PDA

Zobacz pełną wersję : Rozdzielnica - kilka pytań o wyłączniki, schemat, itp.



masakraM
08-04-2015, 08:55
Kupiłem dom (w stanie deweloperskim), w którym zastałem już istniejącą instalację elektryczną - gotowe obwody. Natomiast nie była skończona rozdzielnica (tylko podstawowe budowlane połączenia).

Chciałbym zrozumieć jak (i dlaczego) powinno się połączyć te obwody z wyłącznikami (nadprądowymi i różnicowoprądowymi) i innymi zabezpieczeniami. Trochę doczytałem w tym temacie i na tej podstawie przygotowałem mały rysunek poglądowy. Miałbym wielką prośbę o rzucenie okiem na ten rysunek i ocenę. A jeśli są błędy to prośba o wyjaśnienie (jak pisałem – chciałbym to zrozumieć) co jest tam nie tak i dlaczego.

Opis istniejącej instalacji:
- instalacja WLZ - 3-fazowa 400V (moc przyłączniowa: 15kW, zabezpieczenie przedlicznikowe: 40A, zabezpieczenie główne/zalicznikowe: 25A), układ T-N
- dom jednorodzinny (ok. 180m2) z dwoma poziomami (0 i 1) oraz poddaszem (nieużytkowym)
- rozdzielnica jest w jednym miejscu (garaż) i ma 3 szyny DIN
- instalacja w domu położona w przewodach płaskich YDYpżo 3x2,5mm2 (gniazdka) oraz YDYpżo 3x1,5mm2 (oświetlenie)
- dodatkowo na zewnątrz (do ogrodu) wychodzi kabel YKYżo 4mm2 (4 żyły)
- w domu jest też instalacja pod kuchnię indukcyjną (3 fazy, 5x 4 lub 6mm2)
- piec w domu jest gazowy, ogrzewanie jest podłogowe (wodne)
- sprzęt będzie w domu raczej klasyczny (z piekarnikiem, pralką, zmywarką, itp.) bez jakiś specjalnych urządzeń o bardzo dużym poborze prądu (poza kuchenką indukcyjną)
- w garażu jest siła, ale raczej nie będę jej używał i nie będę też podpinał niczego "dużego"

Moje wątpliwości:
1. Jak rozumiem, jeśli podpina się kuchenkę bezpośrednio to nie daje się RDC, a jeśli chce się mieć gniazdko to jednak z RDC?
2. Czy dobrze są rozłożone fazy oraz RDC?
3. Czy dla ograniczenia liczby nadprądówek – można połączyć kilka obwodów (oznaczone zielonymi połączeniami - np. 1+8+17+18 czy 15+16) i zrobić je na jednym wyłączniku?
4. Czy dobrze są dobrane wielkości prądu (10/16A) w wyłącznikach nadprądowych?
5. Jakie powinny być wielkości (10/16A) w wyłącznikach różnicowoprądowych (RDC)?
6. Wszystkie wyłączniki nadprądowe są z charakterystyką B - czy to OK czy gdzieś Waszym zdaniem powinno być C?
7. Czy dobrana jest odpowiednia liczba RDC do odpowiednich obwodów?

Oto mój rysunek poglądowy:

312063

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości: http://i.imgur.com/I65fsMz.jpg (powyższe zostało ograniczone jeśli chodzi o rozdzielczość)

Na rysunku wyłączniki nadprądowe mają na dole cyferki - oznaczają one istniejące obwody elektryczne (opisane po prawej). Nad wyłącznikiem jest krótki opis - do czego mniej więcej jest ten obwód.

krzcel
08-04-2015, 12:14
Ad0 nie zabezpieczony wskaźnik faz. Proponuję 3xB6 bo B2 jest za drogie.
Ad1 daj to RCD, nie żałuj. To nie przetarg publiczny, tylko dla swojego bezpieczeństwa budujesz. Na lodówkę, alarm i piec też dawaj RCD.
Ad2 nie chce mi się tego sprawdzać, raczej dobrze.
Ad3 tak.
Ad4 tak
Ad5 ja bym dał 25A
Ad6 ok. Ja się brzydzę stosowania C w mieszkaniówce.
Ad7 brak rcd na obwodzie kuchni i specjalnym. Ja bym dał.

elpapiotr
08-04-2015, 13:40
Gniazda kuchnia - wsio na jednej fazie.
Włącz wszystko, np piekarnik, zmywarkę, czajnik i kuchenkę mikrofalową.
Powodzenia.

masakraM
08-04-2015, 17:50
Ad0 nie zabezpieczony wskaźnik faz. Proponuję 3xB6 bo B2 jest za drogie.
Ad1 daj to RCD, nie żałuj. To nie przetarg publiczny, tylko dla swojego bezpieczeństwa budujesz. Na lodówkę, alarm i piec też dawaj RCD.
Ad2 nie chce mi się tego sprawdzać, raczej dobrze.
Ad3 tak.
Ad4 tak
Ad5 ja bym dał 25A
Ad6 ok. Ja się brzydzę stosowania C w mieszkaniówce.
Ad7 brak rcd na obwodzie kuchni i specjalnym. Ja bym dał.

AD0 - sprawdzę sobie, dzięki za info
AD1 - nie dawałem na kuchenkę bo będzie wpięta bezpośrednio kablem (bez gniazdka). Co do RCD na instalacjach specjalnych (lodówka, alarm, piec) to słyszałem opinie, że tu lepiej uważać z tym - zwłaszcza podczas nieobecności i wyjazdów jak sobie RCD może "wyskoczyć" i przestają Ci działać te krytyczne i specjalne obwody. Stąd moje pytanie. Może to "specjaliści" mówili :)

masakraM
08-04-2015, 17:52
Gniazda kuchnia - wsio na jednej fazie.
Włącz wszystko, np piekarnik, zmywarkę, czajnik i kuchenkę mikrofalową.
Powodzenia.

Hm... Teraz w mieszkaniu mam na jednej fazie wszystko (tylko indukcja jest na 3F) - kuchnię, 2 łazienki, 3 sypialnie i od 7 lat działa bez problemu. Ale faktycznie może warto w takich sytuacjach wyrzucić jakąś część gniazdek (zwłaszcza, że są 2 osobne obwody do nich) na inne fazy.

krzcel
09-04-2015, 18:20
Co do RCD na instalacjach specjalnych (lodówka, alarm, piec) to słyszałem opinie, że tu lepiej uważać z tym
Lodówka ma gniazdko i wtyczkę, więc ma być RCD. Dokup moduł GSM do alarmu i ci wyśle SMS o zaniku zasilania, to wtedy szwagra pogonisz na kontrolę co jest grane.
Na kuchence też bym dał, bo IMO kuchnia to jednak pomieszczenie mokre. Dla siebie robimy żeby było bezpiecznie. Tyle wybuliłeś za dom, że kilka RCD w tą czy tamtą różnicy nie czyni.

kkas12
09-04-2015, 18:59
Na kuchence też bym dał, bo IMO kuchnia to jednak pomieszczenie mokre. Dla siebie robimy żeby było bezpiecznie.
Tak. Kuchnia to pomieszczenie mokre więc kratka ściekowa w podłodze też jest pewnie wymagana.
I znów teoria, że bez wyłącznika różnicowoprądowego ochrona przeciwporażeniowa nie istnieje.
Jak wytłumaczysz kolego to, że w czasach przed RCD ludzkość doszczętnie nie wyginęła???

Remiks
09-04-2015, 19:43
Tak. Kuchnia to pomieszczenie mokre więc kratka ściekowa w podłodze też jest pewnie wymagana.
I znów teoria, że bez wyłącznika różnicowoprądowego ochrona przeciwporażeniowa nie istnieje.
Jak wytłumaczysz kolego to, że w czasach przed RCD ludzkość doszczętnie nie wyginęła???
Skoro wracamy do tamtych czasów to przecież dwie żyły al też wystarczą bo przecież tyle lat funkcjonowało i ludzkość nie wyginęła.

kkas12
09-04-2015, 20:40
Skoro wracamy do tamtych czasów to przecież dwie żyły al też wystarczą bo przecież tyle lat funkcjonowało i ludzkość nie wyginęła.
Pewnie nie wiesz, ale aluminium w instalacji odbiorczej to wymysł naszych możnowładców z poprzedniej epoki. Wcześniej przewody były miedziane tak jak w normalnych cywilizacjach. I ja te czasy mam na myśli a nie okres błędów i wypaczeń, bo elektrycznośc była jednak na długo przed nimi, zaś aluminium w Polsce uśmiercało co roku 10 osób na milion mieszkańców.

Ale skoro i Tobie się wydaje, że bez RCD nie ma ochrony przed porażeniem to ja na to wpływu nie mam, ale proszę byście nie wciągali do swej sekty nowych wyznawców, bo nawet podstaw swej "religii" kompletnie nie znacie.

Norma 4-41 dokładnie precyzuje gdzie i kiedy RCD stosować należy. Do tego dołóżcie normę 7-701 i mieszkaniówkę pod kątem ochrony przeciwporażeniowej macie załatwioną praktycznie w stu procentach.
A żadna z tych norm nie twierdzi, że RCD należy stosować zawsze i wszędzie.
Chcecie byc nadgorliwcami?
Wasze prawo, ale najpierw spróbujcie zrozumieć powody stanowiące o tym, że brzmienie wskazanych norm w kwestii wyłaczników RCD jest bardziej łagodne od Waszego nieuzasadnionej pewności, której jednak uzasadnić już nie potraficie.
Jesteście niekompatybilni ze standardami a wydaje się Wam żeście mądrzejsi od nich!

Na ten temat napisano wiele postów na tym i innych forach, oraz podano wiele linków do materiałów tę kwestię dokładnie wyjaśniających.
Więc proszę, nie karmcie innych ciągle tą samą (niestrawną już) żabą.

Remiks
10-04-2015, 18:51
Pewnie nie wiesz, ale aluminium w instalacji odbiorczej to wymysł naszych możnowładców z poprzedniej epoki. Wcześniej przewody były miedziane tak jak w normalnych cywilizacjach. I ja te czasy mam na myśli a nie okres błędów i wypaczeń, bo elektrycznośc była jednak na długo przed nimi, zaś aluminium w Polsce uśmiercało co roku 10 osób na milion mieszkańców.

Ale skoro i Tobie się wydaje, że bez RCD nie ma ochrony przed porażeniem to ja na to wpływu nie mam, ale proszę byście nie wciągali do swej sekty nowych wyznawców, bo nawet podstaw swej "religii" kompletnie nie znacie.

Norma 4-41 dokładnie precyzuje gdzie i kiedy RCD stosować należy. Do tego dołóżcie normę 7-701 i mieszkaniówkę pod kątem ochrony przeciwporażeniowej macie załatwioną praktycznie w stu procentach.
A żadna z tych norm nie twierdzi, że RCD należy stosować zawsze i wszędzie.
Chcecie byc nadgorliwcami?
Wasze prawo, ale najpierw spróbujcie zrozumieć powody stanowiące o tym, że brzmienie wskazanych norm w kwestii wyłaczników RCD jest bardziej łagodne od Waszego nieuzasadnionej pewności, której jednak uzasadnić już nie potraficie.
Jesteście niekompatybilni ze standardami a wydaje się Wam żeście mądrzejsi od nich!

Na ten temat napisano wiele postów na tym i innych forach, oraz podano wiele linków do materiałów tę kwestię dokładnie wyjaśniających.
Więc proszę, nie karmcie innych ciągle tą samą (niestrawną już) żabą.
Ok ale nie wiem dlaczego czepiłeś się al więc poprawię.
Skoro wracamy do tamtych czasów to przecież dwie żyły też wystarczą bo przecież tyle lat funkcjonowało i ludzkość nie wyginęła.

kkas12
10-04-2015, 20:19
Jednak nic nie rozumiesz. Więc po co głos zabierasz???
Może warto jednak zapoznać się ze wskazanymi normami (tam znajdziesz odpowiedź) by z ich treścią swe "mądrości" skonfrontować i dopiero wtedy głos zabierac???
A gdyby i dziś dwie żyły były wystarczajace to wskazane normy maiły by inne brzmienie panie kolego.

Remiks
10-04-2015, 20:36
Jednak nic nie rozumiesz. Więc po co głos zabierasz???
Może warto jednak zapoznać się ze wskazanymi normami (tam znajdziesz odpowiedź) by z ich treścią swe "mądrości" skonfrontować i dopiero wtedy głos zabierac???
A gdyby i dziś dwie żyły były wystarczajace to wskazane normy maiły by inne brzmienie panie kolego.
Ile rozumiem to pojęcia nie masz bo skąd z kilku postów.
Głos zabieram bo niby dlaczego zabrać go nie mogę skoro tacy jak Ty zabierają.
Co do norm to może i warto tylko zwróć uwagę że to nie forum fachowe tylko normalne forum dla ludzi budujących oni nie będą kupowali norm bo i po kiego.
A co do konfrontowania moich mądrości z normami to może wskażesz sprzeczności wszechwiedzący?

elpapiotr
10-04-2015, 21:05
Co do norm to może i warto tylko zwróć uwagę że to nie forum fachowe tylko normalne forum dla ludzi budujących oni nie będą kupowali norm bo i po kiego. Nie fachowe ? Wobec tego jakie ? Pogaduszki towarzyskie ?
A ludzie budujacy wynajmują fachowców po to właśnie, by zostało wybudowane prawidłowo, zgodnie z Prawem budowlanym, Rozporządzeniami wykonawczymi do tego Prawa oraz zgodnie z PN.
Już jasne ?

kkas12
10-04-2015, 21:16
Więc skoro coś piszesz to pisz tak aby miało to potwierdzenie w normach, bo nigdzie nie znaidziesz zapisu, ze nieznajomość standardów zwalnia z ich stosowania.
I pisałem wcześniej, że zagadnienie to było wielokrotnie wyjaśniane, więc może łaskawie wykażesz trochę własnej inwencji i zanim zaczniesz pisać przynajmniej zapoznasz się z jego podstawami.
I wtedy może coś sensownego napiszesz.
A tacy jak ja to zapewniam Cię, że jesli głos zabierają to wiedzą co piszą.
A zabieramy ten głos po to, aby nieprawdziwym teoriom głoszonych przez Tobie podobnych laików i pomysłowym Dobromirom nie dawano posłuchu.

To już nie pierwsza wypowiedź sugerująca, że w tym forum biorą udział osoby głupsze od osób piszących na forach tematycznych, więc żadne wymogi standardów im potrzebne nie są.
Tu często jest tak, że Marcin usiłuje Marcina uczyć mimo że sam korepetycji potrzebuje..

Remiks
10-04-2015, 21:28
Więc skoro coś piszesz to pisz tak aby miało to potwierdzenie w normach, bo nigdzie nie znaidziesz zapisu, ze nieznajomość standardów zwalnia z ich stosowania.
I pisałem wcześniej, że zagadnienie to było wielokrotnie wyjaśniane, więc może łaskawie wykażesz trochę własnej inwencji i zanim zaczniesz pisać przynajmniej zapoznasz się z jego podstawami.
I wtedy może coś sensownego napiszesz.
A tacy jak ja to zapewniam Cię, że jesli głos zabierają to wiedzą co piszą.
A zabieramy ten głos po to, aby nieprawdziwym teoriom głoszonych przez Tobie podobnych laików i pomysłowym Dobromirom nie dawano posłuchu.

To już nie pierwsza wypowiedx sugerująca, że w tym forum biorą udział osoby głupsze od osób piszących na forach tematycznych, więc żadne wymogi standardów im potrzebne nie są.
Tu często jest tak, że Marcin usiłuje Marcina uczyć mimo że sam korepetycji potrzebuje..

Jeszcze raz proszę napisać w którym miejscu moja teoria mija się z normami albo nie zabierać niepotrzebnie głosu. Proszę na początek czytać ze zrozumieniem. I dlaczego ma ktoś dawać posłuch moim teoriom skoro ich tutaj nie ma. Może elektroda będzie właściwsza dla kolegi razem z elpapiotr, tam dyskusje są na Panów poziomie. Ta odpowiedź kończy mój udział w tej intelektualnej uczcie więc nie wysilajcie się Panowie.

kkas12
10-04-2015, 21:48
Więc żegnam i trzeba było nawet nie zaczynać.

zubel
10-04-2015, 22:28
Jednak nic nie rozumiesz. Więc po co głos zabierasz???
Może warto jednak zapoznać się ze wskazanymi normami (tam znajdziesz odpowiedź) by z ich treścią swe "mądrości" skonfrontować i dopiero wtedy głos zabierac???
A gdyby i dziś dwie żyły były wystarczajace to wskazane normy maiły by inne brzmienie panie kolego.
Widzę że "kolega" nadal jak koń dorożkarski z klapkami na oczach. Te klapki to normy. Kiedyś też norma i prawo zabraniało stosowania dodatkowego światła stop w samochodach. Nie ważne że poprawiało bezpieczeństwo. Ważna była NORMA I PRAWO.

elpapiotr
10-04-2015, 23:51
Nie, kolego zubel. To nie tak. Obowiązywały uznane standardy techniczne, ale i rzemiosło.
Na dzień dzisiejszy, po uwolnieniu zawodów, co drugi Polak to elektryk. Piekarz ma świadectwo kwalifikacyjne, murarz ma trzy w jednym, łącznie z elektryką, hydrauliką i co sobie klient zażyczy. Wszyscy parają się elektryką, i efekty mamy takie, jak na tym forum.
(Laik zawsze może się podszkolić na muratorze).
Marcin Marcinowi pomoze.
A przecież normy istniały i istnieją, z tą różnicą, że kiedyś były obowiązkowe.

kkas12
11-04-2015, 08:16
Więc kolego zubel dopóki norma 4-41 nie potwierdzi iż ochrona przeciwporażeniowa nie istnieje bez udziału RCD to tego typu teorie powinieneś opatrzyć zwrotem "moim zdaniem".
Ale póki co co proszę byś się jednak zdecydował którą opcję reprezentujesz, gdyż w innym wątku piszesz dokładnie co innego:
RDC nie jest panaceum na wszystko. Podstawą bezpieczeństwa jest prawidłowo wykonana instalacja, odpowiedni dobór przekroju przewodu i zabezpieczeń. A "ekespertowi" nie przystoi przecież by podpisywał się pod dwiema przeciwwstawnymi opiniami.

masakraM
18-04-2015, 01:28
Mała aktualizacja. Po spotkaniu na miejscu z elektrykiem - to są jego uwagi, sugestie i propozycja zmian w stosunku do mojego pierwszego szkicu:

Schemat w pełnej rozdzielczości: http://i.imgur.com/KPI5Yo1.jpg

Jedna ważna rzecz jaką zauważył, to że moja rozdzielnica mimo, że ma "tylko" 3 szyny, to jednak są one szersze - zamiast standardowych 12 modułów, mieszczą ich 20 sztuk. Więc całość może pomieścić 60 modułów (minus oczywiście kilka rzeczy).

Z szybkich uwag elektryka:
- wydzielić odwody specjalnie (alarm, piec, lodówka, brama garażowa) i zrobić je na łączonych RCD+S
- wyciągnąć obwody specjalnie przed główny rozłącznik (i ewentualnie dodać jeszcze jeden), żeby wyjeżdżając na dłużej można sobie było jednym pstryknięciem wyłączyć prąd w całym domu poza tymi specjalnymi obwodami
- główne RCD są rozdzielone na gniazdka, oświetlenie oraz zewnętrzne (+ siłowe w garażu i kuchni)
- zrobić dodatkową rozdzielnicę na zewnętrz domu przy tarasie, gdzie zrobić osobne S-ki dla docelowych obwodów tam

Czy macie może jakieś uwagi do tych propozycji?

kasprzyk
18-04-2015, 08:05
Witam
RCD dla urządzeń przyłączonych na stałe nie jest wymagana tym bardziej nie zalecana dla centrali alarmowej.
Tyle się pisze o zabezpieczaniu urządzeń jednofazowych aparatami 2-torowymi, odbiorników 3-fazowych aparatami 4-ro torowymi - pomyśl o tym.
To jest główna rozdzielnica ? masz poprzedzający ochronnik przepięć klasy B ?
Lodówkę i gniazdo od "pieca" zrób na jednym aparacie RCD ale osobnych wyłącznikach "S"
O ile brama zew. nie jest oddalona dziesiątki czy setki metrów od budynku wystarczy zab. 10A i kabel 1,5mm.
Rolety na 16-tu amperach - raczej nie gniazdo. Powinieneś pogrupować po kilka sztuk, zab C10A i przewód 4x1,5mm (jeżeli będzie centralne sterowanie)
60 modułów w rozdzielnicy ? - przelicz sobie obecne moduły - rozdzielnica przynajmniej jeszcze o połowę powinna być większa, dla pewności i spokoju 120 modułów powinna pomieścić.
pzdr

zliczyłem na szybko 80 modułów z Twojego rysunku - do zab. rozdz. zewn. dodaj jeszcze wył. nadprądowy - 83 moduły
Skąd się Tobie wzięło, że 60 modułów wystarczy ?
ok - przeczytałem teraz Twój pierwszy post - masz pogrupowane zab. kolorami - czyli nie można ich liczyć dosłownie.

pawel___z
27-04-2015, 13:27
- zrobić dodatkową rozdzielnicę na zewnętrz domu przy tarasie, gdzie zrobić osobne S-ki dla docelowych obwodów tam

Czy macie może jakieś uwagi do tych propozycji?

Na ogród dodatkowej rozdzielnicy bym nie robił i to jeszcze na zewnątrz. Poprowadziłbym wszystko z głównej i w jednym miejscu masz zrobiony rozdział energii.