PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wybrać projekt domu?



kalendarium
09-04-2015, 09:58
Jak wybrać idealny projekt domu?
Czym należy się kierować w takiej sytuacji?

namira
09-04-2015, 11:46
Jak wybrać idealny projekt domu?
Czym należy się kierować w takiej sytuacji?

potrzebami,budżetem,działką

greenarrow
09-04-2015, 16:42
Dokładnie tak. Znam masę ludzi, którzy porwali się na budowę ogromnych domów, tylko dlatego, że "sąsiad ma...", choć ich rodzina liczy 3 osoby, z czego dziecko zaraz wyprowadza się na studia.
Wydaje mi się, że teraz da się znaleźć masę ciekawych projektów domów o mniejszym metrażu, ale funkcjonalnym układzie pomieszczeń. Warto sobie poprzeglądać różne oferty. Na przykład w pracowni :spam: mają ogromny wybór takich domów.
Myślę, że do potrzeb, budżetu i działki dołączyłabym do tego jeszcze zdroworozsądkowe podejście.

kupik
10-04-2015, 13:05
Własnymi potrzebami oraz budżetem. Jeśli jest większy – może zamówić coś indywidualnego i nie mieć tego, co wszyscy?

DO**KN
20-04-2015, 22:32
Wybór projektu to bardzo ważna decyzja, będzie miał on duży wpływ na koszty budowy. Domy z poddaszem użytkowym sa generalnie tańsze od domów parterowych z uwagi na wielkość fundamentu oraz powierzchnię dachu. Na koszty mają również wpływ wielkość ilość okien, okna dachowe, narożne, wykusze, lukarny, balkony, ilość scianek działowych. Czesto Inwestorzy mają problem z wyborem projektu, który podoba się wizualnie, pasjue na działkę, użytkowo jest dobrze rozwiązany. Warto porozmawiać z projektantem lub architektem o wszystkich aspektach, gdyż najtaniej projektuje sie na papierze.
Korzystne jest również sprawdzenie kosztów w wiarygodnej firmie wykonawczej.

bowess
21-04-2015, 12:50
kalendarium - kiedyś pospisywałam takie różne założenia do analizy przed wyborem domu. "Budujemy domek" w mojej stopce.

A najbardziej podstawowe czynniki, dzięki którym odrzucisz od razu tysiące nieodpowiednich projektów masz powyżej. Budżet, działka, potrzeby.

CityMatic
21-04-2015, 13:06
Jak wybrać idealny projekt domu?
Czym należy się kierować w takiej sytuacji?

Postaw sobie założenia co ma mieć i jak być usytuowany względem stron świata, czy działki i szukaj :)

Antymateria
21-04-2015, 18:20
Nie ma idealnych projektów. Przeglądałem setki - w internecie, na forach, w książkach, katalogach... Spodobało mi się parę, ale.... były za drogie w budowie na moją kieszeń. Pomogło mi to natomiast ukształtować koncepcję mojego domu. Okazało się, że projekt indywidualny będzie w cenie gotowca + adaptacja. W moim przypadku

wariant 1 : 2200 projekt gotowiec + 3000 adaptacja i papierologia = 5200zł
wariant 2 : indywidualny 2500 + 2000 papierologia + 1000 zł projekty instalacji = 5500zł

Oczywiście musisz znaleźć architekta, ja nie miałem problemów.

Wybrałem wariant 2 na bazie jednego z projektów, który mi się podobał. Koszt taki sam, a mam to co chciałem i w dodatku dużo mniej m2 niż w gotowcu, co pozwoliło dodatkowo oszczędzić dziesiątki tyś zł...

To mój sposób na wymarzony projekt - do ideału mu daleko. Powodzenia.

ewatre
24-04-2015, 11:04
- Koniecznie oceń usytuowanie działki pod względem kierunków świata i wybierz projekt pod tym kątem!!! To chyba najważniejsze!
Jak o to nie zadbasz, będziesz miał(a) ciemny, zimny, żrący energię dom.
- Nie buduj zbyt dużego- koszt utrzymania będzie niższy. Buduj dla siebie, nie dla gości.
- oceń w projekcie wszystko, co jest dla Was ważne, często zbyt niskie są np. ścianki kolankowe na poddaszu- lepiej wybierz projekt, który odpowiada Waszym potrzebom. Kupuj dopasowany jak najbardziej, zmiany sa kosztowne i psują wygląd domu, albo rozwalają projekt na tyle, ze dom staje się niefunkcjonalny (np podcienie nie chronią domu przed zbytnim nasłonecznieniem latem
- prostota bryły domu, dachu jest atutem i zmniejsza koszt budowy domu.
- weź pod uwagę architekturę domów dookoła, postaraj się dopasować do lokalnej zabudowy- inne domy stawiamy na wsiach, inne w mieście.
Pozdrawiam!

Alicja Kurpik-Kopeć
24-04-2015, 12:46
A na czym ci zależy.... jaki układ domu, ile osób ma mieszkać, garaż.. bez garażu, dwu stanowiskowy garaż...jaka działka itp.... sprawdź co mówi plan przestrzennego zagospodarowania o ile takowy jest bo tam dużo rzeczy jest narzuconych

Da Leszko
25-04-2015, 13:07
Pamiętajcie o tym, że projektant lepiej zarabia na projekcie indywidualnym... dlatego pewnie częściej będzie Wam proponowany taki wariant... na tym się jednak kończą jego wady bo jest dostosowany do Waszych potrzeb. Z adaptowanym projektem domów może być sporo problemów różnego rodzaju

marcelajasinska121
31-07-2019, 10:11
potrzeby, działka i wydatki (budżet):yes:

Misterhajt
14-08-2019, 19:34
Ja ci napiszę czym się NIE KIEROWAĆ! OK?
Na pewno nie należy się kierować opinią Elfir, która w każdym projekcie widzi wady i stara się wyprostować każdy salon, każdy pokój i nawet strony świata... :no:

Elfir
14-08-2019, 20:08
nie należy kierować się opiniami ludzi mających prywatne urazy do innych forumowiczów ;)

katka
15-08-2019, 11:14
Ja ci napiszę czym się NIE KIEROWAĆ! OK?
Na pewno nie należy się kierować opinią Elfir, która w każdym projekcie widzi wady i stara się wyprostować każdy salon, każdy pokój i nawet strony świata... :no:
I zazwyczaj ma racje :). Większość gotowców wyglada jakby je projektował student pierwszego roku architektury, jako wprawki ;).

Misterhajt
17-08-2019, 18:28
A Elfir je (te projekty) prostuje.
TAK. Z pewnością, graniczącą z naiwnością tych, którzy jej wierzą...

Misterhajt
17-08-2019, 18:32
nie należy kierować się opiniami ludzi mających prywatne urazy do innych forumowiczów ;)

Oraz opiniami tych, którzy w KAŻDYM projekcie dostrzegają wady. Tylko i wyłącznie.
To już tak z zasady, nie?

maaszak
23-08-2019, 13:56
Oraz opiniami tych, którzy w KAŻDYM projekcie dostrzegają wady. Tylko i wyłącznie.
To już tak z zasady, nie?

No ale z reguły dość celnie punktuje funkcjonalne porażki.

martingg
23-08-2019, 14:00
też popieram nie raz z Elfir wymienialiśmy PW przy moich bazgrołach i jej uwagi były cenne :) nie zawsze się z nimi zgadzałem bo miałem inny punkt odniesienie, ale to raczej oczywiste co nie zmienia faktu, że jej uwagi się przydają.