PDA

Zobacz pełną wersję : LUDZIE, ZAKAZ STAWIANIA KOMINKA !!!



wuwu
21-08-2004, 20:08
W OGÓLNYCH WARUNKACH ZABUDOWY KTÓRE OTRZYMAŁEM WIDNIEJE ZAPIS "IŻ ZE WZGL. NA BLISKOŚĆ LASU NIE MOŻLIWE JEST OGRZEWANIE DREWNEM, MI. IN. KOMINKIEM" CHATA NAD JEZIOREM BEZ KOMINKA... :( SZTO DIEŁAĆ ?

georg
21-08-2004, 20:10

invx
21-08-2004, 20:12
budujesz dom, robisz komin, zakrywasz, potem po odbiorach, odkrywasz, stawiasz kominek gdzie chcesz :D :D :D

Wowka
21-08-2004, 20:14
Czy zakaz ten wynika z przepisów przeciwpożarowych czy też ma zniechęcić do kradzieży drewna. :wink:

Nie spotkałem się z taki zakazem. Niemniej widziałem juz "fajerwerki" iskier wylatujących z komina gdy w piecu spalany był drobny, suchy chrust.

legar
21-08-2004, 20:15
W OGÓLNYCH WARUNKACH ZABUDOWY KTÓRE OTRZYMAŁEM WIDNIEJE ZAPIS "IŻ ZE WZGL. NA BLISKOŚĆ LASU NIE MOŻLIWE JEST OGRZEWANIE DREWNEM, MI. IN. KOMINKIEM" CHATA NAD JEZIOREM BEZ KOMINKA... :( SZTO DIEŁAĆ ?

ogrzewanie drewnem w warunkach, które dostałeś nie określa, że nie możesz nim palić w kominku...oznacza tylko, że musisz ogrzewać czymś innym...nie możesz traktować kominka jako głównego źródła ciepła...a to jest zasadnicza różnica...a kominek możesz zawsze rozpalić...pzdr

Renia
21-08-2004, 20:17
Sprawdź czy sa takie przepisy, które zabraniaja (urzędnik powinien podac podstawe prawną), lub czy inni w okolicy tez dostali taki zakaz.
A swoją drogą urzędnik w gminie to przecież człowiek, może można z nim pogadać ?
Na chłopski rozum, to własnie przy lesie jest sens mieć kominek, bo drzewa nie brakuje do opału, coś mi tu nie gra.

bodzio_g
21-08-2004, 20:18
Legar - tys prowda
Przecież ogniska też sie robi w lesie :wink:

wuwu
21-08-2004, 20:22
ZAKAZ DOTYCZY WARUNKÓW P.POŻ ( MNIEJ NIŻ 25 METRÓW DO LASU!!!)-DZIĘKI ZA ODP. cO WOBEC TEGO Z ALTERNATYWNYM OGRZEWANIEM (KOSZTY)

wuwu
21-08-2004, 20:29
INVX - DOBRA RADA (NAJCZĘŚCIEJ PROPONOWANA) ALE ILE SIĘ DOSTAJE LAT ZA SPALENIE LASU PRZEZ NIEZGODNY Z PRAWEM KOMINEK... :D :D :D

bodzio_g
21-08-2004, 20:35
Proponuje 2 sposoby
1 - wytyczyć dom 25 m od lasu :wink:
2 - wyciąć las na odległość 25 m od domu :wink: :D

legar
26-08-2004, 20:05
Proponuje 2 sposoby
1 - wytyczyć dom 25 m od lasu :wink:
2 - wyciąć las na odległość 25 m od domu :wink: :D

no i oczywiście pkt 3 - wycięty las spalić w kominku :wink:

pzdr

Hanula
26-08-2004, 22:14
wuwu wyłącz caps locka na przyszłość - okropnie się to czyta :x

budek
26-08-2004, 22:25
Postaw kominek i jeśli urzędnik będzie miał przeciwko powiedz, że palisz w nim węglem drzewnym, który nie daje iskier a rozpalasz podpałką np. w płynie.

mdzalewscy
26-08-2004, 22:36
W OGÓLNYCH WARUNKACH ZABUDOWY KTÓRE OTRZYMAŁEM WIDNIEJE ZAPIS "IŻ ZE WZGL. NA BLISKOŚĆ LASU NIE MOŻLIWE JEST OGRZEWANIE DREWNEM, MI. IN. KOMINKIEM" CHATA NAD JEZIOREM BEZ KOMINKA... :( SZTO DIEŁAĆ ?

i w czym problem ?

komin możesz postawić, a kominek na koniec dostawisz, po odbiorze

sta28
27-08-2004, 00:19
Olać urzędasa. Nikt Ci tego domu odbierać nie będzie. Ale dla pewności - kominek na koniec.

rafałek
27-08-2004, 08:57
A ten przepis o 25 m to wynika z czego, kto go ustanowił. Są domy w środku lasu gdzie od wieków paliło się drewnem i nie było problemu. Buduje się leśniczówki i wstawia do nich piece na drewno. Ktoś przedobrzył sprawę. Jeszcze bym rozumiał przepis że należy zabezpieczyć komin przed iskrzeniem ale takie coś? IDIOTYZM.

hippo
27-08-2004, 09:03
Wuwu,
domagaj się podstawy prawnej dotyczącej odległości min. 25 m od lasu, bo według mnie nie wynika to z przepisów przeciwpożarowych.

budek
27-08-2004, 09:46
A ten przepis o 25 m to wynika z czego, kto go ustanowił. Są domy w środku lasu gdzie od wieków paliło się drewnem i nie było problemu. Buduje się leśniczówki i wstawia do nich piece na drewno. Ktoś przedobrzył sprawę. Jeszcze bym rozumiał przepis że należy zabezpieczyć komin przed iskrzeniem ale takie coś? IDIOTYZM.

A propos czy ktoś widział leśniczówkę bez kominka na drewno?

rafałek
27-08-2004, 10:19
Bez kominka są, ale bez pieca na drewno raczej nie... (są wyjątki, znam jednego co miał olejówkę...

budek
27-08-2004, 10:33
Bez kominka są, ale bez pieca na drewno raczej nie... (są wyjątki, znam jednego co miał olejówkę...

Toż to zbrodnia :evil: . Leśniczówki nie służą tylko do mieszkania ale mają podtrzymywać ducha i dobre tradycje polskiego leśnictwa.

rafałek
27-08-2004, 10:46
100% racji

Piotr_PA
27-08-2004, 11:15
To ja wam dołożę. Jeśli mieszkacie w pobliżu lasu mniej niż 100 m i rozpalicie grila lub co gorsza ognisko a macie upierdliwego sąsiada który zadzwoni na policję to mandacik murowany.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 16 czerwca 2003 r. (Dz.U. Nr 121, poz. 1138)

§ 36 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru:
1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu;
2) palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

budek
27-08-2004, 11:18
To ja wam dołożę. Jeśli mieszkacie w pobliżu lasu mniej niż 100 m i rozpalicie grila lub co gorsza ognisko a macie upierdliwego sąsiada który zadzwoni na policję to mandacik murowany.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 16 czerwca 2003 r. (Dz.U. Nr 121, poz. 1138)

§ 36 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru:
1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu;
2) palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

Przecież kominek jest miejscem wyznaczonym w celu palenia w nim ognia :lol: .
PS
Posadziłem las (2tys drzew - ciężka praca :oops: ) wokół domu z kominkiem - czyżbym miał go zburzyć :evil: .

rafałek
27-08-2004, 11:34
Jeśli przygotujesz i zabezpieczysz miejsce to przecież jest to zgodne z cytowanym rozporządzeniem...

Patos
27-08-2004, 12:05
Ja w kwesti formalnej , od ilu drzew zaczyna się pojęcie las?

Jankes
27-08-2004, 12:07
Jeśli przygotujesz i zabezpieczysz miejsce to przecież jest to zgodne z cytowanym rozporządzeniem...

Tam jest napisane powyzej, ze miejsce ma byc wyznaczone przez wlasciciela lub zarzadce lasu. :cry: :evil:

Jankes

Piotr_PA
27-08-2004, 13:04
I ten przepis pozostawia furtkę dla prawników aby prowadzić spór w nieskończonoś ale z tego co ja wiem a znam jednen taki przypadek to policjant widząc las, oceniając odległość wypisał 100 zł madnatu za nieprzestrzeganie przepisów.

rafałek
27-08-2004, 14:03
Jest tu pewna luka w przepisach, bo stwierdzają, że w miejscu wyznaczonym i przygotowanym przez właściciela, ale nie mówią nic co zrobić jeśli chcesz palić na terenie do niego nie należącym.

Zdun Darek B
05-09-2004, 20:31
Z tym zakazem to totalna paranoja . Kominek z wkładem dopala gazy drzewne i temperatura spalin na wylocie to ok 200-250 *C i spada o kolejne 10* na mb . Prykładowo 200* + 8mb komina = 120 *C na wylocie. Przy prwidłowym spalaniu mozliwość iskrzenia jest minimalna i mniejsza jak z kominów odprowadzajacych spaliny z piecy opalanych weglem . Budowaliśmy kominki otwarte w domkach w samym srodku lasu i...od ponad 20 lat wszystkie majasie dobrze . Były to domki dokładnie obok drzew szpilkowych w suchym lesie . Nigdy nie było pożaru od komina pomimo że były one jedynym sposobem na ogrzanie domków i palono w nich bez umiaru dla ciepła i rozrywki . Jeśli jednak w Urzedzie [ bardzo-bardzo-ważnym ] wydano zakaz budowania np kominków opalanych drewnem POBUDUJ PIEC KAFLOWY na wegiel ...a pal wnim oczywiście drewnem . Bedzie i urzedas syty i cieplo od ekologicznego pieca + klimat domowego ogniska + piekny mebelek . Pozdrawiam Darek B

preev
05-09-2004, 20:44
a będziesz miał ogrzewanie tylko kominkiem?
bo jeśli tak, to powiedz, że nie robisz na razie ogrzewania (w domyśle np. olejowego), a ten komin to wentylacyjny przecież jest :wink: :D a kominek dostawisz później
żeby jednak nie podpalić lasu ja bym się zapytał jakiegoś kominiarza jakie są realne (a nie urzędnicze) wymagania co do wys. komina czy jakichś ew. dodatkowych zabezpieczeń przy paleniu drewnem w pobliżu lasu

walerian35
06-09-2004, 08:20
Przepisy zabraniają stosowania kominka jako wyłącznego źródła ciepła więc może o to chodzi? Jeżeli nie to urzędnik wydał decyzję niezgodną z prawem. Poproś o uzasadnienie decyzji, może tam znajdziesz odpowiedź dlaczego taki zakaz.

rafałek
06-09-2004, 08:34
Jaki to jest przepis? Gdzie go można znaleźć?

Wakmen
06-09-2004, 10:09
U mnie przy wyborze projektu kominek był priorytetem i tak będzie a Ty to masz naprawdę rebusa.

kroyena
08-09-2004, 16:00
wuwu, alternatywnie tanim źródłem bedzie piec na holzgaz, czyli zgazowane drewno.
Nie ma iskier bo uprzednio drewno zostaje zgazowane. 8)
I po zabawie. 8)

preev
08-09-2004, 16:57
wuwu, alternatywnie tanim źródłem bedzie piec na holzgaz, czyli zgazowane drewno.
Nie ma iskier bo uprzednio drewno zostaje zgazowane. 8)
I po zabawie. 8)

tylko może być problem z wytłumaczeniem urzędnikom tego skomplikowanego procesu (czyli jak to działa, że iskry nie lecą?) :wink:

Zdun Darek B
09-09-2004, 06:45
Prawidłowo wykonay kominek np z KMS emituje spaliny otemp 120-15- st C . Problem iskrzenia w dobrych wkladach kominkowych n i e w y s t e p u j e !! Kominki z dopalaniem gazów emituja biały dym co swiadczy o optymalnym procesie spalania. Nowoczesny kominek jest ekologicznym zródłem ciepła i powinien być polecany właśnie w terenach zabudowy mieszkaniowej jako niepogarszający srodowiska w jakim żyjemy. Łatwość zapalenia sadz z np wegla lub miału jest zdecydowanie wieksza jak z drewna a ich emisja w majbliższe otoczenie domu wpływa fatalnie na pogorszenie warunków życia mieszkańców. Jeśli PLAN przestrzennego zagospodarowania GMINY wprowadza ograniczenia to GMINA ma obowiazek do stosownej rekompensaty ...{ wiem byłem radnym} Jeśli zabrania ogrzewania drewnem to powinna dopłacić do wskazanego przez siebie np.gazu... POPROŚ GIMINE o DOPŁATE...

ronin
09-09-2004, 20:45
ZAKAZ DOTYCZY WARUNKÓW P.POŻ ( MNIEJ NIŻ 25 METRÓW DO LASU!!!)-DZIĘKI ZA ODP. cO WOBEC TEGO Z ALTERNATYWNYM OGRZEWANIEM (KOSZTY)

??? No, no czego ludzie nie wymyślą :-) ???. Niestety z uwagi na bliską przeprowadzkę :-) nie mam czasu aby wyjasnić Wam wszytkie rzeczy o jakich tu pisaliście. Ale wracając do głownego watku. Las to juz 0,1 ha drzew. Odległość komina od korony drzew powinna wynosić 6 metrów, o dziwo od lasu powinna wynosić nie mniej niż 12 lub 16 metrów, w zalezności jaki dach masz na budynku. Reguluje to par. 266 ust.4 warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich sytuowanie (DZ.U.2002.75) w brzmieniu: Między wylotem przewodu spalinowego i dymowego a najbliższym skrajem korony drzew dorosłych należy zapewnić zachowanie odległości co najmniej 6 m, z zastrzeżeniem par. 271 ust. 8. par 271 (ogólnie - musimy wziąść tu pod uwagę nie tylko ust. 8 ale równiez ust. 2), mówi o budynkach zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi - niestety równiez budynkach mieszkalnych, tudziez zagrodowych. Jesli przekrycie dachu masz rozprzestrzeniające ogień (np. niektóre gonty, dach słomiany) odległośc ta powinna wynosić 16 metrów. Jeśli masz przekrycie dachu nie rozprzestrzeniajace ognia odległośc ta może wynosić 12 metrów.
Jednak jesli las lezy na twojej działce upierałbym się przy 6 metrach widniejących w par. 266. Ale to zawiłe, jesli interesuje Cie pociagniecie tego tematu - napisz.
Pozdrawiam.