PDA

Zobacz pełną wersję : tynkowanie - jak liczyć powierzchnię ?



andrzej m
21-08-2004, 23:15
ekipa która kładzie mi elewację na domu przedstawiła mi rozliczenie w którym do powierzchni ścian budynku doliczyła powierzchnię wszystkich otworów na okna i drzwi których powierzchnia nie przekracza 4 m kw. na moje zapytanie stwierdzili że tak się liczy wg polskiej normy .

pytanie : ściema czy faktycznie jest zwyczaj tak liczyć powierzchnię pod tynkowanie ?

Senser
21-08-2004, 23:42
Uuu a to ciekawa kwestia....mnie ten temat też już niedługo będzie mocno interesował...swoją drogą ciekawa interpretacja...
Czyli trzeba im zapłacić za pracę której nigdy nie wykonają (bo jak), BA której wykonać nie będą mogli!!

Może zapędzili się z interpretacją...może chodzi o to w tej PN, że nie liczy się otwrów wtedy, kiedy ich ŁĄCZNA pow. nie przekracza 4 m2!!??

Wydaje mi się to mocno podejrzane i naciągające!!!
Zapytaj się gościa, czy zdarzyło mu się kiedyś zapłacić za HOT DOGA i tuż po zapłacie z góry powiedział, że tak naprawdę to on go nie chciał, bo chciał tylko zapłacić, ponieważ PN mówi, że jeśli HOT DOG jest krótszy niż 0,5 mb to sprzedawca nie wydaje tego HOT DOGA a klient ma obowiązek za niego zapłacić!!

Ciekawe co na to inni??

thalex
22-08-2004, 00:12
ekipa która kładzie mi elewację na domu przedstawiła mi rozliczenie w którym do powierzchni ścian budynku doliczyła powierzchnię wszystkich otworów na okna i drzwi których powierzchnia nie przekracza 4 m kw. na moje zapytanie stwierdzili że tak się liczy wg polskiej normy .

pytanie : ściema czy faktycznie jest zwyczaj tak liczyć powierzchnię pod tynkowanie ?
Ekipa poprawnie przedstawiła Ci wyliczenie.
Taki sposób liczenia jest słuszny bo dużo czasu zajmuje wykończenie krawędzi otworów okiennych czy otworów drzwiowych.

Senser
22-08-2004, 00:17
Cholera...to ciekawe zjwaisko naprawdę ciekawe zjawisko...najgorsze że znów sięga głębiej do naszej kieszeni....
Naprawdę tak jest?? :o

Grzegorz63
22-08-2004, 00:17
To nie jest naciąganie, tak z reguły liczy większość tynkarzy. W zamian za dodane m2 powinni wytynkować wnęki okienne i tego już się nie dolicza.

Senser
22-08-2004, 00:25
Wiecie co...jest w tym plus!! Nie trzeba mocno liczyć tych metrów :-) Rachunek jest prosty!!! :-)

A jak jest rozumiane "tynkowanie"?? Niby banał...czy chodzi o pociągnięcie zaprwy klejowej (ściana dwu warstwowa, styropian) i na to tynk powiedzmy akrylowy?? No chyba że jakąś głupotę palnąłem...temat jeszcze przede mną więc nie jestem za bardzo w temacie...

Wowka
22-08-2004, 06:48
Tak, wykończenie otworów okiennych jest pracochłonniejsze niż zatynkowanie podobnej powierzchni na gładko. Wychodzi mniej tynku ale dochodza koszty montażu narożników i samych narożników.
Inna sprawą jest, że najprawdopodobniej ten sławetny wskaźnik jest jedyna norma jaką wykonawca kiedykolwiek poznał i potrafi przytoczyć z szerokiego wachlarza norm zawartch w PN.
A i to nie do końca. Gdy negocjowałem ceny z ekipami tynkarskimi to każdy wykonawca o takiej normie słyszał i ją przytaczał. Z tym,że w zależnosci od fachowca powierzchnia ta wynosiła 2m, 2,5m, lub 3m^2.
O powierzchni 4^2 pierwsze słyszę, jest to swoisty rekord. :P :P :P
Powiedz facetowi by pokazał tobie odpowiedni zapis w PN. Przypuszczam, że odnalezienie "papierowego" wykazu norm (którego prawdopodobnie nigdy na oczy nie widział) zajmie mu więcej czasu niż tynkowanie całego domu. :wink: :wink:

22-08-2004, 07:55
ekipa która kładzie mi elewację na domu przedstawiła mi rozliczenie w którym do powierzchni ścian budynku doliczyła powierzchnię wszystkich otworów na okna i drzwi których powierzchnia nie przekracza 4 m kw. na moje zapytanie stwierdzili że tak się liczy wg polskiej normy .

pytanie : ściema czy faktycznie jest zwyczaj tak liczyć powierzchnię pod tynkowanie ?

ściema ... nie ma takiej normy
poczytaj tu (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=375732&highlight=#375732)


wega podał zasady obmiaru,
a umówic sie mozna i na 4 m2 - kwestia gustu ...

bodzio_g
22-08-2004, 09:38
hej
Po 1 - wykonawca jak sie powołuje na norme to niech ją pokaże
Po 2 - ściema
Po 3 - sam troche trenuje tynkowanie i wiem , że wolałbym tynkować bez okien, które mają mniej niż 1 - 1,5 m2. Przy tynkowaniu maszyniowym jest to jeszcze bardziej nieopłacalne
Po 4 - szpalety to rzeczywiście dłubaczka :wink:

echo
22-08-2004, 13:04
Zdecydowanie jeśli gość upiera się i powołuje na normę to powinien ja pokazać a nie tylko powtarzać po innych fachowcach (tak tez może być: gośc przy piwku coś usłyszał i teraz coś przytacza, ale dokładnie nie wie co...)