PDA

Zobacz pełną wersję : Odprowadzenie wody z rynien + rozsączanie



piotrek0m
12-05-2015, 13:10
Temat odwodnienia i odprowadzenia wód z rynien jest na forum pomijany. Mało jest wątków na ten temat. Możliwe, że wynika to z faktu, że większość osób skupia się na pierwszych etapach budowy i one budzą największe emocje, a z czasem zainteresowanie forum opada. Tymczasem popularne wypuszczanie wody z rynny prosto na ziemię przy samym budynku jest niepraktyczne. Z biegiem lat powoduje namakanie gruntu w okolicach fundamentów, co wpływa na zawilgocenie ścian, fundamentów a nawet lokalne rozluźnianie gruntów.

Osobiście mam grunt nieprzepuszczalny od głębokości 40-50 cm zaczynają się gliny, ale zastanawiam się nad wykonaniem rozsączania deszczówki w warstwie humusu. Wymyśliłem sobie taką koncepcję:

316836

Wodę bezpośrednio z rynien odprowadzam rurą pełną do rury drenarskiej. Tym sposobom odsuwam ją od fundamentów. Rury drenarskie położone w odległości np 5 m od budynku, w osypce żwirowej, naturalnym spadkiem kierowane są do studni chłonnych a w przyszłości (jak powstanie kanalizacja) do zbiornika po szambie. Przy zastosowaniu rur drenarskich fi 110 będę mógł zmagazynować wewnątrz ok 8 m3 wody, przy rurach fi 160 - 12 m3 wody, co najpewniej wystarczy przyjąć wodę z deszczów nawalnych. Rolą studni przy gruncie nieprzepuszczalnym będzie raczej możliwość zapewnienia rewizji i ewentualnego oczyszczenia rury drenarskiej w przyszłości, niż rzeczywiste wchłanianie się wody. Kolejny problem dotyczy głębokości położenia rury ... 30 - 40 cm, nie będzie za płytko dla ewentualnego przemarzania. Głębsze położenie będzie bezcelowe, bo rura znajdzie się w glinie ...

Czy ktoś zastosował podobne rozwiązanie na gruntach słabo przepuszczalnych? Ma jakieś doświadczenia ??

gnago
12-05-2015, 17:10
"Osobiście mam grunt nieprzepuszczalny od głębokości 40-50 cm zaczynają się gliny." No szczęściarz;) a u mnie piaski

"Wodę bezpośrednio z rynien odprowadzam rurą pełną do rury drenarskiej"
A jaki sens widzisz tu we wprowadzeniu podziurawionych rur? Daj dalej pełne. wody w glinie nie przybędzie, chyba że w ten sposób będziesz chciał odwodnić powierzchnię działki to wtedy miałoby sens .. No i tu widzę pewną sprzeczność drenaż powinien być jak najszybciej suchy i odprowadzać wodę dalej, a nie pełnić rolę zbiornika o określonej pojemności. I tu dochodzimy do chłonności studni przebitych przez glinę do warstw przepuszczalnych jak gruba jest ta warstwa gliny ?

Fundamenty postawisz na glinie , to raczej skoncentrowałbym się nie na odwadnianiu gliny obok nich ale na właśnie na niedopuszczeniu wody opadowej do fundamentów .
Czy wiosną na działce woda opadowa znika czy tworzy się błoto grubości pół metra?
Jaka grubość ma ta warstwa gliny?



A co z możliwością budowy stawu kąpielowego i zbiornika na deszczówkę zarazem? mniej kopania , rechot żab , komary. Studnie chłonne jedynie na nadmiar i to przy intensywnych opadach i mokrym lecie w przeciętnym pójdzie na podlewanie . A ex szambo to świetny zbiornik na ścieki szare do spłukiwania porcelanowych domowych klejnotów etc

odaro
12-05-2015, 21:32
Fundamenty postawisz na glinie , to raczej skoncentrowałbym się nie na odwadnianiu gliny obok nich ale na właśnie na niedopuszczeniu wody opadowej do fundamentów .
Czy wiosną na działce woda opadowa znika czy tworzy się błoto grubości pół metra?
Jaka grubość ma ta warstwa gliny?



No ale kolega chce tak zrobić. Rura nacinana będzie dopiero poza obrysem fundamentów domu.

Jak rurociąg będzie już poza obrysem domu wtedy będzie dodatkowo odwadniał działkę a tym samym nie dopuszczał wody opadowej na fundamenty.

odaro
12-05-2015, 21:35
No własnie do czego służy rura drenarska?

Często rura drenarska jest stosowana do rozłączania wody deszczowej tzw domowy sposobem.

Chyba się to sprawdza skoro wszyscy tak robią ;)

odaro
12-05-2015, 21:40
Piotre0m ja planuj zrobić dokładnie jak TY z tym że rura drenarka lub nacinana będzie w wykopie wypełnionym otoczakami o frakcji 8-16mm
i wszystko oczywiście zawinięte w geowłókninie.

Wykop chce zrobić znacznie szerszy np. 50cm i dać ok. 30cm otoczaków pod rurą. Wtedy mam wykop wypełniony otoczakami o wym. ok. 50x50cm.

piotrek0m
13-05-2015, 06:00
A jaki sens widzisz tu we wprowadzeniu podziurawionych rur? Daj dalej pełne. wody w glinie nie przybędzie, chyba że w ten sposób będziesz chciał odwodnić powierzchnię działki to wtedy miałoby sens .. No i tu widzę pewną sprzeczność drenaż powinien być jak najszybciej suchy i odprowadzać wodę dalej, a nie pełnić rolę zbiornika o określonej pojemności. I tu dochodzimy do chłonności studni przebitych przez glinę do warstw przepuszczalnych jak gruba jest ta warstwa gliny ?


gnago
Mój dom już stoi. Problem miałem na samym początku, była to bardzo deszczowa wiosna. Po wybraniu humusu zaczęły padać deszcze w wyniku czego powstał regularny staw w moim wykopie. Dlatego postanowiłem podnieść poziom zero i zaizolować fundamenty lepszymi środkami ochrony p-wodnej. Tak wyglądał staw:

316894


Tak wyglądały zalewane fundamenty

316895

A tak poprawiła się sytuacja po obsypaniu budynku

316896

Obecnie dom mam postawiony i nie ma problemów z wilgocią gruntową. Problem widzę w niepotrzebnym wylewaniu wody z rynny w jedno miejsce - przy samym fundamencie, co spowoduje niepotrzebne namakanie gruntu w tym miejscu...

Rura drenarska służy zarówno do zbierania jak i do rozsądzania wody, zależy tylko gdzie jej jest więcej w rurze, czy na zewnątrz niej.

piotrek0m
13-05-2015, 06:08
Piotre0m ja planuję zrobić dokładnie jak TY z tym że rura drenarka lub nacinana będzie w wykopie wypełnionym otoczakami o frakcji 8-16mm i wszystko oczywiście zawinięte w geowłókninie. Wykop chce zrobić znacznie szerszy np. 50cm i dać ok. 30cm otoczaków pod rurą. Wtedy mam wykop wypełniony otoczakami o wym. ok. 50x50cm.

odaro
Jak głęboko posadowisz rurę? Czy wyliczyłeś ile wody w sytuacji awaryjnej zmagazynuje rura ?

Też planuję wyłożyć wykop geowłókniną i do niej wsypać żwir płukany. Podobne rozwiązanie już zastosowałem w sprawie przerwanego drenażu. Przerwany drenaż zalewał mój fundament, za pomocą rury pełnej wyprowadziłem go poza obrys budynku i zastosowałem rozsądzanie rurą drenarską obsypaną kamieniem, tyle że rura drenarska została owinięta włókniną. Koniec rury drenarskiej został luzem w niewielkim wgłębieniu, to wgłębienie było wilgotne, obecnie zasypałem zwałami ziemi i nie wiem co się tam dzieje, na pewno drenaż działał ...

pieknyromek
16-05-2015, 00:04
piotrek0m - pomysł fajny, mam podobnie wykonany, tylko bez magazynowania za to z 3 studniami chłonnymi.
gnago - nie bardzo rozumiem Twoją koncepcję.