PDA

Zobacz pełną wersję : Porównanie ofert na pompę ciepła (kotłownie)



mmaarcin
16-04-2015, 12:15
Ponieważ od dłuższego czasu śledzę tematy związane z wyborem źródła ogrzewania i na chwilę obecną moim faworytem (po uwzględnieniu kosztów eksploatacji i zwrotu nakładu finansowego) jest powietrzna pompa ciepła, to mam propozycję.
Osoby mi podobne, będące na etapie wyboru wykonawcy zamieszczały swoje oferty, które dostały od swoich oferentów.

Każdy z nas wysyłał mnóstwo zapytań o koszty montażu pompy ciepła i wykonania kotłowni i jak wiadomo, wyceny bywają różne.
Ja trzy miesiące temu, dostałem ofertę na pompę gruntową z odwiertami 2x100m za bagatela STO TYSIĘCY ZŁ.

-Panie za mniej się nie da
-powietrzną? Pan raczy żartować...to nie prawa dobrze działać


Oczywiście nie podajemy nazwy firmy, a tylko kwotę i co w zamian dostaniemy.
Myślę, że pozwoli to takim osobom jak ja i mi podobnym usystematyzować i znaleźć najbardziej korzystną ofertę a także wytknąć nieścisłości/ niedopowiedzenia w tych ofertach.

Na początek wkleję moją wycenę, która na chwilę obecną ( z pośród kilkunastu) jest chyba najbardziej dla mnie optymalna.
Jeżeli jest w niej coś na co nie zwróciłem uwagi to proszę o komentarz.




Opcja 1

OFERTA POMPA CIEPŁA - PANASONIC AQUAREA Seria T-CAP 9kW (w -15'C/35'C daje
9kW!!!, COP = 4,84!!! przy temperaturze zewnętrznej +7'C i temperaturze wody
grzewczej +35"C) pompa 1-fazowa

Kompletna kotłownia ("od A do Z"), a w szczególności:
- pompa ciepła w wersji ogrzewanie&chłodzenie 1 -fazowa PANASONIC AQUAREA
serii SXC T-CAP 9kW (zestaw KIT-WXC09F3E5: jednostka zewnętrzna WH-UX09FE5
i hydrobox WH-SXC09F3E5),
- zasobnik c.w.u. dedykowany do pompy ciepła GALMET 300l MAXI Typ SGW(S)
- przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED lub
sterownik pokojowy EUROSTER 2026 (opcja sterowniki bezprzewodowe)
- grzałka tacy odciekowej do jednostki zewnętrznej
- zawór 3-drogowy V4440 1" HONEYWELL
- inne potrzebne materiały do wykonania kompletnej kotłowni PC + Zasobnik
c.w.u.

Koszt całkowity: 25.300 - 26.300 zł brutto (w tym VAT 8%)

Proponowana pompa oraz akumulacyjność podłogówki pozwoli w ogromnym stopniu
obniżyć koszty ogrzewania - pozwala pracować w tańszej taryfie

- średnioroczny COP na poziomie 2,5 (z wyliczeń klientów wynika, że
kształtuje się na poziomie ok. 2,8!!!, w minionym sezonie, nawet ponad 3 ale
tamta zima "to nie zima" :)
- praca w taniej taryfie i droższej taryfie: 80% i 20% (u wielu klientów
"wychodzi" 90% i 10% ale ja przyjąłem mniej korzystnie, bo np. ciepła
podłoga wieczorem, w czasie kąpieli, prysznica, gdy dzieci biegają po
podłodze "bezcenna" - nie jest się przecież zakładnikiem taryf)


Opcja 2

OFERTA POMPA CIEPŁA - PANASONIC AQUAREA Seria C 9kW (w -15'C/35'C daje
5,9kW, COP = 4,13!!! przy temperaturze zewnętrznej +7'C i temperaturze wody
grzewczej +35"C) pompa 1-fazowa

Kompletna kotłownia ("od A do Z"), a w szczególności:
- pompa ciepła w wersji ogrzewanie&chłodzenie 1 -fazowa PANASONIC AQUAREA
serii C 9kW (zestaw KIT-WC09F3E5: jednostka zewnętrzna WH-UD09FE5 i
hydrobox WH-SDC09F3E5),
- pozostałe elementy jak w opcji 1

Koszt całkowity: 21.500 - 22.500 zł brutto (w tym VAT 8%)

w tej opcji w okresie poniżej ~ -10'C może załączać się grzałka wspomagania
c.o. - zwiększy to koszty o ok 20-30% :)
poza tym w mniejszym stopniu będzie można grzać tylko (20% - 80% patrz
wyżej) w taniej taryfie


w obu wersjach koszty po Pana stronie:
- wykonanie postumentu pod jednostkę zewnętrzną wg naszych wskazówek (patrz
następny mejl)
- doprowadzenie prądu w pobliże jednostki wewnętrznej - zakończone
wyłącznikiem 3-fazowym, zabezpieczenie przewodu 20A typ B(patrz następny
mejl)

lukasza
16-04-2015, 12:35
Rozsądnie to wygląda.
Ja kupiłem opcje 1 bez Honeywell ale na Simens i bez . ..tego LCD Panasonic za nieco niższa kwotę od tej dolnej co podajesz. Ciekawe ile w tym kosztuje ten LCD Pansonic. Nawet gdyby bez LCD kosztowłao to 25300 zł to te moje kilkaset zł różnicy ceny jeszcze w dół nie jest problemem bo może kupujesz z "droższego" regionu Polski.

Opcja 2 jak za 1 fazówkę to mniej ciekawa jest.

Swoją drogą jeszcze tydzień temu był tu Expert i wyceniał opcje 1 na 33000 netto i twierdził - rzucał domysłami-, że poniżej 25 tys za kompletna kotłownie przygotowana na TCap to bez gwarancji albo jakimś tanim/chińskim osprzęcie.

Nie wiem czy taniej jeszcze coś urwiesz.

map78
16-04-2015, 14:08
mmaarcin, bardzo rozsądne oferty - a jednak można:cool:
Jak wybierzesz opcję nr 1 z Eurosterem, to będziesz miał praktycznie taki zestaw jak ja - polecam:yes:

Na Twoim miejscu zamiast postumentu zrobiłbym wieszak. Moim zdaniem jest to estetyczniejsze rozwiązanie. Zobacz sobie na zdjęciach w moim albumie ze stopki.

Antymateria
16-04-2015, 19:41
I Kotłownia
- Pompa ciepła Vaillant VWS 82/3 współczynnik efektywności COP= 4,7, z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 175 l
- comDIALOG system sterowania i monitoringu przez Internet
- Montaż kotłowni wraz ze wszystkimi częściami i materiałami łącznie z uruchomieniem oraz serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym

33000 zł. netto + 8% VAT

Dodatkowo funkcja chłodzenia pasywnego w cenie 4000 zł. netto 8% VAT


II Dolne źródło
- wykonanie 2 odwiertów po 90 m
- zabudowanie sond Dn40 firmy Muovitech ( 50 lat gwarancji na sondy od producenta)
- wypełnienie sond roztworem glikolu propylenowego

Projekt prac geologicznych ( Gratis)

Razem 18000 zł. netto + 8% VAT

III. Wykonanie instalacji poziomej dolnego źródła ( doprowadzenie do budynku) 2000 zł. netto + 8% VAT

IV. Kompleksowe wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego w całym budynku ( system firmy Roth 20 lat gwarancji) cena nie zawiera styropianu 15 000zł. netto+ 8% VAT

V. Kompleksowe wykonanie instalacji wodno- kanalizacyjnej wewnątrz budynku ( materiał + robocizna) 7000zł. netto + 8% VAT

VI. Wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej recoVAIR 260/4 15000 zł. netto+ 8%VAT

jerzyoz
16-04-2015, 21:00
Stiebel Eltron WPC 10, COP 5,02
zasobnik 165l
kotłownia, wpięcie do CO
odwierty 220m , projekt geologiczny

43.500 brutto

Ciągle się zastanawiam powietrzna za 27.000 czy gruntowa za 43.500

RST
17-04-2015, 05:23
Ciągle się zastanawiam powietrzna za 27.000 czy gruntowa za 43.500
Jak masz miejsce na kolektor poziomy to za 27 tys. masz gruntowa.

hardy66
17-04-2015, 09:58
troche drogo to wychodzi

JTKirk
17-04-2015, 12:50
Jak masz miejsce na kolektor poziomy to za 27 tys. masz gruntowa.

albo i taniej
wszystko zależy jaka konkretnie PC i ile wydasz na DZ

jerzyoz
17-04-2015, 14:06
Jak masz miejsce na kolektor poziomy to za 27 tys. masz gruntowa.

Chińskich i pseudo polskich pomp nie biorę pod uwagę.

RST
17-04-2015, 15:20
Chińskich i pseudo polskich pomp nie biorę pod uwagę.
Są tez np. pseudo niemieckie. Bo w srodku tylko made in china.
Ja mam polską PC na podzespołach podobnych albo i lepszych jak Stiebel z Twojej oferty a roznica w cenie jest kolosalna.

Konto usunięte_1*
17-04-2015, 15:27
a tak po prawdzie za co oni tyle biorą za sprężarkę co kosztuje małe pieniądze zaworze rozprężnym . pracowałem w firmie co produkowała klimatyzatory dla górnictwa różnej mocy od 10 kw do 2 MW i jak czytam o cenach tych pomp ciepła (kilmatyzatorach odwróconych ) to mnie ciary przechodzą ,przecież to za nawet połowę ceny idzie poskładać a pewnie i tak cenowo by się przesadziło , no ale cóż moda kosztuje

oberwatorPC
17-04-2015, 15:39
Są tez np. pseudo niemieckie. Bo w srodku tylko made in china.
Ja mam polską PC na podzespołach podobnych albo i lepszych jak Stiebel z Twojej oferty a roznica w cenie jest kolosalna.

Kolego Stiebel ma jako jedyny znak jakości Q i COP 5,02 a twoja pompa nie ma ani jednego certyfikatu.

RST
17-04-2015, 17:27
Kolego Stiebel ma jako jedyny znak jakości Q i COP 5,02 a twoja pompa nie ma ani jednego certyfikatu.
Certyfikat powiadasz....
Jakbym wygrał szóstke w totka to może bym sobie takie certyfikaty montował w domu,
a że nie wygrałem to szukałem produktu dobrej jakości.

Pocztą pantoflową dowiedziałem się o producencie, który robi dobre pompy i osobiście jestem z niej zadowolony.
COP 5,02 jest świetny ale czy z tymi "copami" nie jest tak jak z deklarowanym zużyciem paliwa przez nowe auta?
Niby 7,2 litra w mieście a żłopie 2 litry więcej.

Wiadomo, że jakość musi kosztować ale wystarczy sprawdzić jakie podzespoły ma pompa i ile one kosztują.
Tak zrobiłem i odrzucałem oferty za ponad 25 tys. (za całą kotłownie bez DZ)
Tak jak napisał kolega wyżej, moda kosztuje
ja dopiszę, że niewiedza też.... (niestety).

photos
17-04-2015, 17:56
Kolego Stiebel ma jako jedyny znak jakości Q i COP 5,02 a twoja pompa nie ma ani jednego certyfikatu.

Za to jego pompa bedzie miała rachunki podobne do Stiebla...

oberwatorPC
17-04-2015, 18:02
Certyfikat powiadasz....
Jakbym wygrał szóstke w totka to może bym sobie takie certyfikaty montował w domu,
a że nie wygrałem to szukałem produktu dobrej jakości.

Pocztą pantoflową dowiedziałem się o producencie, który robi dobre pompy i osobiście jestem z niej zadowolony.
COP 5,02 jest świetny ale czy z tymi "copami" nie jest tak jak z deklarowanym zużyciem paliwa przez nowe auta?
Niby 7,2 litra w mieście a żłopie 2 litry więcej.

Wiadomo, że jakość musi kosztować ale wystarczy sprawdzić jakie podzespoły ma pompa i ile one kosztują.
Tak zrobiłem i odrzucałem oferty za ponad 25 tys. (za całą kotłownie bez DZ)
Tak jak napisał kolega wyżej, moda kosztuje
ja dopiszę, że niewiedza też.... (niestety).

Podzespoły powiadasz..... W Chinach dziwnym trafem Copelland kosztuje 200 usd w Polsce oryginalny kosztuje 4 razy tyle.
Masz w swojej pompie energooszczędne pompy obiegowe - wątpię. Producent twojej pompy pokwapił się do EHPA o poświadczenie COP - wątpię.
Jak chcesz tanio to jest tu znający się na rzeczy instalator, który sam ci złoży pompę i to ma sens.

mmaarcin
17-04-2015, 18:11
Proszę o ponowne przeczytanie tytułu tego wątku oraz mojego pierwszego posta i zamieszczanie informacji pomocnych w wyborze najlepszej oferty a nie bawienie się w nic nie wnoszące pyskówki.
Ten temat ma być pomocny i merytoryczny a jego zawartość NIE MA polegać na wzajemnych przepychankach w efekcie czego będziemy musieli ponownie łowić cenne informacje w gąszczu wzajemnych animozji.

marmag
17-04-2015, 20:18
Certyfikaty o których była mowa przydają się użytkownikowi jedynie w przypadku awarii pompy, na podpałkę do kominka.

fachman19
18-04-2015, 06:59
Pewne znaki się Qpuje.Czasem specjalnie na nasz rynek Ale stiebel jest fajny

AdrianEH
18-04-2015, 10:50
Nie do końca się zgoszę, że sie kupuje. Aby pompa dostała EHPA czy klasę A++ muszą być robione badania takiej pompy. Wątpię czy chociażby niemieckie firmy nadające taki certyfikat zrobią to po łebkach. Pompy badane są miesiącami aby takie certyfikaty dostać. Inaczej jest z azjatyckimi produktami. Wyprodukują nalepkę jaką zechcesz. Mam mały kontakt z importem z chin i nie ma problemu kupić u nich "oryginalnych" urządzeń. :) Nie znam Stiebla ale nie wierzę w to, że rachunki bębą takie jak z jakiejś pompy no name. Markowe pompy z atestami i potwierdzonymi parametrami też można nabyć w rozsżadnych pieniądzach. Jeżeli ktoś chce kupić pompę tanią i dobrą to niestety musi kupić 2. Duże firmy dużo kasiury inwestują w badania, testy i ulepszanie urządzeń. Niestety nigdy małego, lokalnego producenta nie będzie na to stać, szczególnie w naszym kraju, gdzie niesamowicie "wspiera się" przedsiębiorców.

JTKirk
18-04-2015, 12:20
to nie jest kwestia wiary

tak się składa, że jest tutaj co najmniej jeden użytkownik chińczyka - nie słyszałem żeby narzekał, a wręcz przeciwnie.

Rozumiem, że PC polskich producentów, także kwalifikują się pod "no name"
Tak się składa, że jest ich tutaj (a przynajmniej było) sporo, były pojedyncze przypadki problemowe (o ile dobrze pamiętam)
A co do osiągów - to są tematyczne wątki na ten temat...szczerze mówiąc, osiągi są bardzo podobne do tych markowych (co nie dziwi, skoro w środku są te same sprężarki :P)
żeby nie było niejasnosći - pisząc o polskich PC - miałem konkretnie na myśli gruntówki: Ecopower,Ekontech,Ecopol

AdrianEH
18-04-2015, 12:36
to, że są te same sprężarki to nie znaczy, że to te same pompy.
Nie miałem do czynienia z polskimi pompami ale mam wiarę :) w polskich przedsiębiorców i życzę im jak najlepiej.

mkm silesia
18-04-2015, 13:09
no tak muszę zwolnić ludzi i zatrudnić ich na umowę śmieciową albo w ogóle na czarno, nie płacić za urlopy i l4 , oszukiwać na podatkach, robić na najtańszych badziewnych materiałach i jeszcze instalacje które nie osiąganą zakładanych parametrów (np. przepływy) ale będzie tanio - taki instalator jest najlepszy
życzę WAM takiego pracodawcy

P.S. są kraje gdzie z całą surowością tępi się dumping i tandetę i tam mimo przegranych wojen światowych jest dobrobyt u nas niestety rządzi dziadostwo

mmaarcin
19-04-2015, 05:56
no tak muszę zwolnić ludzi i zatrudnić ich na umowę śmieciową albo w ogóle na czarno, nie płacić za urlopy i l4 , oszukiwać na podatkach, robić na najtańszych badziewnych materiałach i jeszcze instalacje które nie osiąganą zakładanych parametrów (np. przepływy) ale będzie tanio - taki instalator jest najlepszy
życzę WAM takiego pracodawcy

P.S. są kraje gdzie z całą surowością tępi się dumping i tandetę i tam mimo przegranych wojen światowych jest dobrobyt u nas niestety rządzi dziadostwo

Rozumiem, że odnosisz się w tym momencie do podanej przeze mnie wyceny.

Bardzo szanuje cię za posiadaną wiedze i fachowość. Jestem przekonany, że twoje instalacje bardzo dobrze się sprawują. Kilka z nich widziałem, rozmawiałem z osobami u których montowales pompy.
Miałem przyjemność się nawet z tobą spotkać.

W sklad mojej kotłowni za 25.900 zostaly wyszczególnione wszystkie jej składowe. Jeżeli uważasz, że oferent jest nieuczciwy, to wytknij proszę nieścisłości w jego ofercie. Co w niej jest takiego nierealnego.
Ja, jak i mi podobni bardzo chętnie poznamy na czym oszukują instalatorzy tak bardzo zaniżajacy ceny.
Zaznaczę, że oferta przeze mnie przedstawiona pochodzi od autoryzowanego instalatora firmy Panasonic (wskazanego na ich stronie internetowej)
Mam podejrzenie, że nie zatrudnia na czarno i placi podatki.

mkm silesia
19-04-2015, 07:04
Rozumiem, że odnosisz się w tym momencie do podanej przeze mnie wyceny.

Bardzo szanuje cię za posiadaną wiedze i fachowość. Jestem przekonany, że twoje instalacje bardzo dobrze się sprawują. Kilka z nich widziałem, rozmawiałem z osobami u których montowales pompy.
Miałem przyjemność się nawet z tobą spotkać.

W sklad mojej kotłowni za 25.900 zostaly wyszczególnione wszystkie jej składowe. Jeżeli uważasz, że oferent jest nieuczciwy, to wytknij proszę nieścisłości w jego ofercie. Co w niej jest takiego nierealnego.
Ja, jak i mi podobni bardzo chętnie poznamy na czym oszukują instalatorzy tak bardzo zaniżajacy ceny.
Zaznaczę, że oferta przeze mnie przedstawiona pochodzi od autoryzowanego instalatora firmy Panasonic (wskazanego na ich stronie internetowej)
Mam podejrzenie, że nie zatrudnia na czarno i placi podatki.

Akurat wyceny które ty podałeś są w miarę realne za pompę wpiętą bezpośrednio w instalację jednak przy 100% podłogówki będzie jak u innych piszących na tym forum - w najzimniejszych miesiącach niedogrzane pomieszczenia nie z powodu niedomagania układu chłodniczego a z powodu przepływów niestety nowe energooszczędne pompy obiegowe nie dorastają do poprzednich pomp 8 Grunfosa jakie ma np. kol. Map w poprzednim modelu P
Można podnieść temp. zasilania ale spada drastycznie cop - nie tędy droga i nie gwarantuje to "sukcesu" - po to robi się podłogówkę aby między innymi oszczędzić na kosztach eksploatacji
p.s. jak przez pompę nie przeciśniesz 1,5m3/h to i tak spadnie jej moc i cop więc 9kw przy -15 można między bajki włożyć

mmaarcin
19-04-2015, 08:48
OpróczOTE=mkm silesia;6841820]Akurat wyceny które ty podałeś są w miarę realne za pompę wpiętą bezpośrednio w instalację j 1,5m3/hnak przy 100% podłogówki będzie jak u innych piszących na tym forum - w najzimniejszych miesiącach niedogrzane pomieszczenia nie z powodu niedomagania układu chłodniczego a z powodu przepływów niestety nowe energooszczędne pompy obiegowe nie dorastają do poprzednich pomp 8 Grunfosa jakie ma np. kol. Map w poprzednim modelu P
Można podnieść temp. zasilania ale spada drastycznie cop - nie tędy droga i nie gwarantuje to "sukcesu" - po to robi się podłogówkę aby między innymi oszczędzić na kosztach eksploatacji
p.s. jak przez pompę nie przeciśniesz 1,5m3/h to i tak spadnie jej moc i cop więc 9kw przy -15 można między bajki włożyć[/QUOTE]

Dziękuję za odpowiedź.

Mam rozumieć, że nowe t capy sa gorszej jakości?
Oprócz słabszej pompki są inne elementy "slabszej" jakości?

Piszesz o przeplywach. Sam będę robił podłogówke i zamierzałem dać dodatkowa pompke objegowa. To powinno rozwiązać problem
1,5m3/h?

mkm silesia
19-04-2015, 08:55
OpróczOTE=mkm silesia;6841820]Akurat wyceny które ty podałeś są w miarę realne za pompę wpiętą bezpośrednio w instalację j 1,5m3/hnak przy 100% podłogówki będzie jak u innych piszących na tym forum - w najzimniejszych miesiącach niedogrzane pomieszczenia nie z powodu niedomagania układu chłodniczego a z powodu przepływów niestety nowe energooszczędne pompy obiegowe nie dorastają do poprzednich pomp 8 Grunfosa jakie ma np. kol. Map w poprzednim modelu P
Można podnieść temp. zasilania ale spada drastycznie cop - nie tędy droga i nie gwarantuje to "sukcesu" - po to robi się podłogówkę aby między innymi oszczędzić na kosztach eksploatacji
p.s. jak przez pompę nie przeciśniesz 1,5m3/h to i tak spadnie jej moc i cop więc 9kw przy -15 można między bajki włożyć

Dziękuję za odpowiedź.

Mam rozumieć, że nowe t capy sa gorszej jakości?
Oprócz słabszej pompki są inne elementy "slabszej" jakości?

Piszesz o przeplywach. Sam będę robił podłogówke i zamierzałem dać dodatkowa pompke objegowa. To powinno rozwiązać problem
1,5m3/h?[/QUOTE]

Nie są słabszej jakości maja inne niż poprzednie pompy obiegowe energooszczędne trzeba przeliczyć instalacje i zdecydować czy starczy aby zapewnić przepływ.
Jak nie to są rożne rozwiązania problemu.

mmaarcin
19-04-2015, 09:43
"Jak nie to są rożne rozwiązania problemu"
Rozwiniesz ten wątek.
Chodzi ci o sprzęgło hydrauliczne?

lukasza
19-04-2015, 10:05
Nie są słabszej jakości maja inne niż poprzednie pompy obiegowe energooszczędne trzeba przeliczyć instalacje i zdecydować czy starczy aby zapewnić przepływ.
Jak nie to są rożne rozwiązania problemu.

może inaczej
po co szukać rozwiązania problemu

szukajmy rozwiązania jak nie dojść do problemu

podaj zatem ile trzeba tego OP mieć aby przepychało 1,5m3/h

Otóż ja mam jak i 2 znajomych nowe TCap i jakoś daje radę ta pompka na 3/4 biegu czyli generalnie tak jak pompkę stworzono pod średnie biegi.

Nie widzę nadmiernie strachu przed niedogrzaniem bo wyjściem jest jak piszesz podniesienie temp zasilania np: u mnie do jakiś ...37 st w mrozy poniżej -15st. Co i tak nie jest wielkim problemem bo owe 37st wystąpi raptem 3-4h zanim PC do tej temperatury dojedzie lub inne wyjście to wejście sobie w 2-3h drogiego prądu.

Bo owy TCap przy obciąż. cieplnym 5,5kW do -12st grzeje mi cały czas dom na 23,4st tylko w tanim prądzie.

Ile niby tracę na COP podnosząc temp zasilania ka kilka dni lub ile tracę na drogiej taryfie te kilkanaście h rocznie. Dziesiątki PLN na rok. Warto to poprawiać?

Instalacja OP mam też zwykła raczej a nawet gorszą bo ponad pół domu to ogrzewanie ścienne na rurce 14mm z większym oporem. Sadzę, że w miarę gesto OP i dom 150m2 i problemu nie ma. Chyba, że inny m2 domu lub rozłożenie OP. A więc napisz ile tego trzeba mieć i jak aby problem nie wystąpił, może lepiej i taniej "naprawić" to na etapie OP a nie po montażu PC. Proszę o info bo tej wiedzy mi brak a często ludzie z ulicy mnie się o PC Tcap dopytują jako usera i chciałbym dobrze doradzić Tym co się potem na mnie "na wsi" wzorują.

pogody na niedzielę, życzę wszystkim :)

mkm silesia
19-04-2015, 11:33
Trochę dziwne podejście do tematu.
Budując dom policzyłeś np. czy strop wytrzyma czy najpierw zrobiłeś a potem na swojej i znajomych budowach sprawdzałeś czy wytrzyma i ile.
Ktoś tu kiedyś pisał ile po pomiarach spadła moc i cop przy zmniejszonym przepływie i to bez podnoszenia temp. zasilania nie były to małe wartości.
Szacował ktoś przynajmniej jaki masz przepływ ?

mmaarcin
19-04-2015, 11:54
Trochę dziwne podejście do tematu.
Budując dom policzyłeś np. czy strop wytrzyma czy najpierw zrobiłeś a potem na swojej i znajomych budowach sprawdzałeś czy wytrzyma i ile.
Ktoś tu kiedyś pisał ile po pomiarach spadła moc i cop przy zmniejszonym przepływie i to bez podnoszenia temp. zasilania nie były to małe wartości.
Szacował ktoś przynajmniej jaki masz przepływ ?

Napisz proszę tak, aby taki LAIK JAK JA zrozumiał Co ma zrobić na etapie podlogowki aby nie popełnić błędu z przeplywami. Majac parter i poddasze, czyli prawie 200 m2 po podlodze wystarczy dołożyć dodatkowa pompę objegowa?
A może masz na myśli sprzęgło?
A może jeszcze inne rozwiązanie?

hajnel
19-04-2015, 12:31
mmarcin jak ty chcesz dać drugą pompkę bez sprzęgła? Nie mówię, że się nie da bo są układy pomp pracujących szeregowo. Ale to nie takie łatwe i służy głównie do podniesienia ciśnienia, a nie przepływu.
Każdy dom jest inny, każda instalacja jest trochę inna. Ja np. będę miał sprzęgło i 3 pompy na obiegu wtórnym... Oczywiście można to zrobić na jednej ale wszystko ma wady i zalety. Kwestia decyzji.

Antymateria
19-04-2015, 12:40
A wątek tak dobrze się zapowiadał.... :offtopic: :mad::spam:

mmaarcin
19-04-2015, 13:28
mmarcin jak ty chcesz dać drugą pompkę bez sprzęgła? Nie mówię, że się nie da bo są układy pomp pracujących szeregowo. Ale to nie takie łatwe i służy głównie do podniesienia ciśnienia, a nie przepływu.
Każdy dom jest inny, każda instalacja jest trochę inna. Ja np. będę miał sprzęgło i 3 pompy na obiegu wtórnym... Oczywiście można to zrobić na jednej ale wszystko ma wady i zalety. Kwestia decyzji.

Bardzo ci dziękuję za wyjaśnienie kwestii przepływów.
Więc w moim przypadku (kotłowni) będzie trzeba doliczyć ok. 1000 zl za sprzęgło (tyle wyliczyl instalator)

Oznacza to, że koszt mojej instalacji z t-capem zamknie się w kwocie 26.900zl. I nie będę musiał się martwić problemami podnoszonymi przez mkm silesia.
Dodam, że oferta którą przedstawiłem na początku jest z woj. Śląskiego.

Zapraszam po raz kolejny o zamieszczanie najkorzystniejszejszych ofert na pompy i kotłownie.

jerzyoz
19-04-2015, 13:29
Musicie Panowie trollować każdy wątek o przepływach ? Miało być PORÓWNANIE OFERT NA POMPĘ CIEPŁA

Arturo72
19-04-2015, 14:38
jednak przy 100% podłogówki będzie jak u innych piszących na tym forum - w najzimniejszych miesiącach niedogrzane pomieszczenia nie z powodu niedomagania układu chłodniczego a z powodu przepływów niestety nowe energooszczędne pompy obiegowe nie dorastają do poprzednich pomp 8 Grunfosa jakie ma np. kol. Map w poprzednim modelu P

Głupoty piszesz,mam Wilo stratosa,100% podłogówki,bez ukochanego przez ciebie bufora i nie zauważyłem niczego o czym piszesz.Wszystkie pomieszczenia są zawsze dogrzane.
Pompka śmiga na 6 biegu i tylko w taniej taryfie.

mkm silesia
19-04-2015, 17:43
Głupoty piszesz,mam Wilo stratosa,100% podłogówki,bez ukochanego przez ciebie bufora i nie zauważyłem niczego o czym piszesz.Wszystkie pomieszczenia są zawsze dogrzane.
Pompka śmiga na 6 biegu i tylko w taniej taryfie.

taaak ty też masz 200m2 na 2 kondygnacjach i 2000mb rur podłogówki :bash:
napisz że jeszcze masz ścienne na poddaszu
i 150m2 robi różnice jak są dwie kondygnacje

ccool
19-04-2015, 18:30
A ja dostałem taką oferte - co o tym myslicie ? ceny netto
Panasonic Aquarea T-CAP WH-SXC09F3E5 + WH-UX09FE5 o mocy grzewczej 9kW, 230V - 17500
Czujnik temp do zasobnika CWU CZ-TK1 Panasonic 187
Grzałka jedn zewn. CZ-NE1P, 135W Panasonic 487
Zawór przyłączający CO/CWU z siłownikiem , Siemens 428
Rury Chłodnicze w izolacji, kable (10mb) 420
Zasobnik CWU Galmet 200l 1200
Naczynie przeponowe + zawór bezp. 6bar do CWU 170

Materiał netto 20392 zl netto
robocizna 1500 zl netto
calosc 21 892 zl z montaże + 8 % czyli 23 644 zl brutto

Dobra cena ??

lukasza
19-04-2015, 20:54
A ja dostałem taką oferte - co o tym myslicie ? ceny netto
Panasonic Aquarea T-CAP WH-SXC09F3E5 + WH-UX09FE5 o mocy grzewczej 9kW, 230V - 17500
Czujnik temp do zasobnika CWU CZ-TK1 Panasonic 187
Grzałka jedn zewn. CZ-NE1P, 135W Panasonic 487
Zawór przyłączający CO/CWU z siłownikiem , Siemens 428
Rury Chłodnicze w izolacji, kable (10mb) 420
Zasobnik CWU Galmet 200l 1200
Naczynie przeponowe + zawór bezp. 6bar do CWU 170

Materiał netto 20392 zl netto
robocizna 1500 zl netto
calosc 21 892 zl z montaże + 8 % czyli 23 644 zl brutto

Dobra cena ??

Dobra cena
I obawiam sie ze będzie działało w tej cenie :)

Dodał bym do wyceny kabelek do grzania tacy i zrób sobie jakiś odpływ pod jedn. zewnętrzna do rynny lub z 2-3mb rury drenazowej w ziemi i lodu pod PC będzie mało (ja do drenażu spuszczam).
Ewentualnie bym przemyślał czy nie wsiąść większy zasobnik jak 300l gal,te maxi.

nydar
19-04-2015, 21:20
Taka cena to raczej bandytyzm ,zważywszy na zawartość skrzynki zwanej pompą ciepła.
Za tą kwotę można ogacić izolacją dom,dodać jedną szybę do okna i grzać czystym prądem w II taryfie,osiągając ,,COP" 2.Przy adekwatnej akumulacji oczywiście.

imrahil
19-04-2015, 21:43
Taka cena to raczej bandytyzm ,zważywszy na zawartość skrzynki zwanej pompą ciepła.
Za tą kwotę można ogacić izolacją dom,dodać jedną szybę do okna i grzać czystym prądem w II taryfie,osiągając ,,COP" 2.Przy adekwatnej akumulacji oczywiście.

sam skorzystałem z proponowanego rozwiązania, ale:
- ten "COP"=2 to tylko osiągnięty taryfą w stosunku do drogiej? a przecież większość pompiarzy też grzeje w taniej taryfie.
- co z CWU?

map78
19-04-2015, 21:47
A ja dostałem taką oferte - co o tym myslicie ? ceny netto
Panasonic Aquarea T-CAP WH-SXC09F3E5 + WH-UX09FE5 o mocy grzewczej 9kW, 230V - 17500
Czujnik temp do zasobnika CWU CZ-TK1 Panasonic 187
Grzałka jedn zewn. CZ-NE1P, 135W Panasonic 487
Zawór przyłączający CO/CWU z siłownikiem , Siemens 428
Rury Chłodnicze w izolacji, kable (10mb) 420
Zasobnik CWU Galmet 200l 1200
Naczynie przeponowe + zawór bezp. 6bar do CWU 170

Materiał netto 20392 zl netto
robocizna 1500 zl netto
calosc 21 892 zl z montaże + 8 % czyli 23 644 zl brutto

Dobra cena ??

Bardzo dobra oferta:yes:
Jedyne co bym zmienił, to zamiast grzałki tacy za 487 wziąłbym kabel grzewczy - będzie minimum połowę tańszy, a działa dokładnie tak samo;)
I koniecznie inny zasobnik. Dołóż te parę stówek do maxi 250l (to chyba najmniejszy z tej serii), a na pewno nie będziesz miał problemu z CWU. Inverter co prawda poradzi sobie i ze zwykłym zasobnikiem, ale tu chodzi też o to żeby tą wodę zagrzać maksymalnie szybko, a do tego potrzeba odpowiednio dużej wężownicy.

nydar
19-04-2015, 21:57
Grzanie w II taryfie pompą ciepła wiąże się z większą mocą-kosztem pompy.
CWU grzana PC jest absurdem,zważywszy ,że wymaga zasobnika -straty i gwarantuje niższy COP. Moim zdaniem rozwiązaniem jest podgrzewanie wstępne wody zużytym powietrzem do temp. 20-22oC a braki uzupełniane przepływowym podgrzewaczem. Konia z rzędem temu kto udowodni ,że PC ma przewagę nad tym rozwiązaniem .:)

jgrolik
22-04-2015, 09:07
A ja dostałem taką oferte - co o tym myslicie ? ceny netto

Materiał netto 20392 zl netto
robocizna 1500 zl netto
calosc 21 892 zl z montaże + 8 % czyli 23 644 zl brutto

Dobra cena ??

Jeśli firma uczciwa, to za jednostkę zewnętrzną powinni doliczyć 23% podatku. Niestety wszystkie instalacje, które są poza domem (mimo, że powiązane z resztą) nie są opodatkowane stawką 8% np DZ pompy gruntowej

Henderson
23-04-2015, 10:33
może być 8 % pod warunkiem że jednostka zewnętrzna jest na stałe zamontowana do ściany budynku, a nie stoi na ziemi

lukasza
23-04-2015, 10:57
może być 8 % pod warunkiem że jednostka zewnętrzna jest na stałe zamontowana do ściany budynku, a nie stoi na ziemi

a potem inwestor sam przełożył na postument
dlatego każdy ma 8% VAT i uznaje się za uczciwego kupującego i sprzedawcę
i problem znika - całość 8%