PDA

Zobacz pełną wersję : Czy styropian nasi?ka wod???



Senser
22-08-2004, 22:02
Chcę ocieplić, część ściany fundamentowej (tą, która jest zbudowana z bloczków, reszta prawie na równo z gruntem jest wylana z gruchy), mam dylemat czy mogę bezpośrednio ten styropian zasypać ziemią czy mogę/muszę zastosować folię pionowo??
Wysokość tej ściany to 80 cm.
I gdzieś w okolicach tej wysokości mamy (będziemy mieli) podłogi w domu.
"Wszyscy", z którymi rozmawiam mówią, że w moim przypadku mogę spokojnie ten styropian przysypać samą ziemią...
Oczywiście, ta ściana na której ma się znaleźć ten styropian jest od drugiej strony (wew.) pomalowana Dysperbitem.
Czy styropian może nasiąkać wodą??
Wiem, że "dla św. spokoju..." mogę zasotosować folię, ale nie chodzi mi o zabezpieczenie typu, "nic nie pomoże ale i nie zaszkodzi..."

Co o tym sądzicie??

thalex
22-08-2004, 22:23
Ja styropian przykleiłem do ściany niczym niepomalowanej a na styropian dopiero dałem folię kubelkową lub podwójnie folię budowlaną.
Wokół domu usupałem zięmię lekko ze spadem aby woda z opadów (topniejący śnieg również) odpływała możliwie daleko - w piwnicy mam sucho (a nawet suchutko) :D .

Ps. na skrzynkę przesłałem ci skany może ci się przydadzą, - doszły?

acha styropian nie nasiąka jak nie wierzusz to zatop kawałek styropianu w wodzie lub zakop pod mokrą ziemią a potem z weryfikuj wyniki :P :P
ale podobno w styropianie lubią się gnieździć myszy :evil: :evil: ale na kotka ewentualnie będzie cię napewno stać :P :P :P

Kon111
22-08-2004, 23:02
Jeśli chodzi o nasiąkliwość styropianu i polistyrenu ekstrudowanego to znalazłem następujące dane:
- polistyren ekstrudowany URSA: 0,01% po 24godz.
- polistyren Rockwool'a płyty FUNDA: 0,05% po 24godz.; 0,3% po 28 dniach
- styropian np. IcoPal: FS-20 1,5% po 24godz.
- styropian Styropolu: FS-20 0,65% po 24 godzinach

Jak widać zarówno polistyren ekstrudowany jak i styropian chłona wodę, jednak ekstrudowany wypada w tym teście dużo lepiej.

dscreator
23-08-2004, 07:49
Specjaliści jednego z takich właśnie czasopism uważają tak: "W budynkach niepodpiwniczonych nie trzeba stosować żadnej izolacji przeciwwilgociowej pionowej ścian fundamentowych, gdyż wystarczające zabezpieczenie zapewnia izolacja pozioma na wysokości podłogi. Jedynie na gruntach korozyjnie oddziaływyjących na beton na fundamenty nakłada się warstwę impregnującą z emulsji asfaltowo-kauczukowej. Również izolacja cieplna ścian fundametowych nie jst konieczna. Dostateczną ochrone przed ucieczką ciepła zapewnia podpodłogowa warstwa ocieplenia z płyt styropianowych"

hippo
23-08-2004, 07:49
Thalex nie ma racji, styropian nasiąka m.in. wodą. Zanuż kawałek w wodzie na np. 24 h i zobaczysz - najszybciej wagowo.