PDA

Zobacz pełną wersję : żyrandol 6 żarówek jak podłączyć na dwa włączniki?



adam1986
23-04-2015, 20:40
Witam, proszę o pomoc jak w tytule.

Problem tkwi w tym, iż ze ściany wystają 3 kable w dwóch płynie prąd 2x(+) oraz jeden (-) uziemienia nie ma, a w kostce od żyrandola są cztery kable:
niebieski
brązowy
oraz w jednym miejscu dwa kable jeden kolor żółto zielony a drugi taki morski( to jest kabel od?)


i teraz mam pytanie jeśli kostka ma jeden plus to aby podłączyć tak aby po 3 żarówki świeciły musiałbym zmodyfikować obwód tworząc 2 plusy ? czy moze jest inna możliwość?

314295

zbich70
23-04-2015, 22:11
Problem tkwi w tym, iż ze ściany wystają 3 kable w dwóch płynie prąd 2x(+) oraz jeden (-) uziemienia nie ma, a w kostce od żyrandola są cztery kable:]
Problem w tym, że w instalacjach 230VAC nie ma plusów i minusów.

adam1986
23-04-2015, 22:31
Problem w tym, że w instalacjach 230VAC nie ma plusów i minusów.

Moj błąd. Ale Twoja odp mi nie pomogla.
W dwóch kablach jest prad a w jednym nie. moja prośba o rade dalejaktualnea.

kemot_p
24-04-2015, 06:06
Wg mnie do środkowego styku w kostce podłączyć trzeba przewód zera (czyli ten wystający ze ściany, w którym nie płynie prąd), a do dwóch pozostałych styków kable fazowe ze ściany.

CityMatic
24-04-2015, 07:51
Na 99% tak jak napisane na fotografii
Pozdrawiam
ps. czyli jak kolega wyżej :)

adam1986
24-04-2015, 09:02
Wg mnie do środkowego styku w kostce podłączyć trzeba przewód zera (czyli ten wystający ze ściany, w którym nie płynie prąd), a do dwóch pozostałych styków kable fazowe ze ściany.

Tak zdrobilem za pierwszym razem i wcale nie zapala sie

kemot_p
24-04-2015, 09:12
Po kolei.
Masz włącznik podwójny.
Jak włączysz jeden klawisz to w jednym przewodzie masz prąd - np. w niebieskim.
Jak włączysz drugi klawisz to masz prąd w drugim przewodzie - np. w brązowym.
Jak włączysz obydwa to masz prąd i w niebieskim i w brązowym - zgadza się?
Jeśli jest tak jak napisałem to przewody w których jest prąd łączysz w kostce z zaciskami do których dochodzi po jednym przewodzie, przewód 0 ze ściany dołącz do zacisku, do którego z żyrandola dochodzą 2 przewody.
I takie połączenie nie działa?

adam1986
24-04-2015, 10:20
Dokładnie tak zrobilem i noe dziala. Ale gdy podlaczam faze pod brązowy a zero pod niebieski a jedna faza nigdzie nie jest podlaczona to pala się wszystkie 6 żarówek po wciśnięciu prawego przycisku a gdy zamienię fazy w kostce i podlaczam te która wisiala to znow pala sie wszystkie ale z lewego przycisku.
A od czego jest ten kabelek morski ktory jestpodłączoney tam gdzie uziemienie ?

zbich70
24-04-2015, 10:43
Najpierw trzeba sprawdzić żyrandol. Konkretnie jakie funkcje pełnią przewody.
Wykręcasz żarówki, bierzesz omomierz i sprawdzasz ciągłość:
a. brązowy - stopki żarówek
b. niebieski - gwinty żarówek
c. żółto-zielony - obudowa
To oznacza, że żyrandol jest jednoobwodowy, wykonany w I klasie ochronności.

Następnie identyfikujesz przewody w ścianie. Już to zostało opisane - post powyżej w zakresie znalezienia przewodów fazowych przerywanych wyłącznikiem.
Natomiast przewód bez napięcia to...
I tu problem, bo trzeba zajrzeć do umowy z dostawcą energii i sprawdzić układ sieciowy.
Jeżeli jest to układ TN, to trzecia żyła pełni funkcję neutralną i ochronną, czyli jest to przewód zerowy (nieprawidłowo nazywany PEN) do którego można podłączyć N i PE żyrandola.
W układzie TT przewód bez napięcia nie pełni funkcji ochronnej. Wobec tego odbiornika wykonanego w I klasie ochronności nie można przyłączyć do tej instalacji !!!

Przestrzegam Kolegę adam1986 przed eksperymentowaniem, czyli podłączaniem na chybił-trafił.
To że żyrandol zaświeci nie oznacza, że będzie on bezpieczny.