PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja na strychu (poddaszu nieużytkowym).



franco78
13-04-2015, 11:31
Witam wszystkich,

Mam dość spore poddasze nieużytkowe, tzw strych. Dach dwuspadowy 45 stopni.
W tej chwili jeszcze nic nie ocieplone, na skosach widoczna membrana a wzgłuż całego dachu pod gąsiorami dekarze zostawili przerwę w membranie.
Zamierzam dać wełnę między krokwie 18cm i na to folia.
A może bez folii? Goła wełna?

Pytanie o wentylację takiego poddasza. Czy jest konieczna? Jeśli tak to jaka?
Zostawić wtedy tę wentylację pod gąsiorami, czy dać wełnę wszędzie i w dwóch szczytach zrobić otwory i kratki?
Nie wiem jak się do tego zabrać...

Dodsam jeszcze, że zamierzam tam czasami suszyć pranie..Taki jest plan.

Jarszcz
13-04-2015, 12:57
Mam dość spore poddasze nieużytkowe, tzw strych. Dach dwuspadowy 45 stopni.
Dodam jeszcze, że zamierzam tam czasami suszyć pranie..Taki jest plan.
Poddasze (słowo klucz ->) nieużytkowe, więc bez WM/rekuperacji nawiew jest niepotrzebny bo nikt tam nie będzie siedział (no chyba że za karę :))
Wywiew nieporządany bo poddasze nieogrzewane.
Na czas suszenia prania można zostawić otwarte wejście na poddasze, a w lecie otwierać okno (o ile jakieś tam masz).

franco78
13-04-2015, 13:03
Wejście na poddasze typowo po opuszczanych schodach. Przy kominie okno wyłazowe - można uchylać.
Czyli co? Wełna plus folia paroizolacyjna i przewietrzać oknem lub schodzami w czasie suszenia prania?

Jarszcz
13-04-2015, 13:27
Ja bym tak to zrobił.

MatixL
13-04-2015, 13:43
skoro nieużytkowe to nie ma co się pakować w koszty. Folię na wełnę możesz dać - na pewno będzie mniej łapała wilgoć

piekary
14-04-2015, 08:50
Wszystko zależy czy masz dach pełny czy bez deskowania.
Tutaj masz opisane: http://www.abc-dachy.pl/index2.php?site=art&id=654

ConvertStudio
22-05-2018, 15:52
Witam potrzebuje informacji jak w moim przypadku najlepiej wykonać wentylację strychu. Zacznę od opisania jak to wygląda u mnie. Domek z użytkowym poddaszem, ocieplonym [wełna i płyta osb] i ogrzewanym strychem nad poddaszem. Zastanawiam się czy dawać pod osb na wełnę i krokwie folię paroizolacyjną? W ścianach szczytowych nie mam okien oraz żadnych otworów [dopiero zacząłem docieplać ściany], mam zamontowany grzejnik aby zimą było tam około 20 stopni. Dach pokryty blachodachówką z pełnym deskowaniem i membraną paroprzepuszczalną. Deskowanie przy kalenicy jest z przerwą około 2cm przykryte membraną na to taśma kalenicowa i gąsior. Dodam jeszcze że w podłodze mam tam 100m2 i 2.5m do kalenicy, nachylenia dachu dwuspadowego 45stopni. Jakie rozwiązanie w takim przypadku było by najlepsze???Myślałem o rekuperatorze ściennym, tańszym nawietrzaku albo zwykłą kratką wentylacyjna w ścianie szczytowej, okna niestety odpadają. Chodzi tu bardziej o porę zimową, jak zapobiec żeby zimne powietrze nie dostawało się do środka.