PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła do chłodzenia latem - w jaki sposób chłodzić salon?



Martin5
19-04-2015, 07:21
Teraz praktycznie każda pompa ciepła ma opcję chłodzenia latem.

Kłopot w tym, żę gdy zrobi się w całym domu ogrzewanie podłogowe, to nie ma sposobu, żeby czymś chłodzić dom.

Trzeba podłączyć coś ekstra. Moje pytanie - co?
Klimakonwektor?

Poradźcie, co jeszcze.

instalator48
16-05-2015, 08:27
Witam
do podłogówki można również podłączyć chłodzenie jednak wiąże się to z tym że montujesz czujnik punktu rosy lecz tego typu chłodzenie jest mało wydajne. Ja posiadam pompę ciepła Galmetu z pasywnym chłodzeniem a chłód jest przekazywany przez kapilary sufitowe lecz to wiąże się z przeróbkami. Najlepiej zastosować jak już do jest gotowy klima-konwektory

strusp
16-05-2015, 17:14
Najprościej kupić klimatryzator(y typu split).
Duużo drożej dołożyć klimakonwektory, co przy gotowym ogrzewaniu podłogowym ociera sie o przeinwestowanie.
Albo zamiast podłogowego założyć lub dołożyć maty kapilarne- to jednak tak ogromna i też kosztowna zmiana, że lepiej ta drogę wybrać przed budową domu.

maciek_knap
20-05-2015, 17:47
Bez kombinowania polecam standardowy klimatyzator z zewnętrzną jednostką centralną. Wydatek nie jest duży, pobór prądu też nie bije po kieszeni, a wydajność i skuteczność takiego urządzenia jest super - szczególnie przy domu parterowym. Dobrze jest też pomyśleć o lecie już na etapie budowania domu i unikać materiałów z małą pojemnością cieplną, bo one nagrzewają się zdecydowanie najszybciej. W moim przypadku (ceramika Porotherm) w lecie bez klimatyzacji miałem max 23 stopnie. Przy włączonej klimie spokojnie byłem w stanie zejść nawet do 20.

Tomek B..
30-05-2015, 22:31
Kilka dni temu nabyłem klimakonwektor pomieszczeniowy, wygląda to tak samo jak jednostka wewnętrzna klimatyzatora. Trochę danych:
Przepływ powietrza max 1020m3/h
Pobór mocy 60W
Różnicę między jednostkami wewnętrznymi widać od razu po zdjęciu obudowy, w klimakonwektorze średnice rurek wymiennika są większe, króćce przyłączeniowe 3/4''.
Zakup w celach testowych do pracy tylko na dolnym źródle.

Tomek B..
01-06-2015, 12:10
misq poszło na priv.

Myjk
12-06-2015, 14:41
Ja posiadam pompę ciepła Galmetu z pasywnym chłodzeniem a chłód jest przekazywany przez kapilary sufitowe lecz to wiąże się z przeróbkami. Najlepiej zastosować jak już do jest gotowy klima-konwektory
Możesz napisać coś więcej na temat tego typu chłodzenia?

elrow23
16-06-2015, 15:38
klimakonwektory nie są ci potrzebne, ale mogą być opcją. aby korzystać z tej funkcji należy wyposażyć pompę w moduł chłodzenia pasywnego - to na pewno. Moduł może współpracować z ogrzewaniem ściennym, ewentualnie tak jak wspomniałem z klimakonwektorami. w wielu publikacjach na temat chłodzenia pasywnego możesz znaleźć informacje, że możemy również chłodzić przez podłogówkę, ale nie ma się co czarować, bo w praktyce chłodzenie za pomocą ogrzewania podłogowego okazuje się nieskuteczne.

gosc na forum
19-09-2016, 13:28
jak w przypadku mat kapilarnych rozwiazac problem pozniejszego montazu opraw nastropowych? po otynkowaniu mat jak chce sie cos nawiercac w suficie to mozna uszkodzic kapilary. Jak to przygotowac np przed tynkowaniem?

daxj
30-09-2016, 14:35
najlepiej i najtaniej to rozwiązać ogrzewaniem płaszczyznowym. wtedy masz i z podłogi i ze ścian chłodzenie z tym, że trzeba odpowiednio to rozplanować względem stałego umeblowania typu szafy wnękowe, które nie mogą zakrywać takiej ściany