PDA

Zobacz pełną wersję : Gruntowa pompa ciepła do 25tyś. Jak to ugryźć..?



Liwko
05-05-2015, 12:05
Jest tak wiele zapytań odnośnie taniej instalacji grzewczej opartej na gruntowej pompie ciepła, że postanowiłem założyć nowy temat i podzielić się na początek moimi spostrzeżeniami.

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze jak każde inne, ma zapewnić w domu ciepło. Kotły na węgiel spalają węgiel, na gaz spalają gaz, a na olej, olej. Ogrzewanie prądem obywa się bez spalania, podobnie jest z pompą ciepła. Różnica polega tylko na tym, że do wytworzenia tego ciepła wykorzystywana jest energia z ziemi, powietrza czy wody, a tej energii jest tak dużo, że PC potrafi ją sprężyć do np. 50 stopni, a to w zupełności wystarczy żeby ogrzać dom i wodę użytkową.

Jeżeli mamy mówić o gruntowej pompie ciepła, to do jej funkcjonowania potrzebne jest tzw. dolne źródło. Jest to nic innego jak zwyczajny wymiennik, który np. znajduje się z tyłu lodówki, tyle że dużo większej mocy.
Te wymienniki najczęsciej są poziome lub pionowe. Występują jeszcze inne ale je pomińmy.

Jeżeli ma być tanio, to wymiennik poziomy powinniśmy zrobić samemu. Jest to dziecinnie proste, bo polega na zakopaniu odpowiedniej ilości rury, na odpowiednim obszarze i na odpowiedniej głębokości. Nie ma sensu rozwijać tu tematu, ponieważ jest on ładnie opisany choćby tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152498-Instalacja-pompy-ciep%C5%82a-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiona&highlight=kolektor+poziomy)

Cdn.

QIM
05-05-2015, 14:40
Link nie działa...

Liwko
05-05-2015, 15:30
Już działa.

Dlaczego piszę tu o instalacji za 25tyś?
O taką kwotę często pytają inwestorzy, a ja samemu zrobiłem za niewiele więcej.
No ale co nam daje kwota skoro nie wiemy nic o domu?
No i właśnie, od tego należy zacząć wszelkie dywagacje odnośnie grzania. I nie chodzi tu o wielkość domu, ale o jego SZCZYTOWE ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO! A co to takiego?
Szczytowe zapotrzebowanie na ciepło wynika z minimalnej mocy urządzenia (kW), które podczas dużego mrozu (np. -25), będzie w stanie ogrzać dom i ciepłą wodę użytkową.

Skoro mamy budżet 25tyś. na gruntową pompę ciepła, to szczytowe zapotrzebowanie na ciepło domu musi być na tyle niewielkie, żeby wystarczyła pompa małej mocy i niewielki kolektor. Tylko w takim przypadku powinniśmy bez problemu się w tym budżecie zmieścić. Inaczej może być trudno.

Co w takim przypadku robimy?
Zaczynamy od solidnych obliczeń OZC naszego domu jeszcze na etapie projektu, uwzględniając w nim wszystkie zmiany. Skoro zapotrzebowanie wychodzi zbyt duże, to albo musimy dodać ocieplenia, albo liczyć się z większym wydatkiem na PC. Tutaj nie ma jednej słusznej drogi i należy indywidualnie znaleźć złoty środek. Czasami nie będzie sensu pakowania np. dużo droższych okien żeby uzyskać stosunkowo niewielki rezultat.

QIM
06-05-2015, 06:05
Czyli? Chcesz mieć tanio - zrób to sam?
Czy producenci takich urządzeń dopuszczają montaż PCi przez osoby niewykwalifikowane, czy trzeba robić jakiś kurs przed montażem, aby nie stracić uprawnień z tytułu gwarancji?

stam222
06-05-2015, 06:36
Dobrze Ci idzie Liwko, dawaj dalej.

Liwko
06-05-2015, 07:46
Czyli? Chcesz mieć tanio - zrób to sam?
Czy producenci takich urządzeń dopuszczają montaż PCi przez osoby niewykwalifikowane, czy trzeba robić jakiś kurs przed montażem, aby nie stracić uprawnień z tytułu gwarancji?

Po części niestety tak. O ile z kolektorem poziomym jest to banalnie proste (nawet możesz samemu palcem nie dotknąć, tylko załatwić koparkowego i poprosić go o zakopanie rury nie mówiąc mu po co, a będzie o wiele taniej niż zlecisz firmie wykonanie DZ), o tyle z pionowym już sobie samemu nie poradzisz i tylko od zdolności negocjacji będzie zależała cena.
Producenci pomp chcą sprzedać pompy. Robią nieco pod górkę tłumacząc, że montaż mają przeprowadzić ich instalatorzy, ale to wcale nie oznacza że mamy ich nie brać. Taki montaż połączony ze sprzedażą PC to 8% Vat. I znowu wszystko zależy jak się z ceną dogadamy. Dzwonimy już po wykonanym DZ i stawiamy przed faktem dokonanym. Jednak do tego momentu musimy wiedzieć jakiej mocy musimy mieć DZ i jakiej minimalnej mocy PC. Później to już tylko wybór pompy. I tak na prawdę, to jeżeli chodzi o gruntową to powinno to być na ostatnim miejscu.

QIM
06-05-2015, 13:45
Zatem montaż samodzielny pompy ciepła ogranicza uprawnienia z tytułu gwarancji na urządzenie warte kilka lub kilkanaście tysięcy złotych... Zatem stawia to w niekorzystnym świetle takie przedsięwzięcie.

W jaki sposób zaprojektować dolne źródło, by miało odpowiednią wydajność dla potrzeb grzewczych naszego domu? Czy są jakieś gotowe wzory, programy lub kalkulatory wspomagające samodzielnego budowniczego dolnego źródła dla pompy ciepła?

Liwko
06-05-2015, 13:59
Zatem montaż samodzielny pompy ciepła ogranicza uprawnienia z tytułu gwarancji na urządzenie warte kilka lub kilkanaście tysięcy złotych... Zatem stawia to w niekorzystnym świetle takie przedsięwzięcie.

Dlaczego? Przecież cały czas piszę o tym żeby montował serwisant i jemu dam zarobić za ten montaż. Za DZ nie dadzą gwarancji, ale na PC muszą dać, łaski nie robią.


W jaki sposób zaprojektować dolne źródło, by miało odpowiednią wydajność dla potrzeb grzewczych naszego domu? Czy są jakieś gotowe wzory, programy lub kalkulatory wspomagające samodzielnego budowniczego dolnego źródła dla pompy ciepła?

Polecam
http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/grunt-to-dobry-grunt-czyli-jak-dobrac-dolne-zrodlo/

Tomasz Brzęczkowski
06-05-2015, 14:18
Czy są jakieś gotowe wzory, programy lub kalkulatory wspomagające samodzielnego budowniczego dolnego źródła dla pompy ciepła? Gruntowe pompy montowało się w zeszłym wieku, obecnie obniża się ciśnienie a nie podgrzewa DZ.
Co do wyliczeń... to (pompa) sobie weźmie ile potrzeba. Najefektywniejsze są jak najmniejsze urządzenia. Nieekonomicznie jest robić pompę ciepła na każde warunki. Jest ona droga i przewymiarowana. Taniej i lepiej zrobić jak najmniejszą pompę i dołożyć elektryczne ogrzewanie w pomieszczeniach. Włączy się gdy będzie -25 st czy mniej. Ale jak nie będzie "Syberii" to się nie włączy .
Nie należy też łączyć ogrzewania/chłodzenia pomieszczań z ogrzewaniem wody. To są inne parametry pracy i inny czas.
Poza tym zaletą dobrych rozwiązań, poza niską ceną jest to, że wszystko można wykonać tani samemu .

JTKirk
06-05-2015, 14:31
Po części niestety tak. O ile z kolektorem poziomym jest to banalnie proste (nawet możesz samemu palcem nie dotknąć, tylko załatwić koparkowego i poprosić go o zakopanie rury nie mówiąc mu po co, a będzie o wiele taniej niż zlecisz firmie wykonanie DZ), o tyle z pionowym już sobie samemu nie poradzisz i tylko od zdolności negocjacji będzie zależała cena.
DZ poziome to banalnie prosta sprawa, to fakt.


Producenci pomp chcą sprzedać pompy. Robią nieco pod górkę tłumacząc, że montaż mają przeprowadzić ich instalatorzy, ale to wcale nie oznacza że mamy ich nie brać. Taki montaż połączony ze sprzedażą PC to 8% Vat. I znowu wszystko zależy jak się z ceną dogadamy.
nie wszyscy tak robią. Niektóre firmy chcą po prostu sprzedać.
Znam osobiście przypadek, że została kupiona PC od producenta i samodzielnie zamontowana (zdaję sobie sprawę że to margines)
Nie zmienia to w niczym faktu, że do montażu PC nie potrzebna jakaś magiczna wiedza i średnio kumaty hydraulik podłączy PC tak samo jak podłącza kocioł. (ma tylko trochę więcej roboty, bo trzeba podłączyć DZ)

Liwko
06-05-2015, 15:05
Nie zmienia to w niczym faktu, że do montażu PC nie potrzebna jakaś magiczna wiedza i średnio kumaty hydraulik podłączy PC tak samo jak podłącza kocioł. (ma tylko trochę więcej roboty, bo trzeba podłączyć DZ)

Faktycznie mój dobry hydraulik oglądając montaż stwierdził, że nie ma zbytniej filozofii. Problem może jedynie być ze znajomością sterownika. Tutaj laik może sobie nie poradzić.

elrow23
06-05-2015, 15:28
jak do 25tys dorzucisz dotację, to można sobie pozwolić na coś więcej. nie wiem jak tam w gminach, bo w tym roku raczej już po jabłkach, ale spotykałem się z firmami, które i teraz dorzucają dotację na drugie 25tys

Liwko
06-05-2015, 15:31
jak do 25tys dorzucisz dotację, to można sobie pozwolić na coś więcej. nie wiem jak tam w gminach, bo w tym roku raczej już po jabłkach, ale spotykałem się z firmami, które i teraz dorzucają dotację na drugie 25tys

Faktycznie ruszył program Prosument, ale co i jak to się nie orientuję.

QIM
06-05-2015, 15:53
Dlaczego? Przecież cały czas piszę o tym żeby montował serwisant i jemu dam zarobić za ten montaż. Za DZ nie dadzą gwarancji, ale na PC muszą

A przepraszam, to coś źle zrozumiałem.

Z zamieszczonego linka wynika, że, pesymistycznie zakładając, potrzeba 100mkw działki na każdy kW mocy dolnego źródła. Dla 7kW pompy to jest ca 550mkw wymiennika, doliczając powierzchnię zabudowy domu, wychodzi mam działka grubo powyżej 600mkw oraz praktycznie demolka całej działki, by zakopać rury. Tanie wykonanie DZ tymi ręcami możliwe jest zatem na tych większych działkach.

Jakie są ograniczenia w zagospodarowaniu działki, pod którą zakopano rury? Chodzi mi o ogród, drzewa i takie tam...

Liwko
06-05-2015, 16:05
Z zamieszczonego linka wynika, że, pesymistycznie zakładając, potrzeba 100mkw działki na każdy kW mocy dolnego źródła. Dla 7kW pompy to jest ca 550mkw wymiennika, doliczając powierzchnię zabudowy domu, wychodzi mam działka grubo powyżej 600mkw oraz praktycznie demolka całej działki, by zakopać rury. Tanie wykonanie DZ tymi ręcami możliwe jest zatem na tych większych działkach.

A w praktyce najczęściej robi się około 3x powierzchnia domu. Moim zdaniem tak nie powinno się liczyć, ale jak widać też to się sprawdza.


Jakie są ograniczenia w zagospodarowaniu działki, pod którą zakopano rury? Chodzi mi o ogród, drzewa i takie tam...

No dużych drzew to raczej nie powinno się sadzić (mogą korzenie uszkodzić DZ), ale nie słyszałem jeszcze o jakimkolwiek przypadku problemów z tym związanych. Niby zacieniają i DZ gorzej się regeneruję, ale moim zdaniem są to raczej jakieś ułamki.
Z pozostałą roślinnością nie ma problemów.

QIM
06-05-2015, 16:32
Tak 3x powierzchnia, bez oglądania się na zapotrzebowanie na energię budynku? Moim zdaniem to metoda tak samo dobra, jak dobieranie mocy źródła ciepła jedynie wg metrażu.

Czy istnieje jakieś wymagane minimum znamionowej mocy pompy ciepła, podyktowane na przykład koniecznością przygotowania CWU? W przypadku innych źródeł ciepła bierze się to pod uwagę. Jak ten wymóg wpływa na powierzchnię DZ?

JTKirk
06-05-2015, 18:01
Tak 3x powierzchnia, bez oglądania się na zapotrzebowanie na energię budynku? Moim zdaniem to metoda tak samo dobra, jak dobieranie mocy źródła ciepła jedynie wg metrażu.
masz tutaj rację
ale nie zmienia to faktu, że się to sprawdza
o doborze DZ można poczytać w wielu miejscach, ten co podał Liwko, jest ok

i nie zapominajmy, że DZ dobieramy do mocy chłodniczej



Czy istnieje jakieś wymagane minimum znamionowej mocy pompy ciepła, podyktowane na przykład koniecznością przygotowania CWU? W przypadku innych źródeł ciepła bierze się to pod uwagę. Jak ten wymóg wpływa na powierzchnię DZ?

te minimum, to zdrowy rozsądek.
Najmniejsze gruntówki są rzędu 6kw, nie wiem jak p-w, ale pewnie podobnie..(przy niskich temperaturach mogą mieć mniej)
I to jest w zasadzie minumum, bo przy dużym zasobniku grzanie CWU trwać będzie długo (za długo)
Przy gruntówkach dodatkowy wpływ ma DZ - jak jest przewymiarowane(co można łatwo i tanio zrobić przy DZ poziomym) to wtedy niejako mamy trochę większą moc PC niż przy mniejszym DZ
Ja osobiście mam przewymiarowane DZ, bo dodatkowy koszt niewielki, a miejsce na
działce było. Z perspektywy czasu, było to niepotrzebne

Wykonanie DZ na etapie budowy jak najbardziej ok - ale już na urządzonej działce nie wyobrażam sobie wykonywanie DZ poziomego (w normalnych okolicznościach)

imrahil
06-05-2015, 18:32
DZ dobieramy do mocy chłodniczej

to niefajnie. zawsze myślałem, że pod obciążenie domu. jak do mocy chłodniczej, to mając przewymiarowaną pompę (żeby zmieściła się w taniej taryfie), musimy przewymiarować DZ?

JTKirk
06-05-2015, 19:30
to niefajnie. zawsze myślałem, że pod obciążenie domu. jak do mocy chłodniczej, to mając przewymiarowaną pompę (żeby zmieściła się w taniej taryfie), musimy przewymiarować DZ?

to trochę bardziej skomplikowane
wtedy, kiedy był ustalane te zasady doboru PC, to obowiązywały trochę inne zasady doboru samej PC
PC były koszmarnie drogie, normą było kiedyś że się je niedowymiarowało, później zaczęło się dobierać na 100%, a już przewymiarowanie i korzystanie z prądu w taniej taryfie to nie wiem czy nie jest tak czasem nasz polski patent.

skoro PC jest dobrana do domu prawidłowo, to znaczy że DZ też jest dobrane de facto do domu :P

Wydaje mi się, że wymiarując DZ na potrzeby domu, i damy do tego przewymiarowaną PC, to nie powinno to nic zmienić, różnica będzie taka, że PC(DZ) będzie pracować w innych, krótszych cyklach, co tak intuicyjnie nie powinno mieć znaczenia...

AdrianEH
07-05-2015, 17:16
Jak już ktoś wcześniej pisał: montaż pompy to nie jest magia. jedynym problemem jest nie tylko dobranie pompy, DZ ale też ogrzewania w domu . Prawidłwe dobranie tych elementów jest kluczem do niskich kosztów eksploatacji. "Skręcenie" wszystkiego to już "kosmetyka" :) Z obliczaniem DZ jest tak, że zakłada się 3x powierzchnie domu przy rozpatrywaniu jego montażu (czy nie braknie nam działki)ale wcale tak nie musi być. Kolektor czy poziomy czy pionowy dobiera się do mocy chłodniczej pompy a nie do powierzchni domu, czy mocy pompy. Nie każda pompa nazywana 11kW będzie miała taką samą moc chłodniczą. Ponadto w zależności od gruntu (szczególnie przy poziomym DZ) można wyciągnąć od 10W do 40 W z mb a przy odwietrach od 25-80 W z mb, zatem rozbieżności mogą być spore. Nadmierne przewymiarowanie DZ dla mnie nie ma sensu, chyba, że ktoś tak lubi :)

QIM
07-05-2015, 18:27
Jak już ktoś wcześniej pisał: montaż pompy to nie jest magia. jedynym problemem jest nie tylko dobranie pompy, DZ ale też ogrzewania w domu . Prawidłwe dobranie tych elementów jest kluczem do niskich kosztów eksploatacji. "Skręcenie" wszystkiego to już "kosmetyka" :) Z obliczaniem DZ jest tak, że zakłada się 3x powierzchnie domu przy rozpatrywaniu jego montażu (czy nie braknie nam działki)ale wcale tak nie musi być. Kolektor czy poziomy czy pionowy dobiera się do mocy chłodniczej pompy a nie do powierzchni domu, czy mocy pompy. Nie każda pompa nazywana 11kW będzie miała taką samą moc chłodniczą. Ponadto w zależności od gruntu (szczególnie przy poziomym DZ) można wyciągnąć od 10W do 40 W z mb a przy odwietrach od 25-80 W z mb, zatem rozbieżności mogą być spore. Nadmierne przewymiarowanie DZ dla mnie nie ma sensu, chyba, że ktoś tak lubi :)

W jaki sposób ocenisz, ile "da się wyciągnąć" z gruntu? Jak stwierdzić, który kolektor będzie lepszy w danym zastosowaniu? Wreszcie chodzi tu głównie o to, żeby ciąć koszty. W jaki sposób zatem to pogodzić?

JTKirk
07-05-2015, 18:54
W jaki sposób ocenisz, ile "da się wyciągnąć" z gruntu? Jak stwierdzić, który kolektor będzie lepszy w danym zastosowaniu? Wreszcie chodzi tu głównie o to, żeby ciąć koszty. W jaki sposób zatem to pogodzić?

badanie geotechniczne? Można samemu zrobić kilka wykopów "badawczych" w kilku miejscach gdzie planuje się DZ poziome
ja osobiście wiedziałem że będzie glina - czyli idealny teren pod DZ poziome - po wykopach po fundamentach - to raz, dwa - prawie wszystkie okoliczne działki oprócz mojej zostały wyeksploatowane z gliny - w pobliżu była kiedyś cegielnia, więc spodziewałem gliny tak czy siak

wiedząc jaki grunt zalega, można obliczyć ile trzeba kolektora zrobić
http://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2011/01/W%C5%82asno%C5%9Bci-termiczne-grunt%C3%B3w.jpg

AdrianEH
07-05-2015, 22:59
Jestem zwolennikiem kolektorów pionowych. Poziome są tańsze i do samodzielnego wykonania. Pompy powietrzne są coraz wydajniejsze a i zima nas ostatnio oszczędza. Przy odwiertach sprawdzamy litologię na mapach geologicznych. Przy poziomym jest znacznie łatwiej bo jak wykopiesz to zobaczysz :) Z różnych rodzajów gruntu uzyskasz różną moc. Można tabele znaleźć w necie. My korzystamy z wytycznych PORT PC ale to będą najprawdopodobniej te same informacje co można wygooglować. Najstabilniejszy jest pionowy ale dobrze dobrany, wykonany i eksploatowany poziomy też zda egzamin :)

piotrmason
08-06-2015, 21:08
Ja ugryzłem temat w taki sposób, że udało mi się kupić używaną pompę ciepła, poprezentacyjną z Niemiec. Pompa to Viessmann Vitocal 300g i kosztowała 8500zł +koszt transportu własnym samochodem, (jakieś 300zł+100zł dla brata za pomoc:). Pompa jest z 2012 roku, miała troche przebiegu, ale stwierdziłem, że jeżeli cokolwiek w niej nawali, to znajdę używane części zamienne do tego banalnie prostego urządzenia oraz chłodnika który będzie w stanie zadbać o obieg gazowy sprężarki. Dolne źródło to 750 m rury PE 32 w postaci 5 spiral. koszt DZ wraz z koparką i 400l glikolu propylenowego około 6000zł. A więc koszt pompy ciepła 9500zł+6000zł, wszystkie obliczenia odnośnie doboru pompek obiegowych, wymiennika poziomego itd. wykonałem sam bazując na materiałach viessmann oraz producentów pomp znalezionych w internecie itd. Moc pompy ciepła to 8,3kW mocy grzewczej, dobrana na 100% szczytowego zapotrzebowania domu, OZC i symulację zrobił znajomy projektant, za cenę 400zł. Po wszystkich obliczeniach i doborach, znalazłem hydraulika który poskładał wszystkie rurki według mojego projektu, podłączył pompę ciepła, zbiornik buforowy 1000l i na CWU 300l z podwójna wężownicą oraz napełnił układ dolnego źródła. Koszt jego pracy to było jakies 2500zł + 2500zł za armaturę. Pompa działa, roczne koszty ogrzewania domu 160m2 (standard energooszczędny) + CWU + wentylacji z odzyskiem to +/- 1400-1500zł. Dodatkowy plus sterownika pompy Viessmann jest taki, że posiada interfejs LONWorks, dzięki czemu mogę zintegrować moją pompę z systemem automatyki budynkowej, nowe pompy ciepła mniej renomowanych producentów, które są droższe niż moja używana, nie maja takich możliwości.