PDA

Zobacz pełną wersję : Czy potrzebna jest izolacja cieplna ścian fundamentowych???



J@rek
21-08-2004, 19:52
Jak w temacie. Chodzi mi o to czy potrzebne jest ocieplenie scian fundamentowych w budynku niepodpiwniczonym.

invx
21-08-2004, 19:55
nie jest potrzebne ociepla sie tylko w podpiwniczonym. po co ocieplac ziemie ?

bobo30
21-08-2004, 20:07
Nie zgadzam się z invx. Izolacja jest potrzebna, bo inaczej tworzy się piękny mostek termiczny. Ciepło ucieka z domu dołem, przez ścianę nośną i dalej przez ścianę fundamentową i cokół.
Każdy szanujący się budowlaniec robi izolację cieplną ścian fundamentowych.

invx
21-08-2004, 20:14
izolujesz podloge na gruncie, fakt, mozna docieplic sciany fundaentowe ale nie zawsze.

hawkmoon
21-08-2004, 20:17
Bobo 30 ma rację, ale tylko w przypadku ścian dwu i trójwarstwowych. Jednowarstwowe, z podłogą na gruncie, gdzie część konstrukcyjna stanowi jednocześnie izolację termiczną, a styropian na chudziaku izoluje od podłoża - nie ma mostka termicznego i dlatego izolowanie fundamentu jest stratą pieniędzy.

budek
21-08-2004, 20:50
Ludziska spójrzta na http://www.funda.pl/montaz2.html "Izolacja żelbetowych ścian piwnic".
Płyty izolacyjne można układać w szalunkach przed zalaniem betonem - moim zdaniem rewelacja.

modulor
22-08-2004, 08:56
norma wymaga (tylko nie pamiętam czy obligatoryjna)
docieplenie w pasie 1 m poziomo (w podłodze na gruncie)
lub pionowo na ścianach fundamentowych

warto to zrobić

modulor
22-08-2004, 08:56
norma wymaga (tylko nie pamiętam czy obligatoryjna)
docieplenie w pasie 1 m poziomo (w podłodze na gruncie)
lub pionowo na ścianach fundamentowych

warto to zrobić

rafałek
22-08-2004, 09:35
Mam ścianę 3W. Ocieplone mam 0,5 m ściany fundamentowej (tyle co wystaje nad grunt (jest to teś ściana 3W). I będę ocieplał całą podłogę. Nie mam piwnicy. A czemu tak? Wszyscy straszą przemarzaniem, ale w takim układzie na ile grunt powinien przemarznąć w dół i do góry (obejście izolacji) by miało to istotny wpływ na temperaturę w domu? Kiedyś nie ocieplano i w wielu wypadkach nie miało to wpływu (mówię o naprawdę starych domach). Nie popadajmy w paranoję. Często więcej ciepła ucieka przez sknocone ściany i niewłąściwie ocieplone stropu. Sąsiad ma domek z nieużytkowym poddaszem i właśnie na to się uskarża. Co mu dadzą dobrze ocieplone ścianki fundamentowe? Też nie ma piwnicy.

Kon111
22-08-2004, 09:58
Buduję dom niepodpiwniczony, podłoga na gruncie bedzie na całej powierzchni ocieplona, ale mimo to ociepliłem ściany fundamentowe warstwą 6cm polistyrenu ekstrudowanego do głębokości ław. Zabezpieczam sie w ten sposób przez ewentualnymi mostkami w miejscu łaczenia się ścian z podłogą i przemarzaniem ściany fundamentowej. Wiekszość projektów które ogladałem ma właśnie takie rozwiazanie.

hawkmoon
22-08-2004, 10:38
Kon, ty akurat musisz mieć ocieplone fundamenty bo masz ścianę dwuwarstwową (silka), prawda? Jeśli chodzi o technologie to warto zapoznać się z zaleceniami producenta materiału. W Zeszytach Technicznych Ytonga jest dokładnie rozrysowane jak ma wyglądać ocieplenie fundamentów (to znaczy ma go nie być) przy podłodze na gruncie.

echo
22-08-2004, 12:53
Ja też nie dałem się zwariować i nie ocieplałem ścian fund - dom niepodpiwniczony, ściany jednowarstwowe Pth 44, ściany fundamentowe monolityczne z gruchy - ocieplona będzie podłoga na gruncie styropianem 10 cm.
Gdybym miał piwnice to rozumien, ale bez piwnicy - po co?

robert skitek
22-08-2004, 15:38
po to zeby nie bylo przemarzania scian, Modulor ma rację - 1m
to strefa przemarzania gruntu, mozna izolacje polozyc pionowo na scianie,
lub poziomo ja odginając. Zwykle najprosciej jest zaizolowac do ławy.
A ten mostek termiczny jest akurat bardzo wazny - radzę izolowac, przynajmniej 5-6cm warstwą polistyrenu

Kon111
22-08-2004, 15:39
Kon, ty akurat musisz mieć ocieplone fundamenty bo masz ścianę dwuwarstwową (silka), prawda? Jeśli chodzi o technologie to warto zapoznać się z zaleceniami producenta materiału. W Zeszytach Technicznych Ytonga jest dokładnie rozrysowane jak ma wyglądać ocieplenie fundamentów (to znaczy ma go nie być) przy podłodze na gruncie.
hawkmoon
zgadza się mam ścianę dwuwarstwową Silka + wełna, ale dysponuję także projektem mojej Manueli z Archipelagu w wersji YTONG i tam także jest ocieplona ściana fundamentowa.

budek
22-08-2004, 15:58
Ja też nie dałem się zwariować i nie ocieplałem ścian fund - dom niepodpiwniczony, ściany jednowarstwowe Pth 44, ściany fundamentowe monolityczne z gruchy - ocieplona będzie podłoga na gruncie styropianem 10 cm.
Gdybym miał piwnice to rozumien, ale bez piwnicy - po co?

Krótkie pytanko trochę z innej beczki. Rozumiem, że masz ściany z Porothermu (Wienerbergera). Właśnie ruszam z fundamentami i mam zamiar wyciągnąć ściany i zalać strop do zimy ale bez dachu. Kontaktując się z różnymi przedstawicielami Wienerbergera uzyskałem różne opinie na temat zabezpieczenia murów przed zimą. Jedni uważają, że wystarczy przykryć folią inni proponują nie zaczynać przed zimą jeśli nie mam zamiaru robić dachu. Jeśli zaś nie zrobię ścian to będę miał na placu palety z pustakami, które podobno rzeba przechowywać pod zadaszeniem. Bądź tu mądry.

echo
22-08-2004, 16:52
Ja też nie dałem się zwariować i nie ocieplałem ścian fund - dom niepodpiwniczony, ściany jednowarstwowe Pth 44, ściany fundamentowe monolityczne z gruchy - ocieplona będzie podłoga na gruncie styropianem 10 cm.
Gdybym miał piwnice to rozumien, ale bez piwnicy - po co?

Krótkie pytanko trochę z innej beczki. Rozumiem, że masz ściany z Porothermu (Wienerbergera). Właśnie ruszam z fundamentami i mam zamiar wyciągnąć ściany i zalać strop do zimy ale bez dachu. Kontaktując się z różnymi przedstawicielami Wienerbergera uzyskałem różne opinie na temat zabezpieczenia murów przed zimą. Jedni uważają, że wystarczy przykryć folią inni proponują nie zaczynać przed zimą jeśli nie mam zamiaru robić dachu. Jeśli zaś nie zrobię ścian to będę miał na placu palety z pustakami, które podobno rzeba przechowywać pod zadaszeniem. Bądź tu mądry.
Uważam, że każde z powyższych rozwiązań można przyjąć, tzn:
- wymurować ściany i zalać strop a potem wszystko zabezpieczyć przed śniegiem
- spokojnie możesz przetrzymywac palety z pustakami, gdyż sa one bardzo dobrze zafoliowane fabrycznie (przynajmniej ja tak miałem); możesz jeszcze dla pewności nałożyc dodatkową folię
- możesz też załatwic przetrzymanie materiałów na zimę u hurtownika
Osobiście jednak uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie budowy i przykrycie dachem w lednym sezonie.

ciampur
22-08-2004, 23:26
OCZYWIŚCIE ŻE WARTO ZROBIĆ. jEST SPECJALNY STYROPIAN Z ZAPORĄ PRZECIWWILOCIOWĄ. Znam kilku co nie zrobili i teraz odkopują fundamenty i ocieplają