PDA

Zobacz pełną wersję : Buderus wpl ar



jerzyoz
28-04-2015, 15:57
Czy jakaś pompa powietrzna dorównuje parametrami do nowego Buderusa WPL AR ? Pompa 9kW ma COP A2/W35 4,23 to sporo więcej od konkurencji. Dzwoniłem do przedstawiciela Buderusa to rzekomo ich produkt jest tożsamy z IVT AIR X . Czy warto dopłacać 8 tys zł w porównaniu np. do Panasonica?

imrahil
29-04-2015, 19:48
jaki COP i moc przy temperaturze zewnętrznej -15*C?

jerzyoz
29-04-2015, 20:16
Buderus
A7W35 - COP 5,03 Moc 9kW
A-7W35 - COP 2,93 Moc 8,43 kW

COP A2W35 - 4,23

A co ma moc przy -15C? że niby panasonic 9 kW ma taką samą moc przy tej samej tempearturze? Wyczytałem na tym forum, że to chwyt marketingowy ze sprężarką 16kW w pompie ciepła 9kW czyli lekkie naginanie prawdy.

adkwapniewski
29-04-2015, 20:33
Buderus
A7W35 - COP 5,03 Moc 9kW
A-7W35 - COP 2,93 Moc 8,43 kW

COP A2W35 - 4,23

A co ma moc przy -15C? że niby panasonic 9 kW ma taką samą moc przy tej samej tempearturze? Wyczytałem na tym forum, że to chwyt marketingowy ze sprężarką 16kW w pompie ciepła 9kW czyli lekkie naginanie prawdy.


Coś okoniem stajesz do panas`a ... nikt oprócz Ciebie o panasie nie wspominał...

Padło pytanie o COP i moc "Buderusa" przy -15*C - podasz ? Najlepiej wrzuć tu tabelę do -25*C

imrahil
29-04-2015, 20:40
Buderus
A7W35 - COP 5,03 Moc 9kW
A-7W35 - COP 2,93 Moc 8,43 kW

COP A2W35 - 4,23

A co ma moc przy -15C? że niby panasonic 9 kW ma taką samą moc przy tej samej tempearturze? Wyczytałem na tym forum, że to chwyt marketingowy ze sprężarką 16kW w pompie ciepła 9kW czyli lekkie naginanie prawdy.

to nie zmienia faktu, że Panasonic daje 9 kW przy -15*C, a inne pompy mogą mieć znacznie mniejszą moc przy tych temperaturach, co ma duży wpływ np. na wykorzystanie taniej taryfy

asaselllo
29-04-2015, 21:40
Jeśli już porównujemy do Panasonica to cena Buderusa jest z kosmosu. Przy -15 z Panas T-cap co najwyżej Buderus wplar 14 za prawie 50tys zł. będzie mógł stanąć w szranki. Wybieram Buderusa o ile spadną ceny do poziomu Panasonica i okaże się, że ceny części zamiennych też będą podobne.

wihajster
29-04-2015, 21:48
(...) Buderus wplar 14 za prawie 50tys zł. (....)
O Magdaleno.....
Powietrzna pompa za 50 patyków...

Koniecznie trzeba wykupić polisę na wypadek wizyty złomiarzy w ogrodzie......

map78
29-04-2015, 22:03
Czy jakaś pompa powietrzna dorównuje parametrami do nowego Buderusa WPL AR ? Pompa 9kW ma COP A2/W35 4,23 to sporo więcej od konkurencji. Dzwoniłem do przedstawiciela Buderusa to rzekomo ich produkt jest tożsamy z IVT AIR X . Czy warto dopłacać 8 tys zł w porównaniu np. do Panasonica?

Gdzie znalazłeś pompę Buderus WPL AR 9kW? Z ciekawości sprawdzałem typoszereg i dla serii AR są 6, 8, 11, i 14kW.

Zigobar
29-04-2015, 22:41
Z ciekawości sprawdzałem typoszereg i dla serii AR są 6, 8, 11, i 14kW.
Ale oni podają te moce dla A2/W35.
Ciekawostka: dla A7/W35 i A2/W35 podają COP dla mocy zredukowanej.
Tylko dla A-7/W35 podają COP dla mocy 100%.
Dla niższych temperatur powietrza - brak danych. Cena netto WPL 8 AR to 31400 zł.

mkm silesia
29-04-2015, 23:33
Buderus
A7W35 - COP 5,03 Moc 9kW
A-7W35 - COP 2,93 Moc 8,43 kW

COP A2W35 - 4,23

A co ma moc przy -15C? że niby panasonic 9 kW ma taką samą moc przy tej samej tempearturze? Wyczytałem na tym forum, że to chwyt marketingowy ze sprężarką 16kW w pompie ciepła 9kW czyli lekkie naginanie prawdy.

Sądząc po cenie B wpakował tam sprężarkę ze 25kw :P

mkm silesia
29-04-2015, 23:35
Ale oni podają te moce dla A2/W35.
Ciekawostka: dla A7/W35 i A2/W35 podają COP dla mocy zredukowanej.
Tylko dla A-7/W35 podają COP dla mocy 100%.
Dla niższych temperatur powietrza - brak danych. Cena netto WPL 8 AR to 31400 zł.

no i już wiadomo skąd magiczny cop przy A2

map78
30-04-2015, 09:44
Ale oni podają te moce dla A2/W35.
Ciekawostka: dla A7/W35 i A2/W35 podają COP dla mocy zredukowanej.
Tylko dla A-7/W35 podają COP dla mocy 100%.
Dla niższych temperatur powietrza - brak danych. Cena netto WPL 8 AR to 31400 zł.

No właśnie;) Dla A-7/W35 jej osiągi nie różnią się już w ogóle od Panasonica. Natomiast 8kW przy A2/W35 oddaje 5kW mocy, więc ciężko tu o porównania;) 11 i14 kW nie lepiej bo w okolicach 7kW:confused: Na moje oko to nie żaden cud, a jedynie zabieg marketingowy. i tak jak już ktoś pisał - gdyby były w porównywalnych cenach można by rozpatrzyć, ale jakbym miał do tego cudu choćby 3tys. dołożyć to już bym raczej się nie skusił:no:
http://www.iv.pl/images/11277734402669700890.jpg (http://www.iv.pl/)

Zigobar
30-04-2015, 10:29
Osiągi dla A-7/W35
WPL 6 AR / grzewcza 6,18kW / COP 2,82
WPL 8 AR / grzewcza 8,43kW / COP 2,96
WPL 11 AR / grzewcza 10,99kW / COP 2,85
WPL 14 AR / grzewcza 12,45kW / COP 2,55

clarnet
30-04-2015, 11:38
@map
Nie do końca poprawnie rozumiesz ten dokument z bafy.
Podane tam moce nie są mocami maksymalnymi osiąganymi przez PC, tylko tymi, które deklaruje producent do pomiaru COP w wybranym punkcie pracy.
Twierdząc więc, że pompa oddaje tylko tyle, a tyle mocy na podstawie tych tabelek jesteś w błędzie.

map78
30-04-2015, 15:45
@map
Nie do końca poprawnie rozumiesz ten dokument z bafy.
Podane tam moce nie są mocami maksymalnymi osiąganymi przez PC, tylko tymi, które deklaruje producent do pomiaru COP w wybranym punkcie pracy.
Twierdząc więc, że pompa oddaje tylko tyle, a tyle mocy na podstawie tych tabelek jesteś w błędzie.

Czytam dosłownie co tam jest napisane. A napisane jest, że jest to Nominalna Moc Cieplna w punkcie pracy A2/W35. Jeżeli niemiaszki w przypadku tej pompy mierzyli to inaczej to ja już nie wiem:confused: Z tego co mi wiadomo i na ile potrafię zrozumieć ich metodologię badań to ten parametr nie ma nic wspólnego z COP'em, a jego celem jest zmierzenie jaką realnie mocą dysponuje pompa w tym konkretnym punkcie pracy.

Tomaszs131
30-04-2015, 17:09
O Magdaleno.....
Powietrzna pompa za 50 patyków...

Koniecznie trzeba wykupić polisę na wypadek wizyty złomiarzy w ogrodzie......

Taniej będzie w rejonie jednostki zew. postawić budę z psem z odpowiednio długim łańcuchem:)
Cena faktycznie z kosmosu, nie wiem czy założyciel wątku zdawał sobie z tego sprawę?

Zigobar
30-04-2015, 18:41
map78
Po prostu do tej pory podawano COP dla różnych temperatur, ale dla mocy nominalnej. Teraz dla A2/W35 i A7/W35 podają COP dla pracy z mocą zredukowaną (moc chyba 60% i 40%). Zapewne zgodnie z jakąś kolejną nową normą. Tylko, że mętlik we łbach mniej zorientowanych i stojących przed wyborem - coraz większy.

oberwatorPC
30-04-2015, 19:24
Panas i buderus to inwertery, teraz pytanie przy jakiej mocy kto podaje jakie parametry buderus pisze, że dla 40% lub 60% a panasonic dla jakiego obciążenia podaje swoją moc i COP.
W dobrym kierunku się ta dyskusja rozwinęła bo dochodzimy do tego, że nic nie jest do końca takie jak nam przedstawiają kolorowych folderach;)

map78
30-04-2015, 20:04
Tak, tylko tabelka, którą tu wkleiłem pochodzi ze strony niemieckiego Federalnego Urzędu Gospodarki, który to zajmuje się badaniami nad OZE (www.bafa.de). Wartości podawane przez ten instytut są wartościami zmierzonymi podczas testów, a nie przepisanymi z tabelek producentów i według ich marketingowych zagrywek. Kolumna tabelki "Nennwarme-Listung A2/W35" oznacza tu ni mniej ni więcej tyle co "Moc nominalna dla punktu pracy A2/W35", nie ma nic wspólnego z COP'em i jest wartością zmierzoną! A to, że różni się znacząco z danymi producenta to mnie akurat nie dziwi;) Pamiętacie jeszcze pewnie te słynną dyskusje na temat Daikina i ich tabeli "peak value" - tu zapewne jest podobnie.
Dla zainteresowanych link do całego dokumentu od niemiaszków - warto wrzucić w translator wstęp i poczytać o metodologi badań wg jakiej odbywają się pomiary, wtedy wszystko chyba będzie jasne. No chyba, że w tym konkretnym przypadku BAFA się pomyliła:)
http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/waermepumpen/publikationen/energie_ee_wp_liste.pdf

oberwatorPC
30-04-2015, 20:48
Masz na liście bafa opis:
Heizleistung bei A2/W35 mindestens 60 % der geprüften Heizleistung im Betriebspunkt A-7/W35
(Luft -7°C / Heizungswasser 35 °C) erreichen. Dementsprechend enthält die Liste nur solche
Anlagen, die diese Bedingung erfüllen

Czyli dla inwerterów COP podany jest dla 60% mocy . W takim razieproducenci pomp powietrznych podaja korzystny dla siebie cop przy 60% mocy inwertera a moc maxymalną przy danej temperaturze.

A BAFA bada COP pomp ciepła a nie moc.

map78
30-04-2015, 21:01
Masz na liście bafa opis:
Heizleistung bei A2/W35 mindestens 60 % der geprüften Heizleistung im Betriebspunkt A-7/W35
(Luft -7°C / Heizungswasser 35 °C) erreichen. Dementsprechend enthält die Liste nur solche
Anlagen, die diese Bedingung erfüllen

Czyli dla inwerterów COP podany jest dla 60% mocy . W takim razieproducenci pomp powietrznych podaja korzystny dla siebie cop przy 60% mocy inwertera a moc maxymalną przy danej temperaturze.

A BAFA bada COP pomp ciepła a nie moc.

W takim razie co jest podane w kolumnie "Nennwarme-Listung A2/W35"???
Dlaczego np w przypadku Panasa SXC09D3E5 jest tam wartość 9,16kW, a dla wersji 3~, czyli SXC09D3E8 wartość 8,59kW:confused: Moim zdaniem są to wartości zmierzone, bo gdyby były przepisane z tabeli producenta w obu przypadkach widniałaby wartość 9kW! I nie jest to żadne 60% tylko 100%, czyli moc nominalna danej pompy w tym konkretnym punkcie pracy. Jeżeli dla Buderusa podawaliby tę samą wartość według innych kryteriów całe porównanie nie miałoby żadnego sensu:no:

AdrianEH
30-04-2015, 21:07
A co myślicie o wprowadzeniu etykiet energetycznych A, A+, A++? Będzie to miarodajne?

_olo_
30-04-2015, 21:38
Panas i buderus to inwertery, teraz pytanie przy jakiej mocy kto podaje jakie parametry buderus pisze, że dla 40% lub 60% a panasonic dla jakiego obciążenia podaje swoją moc i COP.


Panasonic w swojej serwisówce podaje tabelkę (i pary wykresów) zawierającą moc oddaną i pobraną dla różnych temp.
Można z tego wyliczyć COP i wynika z tego, że COP, który podaje w specyfikacji jest dla 100% mocy:

oberwatorPC
30-04-2015, 21:48
W takim razie co jest podane w kolumnie "Nennwarme-Listung A2/W35"???
Dlaczego np w przypadku Panasa SXC09D3E5 jest tam wartość 9,16kW, a dla wersji 3~, czyli SXC09D3E8 wartość 8,59kW:confused: Moim zdaniem są to wartości zmierzone, bo gdyby były przepisane z tabeli producenta w obu przypadkach widniałaby wartość 9kW! I nie jest to żadne 60% tylko 100%, czyli moc nominalna danej pompy w tym konkretnym punkcie pracy. Jeżeli dla Buderusa podawaliby tę samą wartość według innych kryteriów całe porównanie nie miałoby żadnego sensu:no:

Pisze Nennwarme czyli moc nominalna a nie maksymalna! Inaczej mierzone są inwertery a inaczej on/off!! Nie mądruj tylko dokładnie poczytaj. Nie interesuje mnie co jest lepsze panas czy buderus mam to w 4 literach w przeciwieństwie do Ciebie.

map78
30-04-2015, 22:18
Pisze Nennwarme czyli moc nominalna a nie maksymalna! Inaczej mierzone są inwertery a inaczej on/off!! Nie mądruj tylko dokładnie poczytaj. Nie interesuje mnie co jest lepsze panas czy buderus mam to w 4 literach w przeciwieństwie do Ciebie.

Jeżeli podane przeze mnie modele Panasa są wg Ciebie on/off'ami to faktycznie nie mamy o czym dyskutować. A w przeciwieństwie do Ciebie czytałem bardzo dokładnie i nie mądruję się tylko piszę jak jest. A co jest lepsze to i mnie już nie interesuje bo od dwóch lat mam Panasa i nie zamierzam zmieniać.

clarnet
01-05-2015, 08:46
Jest ileś tam organizacji czy instytucji certyfikujących i jest trochę zamieszania z COP dla inverterów.
Producent deklaruje moc w punkcie A-7 i w cale nie musi to być moc maksymalna.
W pkt A+7 deklaruje moc taką jak A-7 lub 40% większą niż w A-7
A w pkt A+2 jak w A-7 lub 60% większa niż w A-7
Chociaż nie jestem pewien czy jest to sztywno 40-60% czy nie więcej niż.
Różnica w COP przy częściowym i pełnym obciążeniu sięga jedności.
Pytanie co lepiej pokazać - mniejszy COP i większą moc czy odwrotnie.
Tak czy siak nie są to moce maksymalne.
Większe znaczenie ma SCOP, a ten nie zależy tylko od pompy, ale także od obciążenia cieplnego budynku.
Ta sama pompa w różnych budynkach i instalacjach da różny SCOP.

oberwatorPC
01-05-2015, 08:51
Jeżeli podane przeze mnie modele Panasa są wg Ciebie on/off'ami to faktycznie nie mamy o czym dyskutować. A w przeciwieństwie do Ciebie czytałem bardzo dokładnie i nie mądruję się tylko piszę jak jest. A co jest lepsze to i mnie już nie interesuje bo od dwóch lat mam Panasa i nie zamierzam zmieniać.

A gdzie napisałem, że panas to on/off?? Faktycznie masz problem czytaniem. Napisałem, że inaczej badają invertery np. z 60% mocą a inaczej on/off a nie że panas to on/off.
Szkoda czasu na dyskusje z fanatykiem.

map78
01-05-2015, 09:12
A gdzie napisałem, że panas to on/off?? Faktycznie masz problem czytaniem. Napisałem, że inaczej badają invertery np. z 60% mocą a inaczej on/off a nie że panas to on/off.
Szkoda czasu na dyskusje z fanatykiem.

Ja fanatykiem:D
Poprosiłem tylko, żebyś wyjaśnił mi dlaczego w tej samej kolumnie dla jednej pompy podawane jest niby 60% mocy, a dla drugiej 100%. Oba to invertery, i w obu przypadkach są to wartości mierzone - nie deklarowane, czy podawane przez producentów. Ty na to wyjeżdżasz mi z on/off o których nawet słowem nie wspomniałem:sick:

Krzy2iek
30-01-2016, 21:37
Jeśli już porównujemy do Panasonica to cena Buderusa jest z kosmosu. Przy -15 z Panas T-cap co najwyżej Buderus wplar 14 za prawie 50tys zł. będzie mógł stanąć w szranki. Wybieram Buderusa o ile spadną ceny do poziomu Panasonica i okaże się, że ceny części zamiennych też będą podobne.

kurcze nie wiem skąd wy macie te ceny!
mam wycene buderusa wpl 8ar i wychodzi razem ze zbiornikiem cwu 300l (buderusa) 26 000zl
a panasonic t-cap 9kw z tym zbiornikiem 25 000zl
dla mnie wybór był prosty- buderus
a tutaj ciekawy link http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-wybrac-pompe-ciepla-cd/

asaselllo
30-01-2016, 22:05
Pisałem o 14 ar
proszę bardzo -
http://www.bgsystem.pl/index.php/pompy-ciepla/powietrzne/170-buderus-logatherm-wpl-ar-e

Nie stawiaj na równi buderusa 8 do panasonica 9kW t-cap. Przy mrozach lub przy częstych szronieniach robi się przepaść. Później biorą się stereotypy, że powietrzne pompy przy mrozach nie dogrzewają. Do omawianego panasonica bliżej będzie buderusowi 14ar niż 8.

Krzy2iek
31-01-2016, 19:11
Pisałem o 14 ar
proszę bardzo -
http://www.bgsystem.pl/index.php/pompy-ciepla/powietrzne/170-buderus-logatherm-wpl-ar-e

Nie stawiaj na równi buderusa 8 do panasonica 9kW t-cap. Przy mrozach lub przy częstych szronieniach robi się przepaść. Później biorą się stereotypy, że powietrzne pompy przy mrozach nie dogrzewają. Do omawianego panasonica bliżej będzie buderusowi 14ar niż 8.

a dlaczego nie? Porównując na papierze buderus wychodzi dużo lepiej. Na forum jest dużo naganiaczy na panasonica i odradzali mi buderusa, ja oglądałem tę pompę w akcji i muszę przyznać że jestem pod wrażeniem.Właściciel domku również jest bardzo zadowolony, pokazał mi również zużycie z poszczególnych miesięcy.Części zmienne są droższe ale to dlatego żę buderus nie pakuje do środka chińszczyzny tak jak panas.

Krzy2iek
31-01-2016, 19:15
Pisałem o 14 ar
proszę bardzo -
http://www.bgsystem.pl/index.php/pompy-ciepla/powietrzne/170-buderus-logatherm-wpl-ar-e

Nie stawiaj na równi buderusa 8 do panasonica 9kW t-cap. Przy mrozach lub przy częstych szronieniach robi się przepaść. Później biorą się stereotypy, że powietrzne pompy przy mrozach nie dogrzewają. Do omawianego panasonica bliżej będzie buderusowi 14ar niż 8.
A to przykład z tabeli
Panas T-CAP A2/W35 COP 3,53 Buderus 4,23 i na każdym polu jest lepszy

Krzy2iek
31-01-2016, 19:20
Pisałem o 14 ar
proszę bardzo -
http://www.bgsystem.pl/index.php/pompy-ciepla/powietrzne/170-buderus-logatherm-wpl-ar-e

Nie stawiaj na równi buderusa 8 do panasonica 9kW t-cap. Przy mrozach lub przy częstych szronieniach robi się przepaść. Później biorą się stereotypy, że powietrzne pompy przy mrozach nie dogrzewają. Do omawianego panasonica bliżej będzie buderusowi 14ar niż 8.

a te ceny z linku są kosmiczne.Jak pisałem wyżej ja mam wycenę od instalator i wychodzi ze zbiornikiem 300l 26tys a z twojego linku 38tys sama pompa.:o

oberwatorPC
31-01-2016, 19:40
Krzy2iek nie przejmuj się lobby panasonicowemu nie przetłumaczysz do nich nic nie dociera.

asaselllo
31-01-2016, 22:52
Nie lobbuje za panasonickiem choć sam posiadam i sobie chwalę. Sam kiedyś chorowałem na daikina ale niestety model 11kW był dużo droższy od panasonica 9kW t-cap i poniżej -10 miał mniejszą moc i gorszą efektywność. Później zagiąłem parol na Zubadana. Wszystko pięknie tylko ta cena. W marcu 2012r. najniższą ofertę na zubadana miałem za 44tyś zł! Myślałem o imporcie z Anglii (tam wychodziło 26yś zł ) ale wystraszyłem się braku gwarancji. Teraz jestem bardzo zadowolony z wyboru bo i przy -18 na zewnątrz oddaje 9kW bez grzałki. I właśnie o to mi chodzi aby wszystko przeanalizować także i moc pompy przy sporym minusie bo później powstają mity, że pompy pow-woda w mrozy sobie nie radzą.
pozdrawiam i życzę powodzenia.

lukasza
01-02-2016, 08:27
a dlaczego nie? Porównując na papierze buderus wychodzi dużo lepiej. Na forum jest dużo naganiaczy na panasonica i odradzali mi buderusa, ja oglądałem tę pompę w akcji i muszę przyznać że jestem pod wrażeniem.Właściciel domku również jest bardzo zadowolony, pokazał mi również zużycie z poszczególnych miesięcy.Części zmienne są droższe ale to dlatego żę buderus nie pakuje do środka chińszczyzny tak jak panas.

Dziwnie te PC porównujesz. Ludzie to czytają i przypadkiem Ci uwierzą że obie pompy są PODOBNE bo między 8 a 9 KW jest tak mała różnica - co jest totalną pomyłką!

Owy Buderus 8kW ( z pewnością piękna PC a i pewnie dobra) to 8kW mocy która spada wraz z mrozem. Jak ktoś ma takie potrzeby na moc grzewczą to OK. Ale niech je sprawdzi po spadku mocy. Jak ktoś wybiera opcję doboru PC na -7st C grzania (czyli udział drogiej taryfy) a potem jeszcze/czasem dogrzanie grzałką bo chce mniej zainwestować a dopłacać w rachunkach to też bardzo OK.

Jak ktoś jednak potrzebuje więcej mocy to owy TCap 9kW daje jej w morzy duuuużo więcej od Buderusa. Można go wpakować do domu o większym obciążeniu cieplnym lub cieszyć się niższymi rachunkami gdyż będzie mało pracował w 1taryfie lub całkowicie w 2taryfie zużyje prąd a grzałki nigdy nie włączy.

Czyli ceny jakie podajesz 25 tys TCap 9kW i 26 tys Buderus 8Kw są przyzwoite, ale moce się różnią w mrozy bardzo na korzyć Pansonica. Wszystko zależy zatem od obciążenia domu. Gdybyś chciał porównać Buderusa 8kW to bardziej z Panasonikiem 9KW w cenie pewnie ok 21 tys lub po 20 tys też już "chodzą" Atlantici 8kW. Może słabiej od Buderusa wypadnie, ale z pewnością oszczędność 6 tys na inwestycji pozwoli Ci z jakieś 30 lat dokładać do rachunku.

Owa różnica jak każdy wie - i zapewne Ty- wynika z tego że Panasonic dał większą sprężarkę a nie z cudów technicznych Panasonica. Dał i wygrał bynajmniej u Nas. W tej cenie w latach 2012-2014 kiedy Ja podobnie jak Asaselllo szukaliśmy PC nie było lepszej od Panasonica w kategorii moc/jakość/cena. I do dziś chyba nie ma. Też patrzyłem na Tri 11 Atlantic ale cena. Zubadan cena kosmos. Też patrzsyłem na ceny poza PL. Daikin super ale zawsze ma też ceną ponad Panasonika.
Także PC PW jest sporo ale nie każdy chciał dać to co Panasonic i tylu klientów na forum nie zdobyli. Choć sam Ci pisze że do 8KW bym zamiast 26tys szukał np: Ataltica 8kW lub Pansonica 9KW za pewnie ok 20 tys.

map78
01-02-2016, 08:32
asaselllo, odpuść;) Zarówno "Obserwator" jak i Krzyś to sprzedawcy i żadne merytoryczne argumenty do nich nie dotrą. Powiedz, czy zwykły forumowicz, szukający porady u bardziej doświadczonych użytkowników napisał by coś takiego:confused:


Właściciel domku również jest bardzo zadowolony, pokazał mi również zużycie z poszczególnych miesięcy.Części zmienne są droższe ale to dlatego żę buderus nie pakuje do środka chińszczyzny tak jak panas.

ProStaś
01-02-2016, 12:50
No to może trochę danych do dyskusji ? Hę? :bye:

WPL AR 8
Moc: dla A+2/W35 - 8 kW
dla A+7/W35 - 9 kW

Modulacja dla A2/W35: 3-8 kW

Moc dla A+7/W35 i 40% mocy invertera: 3,32 kW, dla tych parametrów COP = 4,93

Moc dla A-7/W35 i 100 % mocy invertera: 8,43 kW, dla tych parametrów COP = 2,96

Moc dla A+2/W35 i 60% mocy invertera: 5,04 kW, dla tych parametrów COP = 4,23

Dane wg niemieckich norm.

Pompa obiegowa to:
Grundfos UPM2 25-75 PWM


Przy temp. zasilania 35 *C (brak info o mocy invertera):
- 7 C - moc pobieran 2,5 kW - COP = 3,5
- 10 C - moc pobierana 2,4 kW - COP = 3,2
-15 C - moc pobierana 2,3 kW - COP = 3,00
- 20 C - moc pobierana 2,2 kW - COP = 2,95

(co do mocy pobieranej nie pomyliłem się, tak jest na wykresie :confused:)

Moc pobierana spada od ok. -5 C, gdzie wynosi 2,1 kW; by przy 0 C wynieść ok. 1,4 kW

To dane producenta. Jak się mają do rzeczywistości ? Nie wiem. Wygląda na to, że WPL AR 8 przy - 20 C ma jeszcze ponad 6 kW mocy....

Glosatorzy naprzód :p

oberwatorPC
01-02-2016, 13:35
Dla lobby panasa użytkowników, naganiaczy, sprzedawców żaden argument nie działa. A Buderus po prostu jest lepszy na każdym polu i tyle... A tak przy okazji jestem sprzedawcą pomp ale ani panasonica ani buderusa , sprzedaję głównie do CWU ale czytać ze zrozumieniem potrafię.

Krzy2iek
01-02-2016, 14:34
asaselllo, odpuść;) Zarówno "Obserwator" jak i Krzyś to sprzedawcy i żadne merytoryczne argumenty do nich nie dotrą. Powiedz, czy zwykły forumowicz, szukający porady u bardziej doświadczonych użytkowników napisał by coś takiego:confused:

Map78 nie jestem sprzedawcą pomp tylko dużo czytam i nie tylko na tym forum, a pompe buderusa oglądałem na żywo i widziałem jej zużycie w domku z lat 80-tych nieocieplonym i bez rekuperacji i podłogówki nie będę pisał ile zużyła ale ja byłem mile zaskoczony i ją bede montował u siebie.3 m-ce temu nie wiedziałem że istnieje takie coś jak pompa ciepła powietrzna, ale jak ktoś ma troszkę oleju w głowie i poczyta to bardzo szybko ogarnie temat pomp .
a w innym poście pytałem się właśnie jaką pompą zamontować u siebie w domu i właśnie między innymi map78 dużo mi pomogłeś i wprowadziłeś mnie w świat pc a teraz piszesz że jestem instalatorem.:bye::
pozdrawiam

map78
01-02-2016, 15:14
Map78 nie jestem sprzedawcą pomp tylko dużo czytam i nie tylko na tym forum, a pompe buderusa oglądałem na żywo i widziałem jej zużycie w domku z lat 80-tych nieocieplonym i bez rekuperacji i podłogówki nie będę pisał ile zużyła ale ja byłem mile zaskoczony i ją bede montował u siebie.3 m-ce temu nie wiedziałem że istnieje takie coś jak pompa ciepła powietrzna, ale jak ktoś ma troszkę oleju w głowie i poczyta to bardzo szybko ogarnie temat pomp .
a w innym poście pytałem się właśnie jaką pompą zamontować u siebie w domu i właśnie między innymi map78 dużo mi pomogłeś i wprowadziłeś mnie w świat pc a teraz piszesz że jestem instalatorem.:bye::
pozdrawiam

Krzysiek, sam pomyśl jak mało wiarygodny byłbym gdybym namawiał Cię na Buderusa, skoro go nie znam... Znam i posiadam Panasonika dlatego z czystym sumieniem polecam, bo jestem w 100% zadowolony, a Ty nazywasz mnie i innych użytkowników panasa NAGANIACZAMI:(
Kupuj Buderusa i nie zapomnij podzielić się wrażeniami na forum, mnie na prawdę mało interesuje kto jaką pompę sobie kupi, ale uważam, że sam wybrałem dobrze i tego się będę trzymał:)

Krzy2iek
01-02-2016, 22:17
dla interesujacych sie - zużycie energi przez pompy ciepła różnych producentów http://www.waermepumpen-verbrauchsdatenbank.de/index.php?button=verbrauch&lang=pl

mkm silesia
02-02-2016, 21:36
Dla lobby panasa użytkowników, naganiaczy, sprzedawców żaden argument nie działa. A Buderus po prostu jest lepszy na każdym polu i tyle... A tak przy okazji jestem sprzedawcą pomp ale ani panasonica ani buderusa , sprzedaję głównie do CWU ale czytać ze zrozumieniem potrafię.

Jako instalatora nikt nie zmusza mnie do instalowania tego czy innego produktu sam wybieram co chcę zaoferować klientowi (zadowolony powie może jednej osobie niezadowolony dziesięciu - stara zasada).
Jako że spoczywają na mnie obowiązki wynikające z gwarancji i rękojmi raczej sobie na złość też nie zrobię.
Inaczej ma się z pracownikami zatrudnionymi "do sprzedaży" tam się liczy ilość no nie panie Obserwator pc
https://www.youtube.com/watch?v=X6RkEkyuTW8
:D

Dla mnie dyskwalifikujące jest wyprowadzenie układu c.o. na zewnątrz być może wynika to z tego że niemiecki hydraulik nie ma pojęcia o chłodnictwie bo i po co ma mieć skoro każdy w ich systemie ma swoją działkę i wszyscy są zadowoleni.
A w pl to i barman albo kelner pc zainstaluje ;)

kynio.
18-01-2017, 22:45
kurcze nie wiem skąd wy macie te ceny!
mam wycene buderusa wpl 8ar i wychodzi razem ze zbiornikiem cwu 300l (buderusa) 26 000zl


A czy mógłbym prosić o namiar na ofertę. Może być prywatnie, żeby nie generować kryptoreklamy. Szukam od jakiegoś czasu pompy (dobrej, niekonieczne ultrahitowej, bo dla takich z reguły koszty zakupu przekraczają sensowny czas zwrotu różnicy względem przeciętnej) i dostałem cenę 31K. Na Samsunga mam 24K. Spora różnica, więc kusi Samsung, ale Buderus wydaje się porządniejszą marką. Faktem jest, że mam ofertę z instalacją, więc może nie ma jakiejś wielkiej różnicy.

Z góry dziękuję.

jgrolik
19-01-2017, 09:40
Spora różnica, więc kusi Samsung, ale Buderus wydaje się porządniejszą marką. Faktem jest, że mam ofertę z instalacją, więc może nie ma jakiejś wielkiej różnicy.
Z góry dziękuję.

Co do marek, to się nie wypowiem, ale jak były ostatnio mrozy to obserwowałem jak zachowują się buderusy i samsungi. 3 sztuki (różne modele) przy -20 wyłączyły się i grzały grzałkami natomiast samsung dzielnie pracował poniżej -20 :-)

kynio.
13-02-2017, 12:25
Co do marek, to się nie wypowiem, ale jak były ostatnio mrozy to obserwowałem jak zachowują się buderusy i samsungi. 3 sztuki (różne modele) przy -20 wyłączyły się i grzały grzałkami natomiast samsung dzielnie pracował poniżej -20 :-)

Może to się wydać dziwne, ale po przeliczeniu wszystkich kosztów (nie mam kaloryferów) postawiłem na pompę typu powietrze-powietrze, czyli klasyczną klimę. Wychodzi znaaacznie taniej, a taki Gree U-Crown podobno ciągnie ciepło nawet z -30C. Pożyjemy, zobaczymy. Koszt w stosunku do PW, licząc też instalację+klimakonwektory, których nie mam, sporo poniżej 1/3. Ciepłą wodę da się ogarnąć osobno niewielkim nakładem. Myślę, że rozproszona instalacja (bo muszę zamontować trzy jednostki) jest niezłym pomysłem. Przecież wszystkie naraz się nie zepsują. Też koszt naprawy dużo niższy. W tym roku mam zamiar to zainstalować. Przetestuję i jak nie zapomnę to opiszę wrażenia. Może komuś to pomoże w podjęciu decyzji. Ja sporo się tutaj naczytałem i na pewno miało to jakiś wpływ na moją decyzję. Może i to się komuś przyda.

Kill1987
16-02-2017, 19:12
Witam, jestem tu nowy.
Jestem na etapie wyboru pompy ciepła.
Dom 190m2 powierzchni urzytkowej, a w sumie z garażem i pomieszczeniem gospodarczym 228m2.
Zastanawiam się nad Buderusem wpl 11ar (koszt z pełnym montażem wyceniono mi na 30 000zł)
Panasonic T-cap 28 000zł
Samsung EHS 12kw inwerter split 27000zł.
Może polecicie mi coś jeszcze w cenie do 30 000zł.

PrzyszłyBudowniczy
02-07-2017, 11:16
Kill1987 - na co się zdecydowałeś?

Też dostałem ofertę na Buderusa, cena podobna do T-Cap. Na papierze wygląda trochę lepiej:
Buderus:
A2/W35 4,03 (wg normy EN 14511 przy pracy na 100%)
Pozostałe wg normy EN 14825 z modulacją: 40% przy A7/W35; 60% przy A2/W35, 100% przy A-7/W35
A7/W35 4,9
A2/W35 4,05
A-7/W35 2,85

Panasonic
A7W/35 4,84
A2/W35 3,59
A-7/W35 2,85
z komentarzem "These indications are based on the official ErP regulations (EU regulations N° 811/2013, EN 14511 and EN 14825)" Czyli normy te same.
Dodatkowo gdzieś widziałem COPy Buderusa w -15 w okolicy 2,7, czyli powyżej Panasonicowego 2,56.

Czy ktoś z forum zdecydował sie na Buderusa? Czy jakiś instalator może się wypowiedzieć o jego najwiekszych wadach? Jak wygląda modulacja mocy w Buderusie?

cristoteles
04-07-2017, 17:49
Czy ktoś by mógł wytłumaczyć różnice pomiędzy pompami WPL AR a WPLS. 2. Czy można stwierdzić ktora będzie lepsza?

Krzy2iek
27-09-2017, 20:40
Kill1987 - na co się zdecydowałeś?

Też dostałem ofertę na Buderusa, cena podobna do T-Cap. Na papierze wygląda trochę lepiej:
Buderus:
A2/W35 4,03 (wg normy EN 14511 przy pracy na 100%)
Pozostałe wg normy EN 14825 z modulacją: 40% przy A7/W35; 60% przy A2/W35, 100% przy A-7/W35
A7/W35 4,9
A2/W35 4,05
A-7/W35 2,85

Panasonic
A7W/35 4,84
A2/W35 3,59
A-7/W35 2,85
z komentarzem "These indications are based on the official ErP regulations (EU regulations N° 811/2013, EN 14511 and EN 14825)" Czyli normy te same.
Dodatkowo gdzieś widziałem COPy Buderusa w -15 w okolicy 2,7, czyli powyżej Panasonicowego 2,56.

Czy ktoś z forum zdecydował sie na Buderusa? Czy jakiś instalator może się wypowiedzieć o jego najwiekszych wadach? Jak wygląda modulacja mocy w Buderusie?
hej
Ja zamontowałem buderusa wpl 8are- tutal link do bloga z mojej budowy http://naszewzgorza.mojabudowa.pl/

CNC_POMPY_CIEPLA
27-09-2017, 22:11
Kill1987 - na co się zdecydowałeś?

Też dostałem ofertę na Buderusa, cena podobna do T-Cap. Na papierze wygląda trochę lepiej:
Buderus:
A2/W35 4,03 (wg normy EN 14511 przy pracy na 100%)
Pozostałe wg normy EN 14825 z modulacją: 40% przy A7/W35; 60% przy A2/W35, 100% przy A-7/W35
A7/W35 4,9
A2/W35 4,05
A-7/W35 2,85

Panasonic
A7W/35 4,84
A2/W35 3,59
A-7/W35 2,85
z komentarzem "These indications are based on the official ErP regulations (EU regulations N° 811/2013, EN 14511 and EN 14825)" Czyli normy te same.
Dodatkowo gdzieś widziałem COPy Buderusa w -15 w okolicy 2,7, czyli powyżej Panasonicowego 2,56.

Czy ktoś z forum zdecydował sie na Buderusa? Czy jakiś instalator może się wypowiedzieć o jego najwiekszych wadach? Jak wygląda modulacja mocy w Buderusie?

Kolego porównujesz Budrusa i Panasonic wg. dwóch norm.
To tak jak być robił wyścigi dwóch samochodów ale jeden ma trochę inne warunki bo ma przyczepkę....
no tak się nie da.

Tak na początek musisz zerknąć na etykiety energetyczne
Panasonic T-CAP ma
dla +35st.C A++
dla +55st.C A++

Buderus 8 i 11kW
dla +35st.C A++
dla +55st.C A

Gdyby Buderus miał lepsze COP to miał by A++ i A++, a niestety tak nie ma.
porównam jeszcze EER bo to buderus tez podaje w EN14511
Panasonic EER 3,17
Buderus EER 2,72
Etykiety energetyczne są tworzone wg. tych samych norm, więc jak nie ma jak porównać to trzeba na nie patrzeć.


Buderus podając COP obniża obroty sprężarki a jest to bardzo duża różnica dla COP.
np. w mitsubishi bo oni podają każdą temperaturę w 4 zakresach obrotów wygląda to tak:
A2W35
COP obroty mini 3,8
COP obroty midi 3,7
COP obroty normal 3,55
COP obroty MAX 3,4

Jak widać różnicę są spore, dlatego COP nie porównamy jak nie będzie podawał buderus tak jak inni wg. normy EN14511!

Krzy2iek
29-09-2017, 20:14
Jeśli chcesz jakieś konkretne dane o zużyciu buderusa zerknij tutaj http://ghs-polska.pl/odczyty/app/
Ja ogrzewanie załączyłem 8 dni temu, do dzisiaj pompa pobrała 24 kwh na ogrzewanie.Temperatura ustawiona na 21*c , nie mam jeszcze zrobionej elewacji.

Konsultant marki Buderus
19-10-2017, 13:25
Witam,

Zachęcam do zapoznania się z naszą nową powietrzną pompą ciepła Logatherm WLW196i AR, która cechuje się wysokim standardem wykonania oraz wysoką efektywnością pracy. Współczynnik COP > 4,0, przy temperaturze zewnętrznej, co gwarantuje niskie koszty eksploatacyjne przez cały sezon grzewczy. Jednostka wewnętrzna pokryta jest specjalnym szkłem tytanowym, dostępnym w dwóch kolorach. Dzięki modulacji mocy grzewczej nie wymagane jest stosowanie bufora. Pompa cechuje się cichą pracą poniżej 40dB(A).
moderowano
W razie pytań chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

bobrow
19-10-2017, 13:53
Witam,

Zachęcam do zapoznania się z naszą nową powietrzną pompą ciepła Logatherm WLW196i AR, która cechuje się wysokim standardem wykonania oraz wysoką efektywnością pracy. Współczynnik COP > 4,0, przy temperaturze zewnętrznej, co gwarantuje niskie koszty eksploatacyjne przez cały sezon grzewczy. Jednostka wewnętrzna pokryta jest specjalnym szkłem tytanowym, dostępnym w dwóch kolorach. Dzięki modulacji mocy grzewczej nie wymagane jest stosowanie bufora. Pompa cechuje się cichą pracą poniżej 40dB(A).
moderowano
W razie pytań chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Witam ,
bardzo ciekawe wpisy :

"Współczynnik COP > 4,0, przy temperaturze zewnętrznej, co gwarantuje niskie koszty eksploatacyjne przez cały sezon grzewczy.
...Dzięki modulacji mocy grzewczej nie wymagane jest stosowanie bufora..."

Gratuluję !

fachman19
20-10-2017, 16:29
Czy jakaś pompa powietrzna dorównuje parametrami do nowego Buderusa WPL AR ? Pompa 9kW ma COP A2/W35 4,23 to sporo więcej od konkurencji. Dzwoniłem do przedstawiciela Buderusa to rzekomo ich produkt jest tożsamy z IVT AIR X . Czy warto dopłacać 8 tys zł w porównaniu np. do Panasonica?

Te 4,23 to dla klimatu umiarkowanego czy polskiego ?


to nie zmienia faktu, że Panasonic daje 9 kW przy -15*C, a inne pompy mogą mieć znacznie mniejszą moc przy tych temperaturach, co ma duży wpływ np. na wykorzystanie taniej taryfy

Pompa ma taką moc przy -15 C jak się ją dobierze
Np Atlantic 16 tri ma nawet wiecej , a Panasonik może nazywać sie np t-cap 9 i też tyle da . Ale ważna jest cena nie nazwa

fachman19
20-10-2017, 16:40
Witam,

Zachęcam do zapoznania się z naszą nową powietrzną pompą ciepła Logatherm WLW196i AR, która cechuje się wysokim standardem wykonania oraz wysoką efektywnością pracy. Współczynnik COP > 4,0, przy temperaturze zewnętrznej, co gwarantuje niskie koszty eksploatacyjne przez cały sezon grzewczy. Jednostka wewnętrzna pokryta jest specjalnym szkłem tytanowym, dostępnym w dwóch kolorach. Dzięki modulacji mocy grzewczej nie wymagane jest stosowanie bufora. Pompa cechuje się cichą pracą poniżej 40dB(A).
Bardziej szczegółowe informacje o pompie ciepłą dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/powietrzne/logatherm-wlw196i-ar.html
W razie pytań chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

uruchomiłem PC buderusa ( split w oparciu o jednostkę LG) .

Solidnie wykonana . Cicha . a reszta zobaczymy

Andrzej5101
21-10-2017, 11:18
. Dom 190 m2 powierzchni użytkowej, a w sumie z garażem i pomieszczeniem gospodarczym 228 m2.
Zastanawiam się nad Buderusem wpl 11ar (koszt z pełnym montażem wyceniono mi na 30 000zł)
Panasonic T-cap 28 000zł
Samsung EHS 12kw inwerter split 27000zł.
Może polecicie mi coś jeszcze w cenie do 30 000zł.
Czytaj, nasiąkaj wiedzą, zrób OZC, aby nie dobierać mocy pompy z tzw. fusów.
Na podstawie tego forum, najbardziej rozpracowaną marką jest Panasonic i na jej temat znajdziesz b.dużo informacji
B.ważne aby serwis kumaty był blisko domu

oberwatorPC
21-10-2017, 12:03
Czytaj, nasiąkaj wiedzą, zrób OZC, aby nie dobierać mocy pompy z tzw. fusów.
Na podstawie tego forum, najbardziej rozpracowaną marką jest Panasonic i na jej temat znajdziesz b.dużo informacji
B.ważne aby serwis kumaty był blisko domu

Podaj proszę dla najbardziej rozpracowanej marki wykresy wydajności i mocy dla -20C i koszty części zamiennych z kosmicznymi cenami.

imrahil
21-10-2017, 12:53
Podaj proszę dla najbardziej rozpracowanej marki wykresy wydajności i mocy dla -20C i koszty części zamiennych z kosmicznymi cenami.

co Cię tak ten Panasonic boli? ma najlepszy stosunek cena/jakość, jest sprawdzony, jeszcze nie znam nikogo komu nawalił (w przeciwieństwie np. do Daikina). i po co ta moc dla -20? są przecież grzałki na tych kilkanaście godzin w roku. w mojej okolicy tyle było w tym roku przez kilka godzin, a przedtem w 2012, wcześniej stacja meteo od 2008 nie odnotowała: https://www.andretti.pl/wxtempsummary.php?r=wxtempsummary.php

oberwatorPC
21-10-2017, 14:10
Nie boli mnie po prostu chciałbym zobaczyć wykresy mocy i wydajności do -20C coś w tym złego?

CNC_POMPY_CIEPLA
21-10-2017, 14:35
Nie boli mnie po prostu chciałbym zobaczyć wykresy mocy i wydajności do -20C coś w tym złego?

Nie ma takiego wykresu, dobrze o tym wiesz i ciągniesz bez sensu ten argument od bardzo dawna, nie wiem po co to robisz.
Szukasz dziury w całym.
Weź się lepiej za merytoryczną dyskusję bo teraz Twoje posty nic nie wnoszą.
Zaraz ktoś będzie chciał wykres pracy pompy dla -24st.C bo taką strefę mamy w Białymstoku więc uprzedzam że takich wykresów też prawie nikt nie daje.
Mitsubishi tylko podaje że przy -28st.C pompa ma nadal 75% wydajności nominalnej, dlatego na tamte rejony montujemy tylko Zubadany.

Wszyscy wiemy że Panasonic jest liderem pomp powietrze woda, od lat je montuje i nigdy nie miałem, telefonu że zimno, że nie działa itd.
Były sytuacje że ktoś nagrzebał w ustawieniach ale awarii zimą nigdy nie było.
Zresztą większość dobrze dobranych urządzeń nie ma problemów. Miałem czasem miałe problemy z Chińczykami( uszkodzone czujniki) ale tam cena pompy jest o 50% niższa.

imrahil
21-10-2017, 16:59
Nie boli mnie po prostu chciałbym zobaczyć wykresy mocy i wydajności do -20C coś w tym złego?

nie ale Twoje teksty na forum sprawiają wrażenie, jakbyś próbował zniechęcać czytelników do tych pomp ciepła, nie wiadomo w jakim celu :).

oberwatorPC
21-10-2017, 17:03
nie ale Twoje teksty na forum sprawiają wrażenie, jakbyś próbował zniechęcać czytelników do tych pomp ciepła, nie wiadomo w jakim celu :).

Ja nie zniechęcam, wręcz przeciwnie wy wszystko krytykujecie jak nie jest to Panasonic. CNC wystawiał na allegro LG i w tytule aukcji pisał "lepsza od Panasonic" zależy jak wiatr zawieje. A ja chciałbym poznać więcej danych tej pompy i tyle.

bobrow
22-10-2017, 09:55
Ja nie zniechęcam, wręcz przeciwnie wy wszystko krytykujecie jak nie jest to Panasonic. CNC wystawiał na allegro LG i w tytule aukcji pisał "lepsza od Panasonic" zależy jak wiatr zawieje. A ja chciałbym poznać więcej danych tej pompy i tyle.

Witam,
ja również nie dotarłem do danych Panasa przy - 20 st.
Ale mam za to swoje pomiary , np :
19.01.2016 pomiar robiony równo co 0,01 Gj
godz 7.25 ,-19/-20st ,PC:Tco=45 st, sprężarka 70Hz,moc 7,7kW ,COP=1.87(wymiennik bez szronu)
godz 7.47 , -19/-20st ,PC : Tco=45 st,spr 71Hz,moc 7,4 kW ,COP=1.79 (większy szron na wymienniku)
Temp na wyświetlaczu jedn wewn PC wahała się , dlatego tak zapisałem.
Pzdr

Krzy2iek
22-10-2017, 18:27
Temat jest o buderusie , a nie panasonicu, Krytykujecie buderusa a wiekszość z piszących nie miala z nim doczynienia.

CNC_POMPY_CIEPLA
22-10-2017, 19:31
Ja nie zniechęcam, wręcz przeciwnie wy wszystko krytykujecie jak nie jest to Panasonic. CNC wystawiał na allegro LG i w tytule aukcji pisał "lepsza od Panasonic" zależy jak wiatr zawieje. A ja chciałbym poznać więcej danych tej pompy i tyle.

Właśnie odnośnie buderusa oni nawet nie podają danych dla A-7 wg. EN14511, a co tu pytać o -20st. C więc jak to porównać,? a czepiasz się że Pans nie ma przy -20st.C

bobrow
22-10-2017, 19:31
Temat jest o buderusie , a nie panasonicu, Krytykujecie buderusa a wiekszość z piszących nie miala z nim doczynienia.

Nie przesadzaj- chodzi o uczciwe porównanie różnych PC.
Do samego Buderusa nie mam zastrzeżeń ,ponieważ go nie znam.
Jedyne co mi się rzuciło w oczy , to słaby ( moim zdaniem) wpis reklamowy jego przedstawiciela- powinien być bardziej precyzyjny ( np przy jakiej temp zewn jest COP 4 oraz że modulacja mocy jest tylko jednym z czynników zmniejszających „ryzyko” zastosowania bufora).
A wracając do konkretów - to jaka moc i COP będzie przy -20 st u Buderusa ?
Pzdr

leniin
22-10-2017, 21:41
-20C

Buderus WPL 6 AR
moc 4 COP 2,8

Buderus WPL 8 AR
moc 5,4 COP 2,9

bobrow
22-10-2017, 21:48
-20C

Buderus WPL 6 AR
moc 4 COP 2,8

Buderus WPL 8 AR
moc 5,4 COP 2,9

COP-y przy -20st wyglądają super , mam kilka pytań :
-dla jakiej temp wody
-wg jakich norm były te pomiary (chyba ,że są to odczyty własne...)

leniin
22-10-2017, 21:54
tem wody 35C nie wiem jaka norma

bobrow
22-10-2017, 22:07
tem wody 35C nie wiem jaka norma

A skąd masz te dane ? Buszuję po stronie Buderusa i nic takiego nie widzę

CNC_POMPY_CIEPLA
22-10-2017, 22:18
-20C

Buderus WPL 6 AR
moc 4 COP 2,8

Buderus WPL 8 AR
moc 5,4 COP 2,9

Hej, dane są w dokumentacji Buderusa, i już pokazuje jakie myki:

COP niby 2,9, ale pobór mocy 2,1kW, no to przy takim COP moc powinna być 6,09kW, a jest 5,4kW gdzie się zgubiło ,609kW?
Proste COP podawane nie przy maksymalnej mocy sprężarki,

OSZUKUJĄ:
399262
399263

a potem jeszcze dane podane tylko przy EN14825 i nikt nic nie wie, tutaj dane podawał marketingowiec bo na pewno nie inżynier.

bobrow
22-10-2017, 22:24
A ja przed chwilą znalazłem karty energetyczne Buderusa i piszą tam o -15st COP 1,79 oraz 2,10.
A Panasik przy -15 st/35st ma 2,56 COP...
O co kaman ?

oberwatorPC
23-10-2017, 17:54
A ja przed chwilą znalazłem karty energetyczne Buderusa i piszą tam o -15st COP 1,79 oraz 2,10.
A Panasik przy -15 st/35st ma 2,56 COP...
O co kaman ?

A jakiego konkretnie modelu te karty?
I jak już buderus ma sporo lepszy cop od panasonica to oczywiście oszustwo :no:

oberwatorPC
23-10-2017, 18:05
Te same warunki pracy Bafa:

COP A2 COP A7 MOC

Buderus Bosch Thermotechnik GmbH Logatherm WPL 8 AR 2,95 4,29 5,05 kW

Mitsubishi Electric Europe B.V PUHZ-HRP 71 VHA2 + EH-SGK 125 2,59 3,44 7,92 kW

LG Electronics Deutschland GmbH THERMA V [ HM091M ] 2,35 3,26 5,21 kW

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UX09FE8 + WH-SXC09F3E8 ] 2,93 3,82 8,85 kW

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UD09HE5 + WH-SDC09H3E5 ] 2,66 3,34 6,79 kW

NIBE Systemtechnik GmbH F 2120 - 8 3,29 4,43 4,03 kW

oberwatorPC
23-10-2017, 18:20
Dane klimatyczne z Port PC temperatury zewnętrzne:
A7 - 4161h
A2 - 2303h
A-2 - 838h
A-7 -115h

Proste liczenie w jakich temperaturach pompa ma być najbardziej efektywna.

fachman19
23-10-2017, 18:57
Dane klimatyczne z Port PC temperatury zewnętrzne:
A7 - 4161h
A2 - 2303h
A-2 - 838h
A-7 -115h

Proste liczenie w jakich temperaturach pompa ma być najbardziej efektywna.

Czy możesz podać źródła .Potrzebuje więcej informacji o temperaturach w ciago roku. Z góry dziękuje

oberwatorPC
23-10-2017, 19:01
Czy możesz podać źródła .Potrzebuje więcej informacji o temperaturach w ciago roku. Z góry dziękuje

Wejdź na portpc.pl ->specjalista->materiały->arkusze kalkulacyjne

PrzyszłyBudowniczy
23-10-2017, 19:12
Dołącze IVT którą ktoś mi proponował: IVT Split 8 - 3,5 4,8 10kW

Nie wiem czy to było w tym wątku, ale z tego co sprawdzałem Buderus WPL AR to przebrandowany IVT Air X.

Nie pozostaje nic innego jak przeliczyć COP, godziny pracy, udział grzałki i wybrać najlepszą pompę.

ObserwatorPC, coś te liczby się nie zgadzają. Chociaż proporcje są zachowane.
Zrobiłem podsumowanie dla Krakowa:


<= -15°C 17h
-14°C do -7°C 293h
-6°C do -2°C 811h
-1°C do 2°C 1344h
3°C do 7°C 1407h
>= 8°C 2691h
suma 6563h

bobrow
23-10-2017, 20:10
A jakiego konkretnie modelu te karty?
I jak już buderus ma sporo lepszy cop od panasonica to oczywiście oszustwo :no:

Hej ,
karta systemu jest z ich strony model WPL 6 AR T (i 8 też).
Co do parametrów porównawczych , to moim zdaniem należy patrzeć na:

-normę wg jakiej zostały podane dane
-COP-y w całym zakresie
-wydajność grzewcza w całym zakresie

Nie wiem dlaczego są rozbieżności w COP-ach tych samych modeli...
Ogólnie wybór PC w pewnym momencie jest dość subiektywny :
-jedni patrzą na COP , ale nie patrzą na cenę
-inni patrzą na wydajność grzewczą pod T2
-a większość szuka optimum : jak najwyższe parametry za jak najniższą cenę , do tego serwis i części zamienne w dobrych pieniądzach

A teraz coś do policzenia :
załóżmy gorsze COP w całym zakresie o np 0,5 -załóżmy zużycie roczne 5 000kWh np w T2 .
Gorsza PC będzie miała np średni COP 3 x 5 000 kWh=15 000 kWh wyprodukuje energii np za średnią cenę 0,25 pln brutto energia i przesył (jak u mnie).
Koszt roczny wtedy wyjdzie 1 250 pln.
Teraz ta lepsza PC : 15 000 kWh : 3,5 (COP)=4 285 kWh x 0.25 pln=1071 pln
Różnica to 178 pln i rodzi się pytanie :
kiedy zwróci się zakup droższej PC ?

Oczywiście cały w/w "wywód" w żadnym wypadku nie krytykuje produktów marki Buderus-chciałbym po prostu ,żeby to jakoś porównać wg wspólnego mianownika...

Tymczasem

fachman19
23-10-2017, 20:15
Dołącze IVT którą ktoś mi proponował: IVT Split 8 - 3,5 4,8 10kW

Nie wiem czy to było w tym wątku, ale z tego co sprawdzałem Buderus WPL AR to przebrandowany IVT Air X.

Nie pozostaje nic innego jak przeliczyć COP, godziny pracy, udział grzałki i wybrać najlepszą pompę.

ObserwatorPC, coś te liczby się nie zgadzają. Chociaż proporcje są zachowane.
Zrobiłem podsumowanie dla Krakowa:


<= -15°C 17h
-14°C do -7°C 293h
-6°C do -2°C 811h
-1°C do 2°C 1344h
3°C do 7°C 1407h
>= 8°C 2691h
suma 6563h


wielu budowniczych ma problem z zachowniem pompy ciepła w temperaturze poniżej -20 C. Ciekawe przypadki

oberwatorPC
23-10-2017, 20:17
Mnie osobiście zastanawia zubadan za takie pieniądze jest po prostu słaby. Co z tego że działa do -28 kupować pompę na parę godzin w roku?

oberwatorPC
23-10-2017, 20:18
Hej ,
karta systemu jest z ich strony model WPL 6 AR T (i 8 też).
Co do parametrów porównawczych , to moim zdaniem należy patrzeć na:

-normę wg jakiej zostały podane dane
-COP-y w całym zakresie
-wydajność grzewcza w całym zakresie

Nie wiem dlaczego są rozbieżności w COP-ach tych samych modeli...
Ogólnie wybór PC w pewnym momencie jest dość subiektywny :
-jedni patrzą na COP , ale nie patrzą na cenę
-inni patrzą na wydajność grzewczą pod T2
-a większość szuka optimum : jak najwyższe parametry za jak najniższą cenę , do tego serwis i części zamienne w dobrych pieniądzach

A teraz coś do policzenia :
załóżmy gorsze COP w całym zakresie o np 0,5 -załóżmy zużycie roczne 5 000kWh np w T2 .
Gorsza PC będzie miała np średni COP 3 x 5 000 kWh=15 000 kWh wyprodukuje energii np za średnią cenę 0,25 pln brutto energia i przesył (jak u mnie).
Koszt roczny wtedy wyjdzie 1 250 pln.
Teraz ta lepsza PC : 15 000 kWh : 3,5 (COP)=4 285 kWh x 0.25 pln=1071 pln
Różnica to 178 pln i rodzi się pytanie :
kiedy zwróci się zakup droższej PC ?

Oczywiście cały w/w "wywód" w żadnym wypadku nie krytykuje produktów marki Buderus-chciałbym po prostu ,żeby to jakoś porównać wg wspólnego mianownika...

Tymczasem

Porównujesz z T-Capem a tutaj chyba nie ma dużej różnicy inwestycyjnej.

bobrow
23-10-2017, 20:23
Porównujesz z T-Capem a tutaj chyba nie ma dużej różnicy inwestycyjnej.

Nie znam cen Buderusa , ale jeśli ma rzeczywiście lepsze COP i nie zabraknie komuś mocy przy niskich temp (ale nie koniecznie poniżej -15st...) pod T2 i do tego cena będzie zbliżona np do Panasa lub innych sprawdzonych marek (+części i serwis) -to tylko brać :wiggle:
Sprawa jest wtedy jasna.

bobrow
23-10-2017, 21:04
Mnie osobiście zastanawia zubadan za takie pieniądze jest po prostu słaby. Co z tego że działa do -28 kupować pompę na parę godzin w roku?

Zgadza się- ale zasadniczo dla każdego regionu i danej PC powinna być znana temp ,przy której nie ma sensu piłować PC (COP +moc)
Wg mnie COP poniżej 1,5 na te kilka godzin to bezsens-ja w swoim Panasie mam zainstalowane grzałki 9kW i jak przyjdą "ruskie mrozy" poniżej -25 st nie mam zamiaru używać sprężarki.Nie mam wprawdzie w sterowniku (albo nie zauważyłem ) temp min ,przy której PC wyłączy sprężarkę -a włączy grzałki.
Muszę pogłówkować jak to zrobić w pełnym automacie:stirthepot:
pzdr

Krzy2iek
25-10-2017, 07:19
Ja kupiłem buderusa wpl8 are za 26 900zl ze zbiornikiem na cwu 300l (zbiornik tez firmy buderus). Za tyle załatwił mi ją instalator