PDA

Zobacz pełną wersję : drewno do kominka - jakim palicie?



DaAn
20-08-2004, 13:19
Zamierzamy wstawić kominek, ale nawet nie wiemy, czy w tym sezonie grzewczym uda się nam wprowadzić (ja po cichu mam taką ogromną nadzieję).
Znajomi straszą, że drewno kominkowe trzeba kupić JUŻ. Czy jak kupimy teraz będziemy mogli nim palić w zimie? no i jak kupimy i wrzucimy do składziku to pewnie też nie dobrze...? A może można kupić (nie za drogo) drewno sezonowane - chętnie jakieś namiary w okolicach Wrocławia.

PAJONK
20-08-2004, 13:27
sezonowane , pocięte i porąbane (dąb, buk,brzoza) można kupić w składzie opału na Rychtalskiej . Cena około 130 PLN za metr przestrzenny

Daniel Starzec
20-08-2004, 14:46
Do kominka tylko drewno drzew lisciastych .Oczywiscie najlepiej suche,więc trzeba je wczesniej kupic i podsuszyć.Najtaniej można kupić w nadlesnictwie.

Inka1
20-08-2004, 14:54
Jeśli kupisz już to Ci się kapeczkę podsuszy przed zimą, a jak nim nie będziesz palił, to posezonuje sie na przyszły rok. Ja w zeszłym roku miałam tylko trochę suchego, potem, zimą kupowałam mokre i też się paliło. Kupiłam też sobie brykiety 300zł/1tonę i w połaczeniu z mokrym było idealne :wink:

sulek
20-08-2004, 21:00
Tylko liściaste - np. grab, brzoza. Najlepiej kupić na dwa sezony. Sezonowane trudno kupić, ale przynajmniej w drugim roku już będzie takie jak trzeba. Już najwyższy czas się zaopatrzyć.

DaAn
21-08-2004, 11:32
A po ile kupujecie w nadleśnictwie? I jak duży zapas robicie na jeden sezon? Ja będę palić w mieszkanku 50 m. i nawet nie wiem, czy na cały sezon się załapię. Kominka jeszcze nawet nie mamy, ale planujemy Tarnave 12.
4 metry przestrzenne wystarczą?

maxtor
22-08-2004, 12:53
Z tego co mi wiadomo najbardziej wydajne pod względem energetycznym jest drewno bukowe. Brzoza, która jest efektowna i łatwo dostępna jest znacznie mniej wydajne, a poza tym silniej brudzi szybę. Podstawa to dobre wysuszenie drewna, najlepiej przez sezonowanie.

pzdr
maxtor

pchlistosc
22-08-2004, 13:58
Zamierzamy wstawić kominek, ale nawet nie wiemy, czy w tym sezonie grzewczym uda się nam wprowadzić (ja po cichu mam taką ogromną nadzieję).
Znajomi straszą, że drewno kominkowe trzeba kupić JUŻ. Czy jak kupimy teraz będziemy mogli nim palić w zimie? no i jak kupimy i wrzucimy do składziku to pewnie też nie dobrze...? A może można kupić (nie za drogo) drewno sezonowane - chętnie jakieś namiary w okolicach Wrocławia.

jedz do okolicznego lesniczego i kup metrowki nie kupuj u handlarzy we wroclawiu bo napewno bedziesz "naciety" (nigdy nie zmierzysz porabanego drewna)

Maluszek
23-08-2004, 08:22
grab, suchy (sezonowany ponad 2 lata), pocięty, dostarczony na paletach. Świetnie się pali

agnikkrol
23-08-2004, 09:10
Qurcze a jam mam pozostałe po budowie stęple sosnowe. Sezonowane 2-lata i tak sobie pomyślałam że tą zime to sobie będe paliła własnie tą sosną. No bo co mam z tymi stęplami zrobić? Wyrzucić?

Wowka
23-08-2004, 10:33
Qurcze a jam mam pozostałe po budowie stęple sosnowe. Sezonowane 2-lata i tak sobie pomyślałam że tą zime to sobie będe paliła własnie tą sosną. No bo co mam z tymi stęplami zrobić? Wyrzucić?

agnikkrol - masz świetny materiał na rozpałkę