PDA

Zobacz pełną wersję : Garaż w bryle budynku czy osobno? i za ile???



mj2007
19-05-2015, 07:39
witam!
mam już wybrany projekt budynku, ale zastanawiam się czy wziąć wersję z garażem w bryle czy postawić osobno garaż z małym zapleczem gospodarczym - jakiś warsztacik, schowek...
różnica w kosztach budowy tego samego budynku 'z' i 'bez' garażu to jakieś 70 kpln. odkrycie tej prawdy było dla mnie niemałym szokiem... jednak jak patrzę na gotowe projekty garaży dwustanowiskowych to ich koszt budowy rówież oscyluje w okolicach 60-70 kpln... z czego wynika taki koszt? przecież za 60 kpln można postawić SSO o powierzchni 140 mkw, a nie prosty garaż ok. 40-50 mkw... czy przywiązywać się do tych wycen czy jest to może kwota z kosmosu? żeby była jasność to nie chcę żadnych wodotrysków - prosta bryła, prosty dach dwuspadowy, zwykła brama uchylna, nic szczególnego. czy jest szansa postawienia takiego budynku w cenie ok. 20 kpln?
a skoro już o garażu... czy ktoś, kto ma garaż poza budynkiem mieszkalnym, może podzielić się swoimi doświadczeniami? jakie są plusy a jakie minusy? plusem jest zapewne to, że dom jest domem i garaż nie przenika do jego wnętrza - zapach, graciarnia... ale z drugiej strony w śnieżny czy deszczowy dzień trzeba przejść przez podwórko żeby dostać się do samochoudu/domu... ale czy to jest aż taki problem?
będę wdzieczny za wszelkie podpowiedzi.

sylwekr
19-05-2015, 08:38
Ja wybrałem garaż wolnostojący. Nie będzie ogrzewany, teraz mieszkam w bloku i mam garaż nieogrzewany i mi to jakoś nie przeszkadza. Przy takim założeniu według mnie koszt jego pobudowania będzie znacznie mniejszy niż w bryle budynku. Garaż na 1 samochód to dla mnie nieporozumienie, mam 2 auta, poza tym gdzie rowery, kosiarka itp, zatem postawiłem garaż 2 stanowiskowy + pomieszczenie gospodarcze. Obecnie mam ściany postawione i zakończone wieńcem, drewno na dach juz na mnie czeka, bramy i drzwi zamówione, wszystko robię sam. Do tego na spokojnie zrobię elektrykę, zrobię elewację i tynki w środku + posadzka i nijak mi nie wychodzi że zbliżę się do 60-70 tys, chyba, że w to wliczę zmianę auta....

pieknyromek
19-05-2015, 21:30
Jeśli budowałbym jeszcze raz zbudowałbym garaż w bryle budynku, ale duży, na 2 auta, ze sporym pom. gosp. i "kącikiem majsterkowicza" (jeśli ktoś lubi coś pomajstrować).

maciek_knap
19-05-2015, 22:31
Garaż w bryle to bardziej praktyczna opcja i moim zdaniem cenowo porównywalna z garażem wolnostojącym - jeśli oczywiście rozważasz budowę murowanego garażu wolnostojącego. Mnóstwo ludzi jednak decyduje się na wariant oszczędnościowy czyli garaż wolnostojący z jak najtańszej technologii, ewentualnie po prostu na wiatę. Ja mam garaż w bryle budynku, ściany zewnętrzne garażu nie są docieplane, w garażu nie ma póki co ogrzewania (stoi jednostka centralna obok, która jakieś tam ciepło i tak daje). Ściany zewnętrzne z i ściana między garażem a salonem jest z Porothermu 25 cm, W garażu w zimie temperatura jest ok. 4-5 stopni niższa niż w domu, tak więc dramatu nie ma :)

sylwekr
20-05-2015, 07:40
W bryle - praktyczniej, zgadza się
Jeśli temperatura 4-5 stopni niższa niż w domu, to masz ogromne straty ciepła przez ten garaż, do d...y z takim garażem jak bym miało mnie ogrzewanie z 50% więcej kosztować.
Wolnostojący można zdecydowanie taniej, oczywiście przy prostym wariancie i oszczędnościowym, ale nie mam auta za 500 tys aby było sens w garaż inwestować 100tys...

maciek_knap
20-05-2015, 17:43
W bryle - praktyczniej, zgadza się
Jeśli temperatura 4-5 stopni niższa niż w domu, to masz ogromne straty ciepła przez ten garaż, do d...y z takim garażem jak bym miało mnie ogrzewanie z 50% więcej kosztować.


Nie zgadzam się, że do d...y z takim garażem, skoro mam tam 4-5 stopni zimniej. Z garażem graniczy przedsionek, przedpokój i pokój gościnny, który w ogóle nie jest ogrzewany, bo nie jest zamieszkały przez 3/4 czasu. W praktyce taki garaż nie generuje żadnych policzalnych strat ciepła dla ogrzewanych pomieszczeń. To się oczywiście da osiągnąc tylko przy sensownym przemyśleniu położenia garażu w bryle.

jarekFTW
20-05-2015, 18:57
60 K za SSO domu 140 metrów ? Chyba na kresach wschodnich z wlasna robocizna....

zancia140873
27-05-2015, 10:10
Mam pytanie związane z garażem -trzeba skuć posadzkę 10 mil wyjąć styropian skuć chudziak i wybrać i wywiezć piasek potem od nowa ubić wszystko wylać chudziak położyć styropian i wylać posadzkę jaki jest koszt robocizny za 1 m 2

kinka
28-05-2015, 12:01
Mam garaż wolnostojący i obok dom.Podatek od nieruchomości za niego jest 3x większy niż za budynek mieszkalny...................to podstawowy warunek za garażem w bryle domu :yes:

mj2007
11-06-2015, 07:14
Mam garaż wolnostojący i obok dom.Podatek od nieruchomości za niego jest 3x większy niż za budynek mieszkalny...................to podstawowy warunek za garażem w bryle domu :yes:

eee... przy inwestycji rzędu 300... 500... czy 700 tysięcy złotych podatek rzędu 150-300 zł rocznie nie powinien być podstawowym warunkiem wyboru projektu... chociaż jest to jakiś argujment. ale faktycznie sensu nie ma to, że podatek za garaż/pomieszczenie gospodarcze jest 10x większy niż za budynek mieszkalny. garaż powoli staje się dobrem luksusowym ;)

Elfir
11-06-2015, 11:58
garaż dostawiony do bryły budynku, połączony drzwiami z wiatrołapem lub pomieszczeniem technicznym ale oddzielony termicznie od domu.
Garaż wówczas może być lekką, tanią konstrukcją (np. szkielet), na lekkim fundamencie - jedynie wykończony tam samo jak dom.

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/www_data/ldp003a/rzuty/ldp003a_r1.gif?ver=20150313163100

kisiel123
12-06-2015, 08:41
Ja jestem za garażem w bryle - strat ciepła nie mam, za to taki jest tańszy i praktyczniejszy.

radetzky
12-06-2015, 08:42
Ja jestem za garażem w bryle - strat ciepła nie mam, za to taki jest tańszy i praktyczniejszy.

No i człowiek nie marznie po drodze z domu do garażu... :P Poza tym jest przy tym mniej papierologii. Na wolnostojący garaż trzeba mieć osobne pozwolenie na budowę, a to i kosztuje i trwa.