PDA

Zobacz pełną wersję : HPM (Heat Pump Manager) Panasonic



Piencu
20-04-2015, 21:32
Witam,
Interesuje sie zakupem PC Panasonic jednofazowa z takim urzadzeniem HPM.
Chcialem, by moj dom mial taryfe G12 i byl wspomagany panelami PV, na poczatek jakies 3kWp.
Prad produkowany z paneli przewaznie jest wtedy gdy wchodzi drozsza taryfa, czy takie urzadzenie zalaczy pompe mimo ustawionego zegara?
Na temat tego urzadzenia za duzo nie poczytalem sobie, bo google nie jest jakos przeladowane informacjami na jego temat...

Mial ktos doczynienia z takim rozwiazaniem.
Czy dobrze kombinuje, czy trzeba to jakos inaczej czytac...

Z gory dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam

mkm silesia
22-04-2015, 22:01
USUNIĘTY

Może kolega wie jak to jest z tym dofinansowaniem.
Na spotkaniu z kolegami z branży nasunęły nam się następujące wnioski:
- ilość pieniędzy w przeliczeniu na oddziały boś banku pozwoli przyznać dwie dotacje na oddział (aż się prosi o manipulację(korupcję) - dostaną wybrani)
- aby złożyć wniosek trzeba zrobić projekt przy negatywnej decyzji zarabia tylko firma wykonująca projekt (płaci wnioskodawca)- chyba że zrealizujemy go z własnych środków (podobno projekty do wniosków mogą "robić" tylko nieliczne (czytaj wybrane) firmy w związku z tym cena jest nie rynkowa czytaj wysoka)
Jak dla mnie to jeden wielki przekręt urzędniczy z domieszką polskich realiów - urzędnicy zabierają wszystkim kasę w podatkach i rozdają wybranym (oczywiście część tej kasy idzie na utrzymanie tego "aparatu" dystrybucji).
Podobną sytuację znam z rynku pc dotacje były (w gminach) ale nie dla szarego człowieka trzeba było mieć "znajomości" .
Drugą podobną sytuację znam z urzędu pracy z Chorzowa tam dotacje na pracowników dostaje wybrany piekarz który na "okretkę" tworzy i likwiduje miejsca pracy.

Ekopr*
22-04-2015, 22:51
Niestety co do PROSUMENTA z NFOŚiGW proponowanego przez BOŚ (nabór wniosków od 24.04) sprawa jest dość "gruba" długo by pisać (tak jak kolego napisał).
Aktualne środki oferowane przez BOŚ to 20 mln - ale to pierwsza transza. Cały budżet PROSUMENTA to 800 mln.
My realizujemy PROSUMENTA z WFOŚiGW w Toruniu i Olsztynie. Jeszcze Szczecin ma z wojewódzkiego funduszu.
Zasady w wojewódzkich funduszach są całkiem ludzkie.
My zajmujemy się tylko fotowoltaiką więc tylko od tej strony mogę powiedzieć (nie widziałem jeszcze projektu PC na to dofinansowanie, jeden klient chciał robić ale nie znalazł projektanta w tym zakresie). Wymogi projektowe co do fotowoltaiki nie są jakieś wygórowane więc wykonanie projektu nie jest jakimś wielkim kosztem. Myślę że tu nie miejsce na rozpisywanie się na temat PROSUMENTA. Zainteresowanych proszę o kontakt z naszą firmą.
Tematem z PC Panasonica i sterownikiem HPM się zainteresowałem ponieważ instalacja o której pisałem będzie moją osobistą inwestycją. Ale traktować będziemy ją jako obiekt referencyjny dla takiego rozwiązania. Chętnie nawiążemy współpracę z firmami instalatorskimi w zakresu PC aby pomagać im wdrażać systemy PV z optymalnym rozwiązaniem dla PC.
Myślę że jeśli ktoś posiada PC to temat PV (oczywiście z mądrym podejściem - !! na PV nie da się zarabiać, wartością*z takiej inwestycji są oszczędności jakie możemy wygenerować !!) jest bardzo interesujący.
Na stronie internetowej umieścimy pełną wizualizację systemu (pełne opomiarowanie w zakresie zużycia energii elektrycznej, oraz sytuacji temperaturowej).
Jak dostaniemy urządzenia i to uruchomimy zobaczymy czy nie da się tego sterownika zastosować do PC innych producentów.
Tak jak wspomniałem na rynku nie znaleźliśmy rozwiązania które by sensownie wykorzystywało PV przy pracy PC. Wszyscy producenci z którymi rozmawialiśmy jako optymalizację uważają załączenie pompy przy pewnej wartości mocy uzyskanej z PV co oczywiście jest kompletnym nieporozumieniem, stąd nasze zainteresowanie HPM.
Panasonic niestety nie dostarcza sterownika z licznikami energii które są tu najistotniejszym elementem (a takie wnioski uzyskaliśmy po analizie strony anglojęzycznej opisującej ten system, polski serwis niestety odpowiedział że tak nie jest). Więc będzie pewnie trochę zabawy z poprawnym uruchomieniem tego układu - mam nadzieję że jakieś wsparcie w tym zakresie od Panasonic otrzymamy. Notabene w polskiej ulotce znajduje się błąd schematu który w ogóle wypacza ideę tego systemu :)
Myślę że za około miesiąc powinniśmy mieć efekty naszej pracy w tym zakresie.

Piencu
23-04-2015, 00:41
Dzieki za odpowiedz.
Nie wiedzialem, ze znowu wchodze w drzwi, ktorych nikt nie otwieral ;-) Ja to mam "pecha", ze pcham sie tam gdzie jeszcze nikogo nie bylo ;)

Przeczytalem o tym sterowniku w katalogu 2015/2016 - ang.
Googlowalem, ale niewiele tam jest napisane.

Probowalem sie dodzwonic do instalatorow Panasonica, ale niewiele wiedza o tym produkcie... a juz po PV polaczonym z PC to raczej wogole...
Taki sterownik musialby byc inteligentny i realizowac sceny w bardziej zaawansowany sposob, zbierajac dane z wiekszej ilosci zrodel, niz standardowy programator.

Mysle, ze moglo by to tez sterowac podlogowka, poprzez elektrozawory, odczyty ciepla. Moze cos pracujacego na jakichs standardach KNX, ZWave...
Idealem bylo by to jeszcze polaczyc z rekuperacja...

Chcialbym osiagnac inteligentny dom w przyzwoitych pieniadzach.
Moze pogadamy o zalozeniach.... bys mogl w swoim labie to przetestowac? ;-)

Pozdrawiam

Ekopr*
23-04-2015, 21:50
Witam

Do dobrej optymalizacji energii z PV wystarczą dwa liczniki (dokładnie tak jak na schemacie angielskim). Chodzi tylko o to jaki algorytm jest w tym sterowniku i w jakim zakresie jest modyfikowalny. Dostałem z serwisu Panasonica prezentację na temat tego sterownika ale jest to prezentacja handlowa.
Ja mam dom zrobiony na sterowniku programowalnym WAGO więc większość opisywanych przez Ciebie funkcjonalności nie stanowi żadnego problemu.
PLC jest dużo tańszym rozwiązaniem a jak potrzeba to moduł np: KNX instalujesz i można spokojnie integrować dowolne systemy.
Tylko czasu brak na zabawę a klientów na takie rozbudowane systemy jak na lekarstwo :)

Piencu
24-04-2015, 08:14
(...) a klientów na takie rozbudowane systemy jak na lekarstwo :)
Ludzie nie maja świadomości, ze mogą mieć coś takiego. A czyja to wina? Techników... Nie pokazują, nie informują. Dlaczego? Nie pokazują, bo sami nie wiedza...
Kółko sie zamyka...
W necie tylko zdawkowe informacje na ten temat, to ludzie nie pytają....

W każdym bądź razie ja mecze temat dalej...
Znalazłem ceny tych urządzeń w UK i nie jest to drogie, ale opisów już nie było :(

rwxw
25-04-2015, 19:11
Chcialem, by moj dom mial taryfe G12 i byl wspomagany panelami PV, na poczatek jakies 3kWp. Prad produkowany z paneli przewaznie jest wtedy gdy wchodzi drozsza taryfa, czy takie urzadzenie zalaczy pompe mimo ustaionego zegara?
Ja mam do czynienia z czymś takim. Mam pv i pc. Niestety zimą, gdy trzeba ogrzewać chatę, to słońce w zasadzie nie świeci i trudno jest wspomagać pc panelami pv. Wspomaganie zaczyna działać zasadzie w marcu, a teraz pod koniec kwietnia działa po prostu świetnie ;-) No ale teraz robi się ciepło i trzeba ogrzewanie niestety wyłączyć :-( Panele pv jednak dobrze zmniejszają bieżące zużycie energii elektrycznej przez resztę roku i z taryfą g12 lub G12w dobrze współpracują. Co do sterowania pc to ja używam Arduino i liczników, którymi wysyłam dane na pvmonitor.pl i steruję poborem np. pc, sterowniki "firmowe" są drogie albo ich nie ma.

Piencu
25-04-2015, 21:13
Dziekuje za zabranie glosu.
Poczytalem Twoja strone, super rozwiazanie - o cos takiego mi chodzilo ;-)

Mam pytanie, bo czytajac zauwazyelm, ze produkujesz z PVki prad 1 fazowy, a pompe masz 3 fazowa... Czy jak bys mial dzisiaj od nowa stawiac pompe wybral bys nadal rozwiazanie 3fazowe, czy 1fazowe?

Licznik fajny, nie wiedzialem jakie zastosowac wczesniej...
Musze jeszcze przemyslec kilka innych aspektow tej ukladanki, bo dzisiaj jeszcze obmyslilem jak by tu sterowac rekuperacja - oczywiscie koncepcyjnie narazie.

Pozdrawiam

Piencu
26-04-2015, 18:23
OK, teraz nastepna zawgwostka jaka mnie nurtuje.
Panele PV, produkuja prad przypuscmy 3kW swieci sloneczko, zasilamy PC P-W... a od strony ZE "gasnie" zasilanie...
Jak zachowa sie praca instalacji? Co sie stanie, jak nie zauwazymy braku zasilania od strony ZE i przeciazymy "PV".
Jak zaprojektowac instalacje, by zorganizowac priorytety odbiorow?
Czy pompe mozna tak ustawic automatycznie, zeby pracowal jako pompa, ale nie zalaczal grzalki.

Ekopr*
26-04-2015, 20:53
Czy kolega RWXW jest w stanie podać
1. Jaki jest % wykorzystanie EE z PV na własne potrzeby?
2. Czy licznik od ZE liczy geometrycznie ?
3. Jeśli nie to przy pompie 3 faz i tak pobieranie mamy z 2 faz przez PC przy inwerterach PV 1 faz
4. Czy inwertery pracują na tej samej fazie - jeśli tak to czy nie ma problemu z synchronizacją?
5. Czy system monitorowania jest 3 fazowy (na stronie kolegi znalazłem tylko pomiary z 1 fazy co oczywiście nie odzwierciedla realnego zużycia EE)

Do Piecu: jeśli mamy instalację PV on-grid to po zaniku zasilania z ZE instalacja też nie produkuje EE.

Piencu
26-04-2015, 21:35
Dziekuje za informacje, zapomnialem o tym.
Musze pomyslec o tym jak przelaczyc w czasie awarii ZE instalacje na off-grid.

rwxw
04-05-2015, 21:42
Czy kolega RWXW jest w stanie podać
1. Jaki jest % wykorzystanie EE z PV na własne potrzeby?
2. Czy licznik od ZE liczy geometrycznie ?
3. Jeśli nie to przy pompie 3 faz i tak pobieranie mamy z 2 faz przez PC przy inwerterach PV 1 faz
4. Czy inwertery pracują na tej samej fazie - jeśli tak to czy nie ma problemu z synchronizacją?
5. Czy system monitorowania jest 3 fazowy (na stronie kolegi znalazłem tylko pomiary z 1 fazy co oczywiście nie odzwierciedla realnego zużycia EE)
1) Zależy od miesiąca, latem na własne potrzeby zużywałem ponad 40% energii z pv, zimą dochodziło to do 75 %, a dokładnie w %:
maj 47
czerwiec 41
lipiec 42
sierpień 43
wrzesień 46
październik 52
listopad 64
grudzień 71
styczeń 74
luty 73
marzec 73
2,3) Po zarejestrowaniu mikroinstalacji w ZE zakładany jest licznik dwukierunkowy czterokwadrantowy. Zlicza on chwilowo bilansowany przepływ energii na przyłączu bez względu na to, na której fazie jaki prąd płynie. Zliczana jest suma, tzn. jeśli masz pobór 1kW na 1 fazie, a produkcję 2kW na innej fazie, to licznik zlicza produkcję 1kW. Więc nie ma znaczenia na jakich fazach są podpięte inwertery, a na jakich pobór. Inaczej jest przy niezarejestrowanej instalacji, i zależy to od licznika, ale nie polecam włączać jej bez zarejestrowania - licznik elektroniczny może zarejestrować nieprawidłowy kierunek przepływu prądu i ZE może wlepić jakąś karę. Licznik tarczowy przy nadprodukcji albo będzie stał, albo się cofał (zależy od wersji), natomiast elektroniczny (jednokierunkowy rewersyjny) będzie prawdopodobnie naliczał produkcję jako zużycie, w dodatku na różnych fazach oddzielnie, tzn. mając pobór 1kW i produkcję 2kW na różnych fazach licznik wykaże pobór 3kW. Gdy wszystko zepniemy na 1 fazę, to licznik pokaże pobór 1kW. Ale w sumie można to traktować jako ciekawostkę, bo i tak instalację należy odpalać po zgłoszeniu w ZE i wymianie licznika na ten właściwy dwukierunkowy.
4) Ja mam 2 inwertery pracujące na 1 fazie i pracuje im się dobrze, oba muszą się zsynchronizować z siecią i jeden drugiemu nie przeszkadza. Czytałem że inni mieli inwertery różnych producentów na jednej fazie i też im bez problemów działały.
5) Ja zastosowałam kilka jednofazowych liczników, a w zasadzie wskaźników Orno WE-504, do których się łącze przez RS485. Na różnych licznikach mam pobór i na oddzielnym produkcję. Pobór sumuję z nich przed wysłaniem na pvmonitor.pl. Pompa ciepła ma u mnie jeszcze dodatkowe 2 liczniki (sprężarka 3-fazowy i sterownik+obiegówki 1 fazowy) i te dane oddzielnie wrzucam na pvmonitor.pl, żeby pomiary były oddzielnie tylko dla niej, tak więc jestem olicznikowany od góry do dołu ;-)

rwxw
04-05-2015, 21:47
Mam pytanie, bo czytajac zauwazyelm, ze produkujesz z PVki prad 1 fazowy, a pompe masz 3 fazowa... Czy jak bys mial dzisiaj od nowa stawiac pompe wybral bys nadal rozwiazanie 3fazowe, czy 1fazowe?
To zależy jaka by była różnica w cenie i jaka moc pc, jak w tej samej cenie, to bym wybrał 3-fazową. Moja 11kW ma pobór około 3,3kW i jest 3-fazowa, a druga 5kW ma pobór 1,5kW i jest 1 fazowa. W sumie przy tych mocach wielkiego znaczenia to raczej nie ma, bo głupi czajnik ma pobór 2kW a jest na 1 fazie.

rwxw
04-05-2015, 21:55
a od strony ZE "gasnie" zasilanie... Jak zaprojektowac instalacje, by zorganizowac priorytety odbiorow? Czy pompe mozna tak ustawic automatycznie, zeby pracowal jako pompa, ale nie zalaczal grzalki.
Inwerter typu on-grid musi mieć zabezpieczenie antywyspowe, tzn. musi się wyłączyć gdy padnie sieć. Jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa, żeby elektryka pracującego na kablach nie poraziło prądem z naszej instalacji. Są też inwertery hybrydowe, ale one potrzebują akumulatorów do pracy wyspowej tzn bez sieci. W przypadku braku sieci taki inwerter hybrydowy odłącza się elektrycznie od sieci i pracuje tylko na wewnętrznej instalacji. Ja nie mam z tym żadnych doświadczeń, bo mam on-grid.
Instalacji nie trzeba specjalnie projektować pod priorytety, liczy się tylko sterowanie odbiornikami, fazami nie trzeba się przejmować. Chyba że chcesz wydzielić część dc np. na oświetlenie led, to inna sprawa.
Jak skonfigurować pc zależy od jej sterownika, powinno się dać odłączyć grzałki.

Piencu
07-05-2015, 10:56
Dziekuje za informacje.
Gromadzenie energii w akumulatorach na tym etapie sa nieoplacalne. Lepiej zrobic przelacznik off-on-grid.
Pomysle, jak to zrobic, moze instalatorzy pompy tez cos podpowiedza.

Pozdrawiam

rwxw
07-05-2015, 11:08
Gromadzenie energii w akumulatorach na tym etapie sa nieoplacalne. Lepiej zrobic przelacznik off-on-grid.
Nie da się zrobić off-grida bez akumulatorów, musisz gdzieś magazynować energię. Przełączanie się on-off grid nie jest potrzebne, lepiej dopasować pobór energii do chwilowej produkcji, tak żeby bilans wchodzącej i wychodzącej energii na przyłączu był w okolicach 0 albo ilość energii wprowadzanej do sieci była większa niż pobór i licznik poboru sam się zatrzyma. Niestety pc jest słabo regulowalna, taka on-off może pracować lub nie i to tyle regulacji, w dodatku nie można jej włączać na 5 min i za chwilę wyłączać, tylko jak się włączy to powinna trochę popracować. Przy inwerterach jest lepiej, bo teoretycznie można regulować moc pobieraną, ale w praktyce sterownik na to nie pozwala, bo nie ma interfejsu którym można bezpośrednio regulować moc, można jakoś kombinować, ale to już zależy od konkretnego egzemplarza. Najłatwiejsze jest zrobienie automatycznego włączania pc w przypadku gdy produkcja energii z pv jest wystarczająca ponad bieżący pobór i wyłączania gdy produkcja spadnie.

Piencu
07-05-2015, 13:31
Dokladnie tak jak piszesz.
HPM wymaga licznika energii z komunikacja (nawet dwa na kazdy obwod PV + grid). Jesli osiagniesz produkcje 2kWp z PVki nastepuje wlaczenie PC.
Tak przynajmniej wyglada teoria wyczytana z instrukcji.



Funkcja fotowoltaiki jest wyświetlana, gdy wczytany jest schemat instalacji z obiegiem ciepłej

wody użytkowej i/lub zbiornikiem buforowym. Funkcja ta wpływa na nastawy dla zasobnika

ciepłej wody użytkowej i zbiornika buforowego wody grzewczej/chłodzącej, aby włączana mogła

być pompa ciepła i aby mogła być wykorzystywana wytworzona energia własna, gromadząca

się jako nadmiar energii instalacji fotowoltaicznej.

Parametrem type-Pv ustala się, czy funkcja ma reagować na styk zwalniający (1) czy sama

rozpoznawać (wyliczać) nadmiar mocy (2) i na niego reagować. W zależności od wyboru należy

następnie przyporządkować wejście statusowe (rel-pv) lub obydwa zaciski chwilowej mocy

liczników energii elektrycznej (EMngPv, EMngBuild).

Nadmiar jest rozpoznawany wówczas, gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii,

niż zużywa budynek (bez pompy ciepła). Przy pomocy parametrów dla minimalnej różnicy

mocy (minDiffCap) i minimalnego czasu wyłączenia pompy ciepła (minSwOfTm) ustala się, od

jakiego nadmiaru mocy (moc znamionowa pompy ciepła) funkcja ma wyzwalać i jak długo ma

trwać blokowanie wyzwolenia. Działanie obiegów ciepłej wody użytkowej, obiegów grzewczych

i chłodzących jest uaktywniane i dopasowywane przy pomocy odpowiednich parametrów

żądania (dem-DHW, dem-HC, dem-cooling).

rwxw
07-05-2015, 14:04
Wygląda fajnie, ale jak na prawdę będzie działać, to trzeba sprawdzić w praktyce. Ja zrobiłem sobie sterownik z Arduina, który włącza lub wyłącza pc w zależności od nadmiarów produkcji, fajnie działało w marcu i kwietniu, ale niestety teraz jest za ciepło, żeby pc chodziła i jeszcze grzała chałupę :-(

Piencu
07-05-2015, 14:24
Dom nie musi, ale CWU moze...
Za chwilke bedziesz mial pewnie za goraco... to nie zaczniesz produkowac zimnej wody do schladzania domu?

Czytalem Twojego bloga, jest bardzo fajny. Obudziles we mnie uspiona potrzebe automatyki budynkowej ;-)

rwxw
07-05-2015, 22:43
Zgadza się, cwu jak najbardziej może. Wody nie będę schładzał, ale powietrze to i owszem, tylko muszę dorobić automatyczne sterowanie do klimy, żeby nie pracowała na płatnym prądzie ;-).

Piencu
08-05-2015, 18:26
U mnie założenie będzie takie, ze latem pompa będzie produkowała zimna wodę, która będzie nadmuchiwana przez rekuperację.
Chyba dobrze wymyśliłem. Ten zimny obieg będzie odcięty od podłogówki, by nie wprowadzać dyskomfortu chodzenia po zimnej podłodze.

rwxw
08-05-2015, 19:09
która będzie nadmuchiwana przez rekuperację.
tzn. chcesz zrobić wymiennik woda/powietrze i podłączyć do reku ? Obawiam się że reku nie da rady klimatyzować pomieszczenia, bo ma za małą wydajność. Jeśli reku ma nawiew 200m3/h, a najmniejsza klima 2kW ponad 700m3/h to i efekt chłodzenia przez reku będzie mizerny.

Piencu
10-05-2015, 12:03
Czy ma klimatyzowac, czy chłodzić?
Na klimatyzacje to za mała wydajność z tego co napisałem... Zobaczymy jeszcze co mi zaproponują sprzedawcy/instalatorzy/projektanci rozwiązania.
Wybieram takie firmy, które zaproponują mi rozwiazanie z wykonaniem kompleksowo. Nie chce by pózniej jedna ekipa przepychala sie z druga czyja to wina.
Oni zaproponowali to rozwiazanie w rozmowie telefonicznej. Zobaczymy co będzie na papierze.