PDA

Zobacz pełną wersję : Dwie czujki ruchu + specyficzne włączanie - schemat i pytanie



masakraM
04-05-2015, 10:45
Witam,

Mam plan, aby podłączyć sobie dwa obwody LEDowe, które będą mogły być zapalane czujkami ruchu. O ile z klasycznym podejściem nie mam problemu (równolegle dwie czujki) to pomyślałem, że dobrze byłoby dodać włączniki, które będą mi pozwalały ustawić 1 z 3 trybów pracy takiej czujki - i mam problem z tym jak to spiąć.

Założenia:
1. Czujki ruchu są 2 i mają działać niezależnie (bez względu, w której będzie wykryty ruch, to załączają napięcie) - tu spinam je równolegle
2. Dwa obwody LED, które mają się zaświecać - mają to robić razem - więc tu też nie problem - spinam je równolegle
3. Chciałbym ustawiać 1 z 3 opcji włącznikiem/włącznikami:
- (1) Zawsze włączone światło,
- (2) Zawsze wyłączone światło,
- (3) Działa automatyka czujek
4. Chciałbym te opcje zrealizować najchętniej na jednym włączniku (może być podwójny - świeczkowy, schodowy czy krzyżowy)

Doszedłem sobie już do tego:
A. jak to spiąć żeby mieć zawsze włączony lub wyłączony obwód (przycisk ON/OFF)
B. jak włączyć automatykę czujek (przycisk AUTO)

Ale mam problem z tym, żeby to połączyć (A) i (B), bo w sytuacji jaką mam narysowaną teoretycznie by to działało. Bez problemu zadziała stan OFF - światła zawsze wyłączone - (2), bez problemu zadziała stan ON+AUTO - światła reagują na automatykę czujek (3), ale...

... obawiam się jednego - że będzie problem z zawsze włączonymi światłami (1) - bo jak włącznik ON/OFF będzie na ON, a włącznik AUTO też na ON - to na czujki w tym schemacie zostanie podane napięcie na wejście F (a nie jak powinno być na L). Co prawda teoretycznie to nie problem, bo nigdy w tym samym czasie nie będzie napięcia na L i F, ale nie wiem na ile to dobry pomysł i na ile to dobre dla czujek (a nie mogę znaleźć o tym informacji w dokumentacji producenta).

Co sądzicie?

A może jest inny, prostszy sposób, a tylko ja jakoś kombinuję jak koń pod górę?

http://i.imgur.com/cXHeKAa.jpg (http://imgur.com/cXHeKAa)

mt-instalacje
04-05-2015, 11:25
Nie ma żadnego problemu jeśli pojawi się napięcie na wyjściu z czujki. Tak samo nic się nie stanie jak podasz to samo napięcie (z tej samej fazy) na L i F