PDA

Zobacz pełną wersję : Czy obwody zaliczamy punktów ?



sircula
13-04-2015, 23:01
Witam
Dziś zliczaliśmy punkty w domku do wyceny. Zrobione ok. Nie można się przyczepić. Wyszło więcej niż zakładałem, ale tu dodałem tam dodałem . Wiadomo lepiej mieć kilka więcej niż biegać z przedłużaczem. Zaskoczony zostałem dopiero jak na końcu podeszliśmy do skrzynki i elektryk pokazał mi opisane obwody - 33 sztuki i dodał do liczby ogólnej punktów. Czy te obwody się zlicza także do punktów? Nigdzie o tym nie piszą? Czy to normalna praktyka?
Z góry dzieęki.

krzcel
14-04-2015, 07:16
Liczenie instalacji w punktach to nienormalna praktyka, więc na Twoje pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.
Może tak: punkt , to jest to co sobie z elektrykiem ustalicie. Więc jeżeli ustalicie, że wpięcie kabelka do rozdzielni jest punktem, to tak będzie - 33 punkty.
A pozostałe punkty (bez tych 33) to co oznaczają? I po ile złociszy za punkt?

kkas12
14-04-2015, 09:18
Nieumiejętność przeprowadzenia kalkulacji i sporządzenia kosztorysu rodzi takie sytuacje.
Co na to KNNR 5?

KNNR 5 0407-01 Wyłącznik nadprądowy 1-biegunowy w rozdzielnicach obmiar = 1szt. szt.
robocizna 0.18r-g/szt. r-g

KNNR 5 0407-02 Wyłącznik nadprądowy 2-biegunowy w rozdzielnicach obmiar = 1szt. szt.
robocizna 0.26r-g/szt. r-g

KNNR 5 0407-03 Rozłącznik lub wyłącznik przeciwporażeniowy 1 (2)-biegunowy w rozdzielnicach obmiar = 1szt. szt.
robocizna 0.22r-g/szt. r-g

KNNR 5 0407-04 Rozłącznik lub wyłącznik przeciwporażeniowy 3 (4)-biegunowy w rozdzielnicach obmiar = 1szt. szt.
robocizna 0.34r-g/szt. r-g

KNNR 5 0408-03 Dodatkowe wyposażenie rozdzielnic modułowych - szyna łączeniowa 3-biegunowa obmiar = 1szt. szt.
robocizna 0.0577r-g/szt. r-g

Więc teraz przemnóż sobie zanieszczone powyzej czasy przez ilość modułów i stawkę roboczo-godziny.


A ów "punkt" to nic innego jak "wypust".
A to ile czasu należy poświęcić na jego wykonanie (w zależności od podłoża) znajdziesz w KSNR 5.
I ten właśnie katalog znakomicie nadaje się do oszacowania wartości zadania.
Tak w kwestii robocizny jak i materiałów.