PDA

Zobacz pełną wersję : Dostarczanie pompy ciepła



PiterBo
11-05-2015, 13:24
Witam, siedzę i szukam informacji ale nie wiele można znaleźć. Zamierzam montować PC do CWU, jednak będzie ona stała w nie za wielkiej piwnicy.
Około 10mk2, w której również będzie piec węglowy SAS UWT, al mniejsza o większość. Oczywiście pompa to zintegrowany kompresor ze zbiornikiem.
Problem mam ponieważ nie bardzo mam pomysł którędy poprowadzić kanały powietrzne do tej pompy, Początkowo miałem robić kanał z poddasza ale nie mam możliwości przebicia się rurą fi 160mm w lini prostej do samej góry.
Myślałem aby zrobić to kanałem poprowadzonym przez ziemię w oddaleniu od mieszkania max ile się da kominka zasysającego.

Nie mam w ogóle pomysłu którędy to poprowadzić.
Mogę prosić o jakąś podpowiedź .

ProStaś
11-05-2015, 16:40
Znikąd.
PC sama sobie weźmie powietrze. Zrób tylko wyrzut zimnego powietrza poza budynek albo do garażu (nie wiem jaki masz dom).
I zakładam, że PC będzie chodzić, kiedy nie palisz w kotle.

lukasza
11-05-2015, 18:47
Znikąd.
PC sama sobie weźmie powietrze. Zrób tylko wyrzut zimnego powietrza poza budynek albo do garażu (nie wiem jaki masz dom).
I zakładam, że PC będzie chodzić, kiedy nie palisz w kotle.

skoro i TAK musi wyrzucić powietrze jakoś poza dom to ja tą sama droga kolo siebie wolał bym dać kanał do poboru powietrza bo jak to w czerwiec-wrzesień w piwnicy potrafi być zimniej niż na dworze w ciągu dnia - nawet jakby miały być te wylot i pobór blisko siebie to może wyjść z dworu dużo cieplej czyli lepszy COP.

PiterBo
12-05-2015, 06:42
Dodatkowo nie dodałem że budynek mieszkalny jest stary bo z 1957r ( zwyczajnie go chce wyremontować ) pomijam zasadność tej decyzji.

Dokładnie sezon w których by pracowała PC to okres poza okresem grzewczym CO, jedynie do CWU, a w okresie zimowym PC ma służyć jako zbiornik CWU.

Jeżeli chodzi o temp teraz w piwnicy to jest spor sporo niższa niż na zewnątrz budynku, dlatego też własnie myślałem aby wejście wyjście zrobić poza budynkiem.

To teraz dwa pytania:
1 - Jak głęboko umieścić rury ?
2 - Jak daleko od budynku ?

Jeżeli chodzi o drugie pytanie to czy maxymalnie daleko ( tyle na ile pozwoli PC), czy np gdzieś blisko ściany ewentualnie zrobić czerpnie ładną kratką i zamontować w ścianie.

strusp
13-05-2015, 19:53
Czerpnię do PC wystarczy przez ścianę, ale lepiej nie północną.
Przemyśl stawianie PC powierznej do cWU w pomieszczeniu z kotłem węglowym, lepiej umieścić ją w innym miejscu. Jak ci się lamele zakurzą tłustym pyłem węglowym, to się napracujesz czy czyszczeniu.
U mnie PC do CWU stała wpierw w piwnicy(ale tam nie było kotła), a potem w garażu( tam miała lepsze osiągi w sezonie).