PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie dać kotłownie i wentylatory?



alekplus
23-08-2004, 10:55
Witam (w moim 1 poście),
Planuje domek z poddaszem użytkowym około 180m2 z garażem w bryle. Jestem na etapie poszukiwanie projektu.
Chciałbym mieć wentylacje mechaniczną (być może z rekuperatorem) i ogrzewanie podłogowe - piec gazowy z zamkniętą komorą spalania.
Jak sobie przeglądam projekty to zwykle mam zbyt dużo miejsca na poddaszu a za mało na dole. Stąd moje pytania:
1. Czy można umieścić kotłownie z piecem gazowym na poddaszu?
2. Czy można w niej umieścić wentylatory i rekuperator?
3. Gdzie wy umieszczacie centrale wentylacyjną?
4. Boję się ze piec i wentylatory na poddaszu może mogą zbyt uciążliwe przez hałas. Czy da się wyciszyć ją i wszelkie rurki i kanały, aby nic nie było słychać?
5. Czy są jakieś przepisy budowlane lub ppoż., które blokują taki pomysł?
6. Czy lepiej kotłownie lokować w środku bryły czy lepiej jak najbardziej "z boku" - przy ścianie zewnetrznej?
7. Generalnie, jakie są Wasze doświadczenia/opinie/przemyślenia?

Pozdrawiam,
Olek

bedi
23-08-2004, 11:03
U mnie rekuperator jest zamontowany na niezamieszkałym poddaszu nad garażem. Najłatwiej tam doprowadzić kanały. Piec mam w pomieszczeniu gospodarczym które przylega do w/w garażu. Oba urządzenia są oddalone od części sypialnej domu.

Nadmiar miejsca na poddaszu nad powierzchnią parteru jest typowym problemem tych domów. Wady tej nie posiada dom parterowy.

alekplus
23-08-2004, 11:23
Witam,
Twoje rozwiązanie jak najbardziej ma sens.
Jednak ja chciałbym maksymalnie wykorzystać powierzchnie użytkową dla małej powierzchni zabudowy.
Pomieszczenie obok garażu w moim planie to warsztat-hobby. Natomiast kotłownia idealnie pasuje na poddasze do pomieszczenia za garderobą.
Wtedy kanały wentylacyjne szłyby ponad sufitem na poddaszu i pewnie sufitem podwieszanym na dole.

Czy to ma sens? Czy hałas będzie do opanowania?

Pozdrawiam,
Olek.

bedi
23-08-2004, 11:29
Myślę, że jest to do opanowania. Sam kocioł z zamkniętą komorą jest raczej cichy, głośniejsza jest od niego np. wirująca pralka. A rekuperator jest przeważnie ocieplony pianką. Zawsze można wyciszyć ścianę i zamontować szczelne drzwi.