PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektor poziomy - jaką drogę mogę nad nim wybudować?



kulisty
18-04-2015, 13:06
Cześć,

chciałbym nad fragmentem kolektora poziomego na mojej działce utwardzić przejazd i zrobić ścieżkę po której można będzie przejechać samochodem.
Oczywiście musi to być nawierzchnia nie zakłócająca działania kolektora, czyli nie mogę tam położyć np. kostki brukowej czy asfaltu, ale zastanawiam się nad innymi dostępnymi opcjami.
Rozważam:

1) ścieżkę żwirową z tłucznia

2) kratka parkingowa z wypełnieniem trawiastym (wygląda to tak: http://www.greenforce.pl/wp-content/uploads/2012/05/P10007612.jpg)

3) płyty ażurowe (coś takiego: http://buduj-lokalnie.pl/img/products/p6/5086/image_big.jpg z wypełnieniem trawiastym

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam.

Zigobar
18-04-2015, 14:10
Moim zdaniem, każda z tych trzech nawierzchni będzie odpowiednia i nie wpłynie negatywnie na pracę kolektora.

piotrmak
18-04-2015, 15:04
To na kolektorze poziomym nie może być kostka lub asfalt???

kulisty
18-04-2015, 15:38
Z moich informacji wynika, że nie. Nad kolektorem powinna być nawierzchnia umożliwiająca jego regenerację -- czyli przepuszczająca wodę i promienie słoneczne. Kostka brukowa na pewno tych warunków nie spełnia. Co do np. płyt ażurowych też mam wątpliwości, bo jednak jako utwardzenie pod te płyty stosuje się piasek z cementem, a tu już może być różnie z tą przepuszczalnością ciepła.

AdrianEH
18-04-2015, 16:22
Jaką powierzchnię chcesz utwardzić? Im więcej wody przepuści tym lepiej.

kulisty
18-04-2015, 20:14
Jaką powierzchnię chcesz utwardzić? Im więcej wody przepuści tym lepiej.


Realnie, nad kolektorem fragment drogi będzie miał 20m długości na 3m szerokości. I to jest wzdłuż granicy jednej "linki" kolektora, cała reszta jest gdzie indziej.

wihajster
18-04-2015, 21:29
Rób i nie przejmuj się.

piotrmak
20-04-2015, 17:51
Rób i nie przejmuj się.

To można w końcu położyć asfalt lub kostkę na kolektorze czy nie?

AdrianEH
20-04-2015, 21:38
Wszystko można. Niestety później może braknąć mocy chłodniczej. Popytaj się wykonawców pomp czy można i czy ktoś weźmie za to odpowiedzialność. Na sondzie pionowej to i dom można postawić. Na kolektorze poziomym to głównie trawnik.

wihajster
20-04-2015, 21:44
To można w końcu położyć asfalt lub kostkę na kolektorze czy nie?
Nie można.
Albo inaczej: można. Tylko wtedy trzeba powiększyć powierzchnię przeznaczoną na wymiennik.

W tym przypadku powyżej była mowa o:
"nad kolektorem fragment drogi będzie miał 20m długości na 3m szerokości. I to jest wzdłuż granicy jednej "linki" kolektora, cała reszta jest gdzie indziej."
W takiej sytuacji ja wielkich problemów nie widzę.

JTKirk
21-04-2015, 05:40
Nie można.
W tym przypadku powyżej była mowa o:
"nad kolektorem fragment drogi będzie miał 20m długości na 3m szerokości. I to jest wzdłuż granicy jednej "linki" kolektora, cała reszta jest gdzie indziej."
W takiej sytuacji ja wielkich problemów nie widzę.

ja także nie - w tym konkretnym przypadku

piotrmak
21-04-2015, 20:04
To wychodzi na to, że cenę gruntu należy doliczyć do ceny PC, analogicznie jak koszt kotłowni do śmierdziela na eko

AdrianEH
21-04-2015, 20:14
I na razie jeszcze na szczęście nie nieopodatkowane słońce. Na poważnie to taki mały minus przy kolektorze poziomym. Nie ma tego problemu przy pompach powietrznych i odwiertach pionowych, które można wykonać nawet pod budynkiem.