PDA

Zobacz pełną wersję : częściowa rozbiórka muru pruskiego



Rurzowy Rzufff
25-04-2015, 09:20
Witam
Mam do was pytanie. Mieszkam w poniemieckiej kamienicy, ściany są częściowo ceglane, częściowo drewniane. Z racji, potrzeby powiększenia pokoju chciałem usunąć jedną ze ścian [nie całą]. Początkowo odradzano mi to bo to mur pruski. Później inny budowlaniec powiedział, że nie mogę, jej zburzyć całkiem ale mogę usunąć ją częściowo [co było by mi też na rękę bo to pokój dziecięcy wiec nie robi różnicy]. Mianowicie mieszkanie prezentuje się jak na planie poniżej.
314498
Usunąć chcę fragment [większość w sumie] ściany zaznaczony na zielono, w miejscu zaś oznaczonym na niebiesko chcę dociagnąć ściankę działową z płyt GK. Zaznaczona do rozbiórki ściana wygląda następująco: tynk, słoma [jako ocieplenie], deski poziome i wewnątrz pionowe kolumny z drewna [natrafiłem na jedną podczas montażu gniazdka el.], nie wiem natomiast czy są jakieś belki poziome. Wnętrze wypełnione drobnymi trocinami. Ściana szeroka na ok 20cm Od miejsca gdzie jest ta ściana do końca mieszkania [patrząc na planie w prawą stronę - dorzucam zdjęcie pomieszczenia poniżej] jest skos na suficie - nade mną jest strych, od tego miejsca jest już bezpośrednio dach
314499
Pytanie brzmi czy mogę usunąć tę ścianę a właściwie jej warstwę zewnętrzna tj. zostawić same drewniane belki nośne usuwając deski, tynk itd?

wojtusp
26-04-2015, 00:21
Nie ma problemu. Czemu Pan ma jakieś wątpliwości ? Skoro to jest tylko wypełnienie.

Rurzowy Rzufff
26-04-2015, 16:36
bo nie jestem pewien czy deski zewnętrzne pełnią rolę tylko maskującą belki czy może też mają jakiś wpływ na wytrzymałość konstrukcji. czyli rozumiem, że demontować śmiało. bardzo mnie to cieszy. ktoś wie może ile takich kolumn może być w środku - co jaką odległość są one zwykle umiejscowione?