PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa Ciepła - Pierwsze uruchomienie zuzycie pradu



sszakallx
24-04-2015, 17:24
Witam
Jestem początkujący na forum mam zapytanie odnośnie zużycia prądu za ogrzewanie pompy ciepła
Moja pompa ciepła to VITOCAL 242-G
W 2014 roku sie wybudowałem sciany porotherm 25 + styropian grafitowy 15cm na zakładke pierwsze uruchomienie pompy nastapiło w listopadzie 2014
do tego czasu przyszły mi 2 rachunki za prąd i troch mnie zaszokowało zużycie 1998kw okres grudzień styczeń i 1800kw luty-marzec czy to jest normalne ze az tyle KW pobrało przy pierwszym uruchomieniu pompy ??

Antymateria
24-04-2015, 17:41
Samochód kupiłem w 2014r, ma średniej grubości opony, marki Ziutek. Pierwsze tankowanie kosztowało mnie 2359 zł a drugie 3344zł. Czy to normalnie przy pierwszych tankowaniach?

A teraz zagadka - zgadnij jakim autem jeżdżę? Może to TIR? Może bolid F1? Może czołg? No i powiedzcie mi czy to normalne, że to auto tyle pali.

Dość znęcania się (trzeba się w piątek po pracy zrelaksować, a co!). Chyba drogi autorze już dotarło o co chodzi. :)

Podaj więcej danych! Przykładowo:
- powierzchnia ogrzewanego budynku po podłogach 100m? 300m?,
- ilość kondygnacji - nie wiemy czy masz dom piętrowy czy parterowy...
- ocieplenie poddasza, parteru, a może masz płytę? a może zwykłe fundamenty? grubość izolacji?
- rodzaj ogrzewania (grzejiniki? podłogówka? mix?)
- jakie źródło - odwierty pionowe, poziome?
- moc pompy
- ilość zużywanej ciepłej wody / dzień
- rodzaj klimatyzacji - może masz rekuperator?
- rodzaj okien

Można jeszcze wymienić sporo. Pozwól sobie pomóc ;)

Ok wyżyłem się, dziękuję. Do widzenia.

sszakallx
24-04-2015, 19:05
Witam
A wiec odpisuje na wszystkie pytania:)

Ogrzewanie podłogowe 120m2 wylewka jastrych parter ( poddasze bez ogrzewania 80m dach dopiero bedzie ocieplany) strop wylewka betnowa nieocieplona)
Dwa otwierty po 100m pionowe
moc pompy 7,2KW Vitocal 242-G z funkcją "Solar"
Bez rekuporatora
Okna firmy redan eco plus
Zużycie cieplej wody ciężko powiedzieć ale raczej nie dużo

Grzałkę mam wyłączona tylko co zauważyłem to w instalacji mam opcje program czasowy ogrzewania elektrycznego i jest włączona
temperatura wody ustawiona na 42C Pompa ciepła na 19C i mimo to duze rachunki wychodzą teraz jak sprawdziłem zuzycie za 1miesiac 700kw :(
a zimno wcale nie jest :/ maksymalna moc poboru na liczniku wskazuje 4,7KW.
Instalator twierdzi ze to jest normalne zużycie prądu przy pierwszym uruchomieniu pompy

xxx.adik
24-04-2015, 19:26
kolejny ktory nie ociepla dachu i sie dziwi ze wysoke rachunki ma

sszakallx
24-04-2015, 19:32
Teraz za ocieplenie bede sie brał i w jakims stopniu jest to przyczyna ale teraz jest ladna pogoda cieplo i mimo to juz naliczylo 700 kw za pierwszy miesiac

Arturo72
25-04-2015, 01:43
Teraz za ocieplenie bede sie brał i w jakims stopniu jest to przyczyna ale teraz jest ladna pogoda cieplo i mimo to juz naliczylo 700 kw za pierwszy miesiac
Może powiesz cośkolwiek po polsku a nie z dialektem kostrzyńsko-frankfurckim ?
Jakie masz zapotrzebowanie domu na ciepło ? Czy wpakowałes wcześniej odpowiednią ilośc kWh w wygrzewanie domu,jakie jest zużycie na cwu,co to znaczy "pierwszy miesiąc".

Swoją drogą 5cm w izolację podłogi to bezmyślność nie godna mieszkańca strefy przygranicznej.I dziwić,że,że Polaków traktują w niemcach jak bezmózgów...

fachman19
25-04-2015, 05:55
Jak otworzysz okna weźmie i więcej .

Z PC jak gotowaniem ziemniaków z przykrywką i bez. Jak przykryjesz to to trzeba zmniejszyć gaz.

rwxw
25-04-2015, 19:00
poddasze bez ogrzewania 80m dach dopiero bedzie ocieplany
Na razie wynik inie są miarodajne, bo bez "czapki" zużycie może być dowolne. Zrób dobrze czapkę i wtedy pogadamy.

sszakallx
26-04-2015, 07:15
rwxw tez mi sie tak zdaje szukam przyczyny a dach jak i stop mam nie ocieplony tylo zastanawialo mnie czemu tyle kw pobiera skoro nie jest zimno martwi mnie posadzka instalator mowil mi ze 8cm z mata grzewcza do wystarczajace ocieplenie sam wkoncu zakladal jak sie natym nieznalem gdyz on sie natym znal a gdzie kolwiek cos czytam do 10cm min.

piotrmak
26-04-2015, 08:12
martwi mnie posadzka instalator mowil mi ze 8cm z mata grzewcza do wystarczajace ocieplenie sam wkoncu zakladal jak sie natym nieznalem gdyz on sie natym znal
A mój dobry kolega murarz 14 lat temu pukał się w czoło, że daję więcej niż 5 cm na ściany, bo powyżej 3-4 cm to i tak nic nie daje. Fachowcy od podłogi uważali, że styropian w podłodze też za wiele nie daje, bo ciepło idzie do góry.
I na koniec najlepsze:
Ok. rok temu na imprezie znajomy znajomego przekonywał, że jak mur ma powyżej iluś cm (nie pamiętam dokładnie, była przecież impreza) to nie ma potrzeby dawania styro i dziwi się ludziom, że kleją styropian. Najlepsze jest to, że jest.........właścicielem hurtowni budowlanej!!!!!!!!

tomekwa
26-04-2015, 08:13
Popatrz jak teraz ludzie izolują domy. Wykonują płyty a jak nie to izolacja od gruntu to często 20 cm dobrego styropianu. Ty masz 5 (nie wiadomo czego) i 3 czegoś kiepskiego, bo te maty najczęściej nie mają izolować tylko ułatwić układanie rurek.

kasprzyk
26-04-2015, 08:59
A jaką temp. wyciągasz z dolnego źródła, jaką masz deltę ?

sszakallx
26-04-2015, 10:50
posadzka styropian 5cm termoorganika lambda 38 a MATA STYROPIANOWA grzewcza 3cm , fundamenty termoorganika 10cm , sciany 15cm knauf grafitowy lambda 33 , jezeli chodzi o temp gdzie to moge sprawdzic?

tomekwa
26-04-2015, 13:03
W wiesku jak naciśnięciu ok i znaczek wejścia do menu przez 3 sekundy to wejdziesz w tryb serwisowy i tam masz fajnie przedstawione temperatury. Poza tym w jednym miejscu jest książka eksploatacyjna.

photos
26-04-2015, 13:34
a ja jestem ciekawy jak masz ustawiona krzywa grzewcza...bo mozesz ustawic i 15 stopni a jak krzywa jest plaska i wysoko to bedzie grzala, grzala i grzala, az przyjdzie temperatura zewnetrzna plus 30 (wtedy pompa się wyłącza :) )

sszakallx
27-04-2015, 11:23
witam
Krzywa mam ustawiona na 0,7 w kazdym razie zrobie zdjecia w stawie na forum moje ustawienia pompy

photos
27-04-2015, 15:40
witam
Krzywa mam ustawiona na 0,7 w kazdym razie zrobie zdjecia w stawie na forum moje ustawienia pompy
krzywa jest ustawiana w dwoch plaszczyznach, nachylenie i poziom. Musisz podac obie wartosci

sszakallx
28-04-2015, 11:14
wroce z pracy to wstawie wkoncu te zdjecia wczoraj zabardzo czasu niemialem dzis przed wyjscie zobaczylem w ksiazke eksplotacyjna t.in pokazywalo 2.7 a jak powinno byc prawidlowo ?

photos
28-04-2015, 20:27
to jest temperatura dolnego zrodla na wejsciu do pompy

sszakallx
29-04-2015, 19:58
wstawiam zdjecia ustawienia
315086315087315088315089315090

photos
30-04-2015, 05:19
Masz wysoko ostawiona krzywa grzewcza, Ja dla 22-23 stopni w domu mam sporo nizsze Jak ty dla 19. Wieczorem wstawie zdjecie. Co do podgrzewu grzalka, ja jej w ogole nie mam wiec i opcji czasowego ustawienia nia mam, ale na fotce jest ustawione grzanie grzalka bez przerwy 24 h. Wejdz w te opcje i tam gdzie jest napisane stop3 ustaw brak lub cos podobnego.

W ksiazce eksploatacyjnej masz temperatury na wejsciu i wyjsciu w poszczegolnych tygodniach i godziny pracy pompy. Zobacz ile godzin ona pracowała. Masz nawet 150 godzin tygodniowo to prawie 24 godziny na dobe. Wcale sie nie dziwie ze masz takie rachunki. Teraz zadaja sobie pytanie dlaczego tyle pracowala i docipeplaj jak najszybciej

sszakallx
30-04-2015, 08:08
mi sie zdaje ze to wina nieocieplonego dachu i stropu bo ciepło ciągle ucieka i pompa musi pracować od grudnia do dnia dzisiejszego mam 2100h pracy :/ zamiast te rachunki na prąd już dawno wełne bym kupił:/ te ogrzewanie wyłączę znalazlem fajna stronke z ociepleniem i faktycznie jak dach ustawiebez ocieplenie to rachunki sa wysokie http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HM/Heatmaster.html

sszakallx
30-04-2015, 08:08
http://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator-zuzycia-ciepla

rwxw
30-04-2015, 10:54
faktycznie jak dach ustawiebez ocieplenie to rachunki sa wysokie
Cudów nie ma. Żeby potwierdzić wiedzę "papierowo-internetową" zrób sobie mały eksperyment - nalej gorącej wody do termosu, ale go nie zakręcaj ani nie przykrywaj zakrętką i sprawdź jak szybko woda się wyziębi - choćby palcem. Następnie zrób drugi eksperyment - nalej tyle samo wody i zakręć termos i wykonaj te same pomiarym. Na końcu porównaj wyniki i przestaniesz się dziwić, dlaczego masz takie rachunki jakie masz.

sszakallx
30-04-2015, 14:34
dokladnie to jest tak samo jak gotowane garnka z woda z przykrywka i bez na bledach czlowiek sie uczy