowadzenie jest już zrobiona wiec pozostała kwestia czy będę to wykorzystywał czy nie.

312120

chio1
09-04-2015, 17:03
Czym najlepiej rozdzielić waz 32mm PE - potrzebuje 2 wejścia i 4 wyjścia najlepiej zamykane na zawór.