PDA

Zobacz pełną wersję : Wyrzut rekuperatora w poblizu jednostki powietrznej pompy ciepla



Piencu
25-04-2015, 20:32
Witam,
W tym dziale przewinal sie taki patent, ale temat nie do konca zrozumialem.
Czy wyrzut z instalacji rekuperacji w poblize ODU (jednostki zew) pompy P-W spowoduje podniesieje jej sprawnosci, czy raczej moze spowodowac problemy?
Jesli jednak moglo by to pomoc, to w jakiej odleglosci powinna znalesc sie wyrzutnia od PC?

Jednostka rekuperatora bedzie to 350.

Moje pytanie jest laickie, ale pozwoli mi to dyskutowac z projektantem od rekuperacji.

Pozdrawiam

Vld
25-04-2015, 20:57
Większe zużycie prądu przez reku w skutek skomplikowania i wydłużenia wyrzutni może być większe od ew oszczędności na PC.

Piencu
25-04-2015, 21:18
hm...
zalozyles chyba w tym poscie, ze rekuperator jest daleko od PC.
Ja chcialem umiescic go w tym samym miejscu co czesc IDU (domowa) PC P-W.

Piencu
26-04-2015, 09:38
Moje 350m3/H będzie mialo temperaturę sporo większa niż otoczenie, jednak bardziej mi chodziło o fakt, ze powietrze wyrzucane moze być "wilgotne" co moze albo pomoc, albo powodować "szadź" na sprzęcie.

Vld
26-04-2015, 09:55
Wyschniesz w tym domu jak rosa na słońcu i nie będzie Cię :D

Piencu
26-04-2015, 09:58
W obecnym domku mam wody sporo :( nowy będzie obok, wiec będę sie cieszył jak będzie sucho ;)

imrahil
26-04-2015, 10:10
W obecnym domku mam wody sporo :( nowy będzie obok, wiec będę sie cieszył jak będzie sucho ;)

nie wiem ile osób będzie mieszkało w tym domu, ale załóż 30 m3/h na jedną osobę - w zimie na pewno nie więcej. to komfortowa wymiana, jak będziesz kręcić więcej, to będzie za sucho i możesz mieć np. problemy z suchością w gardle albo drewnem w domu (schody, podłogi).

Piencu
26-04-2015, 10:25
W domu beda mieszkaly 4 osoby.
Dom to 210m2 po fundamencie + poddasze, ktore powstalo sila rzeczy jak ustawilem dach na 35stopni.
Rozni sprzedawcy wstawiaja mi rekuperator 350... teraz sie mocno zastanawiam, czy nie za duzy???

imrahil
26-04-2015, 10:31
W domu beda mieszkaly 4 osoby.
Dom to 210m2 po fundamencie + poddasze, ktore powstalo sila rzeczy jak ustawilem dach na 35stopni.
Rozni sprzedawcy wstawiaja mi rekuperator 350... teraz sie mocno zastanawiam, czy nie za duzy???

niekoniecznie za duży, bo nie będzie działał na 100%. poza tym wydajność rekuperatora podawana przez producenta ma się nijak do wydajności reku zainstalowanego w domu (to tylko taka wskazówka) - to ile wieje zależy od prędkości wentylatorów i oporów instalacji.

Piencu
26-04-2015, 10:50
Dziękuje za informacje.

pawel250
17-01-2020, 21:40
Podbijam temat. Nikt jeszcze nie udzielił odpowiedzi na podstawowe pytanie zadane w tym wątku. Czy będą zyski z takiej instalacji? Czy zwiększona wilgotność powietrza z wyrzutni nie wpłynie negatywnie na bilans energetyczny ?

_John
17-01-2020, 22:11
Zyski będą tak marginalne, że nie warto ryzykować

lukasz.setlak
26-01-2020, 18:55
Wyrzucane powietrze z wyrzutni rekuperatora nawet bezpośrednio na wymiennik, będzie praktycznie bez wpływu na COP pompy. Jeżeli to będzie wilgotne powietrze może spowodować odwrotny skutek od zamierzonego i wygenerować częstsze defrosty wymiennika czytaj większe koszty. Dodatkowo możesz zaburzyć pracę samej PC np. Po defroście pompy osuszają wymiennik, a tu cały czas byłby nawiewany wilgotnym powietrzem. Tak naprawdę bez obliczeń to gdybania.