PDA

Zobacz pełną wersję : z ceramicznego czy z bloczków ?



start2222
02-05-2015, 11:02
Witam. Podpowiedzcie z czego wybudować dom jednorodzinny - z pustaka ceramicznego ( jakiego?) czy z bloczków (ytong?) ?
Chodzi o mniejsze koszty robocizny. Czy na kleju czy zaprawa murarska?

sylwekr
02-05-2015, 20:17
Jeśli będzie ci ktoś to budował to zapytaj murarza z czego ci taniej postawi. Ja wybrałem beton komórkowy na klej tylko ze względu że sam to zrobię, nawet nikogo do pomocy nie potrzebuję, wiertarka, mieszadło i zaprawa gotowa. Ściany jak najrówniej, to później wystarczy tynk cienkowarstwowy na siatce który sam też zrobię, tak dla mnie jest najtaniej. Ty jak będziesz brał firmę do murowania i do tynków to zapytaj ich o koszty w zależności od materiału.

Hanss
02-05-2015, 21:51
Ja bym polecił BK, ale może również dlatego, że sam mam z tego zbudowany dom.....do plusów BK można jeszcze dodać: cieplejszy, łatwiejsze bruzdowanie pod elektrykę i łatwiejszy montaż kołków do mocowania styro.....Jak się zdecydujesz na BK tylko i wyłącznie na klej......Ytong, Solbet, Termalica, wszystko godne polecenia:yes:

Hanss
02-05-2015, 21:54
Z resztą tu możesz poczytać.......chyba napisano tam już wszystko:p
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?110472-Z-czego-budować-dom-beton-komórkowy-ceramika-prefabrykat-z-drewna

start2222
04-05-2015, 15:52
Dzięki za info

maciek_knap
20-05-2015, 22:00
Ja do samodzielnego stawiania poleciłbym ceramikę na cienkich spoinach - np. system porotherm Profi. Pustaki bardzo wysokiej jakości, foremne i porządnie zwymiarowane, a dodatkowo trudno jest je uszkodzić w transporcie albo przy samym przenoszeniu po placu budowy. Przy bloczkach betonowych jest to niestety nagminne, a potem niespecjalnie jest czym sztukować, bo klej się do tego nie bardzo nadaje. Poza tym ceramika ma bardziej wyrównane poszczególne parametry - ma świetną nośność, ale przy okazji dość dobrą termiczność i izolację akustyczną. Przy betonie dobra termiczność łączy się z dramatycznie słabą nośnością, a w silikatach jest dokładnie odwrotnie - ściany są mało termiczne, ale za to bardzo nośne. Moim zdaniem murowanie z ceramiki jest najbardziej efektywne i po prostu najłatwiejsze :)

sylwekr
23-07-2015, 13:55
Moim zdaniem murowanie z ceramiki jest najbardziej efektywne i po prostu najłatwiejsze :)

A murowałeś kiedyś z innych materiałów i masz porównanie ? Łatwiej jest dociąć niż BK, łatwiej prowadzić instalacje ? Ja w tym roku postawiłem garaż 54 m2 z BK, z całości odpadów niewykorzystanych pewnie bym zmieścił w 1 max 2 wiaderka (głównie z docinek skosów na szczyty), na 9 palet miałem 2 bloczki uszkodzone, które i tak wykorzystałem. Co łatwiejsze lub efektywniejsze jest przy budowie z ceramiki ? Chętnie bym się dowiedział, bo niedługo zaczynam budowę domu i jak na razie to w planach BK.

Arturo72
01-08-2015, 22:28
Z silikatu ;)

jacek.zoo
03-08-2015, 09:30
A murowałeś kiedyś z innych materiałów i masz porównanie ? Łatwiej jest dociąć niż BK, łatwiej prowadzić instalacje ? Ja w tym roku postawiłem garaż 54 m2 z BK, z całości odpadów niewykorzystanych pewnie bym zmieścił w 1 max 2 wiaderka (głównie z docinek skosów na szczyty), na 9 palet miałem 2 bloczki uszkodzone, które i tak wykorzystałem. Co łatwiejsze lub efektywniejsze jest przy budowie z ceramiki ? Chętnie bym się dowiedział, bo niedługo zaczynam budowę domu i jak na razie to w planach BK.

to moi fachmani cie przebili :) tyle odpadu mieli z calego domu 180m budowanego z porothermu. kwestia docinania piła anie walenia młotkiem i rozwalania połowy bloczka.

swierczek
10-08-2015, 22:57
Nie ma problemu z cięciem ceramiki, chociaż nie ma co ukrywać, że jest to trudniejsze niż w przypadku bloczków betonowych. Tylko w sumie co to zmienia? Materiału na ściany się nie wybiera dla przyjemności budowlańców, tylko żeby parametry ściany były przyzwoite. Zgadzam się, że przy ceramice te parametry są trochę bardziej zbalansowane niż przy betonie czy silce - porotherm to zawsze jakiś kompromis pomiędzy tamtymi rozwiązaniami.

greatbuilder
13-08-2015, 10:45
Ja do samodzielnego stawiania poleciłbym ceramikę na cienkich spoinach - np. system porotherm Profi. Pustaki bardzo wysokiej jakości, foremne i porządnie zwymiarowane, a dodatkowo trudno jest je uszkodzić w transporcie albo przy samym przenoszeniu po placu budowy. Przy bloczkach betonowych jest to niestety nagminne, a potem niespecjalnie jest czym sztukować, bo klej się do tego nie bardzo nadaje. Poza tym ceramika ma bardziej wyrównane poszczególne parametry - ma świetną nośność, ale przy okazji dość dobrą termiczność i izolację akustyczną. Przy betonie dobra termiczność łączy się z dramatycznie słabą nośnością, a w silikatach jest dokładnie odwrotnie - ściany są mało termiczne, ale za to bardzo nośne. Moim zdaniem murowanie z ceramiki jest najbardziej efektywne i po prostu najłatwiejsze :)

Postawiłem (na razie) parter domu 10x15m z pustaków Porotherm 30 P+W i 18,8 P+W - niestety nie Profi ani DryFix. Z tą jakością, foremnością i wymiarami bywało różnie. Pustaków Profi ani DryFix nie miałem w ręce. Mam przez to wątpliwości czy ta sama fabryka potrafi wyprodukować porządne Profi i DryFix a dużo gorsze zwykłe P+W? Dlatego bałbym się iść w cienką warstwę, bo tam niedociągnięć materały nie nadrobisz zaprawą. Drugi raz bym brał P+W na zaprawę cem-wap. Z resztą czeka mnie poddasze na które jeszcze nie mam zakupionej cegły, ale pójdzie to samo.

radetzky
22-08-2015, 09:54
Mam przez to wątpliwości czy ta sama fabryka potrafi wyprodukować porządne Profi i DryFix a dużo gorsze zwykłe P+W?

A wiesz, że Skoda robi Fabię i Superba w jednej fabryce... :D Ja murowałem z Profi i pustaki miały bardzo równe krawędzie.

sylwekr
31-08-2015, 12:15
Moim zdaniem różnica między profi a pw jest wyłącznie w obróbce (i to tylko krawędzi pionowych, bo patrząc w poziomie to jest jeden i ten sam produkt.
chyba pomyliłeś poziom z pionem....

Św.Mikołaj
31-08-2015, 13:57
Niestety ja wole ceramike.
Bloczki sa chusteczkowe do zqwieszania czegokolwiek na nich np. Grzejniki,szafki kuchenne czy karnisze.
To taki troche nadmuchany dom