PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła jaka wybrac



kliminho
08-04-2015, 12:14
Witam

Jestem w trakcie budowy domu wg projektu Celesta Lux. W zamiarze mam zamontowac ogrzewanie podłogowe w całym domu (choc myslalem tez o klimakonwektorach na pietrze). Dostałem juz wiele ofert odnosnie pomp ciepła ale caly czas sie zastanwiam czy to mi sie bedzie oplacalo. Chciałem zamontowac PC gruntowa pionowa, ale koszt odwiertów mnie odpycha. Myslaelm tez o powietrzenje i do tego kominek z plaszczem wodnym, ale obawiam sie, ze w zimie koszty PC powietrzenej beda bardzo duze. Teraz nie wiem czy sumarycznie (PC powietrzna + kominke z plaszczem) nie wyjdzie mnie drozej niz PC gruntowa pionowa.

Prosze o rady. Moge podesłac wstepne wyceny.

lukasza
08-04-2015, 14:33
Witam

Jestem w trakcie budowy domu wg projektu Celesta Lux. W zamiarze mam zamontowac ogrzewanie podłogowe w całym domu (choc myslalem tez o klimakonwektorach na pietrze). Dostałem juz wiele ofert odnosnie pomp ciepła ale caly czas sie zastanwiam czy to mi sie bedzie oplacalo. Chciałem zamontowac PC gruntowa pionowa, ale koszt odwiertów mnie odpycha. Myslaelm tez o powietrzenje i do tego kominek z plaszczem wodnym, ale obawiam sie, ze w zimie koszty PC powietrzenej beda bardzo duze. Teraz nie wiem czy sumarycznie (PC powietrzna + kominke z plaszczem) nie wyjdzie mnie drozej niz PC gruntowa pionowa.

Prosze o rady. Moge podesłac wstepne wyceny.

spójrz na moją stopkę (to coś poniżej wpisu) i masz tam ocieplenie domu + rekuperator za 4300zł.
masz PC powietrzna i masz rachunek za prąd za CO i CWU ostatnie 6msc ok 890zl (temperatura w domu 23,5* w tym momencie).
to ws. kosztów powietrznej - wg. Ciebie bardzo dużych. Dla mnie to 890zł jest znośne.

a ws. zakupu to i owszem jak ładny kominek to w duecie z powietrzną PC to może być droższy od PC gruntowej. Tylko po co Ci ten kominek?

Jeżeli by dogrzać dom to lepiej izoluj dom - a będzie ciepło niezależnie jaką PC użyjesz.

Może kominek w razie awarii? To licz go do każdego rodzaju PC bo obie mogą mieć awarie.

Także polecam ten kominek rozważyć dla obu typu pomp lub dla żadnej i w sumie wyjdzie różnica w cenie na zakupie PC PW kontra PC odwierty.

A jak już dla bezpieczeństwa chcesz kominek to polecam najtańszy bez bajerów jak płaszcze itp.

kliminho
08-04-2015, 14:34
Czytałem wiele tematów na tym forum i nie wiem jak to jest, ze ktos dostaje odwierty za ok 10-15 tys zł. Mi kazda firma oferuje odwerty ok 200 mb za cene 25 tys zl. A trafilem na firme gdzie za 27 tys zl mam sondy poziome a pionowe za 38 tys zl i to netto. Dlatego to mnie odrzuca i pcha w pompe powietrzna, ale boje sie, ze w ziemie bede mial duze rachunki

kliminho
08-04-2015, 15:04
A jak w przypadku c.w.u.? W zimie powietrzna pompa ogrzeje wode i dom?

marmag
08-04-2015, 18:54
Nieźle chcieli cię skroić. Standard to 70 zł za metr, chyba, że skała to wówczas drożej.

okobar
08-04-2015, 19:48
Czytałem wiele tematów na tym forum i nie wiem jak to jest, ze ktos dostaje odwierty za ok 10-15 tys zł. Mi kazda firma oferuje odwerty ok 200 mb za cene 25 tys zl. A trafilem na firme gdzie za 27 tys zl mam sondy poziome a pionowe za 38 tys zl i to netto. Dlatego to mnie odrzuca i pcha w pompe powietrzna, ale boje sie, ze w ziemie bede mial duze rachunki

ja miałem i oferty za 160 PLN za 1 m. a skończyło się na 51 PLN za 1 m mniej więcej ....

JTKirk
09-04-2015, 07:44
Mnie tylko dziwi, że skądinąd mądrzy ludzie, inteligentni - strasznie głupieją jak przychodzi do tematu np. izolacji, PC itp.
Gdy chodzi o "normalne" tematy,sprzęty - to sobie wszystko wyszukają, wygooglują, porównają na ceneo....a jesli przychodzi do izolacji/PC to jakaś straszna niemoc ich dopada i bezkrytycznie łykaja mądrości różnej maści szamanów że 10cm styro na ściane jest optymalnie, że PC powietrzną to sie nie da nagrzać, lub jak będzie prawdziwa zima, to strasznie drogo....itd, itd

okobar
09-04-2015, 07:55
Mnie tylko dziwi, że skądinąd mądrzy ludzie, inteligentni - strasznie głupieją jak przychodzi do tematu np. izolacji, PC itp.
Gdy chodzi o "normalne" tematy,sprzęty - to sobie wszystko wyszukają, wygooglują, porównają na ceneo....a jesli przychodzi do izolacji/PC to jakaś straszna niemoc ich dopada i bezkrytycznie łykaja mądrości różnej maści szamanów że 10cm styro na ściane jest optymalnie, że PC powietrzną to sie nie da nagrzać, lub jak będzie prawdziwa zima, to strasznie drogo....itd, itd

fakt, ja wiem tylko jedno....

jak przyjdzie mroźna duża zima, to po prostu będzie na dworze zimno :)
a w domu? zależy jak ocieplisz, jak ogrzejesz itp. czyli wszystko zależy od wielu czynników :) ale na pewno nie od tego czy masz powietrzną czy odwierty :)
jak masz spieprzoną instalację to i z głębinówką może być zimno :) a jak masz dobrą instalację to nie ważne jaka pc :) byle była dobra :) (działająca z odpowiednią mocą itp)

AdrianEH
09-04-2015, 22:00
"Pompa ciepła" to nie samo urządzenie, ale cała instalacja. Należy to traktować "całościowo".

kliminho
10-04-2015, 13:28
ja miałem i oferty za 160 PLN za 1 m. a skończyło się na 51 PLN za 1 m mniej więcej ....

A dzasz namiary na wiertaczy? Jestem z okolic Krakowa to wsumie niedaleko

photos
10-04-2015, 17:39
Ja bym radziło jeszcze oprocz ceny przy odwiertach zwrocic uwage na srednice rur z jakich jest robione dolne zrodlo. Bo potrafią tez z 32 robic i wyjdzie taniej, albo glikol rozcieczyc, trzeba to wszystko brac pod uwage i pytac, pytac i pytac

okobar
10-04-2015, 17:40
A dzasz namiary na wiertaczy? Jestem z okolic Krakowa to wsumie niedaleko

wszystko robiła mi jedna firma z Rudy Śląskiej - z nimi pogadaj :)

kliminho
20-04-2015, 08:35
Czesc

Mam kilka ofert na PC:
ETNA GWK 10 lub GWS 10 39 852 zł
DIMPLEX SI 11 TU Klasa A** 50 652 zł
SMARTHEAT Classic 012 i inwerter 46 000 zł
STIEBEL ELTRON WPC 13z chlodzenie 50 000 zł
BUDERUS WPS 13-1 48 000 zł
Premium SI 9TE TE DIMPLEX 47 250 zł

To sa juz ceny z odwiertami. Co na to powiecie?

Zastanawiam sie jeszcze na PC P-W:
Samsung EHS 16kW 29 000 zł
Mitshubishi ZUBADAN 14 kW 35 000 zł

Dodam moze, ze mam dom CELESTA LUX
Pow. netto 194,6 m2 + 20m2 ogrzewany zimowy ogrod
Pow. brutto 174,5 m2 (adaptuje garaz na pomieszczeniea) + 20 m2 ogrzewany zimowy ogrod

Nie wiem jakiej mocy pompe powinien miec. Bo podaja mi roznie od 10-12 kW, a powietrzene 12-16kW.

map78
20-04-2015, 09:41
Dodam moze, ze mam dom CELESTA LUX
Pow. netto 194,6 m2 + 20m2 ogrzewany zimowy ogrod
Pow. brutto 174,5 m2 (adaptuje garaz na pomieszczeniea) + 20 m2 ogrzewany zimowy ogrod

Nie wiem jakiej mocy pompe powinien miec. Bo podaja mi roznie od 10-12 kW, a powietrzene 12-16kW.

Zrób OZC to będziesz wiedział jakiej mocy potrzebujesz, inaczej to wróżenie z fusów.
Ale... tak na moje oko to taka jak moja PW T-Cap 9kW poradzi sobie z tym domem z palcem w ...
Na forum są wyceny na taka pompę za 25tys (komplet razem z kotłownią), więc miałbyś 15tys taniej niż najtańsza gruntówka z Twojej wyceny. Te 15tys. nie zwróci Ci się nigdy, choćby 10 najbliższych zim miałyby być zimami stulecia;)

kliminho
20-04-2015, 10:45
Zrób OZC to będziesz wiedział jakiej mocy potrzebujesz, inaczej to wróżenie z fusów.
Ale... tak na moje oko to taka jak moja PW T-Cap 9kW poradzi sobie z tym domem z palcem w ...
Na forum są wyceny na taka pompę za 25tys (komplet razem z kotłownią), więc miałbyś 15tys taniej niż najtańsza gruntówka z Twojej wyceny. Te 15tys. nie zwróci Ci się nigdy, choćby 10 najbliższych zim miałyby być zimami stulecia;)

Z tego co widze, to Ty masz PC P-W. Ale jestes ze stryfy I ja jestem ze strefy III (malopolska) wiec tempertary mam nizsze.

fachman19
20-04-2015, 10:54
teoretyczni instalację grzewcze oblicza się na jakąś temperaturę zewnętrzną np - 20 C .W przypadku niższych temperatur trzeba coś dodatkowego uruchomić.np kominek .
Ale kominek z płaszczem wodnym to wyrzucone pieniądze .Mało tego jak będzie awaryjna sytuacja to może nie ruszyć ( brak prądu).

Budowanie domu na wypadek zimy z temperaturami -30 C. lub wojny jest ekonomicznie nieuzasadnione.
Niektórzy koledzy straszą normalną zimą Ale one niestety są nienormalne.:rolleyes:

kliminho
20-04-2015, 11:03
Myslalem o kominku z plaszczem wodnym, albo z rozprowadzeniem ciepla. Mam tez w planach zamonowac ogniwa fotowoltaincze. To myslalem, ze jak wezme powietrzna to jakos bedzie tanio. Ale na forum czytam, ze rachunek za uzytkowac PC P-W to czasami 2000 zł

lukasza
20-04-2015, 11:43
Ale na forum czytam, ze rachunek za uzytkowac PC P-W to czasami 2000 zł

generalnie to czytałem też o rachunkach za 400zł, ale mają one tyle wspólnego z tymi za 2000zł, że są rzadkie. Najczęściej są rachunki 1000-1500zł.
Tylko rachunek 400-1000-2000zł co nam sam powie?
Niewiele.
Są tacy co grzeją w II T wszystko i tacy co tylko 30% jakoby się w nocy przegrzewali.
Są tacy co im temp w domu w pół dnia spada o 2 st i tacy co nie mogę różnicy 0,5st uzyskać.
Są tacy co grzeją 100m2 i 200m tą samą PC.
Są tacy co ocieplali i montowali rekuperator i tacy co tego nie robili chętnie.
Są grzejący do 20,5 st i do 23,5st.
To i są różne rachunki.

Chcesz PV, PC PW, kominek na bajerze. Daj na to OZC i będziesz miał papier z danymi co Ci na FM bez wróżenia rachunki obliczą. Nie innych a Twoje.

kliminho
20-04-2015, 12:21
A jak mam zrobic OZC? Poradze sobie z tym sam?

lukasza
20-04-2015, 12:24
A jak mam zrobic OZC? Poradze sobie z tym sam?

Nie poradzisz. Chyba, że jesteś trochę w temacie i masz wolneee godziny nad nauką programu.
W temacie raczej nie jesteś. 1 błąd i OZC różni sie o naście %.
Masz na Fm Asolta robi za PLN.
Sam się nie raz z nim sprzeczam, ale OZC robi OK.

map78
20-04-2015, 14:36
Myslalem o kominku z plaszczem wodnym, albo z rozprowadzeniem ciepla. Mam tez w planach zamonowac ogniwa fotowoltaincze. To myslalem, ze jak wezme powietrzna to jakos bedzie tanio. Ale na forum czytam, ze rachunek za uzytkowac PC P-W to czasami 2000 zł

Ale te 2000zł to rocznie! To chyba nie jest duża kwota:confused: Załóż gaz, to dopiero zobaczysz co to duże rachunki;)

jgrolik
22-04-2015, 09:02
A jak mam zrobic OZC? Poradze sobie z tym sam?

Ja masz pozwolenie na budowę, to w części dotyczącej instalacji CO powinieneś mieć policzone OZC .

BTW. Pogadaj z GHS. (Ja jestem z okolic Wadowic i u mnie robili instalacje a z tego co pamiętam, to pod Krakowem też coś robili)

JTKirk
22-04-2015, 09:29
Ja masz pozwolenie na budowę, to w części dotyczącej instalacji CO powinieneś mieć policzone OZC .


nie ty pierwszy i nie ty ostatni...

to cyferki które sa w PnB niewiele mają wspólnego z OZC
pomijając już jakość tych obliczeń (bardzo problematyczną) - to brakuje tam najważniejszego - projektowego obciążenia cieplnego.
Dopiero na podstawie projektowego obciążenia cieplnego dobiera się moc urządzenia grzewczego. Trzeba do tego jeszcze dodać dodatkowo moc na potrzeby CWU - np. 0,25kw/os.
Czyli jak wyjdzie projektowe obciążenie cieplne 5,5kw i będą mieszkać 4 osoby, to trzeba urządzenie grzewcze o mocy 6,5kw (gdyby mieszkało 6 osób, to trzeba 7kw)

jgrolik
22-04-2015, 12:52
nie ty pierwszy i nie ty ostatni...

to cyferki które sa w PnB niewiele mają wspólnego z OZC
pomijając już jakość tych obliczeń (bardzo problematyczną) - to brakuje tam najważniejszego - projektowego obciążenia cieplnego.
Dopiero na podstawie projektowego obciążenia cieplnego dobiera się moc urządzenia grzewczego. Trzeba do tego jeszcze dodać dodatkowo moc na potrzeby CWU - np. 0,25kw/os.
Czyli jak wyjdzie projektowe obciążenie cieplne 5,5kw i będą mieszkać 4 osoby, to trzeba urządzenie grzewcze o mocy 6,5kw (gdyby mieszkało 6 osób, to trzeba 7kw)

No ale to co napisałeś to rzeczy oczywiste.
Ponadto metodyka obliczania OZC zawiera wiele uproszczeń i założeń i nie do końca odzwierciedla stan faktyczny ... zwłaszcza gdy osoba wykonująca obliczenia OZC nie widziała domu.

Ja liczyłem na piechotę w excelu potem w Audytorze (wersja demo) i porównałem z danymi z PnB i muszę powiedzieć, że zgadzało się to z dokładnością 10-15%, przy czym największe rozbieżności powoduje wentylacja (z resztą najmniej przewidywalna)
Ostatecznie to dom i tak będzie nieco bardziej ocieplony :-) a na CWU będę potrzebował tyle samo ciepła co na ogrzanie domu przez sezon grzewczy

JTKirk
23-04-2015, 08:09
No ale to co napisałeś to rzeczy oczywiste.

oczywiste?!? nic bardziej błędnego
olbrzymia większość ludzików mających PnB na pytanie o OZC twierdzi że ma to przecież wszystko wyliczone w projekcie.
dopiero po pytaniu o projektowe obciążenie cieplne - jest echo....
wielokrotnie to przerabiałem....

nie wiem, może źle zrozumiałem twoją wcześniejszą wypowiedź

Ja masz pozwolenie na budowę, to w części dotyczącej instalacji CO powinieneś mieć policzone OZC .

ale ty też twierdzisz, że wszystko jest policzone - a to jest nieprawda.

jgrolik
23-04-2015, 09:02
ale ty też twierdzisz, że wszystko jest policzone - a to jest nieprawda.

Ok. Może nie jest to w jednym miejscu ale wszystkie informacje niezbędne do tego są w projekcie ... no przynajmniej ja miałem ... ale może to dla tego iż już w projekcie miałem pompę ciepła (co prawda ON/OFF ale pompę ciepła). Ponadto projekt CO do PnB robiła mi osoba, która miała już na swoim koncie kilka realizacji PC w tym dużych

Poza tym u mnie w starostwie wymagają pełnego projektu z wszystkimi instalacjami i potrzebnymi instalacjami.

kliminho
27-04-2015, 21:43
Ja masz pozwolenie na budowę, to w części dotyczącej instalacji CO powinieneś mieć policzone OZC .

BTW. Pogadaj z GHS. (Ja jestem z okolic Wadowic i u mnie robili instalacje a z tego co pamiętam, to pod Krakowem też coś robili)

A jaka Ty masz pompe, powietrzna?

jgrolik
28-04-2015, 06:50
A jaka Ty masz pompe, powietrzna?

Gruntowa z poziomym wymiennikiem

elrow23
27-05-2015, 16:23
no i w sumie najlepszy wybór. ostatnie zimy co prawda były dość ciepłe, ale przy tych ostrzejszych zauważyłeś jakiekolwiek problemy ze spadkiem wydajności przy powiedzmy -20?

wihajster
28-05-2015, 19:09
(...)ale teraz mi się to bardzo opłaca.
Jak KAŻDA gruntowa pompa ciepła....

PS. Klalas - a ty właściwie naprawdę masz pompę?
Bo tutaj kotła szukasz:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=6872545#post6872545
cytat: "Witam. Zastanawiam sie nad nowym kotlem. Bylam już na roznych stronach, ale nie wiem, co zamowic. Ogladalam duzo kotłów z Gamletu. Myślałam o takim typie: GT KWRUZ - opinie sa na tak. Co radzicie?"

Poza tym, o pompie pisze niby facet, a o kocioł pyta kobieta? :D