PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka przenikliwo?? cieplna?



dscreator
21-08-2004, 20:45
Witam!
Czy ktoś jest dobry w tym temacie? Chciałbym się dowiedzieć jaką przenikliwość cieplną ma ściana trójwarstwowa (12cm gazobeton + 7cm steropian + 18 cm gazobeton) i jak to się ma do ściany jednowarstwowej w techologii YTONG? Dzięki wielkie i pozdro dla forumowiczów :D .

WojtekSz
21-08-2004, 21:19
Witam!
Czy ktoś jest dobry w tym temacie? Chciałbym się dowiedzieć jaką przenikliwość cieplną ma ściana trójwarstwowa (12cm gazobeton + 7cm steropian + 18 cm gazobeton) i jak to się ma do ściany jednowarstwowej w techologii YTONG? Dzięki wielkie i pozdro dla forumowiczów :D .
nie znam szczegółów - nie ma zesoba tablic - ale tak w dobrym przybliżeniu materiał jest tym cieplejszy im ma mniejszy cięzar własciwy. W Twoim przypadku zdecydowanie polecałbym zmiane konstrukcji na troszke więcej tego styropianu. Efekt będzie zdecydowanie lepszy. Zalezy to tylko od miejsca na pogrubienie ściany bo równiez wymaga dostosowania ściany fundamentowej :)

22-08-2004, 07:49
...12cm gazobeton + 7cm steropian + 18 cm gazobeton.... .
Jak podasz mi o jaką gęstość gazobetonu chodzi to Ci podam dokładnie jaki jest współczynnik przenikania ciepła tej ściany.
Dla gazobetonu o gęstości np. 600kg/m3 będzie to K=0,29 W/m2*K .

andrzejj_
22-08-2004, 09:14
minusem sciany 3wartwowej jest styropian ukladany zwykle jako srodkowa warstwa .Trudno jest sprawdzic czy styropian wykonawca ulozyl dokladnie bez mostkow termicznych a poza tym taka sciana nie zachowuje dobrych wlasnosci paroprzepuszczalnosci <bardzo wazne!>
Dodam z mojego doswiadczenia ze taka szczelina miedzy jedna sciana a druga to idealne miejsce dla myszy i innego badziewia<styropian myszy bardzo lubia jako material dla swoich gniazd>

budek
22-08-2004, 11:37
Witam!
Czy ktoś jest dobry w tym temacie? Chciałbym się dowiedzieć jaką przenikliwość cieplną ma ściana trójwarstwowa (12cm gazobeton + 7cm steropian + 18 cm gazobeton) i jak to się ma do ściany jednowarstwowej w techologii YTONG? Dzięki wielkie i pozdro dla forumowiczów :D .

Myślę, że porównanie przenikania ciepła w tym miejscu jest najmniej ważne. Pewnie jest podobne. Zastanowiłbym się jednak nad kosztem wykonania i zrobiłbym to które tańsze. Trójwarstwowe ściany wychodzą nawet dwukrotnie drożej w porównaniu do jednowarstwowych.
Jeśli idzie o scianę jednowarstwową to raczej skłaniałbym się w kierunku ceramiki poryzowanej. Przy g=48cm współczynnik przenikania ciepła jest około 0,3 i nie trzeba przed zimą tynkować.

dscreator
22-08-2004, 18:12
a jest w internecie jakis kalkulator do przeliczania przenikalności cieplnej ścian? Chodzi mi o gazobeton odmiana 600 marka 4.0. Taki zakupiłem przed podwyżkami (podatek vat itp). Decyzję podjęłem bardzo szybko i jestem skazany na technologię trójwarstwową. Myślę, że jeśli ściana będzie wykonana sumiennie to nie będzie źle. Ściana jednowarstwowa ma to do siebie, że ocieplenie jest narażone na uszkodzenia mechaniczne (no chyba, że wykona się go ze steropianu o odpowiedniej twardości i da się podwójną siatkę - to z kolei wychodzi chyba drożej). No i jeszcze jedno. W technologii trójwarstwowej mile widziane byloby zostawienie jekiejś szczeliny powietrznej między warstwą zewnętrzną a steropianem. Jakie jest wasze zdanie.

22-08-2004, 18:22
a jest w internecie jakis kalkulator do przeliczania przenikalności cieplnej ścian? ....

Są takie programy, np. tutaj: http://www.kan.com.pl/download/setupozc.exe
Możesz w nim nie tylko wyliczyć współczynnik przenikania ciepła dla każdej ściany, ale również sprawdzić czy nie wykropli się w przegrodzie para wodna, oraz mozna obliczyć straty ciepła dla budynku lub pojedynczego pomieszczenia.

budek
22-08-2004, 19:59
.... Ściana jednowarstwowa ma to do siebie, że ocieplenie jest narażone na uszkodzenia mechaniczne (no chyba, że wykona się go ze steropianu o odpowiedniej twardości i da się podwójną siatkę - to z kolei wychodzi chyba drożej). ..

Powstało tu chyba jakieś nieporozumienie. Ściana jednowarstwowa to taka, która składa się z materiału podstawowego (np. pustak ceramiczny) i warstwy tynku bez docieplenia . Jeśli dochodzi docieplenie (styropian, wełna) to już jest ściana dwuwarstwowa. Dlatego ściany jednowarstwowe są taki tanie.

pzw
22-08-2004, 21:20
Trudno jest sprawdzic czy styropian wykonawca ulozyl dokladnie bez mostkow termicznych a poza tym taka sciana nie zachowuje dobrych wlasnosci paroprzepuszczalnosci <bardzo wazne!>


Trudno jest również sprawdzić czy wełne mineralną wykonawca ułozył dokładnie bez mostków termicznych. A nawet, jeśli ułozył dokładnie, to i tak taka ściana nie zachowuje dobrych właściwości paroprzepuszczalności.
I jakie wogóle są te dobre właściwości.............chętnie je poznam ???

pzw
22-08-2004, 21:33
W technologii trójwarstwowej mile widziane byloby zostawienie jekiejś szczeliny powietrznej między warstwą zewnętrzną a steropianem. Jakie jest wasze zdanie.

Styropian jest na tyle mało higroskopijnym izolatorem, że nie ma potrzeby robić szczelin wentylacyjnych, z drugiej strony ze względu na tą jego właściwość nic mu nie będzie jak je zrobisz( masz komfort wyboru )
;-)

WojtekSz
22-08-2004, 22:45
Jeśli idzie o scianę jednowarstwową to raczej skłaniałbym się w kierunku ceramiki poryzowanej. Przy g=48cm współczynnik przenikania ciepła jest około 0,3 i nie trzeba przed zimą tynkować.
Budek
sam to rozpatrywałem na poczatku ale pewien prakty z firmy zajmującej się konstrukcjami keramzytowymi powiedział, że tego typu ściany jednowarstwowe wymagaja najwyższej starannosci aby dochowac teoretycznie mozliwych parametrow. A i tak zazwyczaj jesienia i wiosna widac na otynkowanych scianach gdzie są spoiny.
Ostaecznie zdecydowałem się na ścianę 3 warstwowa z ceramiką tradycyjną i wełną 15cm

WojtekSz
22-08-2004, 22:49
W technologii trójwarstwowej mile widziane byloby zostawienie jekiejś szczeliny powietrznej między warstwą zewnętrzną a steropianem. Jakie jest wasze zdanie.
zostawienie malej szczeliny nigdy nie zaszkodzi. Trzeba pamietac o zachowaniu zasady, że dla takich przegród dla pary wodnej im dalej wgłąb przegrody tym kolejne warstwy powinny miec mniejszy opó dyfuzyjny dla pary. Jesli ściany mocno otynkujesz i pomalujesz to ilość pary wodnej wnikająca dościany będzie minimalna. Para wodna jest 'leniwa' i jesli ma do wyboru wyparowac spowrotem do wnetrza lub przebyć 20cm i wyparowac do szczeliny powietrznej to raczej wóci do wnetrza :). Oznacza to że dla unikniecia kłopotów z para trzeba po prostu dobrze rozwiązać problem wentylacji WNETRZA domu.

Waldon
23-08-2004, 07:21
co to jest technologia ytong?
moze chodzi ty o piro-wpust i material klasy 400 i ponizej. Sprecyzuj.

tczarek
23-08-2004, 07:27
Technologia tradycyjna jest sprawdzona i dobra. Przeciw Ytongowi wtedy gdy zaczynałem budowę była cena zakupu. Materiał był bardzo drogi.